Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#106

Post autor: wiktorsam »

Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 15:50
Jakie pojęcia mylę? Chcę mieć jeden system - dwa oddzielne systemy z jednymi "głośnikami" to jest spory problem przy przełączaniu się między nimi.
To akurat żaden problem, sam mam takie ustrojstwo zrobione na przekaźnikach, stosowałem je do blind testów wzmacniaczy i kolumn.
Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 15:50
Tak jak w poprzednim wpisie - wiele osób potrzebuje all in one.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 15:32
W tym wypadku tym bardziej DSP powinno być w wzmacniaczu/amplitunerze.
Eeee???
Nie wiem czego nie rozumiesz. DAC to jak sama nazwa wskazuje Digtal to Analog Converter czyli konwerter sygnału cyfrowego na analogowy, który w stanie są przetworzyć tradycyjne końcówki mocy (choć nowoczesne wzmacniacze w klasie D czy cyfrowe końcówki często łykają sygnał w pełni cyfrowy - mamy wtedy FDA. Większość tego co nazywamy DAC służy do dźwięku stereo, nie dekodują żadnych dziwnych formatów wielokanałowych, mają wyjścia stereo. Mówię o tym topping e50 i innych tego pokroju urządzeniach. Multi channel audio to nisza, jakieś pojedyńcze rozwiązania są na rynku, ale z prozaicznego powodu - brak zainteresowania, brak albumów nagrywanych w formacie wielokanałowym.
Wytłumacz mi więc po co komplikować budowę czegoś, co z zasady powstało do słuchania muzyki, tylko po to, żeby Squonk_94 miał all in one.
Po co wypuszczać 6, 7, 8 kabli rca do końcówki mocy/wzmacniacza, żeby jakiś 1% populacji chciał w ogóle z tego korzystać? A dodawać jeszcze do tego DSP? Timing alignment? Coś Ci się pomieszało...
100x prościej jest zrobić amplituner/wzmacniacz wielokanałowy z DSP, który przyjmuje już dźwięk stereo i sam sobie ustawia parametry na podstawie tego ile ma do siebie podpiętych i jak kolumn. I nie ma bezsensownego miliona kabli RCA z tyłu, bo wszystko idzie po jednym kabelku. Kiedyś były takie próby, gdzie, żeby wypuścić sygnał 7.1 z takiej karty dźwiękowej było trzeba podpiąć 8 kabelków, na szczęście ludzie poszli po rozum do głowy...
Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 15:50
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 15:32
To jest jakaś fikcja, nawet nie science. W tym wypadku tym bardziej DSP powinno być w wzmacniaczu/amplitunerze. Kolega takie coś ma w nie najmłodszym amplitunerze kina domowego Yamaha i jakoś to działa.
Jeżeli jednak wymagasz tego od źródła dźwięku, zamiast od wzmacniacza to się nie dziwię, że rozwiązań brak .
Kolego, coś solidnie mylisz :morda:
Nie ma żadnych sensownych rozwiązań korekcji pomieszczenia w sferze analogowej. Że nie wspomnę o tym że rozmawiamy o DSP - jak Ty sobie to wyobrażasz pisząc "wzmacniacz"? Co masz konkretnie na myśli? Bo się zagalopowałeś chyba...
To chyba ty coś mylisz, napisałeś o DSP jako sposobie korekcji pomieszczenia, sygnał źródłowy nie ma w tym wypadku znaczenia, procesor mierzy sobie opóźnienia dźwięku w miejscu gdzie postawisz mikrofon, mierzy zniekształcenia i przeciwdziała im podbijając czy obniżając poszczególne częstotliwości dźwięku. Co ma do tego DAC? Oczywiście można to na nim zrealizować, ale po co? Co innego jeżeli DSP ma przeciwdziałać ułomności cyfrowego sygnału, poprawiać jego jakość, wtedy jest sens, żeby był zamontowany w DAC, ale Ty nie piszesz o tym rozwiązaniu. Jest tysiące rozwiązań korekcji pomieszczeń i większość realizują amplitunery/wzmacniaczed
Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 15:50
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 15:32
DAC w wiekszości przypadków z samego założenia ma być transparentny, dopiero w reszcie toru możesz sobie robić korekcje dźwięku, timingi etc.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś :morda:
Po co Ci taki "dac" byłby w systemie potrzebny?
A po co jest DAC? Mam końcówkę mocy przyjmującą analogowy sygnał, jak mam jej przekazać stream, dane cyfrowe z wyjścia coax itd? Po to jest DAC - to Ty coś mylisz, ale ja się nie dziwię w sumie - zauważyłem już to wcześniej, że tym urządzeniom przypisuje się jakies super moce zapominając do czego one służą. Co Ci po tym hiper DAC jak mu nie wpuścisz sygnału cyfrowego który ma przekonwertować i po co Ci on jak po drugiej stronie nie podłączysz wzmacniacza/końcówki mocy która przyjmie sygnał analogowy. Totalnie chyba nie rozumiesz pojęć którymi operujesz, albo masz problemy z wyrażaniem swoich myśli...
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#107

