Powitanie i kilka pytań

Pozwól innym poznać Ciebie
ODPOWIEDZ
Gut3k
Posty: 34
Rejestracja: 08 kwie 2021, 16:39

Powitanie i kilka pytań

#1

Post autor: Gut3k »

Witajcie Koledzy i Koleżanki.

Jako świeżynka na tym forum, chciałbym się przywitać i choć trochę przedstawić, a przy okazji zadać kilka pytań.

Mam na imię Bartek i aktualnie mieszkam w Łodzi. Prefiks na "3" z przodu zmieniłem już jakiś czas temu i chyba dojrzałem do powrotu do słuchania muzyki z winyli :) Jako nastolatek dręczyłem starą wieżę Unitry i mile wspominam dźwięki jakie się z niej wydobywały. Stety lub nie - później przyszła era CD, MP3 oraz SmartTV z YT na tapecie. Finalnie skończyłem ze słuchawkami podpiętymi do smarfona - co jest wygodne, ale już nie satysfakcjonuje w pełni. Brakuje mi tej ceremonii oraz otoczki jaka orztacza się wokół gramafonu z kręcącym się na nim winylem. Coś jak smakowanie dobrej kawy w niedzielne popołudnie ;)

Czego słucham? Lubię muzykę elektroniczną, rocka oraz bluesowe rify. Nie pogardzę filmowymi soundtrackami od Brian`a Tyler`a lub Ludovico Einaudi, a gdy mam handrę - resetuję się mocnym basem, na przemian z rave.

Warunki lokalowe - sprzęt będzie nagłaśniał pokój o powierzchni ok. 18mkw, dość zagracony. Muzyki nie będe słuchać głośno, otoczenie pełne dzieci lub pretensjonalnych emerytów.

Zaplecze sprzętowe:
Na początku chciałem wskrzesić zestaw rodem z minionej epoki - poprostu lubię vintage i dażę te skrzynki mocnym sentymentem ;) Lektura internetów mocno zweryfikowała moje plany - nie ma to jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego ani funkcjonalnego. Sprzęt nie jest wybitny, a kosztuje tyle co zachodnie konstrukcje, które oferują zdecydowanie lepszy poziom.
Rozbierając na czynniki pierwsze:
1. Gramofon - aktualnie brak. Stara Unitra (prawdopodobnie GS461) powędrowała lata temu do rodziny i słuch po niej zaginął. Być może udałoby się go wytropić i odratować, ale po wstępnej lektorze wujka Googla doszedłem do wniosku, że nie mam co za nią płakać - dzięki temu mogę wybrać coś lepszego z takiej samej półki cenowej. W tym temacie jestem obsolutnie zielony - sugeruję się linkami z wątków zakupowych.

2. Wzmacniacz - mam dwa egzemplarze Unitry WS 301, jeszcze nie uruchomione i w sumie waham się, czy warto sobie nimi zawracać głowę.
Aternatywnie do nich rozpatruje używany Onkyo np. 8450 lub 82**. Podoba mi sie też JVC Ja S310 - zwłaszcza, że mam niedaleko takiego z OLXa. Przez chwilę rozważałem nawet lampowy DIY z zestawu od Reduktora - ale znalazłem kilka nieprzychylnych opinii i porzuciłem ten pomysł.

3. Kolumny - opcja powrotu do 100% oryginalnego zestawu z epoki raczej nie jest możliwa - Tonsile zostały zutylizowane ze względu na sparciałe zawieszenia głośnikowe. Obecnie pod ręką mam "monitory" od Philipsa FW 356 oraz satelity od amplitunera JVC. Na testy powinny wystarczyć, jednak docelowo rozpatruję używane Tannoye M1 lub M2. Po drodze nakręciłem się na kilka innych modeli (zwłaszcza po wysłuchaniu propozycji z kanału Reduktora Szumu) jednak lektura for oraz odsłuch poprzez YT ostudził moje zapędy na wykorzystanie np. Grundiga BOX 8000, które kosztowo są zbliżona do wymienionych Tannoy.

