Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#1

Post autor: ny8 »

Witam,
Zastanawiam się nad doborem wkładki do Sansui 4050C. Czy Panowie specjaliści odradzali by którąś z wymienionych wkładek lub może co innego?
Jakie są różnice soniczne pomiędzy nimi (słyszałem tylko MP-100 i 2M Red).
Generalnie z mojego doświadczenia Ortofony średnio mi się podobały bo grały mocno górą, czy tak samo to wygląda w przypadku 2M Bronze?
Obecnie mam SL-1210 z wkładką AT-XP5 - i tu z drugiej strony mam za mało góry.
Słucham głównie Jazzu, Funku, Soulu i elektroniki.
Mój phono preamp: https://www.bozak.com/product/ar-4-desk-top-mixer/
Mój wzmacniacz: Yaqin MS-30L
Monitory: JBL L100 Classic

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon M2 Bronze

#2

Post autor: koscidogitary »

ny8 pisze:
16 lut 2021, 08:26
Mój wzmacniacz: Yaqin MS-30L
Monitory: JBL L100 Classic
ny8 pisze:
16 lut 2021, 08:26
(słyszałem tylko MP-100 i 2M Red).
ny8 pisze:
16 lut 2021, 08:26
odradzali by którąś z wymienionych wkładek lub może co innego?
Zdaniem amatora a nie specjalisty, z naciskiem na słowo odradzali by...
to z moich obliczeń:
MS-30L + L100 ≠ (MP150 + 2M Bronze)
Wniosek: z powyższych do tego zestawu spokojna, kulturalna MP-110 będzie bardzo dobra.

Różnice między tymi wkładkami to wygoogluj sobie.
150-tka i i Bronz ostrzejsze szlify
110-tka klasyczny wklejany eliptyk, dużo lepsza IMO od 2M RED (jak słyszałeś obie to napisz jak Ty to słyszysz).

Sonicznie IMO MP150 mniej podkolorowana niż Bronze.

Preampu/DJ-miksera BOZAK nie słyszałem ani nie widziałem na oczy, ciekawy sprzęt
- napisz jak to brzmi na Twoim zestawie.
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#3

Post autor: ny8 »

W obecnym zestawie słuchałem tego jedynie AT-XP5 i Ortofon 2M Red (w obu przypadkach było naprawdę dobrze - AT jest trochę za ciemna, ale ma już swoje godziny. Ortofon 2M słuchałem w sklepie na jakimś tanim Pro-Ject - ale z moim preampem i wzmacniaczem i grało to bardzo przyzwoicie).
Ciekawy jestem porównania Technicsa SL 1210 vs Sansui 4050c - pytanie czy coś jest w stanie pokonać kultowego SL 1210.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#4

Post autor: Wojtek »

Budżet?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#5

Post autor: ny8 »

Powiedzmy 1k - 1,5k.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#6

Post autor: Wojtek »

Słuchasz głównie nowych płyt czy jakichś zużytych/różnie ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#7

Post autor: ny8 »

Różnie, ale raczej większość jest nowa lub NM, VG+, mało mam ściachanych płyt.
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#8

Post autor: ny8 »

to z moich obliczeń:
MS-30L + L100 ≠ (MP150 + 2M Bronze)
Wniosek: z powyższych do tego zestawu spokojna, kulturalna MP-110 będzie bardzo dobra.
Mógłbyś rozwinąć?
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#9

Post autor: koscidogitary »

ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:11
Mógłbyś rozwinąć?
Znam ten sprzęt Yaqin/JBL i uważam, że nie ma co do niego pchać się w drogie wkładki.
Po preampie i wpisach, m.in. odnośnie SL-1200 wnioskuję, że bardziej kręci Cię granie raczej niewysublimowane i z dobrym basem. Oczywiście nic tu nie mam złego na myśli (!)
JBL są bardzo dobre ale to wredne, ostre, kolumny i dobrze, że Yaqin trochę to "ociepla", więc dźwięk może się podobać, preamp nie wiem jak gra, ale zakładam, że raczej to nie jest konstrukcja dobrze znanych tu na forum iFi, Nuda, Husariaa, Buphono, MMCF, etc., dlatego bezpiecznie będzie z podanych przez Ciebie wkładek wybrać MP-110. Są setki innych bardzo dobrych a nawet lepszych wkładek, ale pytałeś o te konkretne a nie inne modele - akurat je znam, maiłem w rękach, słuchałem, to się odezwałem.
Tego Yaqina sam miałem kupować, ale się rozmyśliłem i nie żałuję, nie moja bajka. IMO tania namiastka brzmienia lampowego, można to modyfikować, ale policzyłem, że nie będzie się opłacało. I tu też tylko moje zdanie, ja po prostu dużo od lampy wymagam, i nie cierpię nad wyraz zaokrąglonego dźwięku, który gubi pewne lubiane przeze mnie detale, wybrzmiewania.
Na JBLe polowałem, ale ceny z kosmosu - w mojej ocenie zupełnie nie warto i jak już brać się za brzmienie a'la studio/studiopodobne, to lepiej (moim zdaniem) pójść inną drogą. Oczywiście tu znowu moje osobiste preferencje, wiem, są miłośnicy tych i podobnych kolumn i ja do tego nic nie mam.
Ale to temat rzeka i podkreślam jeszcze raz, każdy ma swoje preferencje.

Temat wątku brzmi: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze - w Twojej konfiguracji polecam MP-110.

Naprawdę, podałeś za mało danych, żeby coś więcej poradzić. Przez to myślę, że to trochę taka wrzutka dla wrzutki IMO ;)
Subiektywnie, po pierwszym przeczytaniu odebrałem Twój post, jako chęć pochwalenia się nieznanym, drogim, wyglądającym na ciekawy preampem/mikserem :-) Naprawdę tak pomyślałem przez chwilę ;)
No i jak dla mnie - udało Ci się :lol:
Coś tam o nim poczytałem, ale nadal zbyt wiele więcej nie wiem :-) Szkoda, że nie pokusiłeś się o opis jego budowy, brzmienia, itd.
- Niemniej jednak, dla mnie nadal tajemnicą poliszynela jest: po co Ci mikser phono? :think:
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#10

Post autor: ny8 »

Heh, nie mam potrzeby sie chwalić :)
Generalnie wypisałem co mam, bo jakbym nie wypisał to pierwszy post w odpowiedzi byłby z prośbą o wypisanie.
Preamp gra według mnie równo, dynamicznie, bez szczególnego podbijania pasma. Nie wiem jak on się ma do preampów które wymieniłeś bo zawsze używałem mikserów jako preampy, więc nie mam porównania.
Nie bardzo rozumiem też pytania o mikser...służy mi oczywiście do grania, a dlaczego z phono? Bo mam podpięte pod niego dwa gramofony...
Co do mojego pierwotnego pytania, bo nie wiem do końca czy taka jest Twoja odpowiedź, rozumiem że MP-150 i 2M Bronze są zbyt wysublimowane według Ciebie?
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#11

Post autor: koscidogitary »

ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:55
Heh, nie mam potrzeby sie chwalić
Spoko, ja tak tylko powiedziałem z pały co myślę, ale to nic against czy coś ;-)
ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:55
Preamp gra według mnie równo, dynamicznie, bez szczególnego podbijania pasma.
Ok, a do tego ma regulacje 3-band, dla mnie to naprawdę bardzo fajna opcja (!)
Generalnie jeszcze nie powiedziałem, to mówię: ja lubię sprzęty o studyjnym zacięciu, charakterze, pochodzeniu.
To kolejny powód, dla którego właśnie tutaj sobie gadamy. Jak byś był z mazowieckiego, to w weekend już bym u Ciebie siedział przy kawie i kręcił tymi ślicznymi gałeczkami... A te wycieraczki - miodzio!
ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:55
Nie bardzo rozumiem też pytania o mikser...służy mi oczywiście do grania, a dlaczego z phono? Bo mam podpięte pod niego dwa gramofony...
Pokaż mi, ile % użytkowników używa mikserów do grania z gramofonów?
- To niecodzienne zjawisko, a poza tym, zacząłem Cię podejrzewać o coś więcej niż tylko słuchanie muzyki... ;)
ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:55
rozumiem że MP-150 i 2M Bronze są zbyt wysublimowane według Ciebie?
Szczerze Ci powiem co myślę: kolumny detaliczne, ostrawe - na dobrym wzmacniaczu (nie lampowym) i preampie (Twojego nie słyszałem) polecił bym z tych trzech MP-150. Ale do Yaqina nic ponad MP-110 (ja) bym nie podłączał. Do tego oczywiście nieznany mi preamp - podałem bezpiecznie: MP-110.
Ale to ja i moje preferencje.