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
To akurat żaden problem, sam mam takie ustrojstwo zrobione na przekaźnikach, stosowałem je do blind testów wzmacniaczy i kolumn.
Fajnie - przy 2.0 to się sprawdzi. Ale jest niewygoda - trzeba je przełączyć ręcznie. Przynajmniej ja nie widziałem czegoś automatycznie triggerowanego, ewentualnie na pilota. Jeśli jest - daj znać.
Wiem że da się zrobić/zlecić i mieć jakiś noname.
Problem pojawia się przy subwooferze - o ile też jesteś w stanie mieć przełącznik to już poziom głośności staje się problemem, z dwóch różnych źródeł.
Dla mnie za bardzo niewygodne rozwiązanie żeby na co dzień się przełączać.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
Multi channel audio to nisza, jakieś pojedyńcze rozwiązania są na rynku, ale z prozaicznego powodu - brak zainteresowania, brak albumów nagrywanych w formacie wielokanałowym.
Wytłumacz mi więc po co komplikować budowę czegoś, co z zasady powstało do słuchania muzyki, tylko po to, żeby Squonk_94 miał all in one.
Po co wypuszczać 6, 7, 8 kabli rca do końcówki mocy/wzmacniacza, żeby jakiś 1% populacji chciał w ogóle z tego korzystać? A dodawać jeszcze do tego DSP? Timing alignment? Coś Ci się pomieszało...
Zddecydowanie nie jest to nisza. Zgodzę się że mniejszość, ale popularność kin domowych sprawia że to są rozwiązania powszechnie stosowane. I mam wrażenie że rozwój DSP stąd właśnie przychodzi - ale to już dywagacje. W aplitunerach kina domowego od dawna są stosowane rozwiązania DSP - choćby YPAO w przytoczonej przez Ciebie marce Yamaha.
Ale faktem jest że większość DACów to urządzenia dwukanałowe - po prostu stosuje się ich kilka.

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
To chyba ty coś mylisz, napisałeś o DSP jako sposobie korekcji pomieszczenia, sygnał źródłowy nie ma w tym wypadku znaczenia, procesor mierzy sobie opóźnienia dźwięku w miejscu gdzie postawisz mikrofon, mierzy zniekształcenia i przeciwdziała im podbijając czy obniżając poszczególne częstotliwości dźwięku. Co ma do tego DAC? Oczywiście można to na nim zrealizować, ale po co? Co innego jeżeli DSP ma przeciwdziałać ułomności cyfrowego sygnału, poprawiać jego jakość, wtedy jest sens, żeby był zamontowany w DAC, ale Ty nie piszesz o tym rozwiązaniu. Jest tysiące rozwiązań korekcji pomieszczeń i większość realizują amplitunery/wzmacniaczed
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
A po co jest DAC? Mam końcówkę mocy przyjmującą analogowy sygnał, jak mam jej przekazać stream, dane cyfrowe z wyjścia coax itd? Po to jest DAC - to Ty coś mylisz, ale ja się nie dziwię w sumie - zauważyłem już to wcześniej, że tym urządzeniom nadaje się jakies super moce zapominając do czego one służą. Co Ci po tym hiper DAC jak mu nie wpuścisz sygnału cyfrowego który ma przekonwertować i po co Ci on jak po drugiej stronie nie podłączysz wzmacniacza/końcówki mocy która przyjmie sygnał analogowy. Totalnie chyba nie rozumiesz pojęć którymi operujesz, albo masz problemy z wyrażaniem swoich myśli...
No i tutaj dochodzimy do sedna problemu - odwołując się do Twoich słów - co Ci da super transparentny DAC jeśli później na "wzmacniaczu/amplitunerze" zrobisz DSP?
DSP jak sama nazwa mówi operuje w domenie cyfrowej. Nie ma czegoś takiego jak:
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
DAC w wiekszości przypadków z samego założenia ma być transparentny, dopiero w reszcie toru możesz sobie robić korekcje dźwięku, timingi etc.
Jeśli mowa o DSP to to dzieje się w domenie cyfrowej. I z tego też powodu nie ma znaczenia jaki DAC podłączysz przed jeśli za jakość dalszego sygnału będzie odpowiadał ADC/DAC w "amplitunerze/wzmacniaczu".

