A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mrz
Posty: 291
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:17

A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#1

Post autor: mrz »

Czołem.

Co jakiś czas mnie nachodzi ochota pozbyć się zewnętrznych folii z płyt.
Od kiedy zbieram krążki korzystam z zebranych na forum rad i zaleceń i płyty mają się wyśmienicie.
Ale przeszkadza mi ta folia. Przeszkadza mi estetycznie i przeszkadza mi haptycznie - wolę dotykać papier. Z praktycznych względów ciężko mi zobaczyć co stoi na półce bo grzbiety ledwo widać.

Zatem - zastanawiam się. Na różnych filmach widzę, że różnie u znanych kolekcjonerów jest z tymi foliami. Raz z folia, raz bez - raz wersja mieszana (np. Fremera ale to chyba stary bałaganiarz :) ). Piszę więc od Was - czy może ktoś ma podobne dylematy, czy rozmyślania?

Gwoli scisłości - rozumiem, że okładki będą się bardziej niszczyć - ale kolekcjonerem białych kruków nie jestem i zastanawiam się na rachunkiem zysków i strat. I ciekawym innego zdania na ten temat.
Główny tor: Luxman PD-291+ AKAI AM-2400 + IFI Zen Phono + AKAI GX 725D + Chario Syntar 200
W pracy: Akai AP-B20 + Infinity RS 10b
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#2

Post autor: klin »

Ja tam się cieszę zużywaniem płyt i okładek :D

Jak ktoś lubi w folijce to czemu nie...
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#3

Post autor: winylowy_luke »

Ja jednak zdecydowanie wolę z folią, mam lekki ścisk już na półkach. Więc folie chronią przed wycieraniem okładek i ułatwiają mi wyjęcie albumu.
I używam przezroczystych folii aby widzieć dobrze okładkę.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#4

Post autor: gravediggie »

Ja stosuję folię zewnętrzną. Od niedawna na folię daję naklejkę w rogu (skąd płyta, ew. stan itd.) przydaje się to przy dublach lub płytach które nie leżały na talerzu. Katalogowanie sprawia mi pewną przyjemność. To trochę jak pielęgnowanie ogrodu.

Zawsze możesz folię traktować jako zabezpieczenie tych cenniejszych egz.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
RCOM2180
Posty: 681
Rejestracja: 05 lip 2016, 17:50
Gramofon: działa

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#5

Post autor: RCOM2180 »

mrz pisze:
21 wrz 2020, 10:02
Przeszkadza mi estetycznie i przeszkadza mi haptycznie - wolę dotykać papier.
Ja też, ale co stoi na przeszkodzie, żeby wyjąć z torebki płytę z okładką?
Z praktycznych względów ciężko mi zobaczyć co stoi na półce bo grzbiety ledwo widać.
To trzeba płyty wkładać tak, żeby "wieczka" (jeśli torebki są zamykane) były z boku, a nie z góry.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#6

Post autor: Wojtek »

Jak nie chcesz używać folii to nie używaj folii.

Nie bardzo rozumiem po co jest ten wątek. Rachunek jest prosty bo albo korzystasz z dobrodziejstw folii albo nie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mrz
Posty: 291
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:17

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#7

Post autor: mrz »

Wojtek pisze:
21 wrz 2020, 21:42
Jak nie chcesz używać folii to nie używaj folii.

Nie bardzo rozumiem po co jest ten wątek. Rachunek jest prosty bo albo korzystasz z dobrodziejstw folii albo nie.
Hmm - interesuje mnie co myślą inni, być może bardzie doświadczeni. Poza tym jak widać powyżej jest też np. sposób mieszany uwarunkowany cennością egzemplarza. Ja tego nie rozważałem. Więc jak dla mnie zysk jest.
Główny tor: Luxman PD-291+ AKAI AM-2400 + IFI Zen Phono + AKAI GX 725D + Chario Syntar 200
W pracy: Akai AP-B20 + Infinity RS 10b
Awatar użytkownika
mrz
Posty: 291
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:17

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#8

Post autor: mrz »

gravediggie pisze:
21 wrz 2020, 10:23
(...)
Zawsze możesz folię traktować jako zabezpieczenie tych cenniejszych egz.
Też jest to pomysł - nie pomyślałem o tym. Ja z "pielęgnacją ogrodu" właśnie nie mam za bardzo po drodze. Jestem raczej konsumentem zbiorów.
Główny tor: Luxman PD-291+ AKAI AM-2400 + IFI Zen Phono + AKAI GX 725D + Chario Syntar 200
W pracy: Akai AP-B20 + Infinity RS 10b
Awatar użytkownika
mrz
Posty: 291
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:17

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#9

Post autor: mrz »

klin pisze:
21 wrz 2020, 10:19
Ja tam się cieszę zużywaniem płyt i okładek :D

Jak ktoś lubi w folijce to czemu nie...
:D Fakt, jest to jakaś droga do tego, żeby nowe wydania nabrały wintydź wyglądu :)
Główny tor: Luxman PD-291+ AKAI AM-2400 + IFI Zen Phono + AKAI GX 725D + Chario Syntar 200
W pracy: Akai AP-B20 + Infinity RS 10b
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#10

Post autor: Felix1988 »

mrz pisze:
22 wrz 2020, 09:22
Hmm - interesuje mnie co myślą inni, być może bardzie doświadczeni.

Większość płyt mam bez folii i z perspektywy tych 40-50 lat przy najstarszych egzemplarzach jakoś nie widzę, żeby ich brak wpływał niekorzystnie na kondycję okładek. Zresztą prawda jest taka, że wiele z nich stoi latami nie ruszana, a jak nie ruszana, to i bez ryzyka powstania jakichś śladów. Ale w uzasadnionych wypadkach korzystam z folii: polskie okładki z cieniutkiego papieru, japońskie wydania z obi, nietypowe typu Stonsi z suwakiem, albo te okładki, na których zachowuję oryginalną folię ze stickerami, wymagają dodatkowej ochrony.
Awatar użytkownika
mrz
Posty: 291
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:17

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#11

Post autor: mrz »

Dziękuję wszystkim za głosy i opinie.
Właśnie od dwóch dni siedzę i ściągam folie. Poszedłem w wariant mieszany - w części folia musi zostać bo się rozsypią. Ale większość bez.
Jestem zadowolony. A szczególnie z samego procesu. Znalazłem wiele zapomnianych krążków przy okazji. Pozdrowienia!
IMG_25092020_230858_(844_x_1125_piksel).jpg
Główny tor: Luxman PD-291+ AKAI AM-2400 + IFI Zen Phono + AKAI GX 725D + Chario Syntar 200
W pracy: Akai AP-B20 + Infinity RS 10b
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: A gdyby tak bez tych foli na zewnątrz...?

#12

Post autor: gravediggie »

Właśnie wsadziłem w nowiutkie folie 100 płyt i opisałem je na mini naklejkach, wklejonych w rogu folii. Pomijając aspekt ochronny, płyty z okładkami w gorszym stanie wyglądają wizualnie na półce po prostu lepiej. Dodatkowo, folia ma swoją grubość co przekłada się na ekspansję płyt na boki, co jeszcze bardziej podkreśla powagę mej kolekcji ;) .
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
ODPOWIEDZ