Kolejność zakupów i budżet:
1. Gramofon 300-500 - może być półautomatyczny, choć im prostszy tym lepszy (boję się potencjalnych awarii)
2. Kolumny - do 600pln.
3. Wzmacniacz - rozruch na Unitrze, docelowo pewnie nie spełni oczekiwać i zostanie zastąpiony w/w JVC lub inną używką. Dopuszczam wydatek ok 600pln. Ideałem byłoby zgranie całości zestawu pod względem kolorystycznym ;)

Całościowo chciałbym zamknąć się w kwocie 1000-1500pln. Wiem, że to dość skromnie nawet jak na entry level, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć. Tymczasem, wracam do scrolowanie forum i mam nadzieję, że głowa mi zanadto nie spuchnie od sprzecznych przepisów na sukces :twisted:
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Powitanie i kilka pytań

#2

Post autor: Peter007 »

Czołem! :)
Przerzuć swoje pytania do odpowiednich działów i tam otrzymasz odpowiedzi
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Powitanie i kilka pytań

#3

Post autor: Regsoft »

Cześć !
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4724
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Powitanie i kilka pytań

#4

Post autor: MMarek »

Cześć :)
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Powitanie i kilka pytań

#5

Post autor: Felix1988 »

Hej! A jak już przewertujesz forum, to może znajdziesz też chwilę czasu na sprawdzenie w słowniku znaczenia słowa pretensjonalny, w kontekście tych "pretensjonalnych emerytów"? Bo są tu takowi oraz tacy, którym do emerytury bliżej niż dalej :)
łobuz
Posty: 438
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:57
Gramofon: Sansui sr-929
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Powitanie i kilka pytań

#6

Post autor: łobuz »

Witaj :D
Analog Guy In A Digital World.Sansui AU-α907i MOS Limited
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6636
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Powitanie i kilka pytań

#7

Post autor: konrads0 »

Cześć ;)
Gut3k
Posty: 34
Rejestracja: 08 kwie 2021, 16:39

Re: Powitanie i kilka pytań

#8

Post autor: Gut3k »

Felix1988 pisze:
12 kwie 2021, 14:22
Hej! A jak już przewertujesz forum, to może znajdziesz też chwilę czasu na sprawdzenie w słowniku znaczenia słowa pretensjonalny, w kontekście tych "pretensjonalnych emerytów"? Bo są tu takowi oraz tacy, którym do emerytury bliżej niż dalej :)
No cóż, jeśli są tu sztuczni, nadęci a zwłaszcza Ci pozbawioni dobrego smaku - to mam nadzieję że tylko jako pojedyncze jednostki i mnie nie zakrzyczą ;)
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Powitanie i kilka pytań

#9

Post autor: RadTang »

Cześć :)

Ja miałem wieżę Unitry Ojca ale poszła na śmietnik. Wtedy mnie nie wciągnęło...
Pomógł dopiero Denon DP-29F, którego Bernard zjada na śniadanie zapewne...
Awatar użytkownika
Zbyszek 1963
Posty: 864
Rejestracja: 25 kwie 2019, 19:11
Gramofon: Sansui SR-838
Lokalizacja: Żory

Re: Powitanie i kilka pytań

#10

Post autor: Zbyszek 1963 »

Cześć ;)
Sansui SR-838,Sansui SR-212,Sansui SR-535,Sansui 7000,Sansui SD-7000,Sansui SC 700,Sansui A-80,Sansui T-80,Sansui D-100,Sansui LM-330,Sansui HS-200
Nakamichi BX-300E,Nakamichi CDP-2E - mod by Martynka,Dual CD 5150 RC - mod by Martynka.
szogoon
Posty: 38
Rejestracja: 29 mar 2021, 14:06
Gramofon: WEGA P550SH
Lokalizacja: Łódź

Re: Powitanie i kilka pytań

#11

Post autor: szogoon »

Cześć, miło widzieć Łodzianina
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Powitanie i kilka pytań

#12

Post autor: trafalgar »

Cześć.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Powitanie i kilka pytań

#13

Post autor: mrcnoos »

Czolem!
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Re: Powitanie i kilka pytań

#14

Post autor: Dziadek »

Hej :)
ODPOWIEDZ