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
Jest tysiące rozwiązań korekcji pomieszczeń i większość realizują amplitunery/wzmacniaczed
Tak - i każde z nich zawiera DACa... To właśnie tutaj się nie masz racji. Potocznie mówi się na takie urządzenia wzmacniacz ale to nie oznacza że to jest tylko końcówka mocy, ewentualnie z przedwzmacniaczem.

I właśnie tu leży cały problem - nie ma takich urządzeń które jednocześnie są bardzo wysokiej jakości jak i mają dobre DSP jak i nie kosztują kroci. A przynajmniej ja nie znam. Ale z chęcią poznam.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#108

Post autor: wiktorsam »

Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 17:33
Zddecydowanie nie jest to nisza. Zgodzę się że mniejszość, ale popularność kin domowych sprawia że to są rozwiązania powszechnie stosowane. I mam wrażenie że rozwój DSP stąd właśnie przychodzi - ale to już dywagacje. W aplitunerach kina domowego od dawna są stosowane rozwiązania DSP - choćby YPAO w przytoczonej przez Ciebie marce Yamaha.
Ale faktem jest że większość DACów to urządzenia dwukanałowe - po prostu stosuje się ich kilka.
No nie masz racji, DSP były już popularne kilkadziesiąt lat temu, mój wujek miał DSP technicsa w swoim zestawie stereo gdy chodziłem do podstawówki i grałem w "prince of persia" na nintendo, jeżeli 94 w Twoim nicku to rok urodzenia, to było to jeszcze przed Twoimi narodzinami ;), ja dsp mam w moim 20 letnim odtwarzaczu CD w aucie, mam timing alignment, mam ulepszacze dźwięku itd.
Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 17:33
No i tutaj dochodzimy do sedna problemu - odwołując się do Twoich słów - co Ci da super transparentny DAC jeśli później na "wzmacniaczu/amplitunerze" zrobisz DSP?
DSP jak sama nazwa mówi operuje w domenie cyfrowej. Nie ma czegoś takiego jak:
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
DAC w wiekszości przypadków z samego założenia ma być transparentny, dopiero w reszcie toru możesz sobie robić korekcje dźwięku, timingi etc.
Jeśli mowa o DSP to to dzieje się w domenie cyfrowej. I z tego też powodu nie ma znaczenia jaki DAC podłączysz przed jeśli za jakość dalszego sygnału będzie odpowiadał ADC/DAC w "amplitunerze/wzmacniaczu".
Znowu mylisz pojęcia. To że w skrócie DSP mamy DIGITAL, nie znaczy, że dzieje się to w domenie cyfrowej, (tzn dzieje, ale nie jest to takie proste) a jedynie, że korekcje są przeprowadzane cyfrowo. Oczywiście, wszystko zależy od implementacji, w niektórych rozwiązaniach lepiej będzie, jeżeli przyjmiemy sygnał cyfrowy, ale często mamy gotowego scalaka, który robi konwersję ADC-DAC i sam nie jest w stanie przyjąć innego sygnału niż analogowy bo po prostu nie ma innych wejść.
Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 17:33
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
Jest tysiące rozwiązań korekcji pomieszczeń i większość realizują amplitunery/wzmacniaczed
Tak - i każde z nich zawiera DACa... To właśnie tutaj się nie masz racji. Potocznie mówi się na takie urządzenia wzmacniacz ale to nie oznacza że to jest tylko końcówka mocy, ewentualnie z przedwzmacniaczem.