Tamte wkładki mają pewne bogatsze brzmienie, które i tak Yaqin zgubi, IMO, to po co pakować kasę...(?)
Ponadto, przy cenie nowych MP-150/2M Bronze to masz (używane/z nowymi igłami) wypasione MC-ki, a Twój pre to łyka bez popitki z tego co widzę.
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#12

Post autor: ny8 »

Ok, dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o Yaqina i L100 to myślę, że to jest właśnie dobre połączenie, jakiś sterylny, chirurgiczny wzmacniacz pewnie by spowodował, zbyt ostre, detaliczne ranie.
Co do EQ to szczerze nie wyobrażam sobie setupu bez korekcji...mam tak różne płyty, część z nich źle zrealizowanych, część słabo zmasterowanych, jak dla mnie konieczność.
32lysy
Posty: 473
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#13

Post autor: 32lysy »

ny8 pisze:
16 lut 2021, 11:11
Mógłbyś rozwinąć?
Znam ten sprzęt Yaqin/JBL i uważam, że nie ma co do niego pchać się w drogie wkładki.
[/quote]
Każda wkładka droższa i lepsza to same plusy (pod warunkiem dopasowania rezonansowego z ramieniem) i mimo argumentu ograniczeń sprzętowych nie potrafię znależć uzasadnienia takiego stwierdzenia :)
Ktoś celuje wyżej bo chce, bo go stać , dlaczego nie ? Za jakiś czas okaże się że wymieni kolejne elementy toru a wkładka już będzie docelowa :) Czy koniecznie trzeba przechodzić tą drogę krok po kroku ?
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#14

Post autor: koscidogitary »

ny8 pisze:
16 lut 2021, 12:19
że to jest właśnie dobre połączenie
Ogólnie tak, zgadzam się, jednak to tych kolumn to lepsza lampa albo głęboki mod Yaqina (jedno i drugie wymaga dużych nakładów).
ny8 pisze:
16 lut 2021, 12:19
jakiś sterylny, chirurgiczny wzmacniacz pewnie by spowodował, zbyt ostre, detaliczne ranie.
Dokładnie tak. Ja mówię o dobrym tranzystorze (bliżej klasy A na przykład - taka lampa bez wad lampy, taki tranzystor bez wad tranzystora; można też popatrzeć za hybrydami - mam na myśli lampowe pre i tran końcówkę).
ny8 pisze:
16 lut 2021, 12:19
Co do EQ to szczerze nie wyobrażam sobie setupu bez korekcji...
Ogólnie także się zgadzam, ale zauważ:
1. setupy można robić nastawami obciążenia wkładki w preampie (R,C)
2. im mniej korekcji, tym lepiej dla dźwięku
3. mądra korekcja ma uzasadnienie
32lysy pisze:
16 lut 2021, 12:23
Ktoś celuje wyżej bo chce, bo go stać , dlaczego nie ?
Tak, oczywiście, zgadzam się z takim podejściem także.
32lysy pisze:
16 lut 2021, 12:23
Za jakiś czas okaże się że wymieni kolejne elementy toru a wkładka już będzie docelowa
Hehe, akurat ;)
32lysy pisze:
16 lut 2021, 12:23
Czy koniecznie trzeba przechodzić tą drogę krok po kroku ?
Niekoniecznie, ale IMO to dobra droga :-)
32lysy pisze:
16 lut 2021, 12:23
(pod warunkiem dopasowania rezonansowego z ramieniem)
MP-110 idealna do tego Sansui jak i SL-1200 (cu=6 @100Hz)
ny8
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2014, 10:40

Re: Nagaoka MP-110, MP-150 czy Ortofon 2M Bronze

#15

Post autor: ny8 »

jednak to tych kolumn to lepsza lampa albo głęboki mod Yaqina (jedno i drugie wymaga dużych nakładów).
taki jest plan.
ODPOWIEDZ