I właśnie tu leży cały problem - nie ma takich urządzeń które jednocześnie są bardzo wysokiej jakości jak i mają dobre DSP jak i nie kosztują kroci. A przynajmniej ja nie znam. Ale z chęcią poznam.
Odwracasz kota ogonem, chcesz zawracać bieg rzeki... Powtarzam - po co robić zewnętrzny DAC z DSP jak łatwiej, szybciej i taniej jest rozwiązać to w amplitunerze. Po co niepotrzebnie mnożyć byty? DAC nie jako układ w wzmacniaczu, a jako osobny klocek w zestawie audio powstał w celu odsłuchiwania muzyki stereo czy z komputera, czy CD, czy z innycn cyfrowych źródeł a ty chciałbyś, żeby przejął większość funkcji amplitunera, wyeliminował jego wewnętrzne DAC, dekodował dźwięk multi-channel, wprowadzał do niego korekcje, na podstawie i tak przetworzonego dźwięku analogowego, bo jak inaczej ma usłyszeć, czy dźwięk jest ok, jeżeli nie zostanie on najpierw skonwertowany do sygnału analogowego i odtworzony przez kolumny.
Dla mnie to bezsensowna komplikacja, która i tak w 95% będzie wykorzystywana jedynie do odtwarzania filmów...
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#109

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 17:51
No nie masz racji, DSP były już popularne kilkadziesiąt lat temu, mój wujek miał DSP technicsa w swoim zestawie stereo gdy chodziłem do podstawówki i grałem w "prince of persia" na nintendo, jeżeli 94 w Twoim nicku to rok urodzenia, to było to jeszcze przed Twoimi narodzinami , ja dsp mam w moim 20 letnim odtwarzaczu CD w aucie, mam timing alignment, mam ulepszacze dźwięku itd.
Tak, spodziewam się. Ale spodziewam się że było to coś na zasadzie różnych trybów itd.
To o czym pisałem to fakt że DSP szerzej pojawia się w audio. Ale to są tylko luźne dywagacje. Wcale nie musi być tak jak sobie wyobrażam.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 17:51
o że w skrócie DSP mamy DIGITAL, nie znaczy, że dzieje się to w domenie cyfrowej,
Nie znam DSP które nie działoby się w domenie cyfrowej.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 17:51
Odwracasz kota ogonem, chcesz zawracać bieg rzeki... Powtarzam - po co robić zewnętrzny DAC z DSP jak łatwiej, szybciej i taniej jest rozwiązać to w amplitunerze. Po co niepotrzebnie mnożyć byty? DAC nie jako układ w wzmacniaczu, a jako osobny klocek w zestawie audio powstał w celu odsłuchiwania muzyki stereo czy z komputera, czy CD, czy z innycn cyfrowych źródeł a ty chciałbyś, żeby przejął większość funkcji amplitunera, wyeliminował jego wewnętrzne DAC, dekodował dźwięk multi-channel, wprowadzał do niego korekcje, na podstawie i tak przetworzonego dźwięku analogowego, bo jak inaczej ma usłyszeć, czy dźwięk jest ok, jeżeli nie zostanie on najpierw skonwertowany do sygnału analogowego i odtworzony przez kolumny.
Dla mnie to bezsensowna komplikacja, która i tak w 95% będzie wykorzystywana jedynie do odtwarzania filmów...
Ale zaraz, to Ty nsapiałeś:
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 16:54
DAC w wiekszości przypadków z samego założenia ma być transparentny, dopiero w reszcie toru możesz sobie robić korekcje dźwięku, timingi etc.
To był jakiś dziwny pomysł którego do tej pory nie rozumiem.
Tak czy siak nigdzie nie napisałem że chcę takie urządzenie jakie Ty opisujesz. Ja chcę po prostu urządzenie które będzie SOTA i będzie zawierało te wszystkie funkcjonalności. Czy to będzie AVR czy urządzenie które Ty opisałeś - czyli AVP - to po prostu ma mieć te funkcjonalności i dobry dźwięk. I jak widzisz producenci już dawno coś takiego wymyślili. Nie jest to tylko moja zachcianka ;)
A tak ostatnim zdaniem - to filmy gorsze że nie zasługują na dobry dźwięk? Muzyki w dolby atmos posłuchać nie można? Jest tego mało, ale się rozwija.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#110

Post autor: wiktorsam »

DAC w rozumieniu pudełka do odtwarzania stereo z komputera/cd/STREAMU. Nie moja wina, że w świadomości większości użytkowników DAC jest tożsamy tylko z tym,. Nawet Ty okreslales tą nazwą topping a teraz udajesz że chodziło o coś innego. Wygodne.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#111

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 21:45
DAC w rozumieniu pudełka do odtwarzania stereo z komputera/cd/STREAMU. Nie moja wina, że w świadomości większości użytkowników DAC jest tożsamy tylko z tym,. Nawet Ty okreslales tą nazwą topping a teraz udajesz że chodziło o coś innego. Wygodne.
DAC w jakimkolwiek znaczeniu nie ma sensu w tym konktekście. Jedyny kto udaje że tego nie powiedział to Ty :evil:
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#112

Post autor: wiktorsam »

Człowieku czyli wg Ciebie to DAC ma w torze audio dodawać coś od siebie? Zastanów się co piszesz, to są jakieś herezje. Uparłeś się na jakąś chorą ideę i wszystkim wciskasz kit jaka ona jest wspaniała. Chcesz się rozdrabniać to jeżeli już chcesz gdzieś wciskać DSP w torze cyfrowym to przed DAC, który powinien już "poprawiony" przez DSP sygnał przerobić na analog. Nie dyskutuje z Tobą więcej bo to nie ma sensu. Zero merytoryki, jakieś dziwne wymysły, nie prawdziwe informacje, byle Twoje było na wierzchu. I nie tylko w kwestii DAC, ale i odsłuchu, porównywania źródeł analogowych do cyfry itd. Jak dyskutować z kimś komu ciężko gałkę głośności przekręcić do porównania a jednocześnie pisze o wyższości jednego źródła nad drugim. To ja się pytam na podstawie czego tak myślisz? DZIECINADA. Ale co się dziwić, rocznik 94...

I jeszcze jedno - może teraz zrozumiesz jak idiotyczne jest Twoje rozumowanie - co jeżeli chcesz poddac korekcji DSP sygnał analogowy? Też zrobisz to w DAC? Ustawisz timingi? Korekcje? A może twierdzisz że się nie da? Przecież DSP to tylko domena cyfrowa?

Ja wiem skąd u ciebie to idiotyczne myślenie - jesteś z tych, którzy uważają że na kinie domowym da się dobrze słuchać muzyki stereo... Chciałbyś żeby się świat audio dostosował do Twoich preferencji, ale sorry, czas kina domowego, pjerdyliona głośników, subwoofera już był w latach 2000 i dzięki Bogu przeminął. Są osoby które nadal kupują zestawy kina domowego, ale na szczęście tylko nieliczni z nich sobie wmawiają ze da się na tym słuchać dobrze muzyki stereo... Chcesz mieć dobre audio kupujesz dobry sprzęt dwukanałowy. Koniec kropka.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#113

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Człowieku czyli wg Ciebie to DAC ma w torze audio dodawać coś od siebie? Zastanów się co piszesz, to są jakieś herezje. Uparłeś się na jakąś chorą ideę i wszystkim wciskasz kit jaka ona jest wspaniała
Uparłem się na herezję stosowana przez producentów od dawna xd
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Chcesz się rozdrabniać to jeżeli już chcesz gdzieś wciskać DSP w torze cyfrowym to przed DAC, który powinien już "poprawiony" przez DSP sygnał przerobić na analog
Brawo, w końcu się poprawiasz.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
I nie tylko w kwestii DAC, ale i odsłuchu, porównywania źródeł analogowych do cyfry itd. Jak dyskutować z kimś komu ciężko gałkę głośności przekręcić do porównania a jednocześnie pisze o wyższości jednego źródła nad drugim
Nie wiem jak chcesz przeprowadzić test ABX z takim podejściem. Jeśli tak testujesz to powodzenia. Tylko po co było pisać że lubisz choćby ślepe testy? X D
Wnioski na temat wyższości jednego nad drugim można wysnuć na podstawie specyfikacji każdej z technologi.
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
I jeszcze jedno - może teraz zrozumiesz jak idiotyczne jest Twoje rozumowanie - co jeżeli chcesz poddac korekcji DSP sygnał analogowy? Też zrobisz to w DAC? Ustawisz timingi? Korekcje? A może twierdzisz że się nie da? Przecież DSP to tylko domena cyfrowa?
Skwantujesz sygnał do postaci cyfrowej i zrobisz z nim co zechcesz. Tylko co to ma do rzeczy? Gdzie tu przeciwieństwo mojego myślenia?
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Chciałbyś żeby się świat audio dostosował do Twoich preferencji, ale sorry, czas kina domowego, pjerdyliona głośników, subwoofera już był w latach 2000 i dzięki Bogu przeminął.
Raczej nie sądzę, ale twardych danych nie mam. Anegdotyczne tylko, choćby problem z dostępnością dobrych Ampli.
Bardziej jestem ciekaw jak chcesz otrzymać dobry dźwięk bez subwoofera? Coś z tym wierzeniem w pomiaru u Ciebie jednak kiepsko.

I tak, zakończmy tę rozmowę. :D
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Nie dyskutuje z Tobą więcej bo to nie ma sensu. Zero merytoryki
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
To ja się pytam na podstawie czego tak myślisz? DZIECINADA. Ale co się dziwić, rocznik 94
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Ja wiem skąd u ciebie to idiotyczne myślenie
Haha
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#114

Post autor: wiktorsam »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 03:48
wiktorsam pisze:
02 lis 2022, 23:20
Człowieku czyli wg Ciebie to DAC ma w torze audio dodawać coś od siebie? Zastanów się co piszesz, to są jakieś herezje. Uparłeś się na jakąś chorą ideę i wszystkim wciskasz kit jaka ona jest wspaniała
Uparłem się na herezję stosowana przez producentów od dawna xd
Ok, zacznijmy od początku. Od samego początku w tym wątku pod pojęciem DAC była mowa o urządzeniach standalone, które miały na celu pominięcie ułomnych DAC czy to w źródłach dźwięku czy w wzmacniaczu. Ty pisałeś o jakimś "audiofilskim" DAC topping... ja pisałem o pomiarach SINAD w kontekście tych urządzeń. Potem nagle - tylko dlatego, że tak CI pasowało, zacząłeś pisać o DAC jako o układach w amplitunerach/wzmacniaczach.

Wróćmy do urządzeń standalone, które już od ponad 20 lat w stosunkowo tani sposób poprawiają jakość dźwięku z tanich urządzeń cyfrowych.

Czy wg ciebie, takie urządzenie nie powinno być transparentne??

A może ty nie rozumiesz co kryje się pod tym pojęciem? Jeżeli nie, polecam poczytać forum https://www.audiosciencereview.com/ gdzie to pojęcie jest lansowane cały czas, i DAC który wychodzi bdb w pomiarach jest nazywany transparentnym...
No ale może oni wszyscy się mylą? Może zapisz się tam i ich oświeć?

Nawet podpinając to do DAC w amplitunerach/wzmacniaczach, tylko te transparentne są uznawane za wzór, jeżeli dac wprowadza zniekształcenia do dźwięku jest uznawany za słaby.
Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 03:48
Bardziej jestem ciekaw jak chcesz otrzymać dobry dźwięk bez subwoofera? Coś z tym wierzeniem w pomiaru u Ciebie jednak kiepsko.

I tak, zakończmy tę rozmowę. :D
Czyli, nie da się złożyć audiofilskiego zestawu audio bez subwoofera?

Dokładnie, to jest idealne zakończenie tej rozmowy :D
Ostatnio zmieniony 03 lis 2022, 08:58 przez wiktorsam, łącznie zmieniany 1 raz.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1189
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#115

Post autor: Piterski »

Squonk_94 pisze:
02 lis 2022, 15:21
RoomPerfect ogólnie nie jest super znany - ale wątpię że ma time alignment. Subwoofer z tego co czytam jakoś tam jest ogarniany, ale czy sensownie ogarnie 3 czy 4 to wątpię.
No i przede wszystkim - nie jest to urządzenie wielokanałowe...
Wielokanałowe też mają tylko będzie drożej. Są do tego dedykowane procesory Lyngdorf MP-60 2.1 i łączysz je z ich końcówkami mocy.
Co do cen to nie ma co schodzić z dyskusją w tę stronę bo jednego cena boli drugi może sobie pozwolić, a trzeci postawi na DIV.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#116

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 08:07
Ok, zacznijmy od początku. Od samego początku w tym wątku pod pojęciem DAC była mowa o urządzeniach standalone, które miały na celu pominięcie ułomnych DAC czy to w źródłach dźwięku czy w wzmacniaczu. Ty pisałeś o jakimś "audiofilskim" DAC topping... ja pisałem o pomiarach SINAD w kontekście tych urządzeń. Potem nagle - tylko dlatego, że tak CI pasowało, zacząłeś pisać o DAC jako o układach w amplitunerach/wzmacniaczach.
Nie - totalnie przeinaczasz fakty. Przeczytaj jeszcze raz naszą rozmowę tutaj. To Ty zacząłeś pisać o podpinaniu DACa do amplitunera a następnie DSP w samym amplitunerze/wzmacniaczu. Pomysł tak bezsensowny że nie spodziewałem się że możesz coś takiego napisać. Dlatego zacząłem drążyć co masz na myśli. Nigdzie nie pisałem jak mi pasuje - liczyłem że po prostu miałeś coś sensownego na myśli a źle to przelałeś "na papier".
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 08:07
Czy wg ciebie, takie urządzenie nie powinno być transparentne??
Co to znaczy transparentne? Ma nie dodawać nic od siebie. Wspomniany przez Ciebie RME nie jest transparentny bo możesz odpalic DSP? Co Ty w ogóle piszesz?
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 08:07
Nawet podpinając to do DAC w amplitunerach/wzmacniaczach, tylko te transparentne są uznawane za wzór, jeżeli dac wprowadza zniekształcenia do dźwięku w porównaniu np do wejść analogowych jest uznawany za słaby.
Co podpinają do DAC w aplitunerach? Co chcesz przekazać?
Jeśli chcesz przekazać pomysł który wcześniej zapodałeś - czyli podpięcie urządzenia DAC do amplituner - to spoko tylko jaki w tym sens? Co z tego że będziesz miał SOTA DAC jeśli tak czy siak robisz dodatkową konwersję. Właśnie tej bezsensownej myśli się czepiam. Masz sygnał cyfrowy to wyprowadź cyfrowy do systemu który będzie robił DSP.
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 08:07
Czyli, nie da się złożyć audiofilskiego zestawu audio bez subwoofera?
No tutaj są dwie kwestie - jeszcze nie spotkałem się żeby sensownie je pogodzić. Po pierwsze liniowe zejście do niskich - które kolumny to potrafią? A po drugie i co ważniejsze - dodatkowe subwoofery możesz ustawiać jak chcesz, możesz im zapodać oddzielne DSP (przy braku rozwiązań dla basu w systemach korekcji obecnych na rynku - jest tego mało i się rozwija). Dzięki temu jest o wiele łatwiej zniwelować nulle.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#117

Post autor: Squonk_94 »

Piterski pisze:
03 lis 2022, 08:47
Wielokanałowe też mają tylko będzie drożej. Są do tego dedykowane procesory Lyngdorf MP-60 2.1 i łączysz je z ich końcówkami mocy.
Nie no, jasne. Co prawda chciałbym zobaczyc pomiary takiego Lyngdorfa. Ale w tej cenie rozwiązania są - już pewnie kierowałbym się w stronę JBL Synthesis - ma diraca i wiadomo jak się mierzy. Problemem jest cena. 30-40k za AVP to dla mnie za dużo. A nadal nie jest to SOTA. Można nie dyskutowac o cenie, ale ciężko od niej uciec.
Liczę na to że zaczną pojawiać się urządzenia bliskie Sota do 15-20k z sekcją choćby 7 wzmacniaczy.
Piterski pisze:
03 lis 2022, 08:47
a trzeci postawi na DIV.
Czym jest DIV bo nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2022, 09:56 przez Squonk_94, łącznie zmieniany 1 raz.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#118

Post autor: wiktorsam »

WYEDYTOWAŁEM

Ok. Sprawdziłem wątek jeszcze raz, rzeczywiście pisałeś o DAC z DSP w kontekście urządzenia wielokanałowego, ja zaś pisałem w kontekście room correction dźwięku z DAC dwukanałowego w systemie wielokanałowym. Stąd nieporozumienie
MEA CULPA
Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 08:58
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 08:07
Czyli, nie da się złożyć audiofilskiego zestawu audio bez subwoofera?
No tutaj są dwie kwestie - jeszcze nie spotkałem się żeby sensownie je pogodzić. Po pierwsze liniowe zejście do niskich - które kolumny to potrafią? A po drugie i co ważniejsze - dodatkowe subwoofery możesz ustawiać jak chcesz, możesz im zapodać oddzielne DSP (przy braku rozwiązań dla basu w systemach korekcji obecnych na rynku - jest tego mało i się rozwija). Dzięki temu jest o wiele łatwiej zniwelować nulle.
Napisz jaki masz sobwoofer bo nie wiem o czym rozmawiamy w ogóle...
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#119

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 09:17
Sprawdziłem wątek jeszcze raz, rzeczywiście pisałeś o DAC z DSP w kontekście urządzenia wielokanałowego, ja zaś pisałem w kontekście room correction dźwięku z DAC dwukanałowego w systemie wielokanałowym.
Ale to nadal to samo.
Żeby potencjalny czytający miał jasny przekaz - w prostym układzie, nie warto podpinać zewnętrznego DACa do urządzenia które będzie robiło DSP - nie ma tutaj żadnej wartości dodanej. Dopiero urządzenie które robi DSP będzie zamieniało sygnał na analogowy i to jego parametry będą grały role.
Oczywiście będą wyjątki od tej reguły - ale to specyficzne przypadki do których będzie dążył użytkownik świadomy. Może tak być gdy np. chcecie używać dwóch różnych DSP na raz, a z jakiegoś powodu urządzenie DAC będzie tańsze/lepsze funkcjonalne.
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 09:17
Napisz jaki masz sobwoofer bo nie wiem o czym rozmawiamy w ogóle...
A jaki Ty masz subwoofer? Co to ma do rzeczy? Nie rozumiem.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#120

Post autor: wiktorsam »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 09:55
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 09:17
Sprawdziłem wątek jeszcze raz, rzeczywiście pisałeś o DAC z DSP w kontekście urządzenia wielokanałowego, ja zaś pisałem w kontekście room correction dźwięku z DAC dwukanałowego w systemie wielokanałowym.
Ale to nadal to samo.
Żeby potencjalny czytający miał jasny przekaz - w prostym układzie, nie warto podpinać zewnętrznego DACa do urządzenia które będzie robiło DSP - nie ma tutaj żadnej wartości dodanej. Dopiero urządzenie które robi DSP będzie zamieniało sygnał na analogowy i to jego parametry będą grały role.
Oczywiście będą wyjątki od tej reguły - ale to specyficzne przypadki do których będzie dążył użytkownik świadomy. Może tak być gdy np. chcecie używać dwóch różnych DSP na raz, a z jakiegoś powodu urządzenie DAC będzie tańsze/lepsze funkcjonalne.
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 09:17
Napisz jaki masz sobwoofer bo nie wiem o czym rozmawiamy w ogóle...
A jaki Ty masz subwoofer? Co to ma do rzeczy? Nie rozumiem.
Oczywiście, że mając amplituner z DSP zewnętrzny DAC jest niepotrzebny. Po prostu nieporozumienie - byłem przekonany, że chcesz zachować dac 2 kanałowy i jednocześnie wprowadzać room correction w systemie wielokanałowym - mój błąd, nie doczytałem o co CI chodzi.

Pytanie o subwoofer jest z bardzo prostej przyczyny - jakie ma parametry, jak nisko schodzi, że nie da się go zastąpić zwykłymi kolumnami.
Nie mam subwoofera w domu, używam tylko w aucie ze względu na ułomność zastosowanych przetworników w drzwiach (13cm). Nie widzę, żadnego powodu stosowania go do słuchania muzyki w domu, wprowadza tylko niepotrzebne komplikacje, bardzo ciężko jest go zaimplementować tak, żeby nie szkodził. Co innego kino domowe...
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
ODPOWIEDZ