Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#1

Post autor: PLMaciej »

Cześć
Jakiś czas temu pytałem o wkładkę oferującą szczegółowe analityczne i niezbyt ciepłe brzmienie w granicach 300-500zł. Wojtek polecił Ortofon 2M (w budżecie mieścił się red, bardzo ewentualnie blue.
Nie kupiłem, jakoś się nie zebrało. We wrześniu trafiłem na oferty używanych 2M bronze. Jedna na olx druga na allegro obie nieco poniżej 800zł i jakoś tak się nakręciłem i budżet się znalazł. Niestety okazało się że na olx wkłada właśnie została sprzedana, a na allegro przez 2 dni z rzędu sprzedający nie odpowiadał na wiadomości z pytaniami o dowód zakupu (twierdził że kupił miesiąc wcześniej wkładkę w sklepie), po czym ktoś ją kupił. I od września takich ofert już nie umiem złapać, ale pewnie w końcu się pojawią.

Tyle tytułem przydługiego wstępu. Pytanie klucz: czy przy zmianie założonego budżetu i szukaniu w granicach 800zł z opcją używki ortofon 2M bronze będzie tym słusznym wyborem czy są inne godne uwagi opcje? Nie pali mi się, lubię "polować" na okazje.
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#2

Post autor: PLMaciej »

Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#3

Post autor: Myszor »

Broń cię panie gramofonik i wszyscy grzesznicy :lol:
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Nie nazwałbym brzmienia 2M Bronze analitycznym. Owszem jest rozdzielcza, ale nie zabija górą pasma i jest lekko ocieplona. Średnica to główny atut tej wkładki.

Jeżeli szukasz wyeksponowanej góry pasma i dźwięków ciętych nożem to nie ten kierunek.
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#5

Post autor: PLMaciej »

Zatem jaki kierunek obrać?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Jak gdzieś znajdziesz, to Audio-Technica AT440mlb. Już jej nie robią.

Po niedawnym rebrandingu i podniesieniu cen najbliżej do niej jest VM540ML.

I nie kupuj używanych wkładek, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że sprzedający nie ściemnia. W przeciwnym wypadku można uznać na wejściu, że igła będzie do wymiany.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#7

Post autor: Wojtek »

PLMaciej pisze:
01 gru 2019, 20:54
Jakiś czas temu pytałem o wkładkę oferującą szczegółowe analityczne i niezbyt ciepłe brzmienie w granicach 300-500zł. Wojtek polecił Ortofon 2M (w budżecie mieścił się red, bardzo ewentualnie blue.
Ja to trochę inaczej pamiętam: viewtopic.php?p=263019#p263019
W sensie, "możliwie analityczne i lekko ocieplone" odczytuję trochę inaczej niż "szczegółowe analityczne i niezbyt ciepłe" :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#8

Post autor: PLMaciej »

No w to Twoje pamiętanie to słabo wierzę;)
Poruszamy się tu w świecie bardzo subiektywnych pojęć. Dla mnie lekko ocieplone może się mieścić w granicach niezbyt ciepłego. Nie wiem czy mam wspaniały audiofilski słuch i nie wiem na 100% czy potrafię trafnie opisać co mi się podoba. Co gorsza nawet nie wiem czy już dokładnie wiem co mi się podoba.
Szukam "tego" brzmienia. Nawet nie koniecznie idealnego ale takiego które sprawi mi wystarczającą przyjemność. Coś kupię, coś sprzedam. W końcu trafię.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#9

Post autor: Wojtek »

PLMaciej pisze:
01 gru 2019, 23:30
No w to Twoje pamiętanie to słabo wierzę;)
To w sumie nie tyle pamiętanie co cytowanie Twoich słów :morda:
PLMaciej pisze:
01 gru 2019, 23:30
Szukam "tego" brzmienia. Nawet nie koniecznie idealnego ale takiego które sprawi mi wystarczającą przyjemność. Coś kupię, coś sprzedam. W końcu trafię.
Zdrowe podejście. W takim razie powiem że "godnych" opcji jest multum.

AT440MLb nadal można dostać od ręki, ale nie za 800 zł.
https://www.ebay.de/itm/Audio-Technica- ... SwNGRauiJJ
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#10

Post autor: Piterski »

Nie miałem do czynienia z byt duża liczbą wkładek typu MM ale akurat AT440MBL słuchałem i to jest wkładka raczej jasno brzmiąca aczkolwiek z odpowiednim preampem może dać kopa jakiego się po niej nie spodziewałem.

Wkładka, która sprzedaje Gramofonik to bodajże klon wkładek Ortofona serii 500, nie wiem czy nie 540. Do dosyć rozdzielcza wkładka ale nie powiedział bym by miała ochłodzoną wycofaną średnicę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#11

Post autor: Wojtek »

Piterski pisze:
02 gru 2019, 10:30
raczej jasno brzmiąca
A nawet z pewnością + ciepłoty w sumie zero :)
Piterski pisze:
02 gru 2019, 10:30
Wkładka, która sprzedaje Gramofonik to bodajże klon wkładek Ortofona serii 500
Nie tyle klon co aktualna seria produkcyjna, Ortofon VM.
Ten sam generator co Ortofon Super OM, tyle że w innej (lepszej) budzie.

Tak jak napisałem w poprzednim wątku już - myślę że koledze by przypasił SAS do jego M97xE. Wyrówna sprawę w dość znaczny sposób.
Dokładając nieco do tych 800 złotych, jest to już osiągalne. Wtedy na stole było 500.

Ortofon 2M = jest analityczność i jest ciepełko lekkie.
OM = siłą rzeczy jest analityczna, ale też gra chłodniej i bardziej płasko.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#12

Post autor: PLMaciej »

Panowie, jeszcze jedna iteracja;) Jestem naprawdę bardzo wdzięczny za wszystkie rady. Spróbuję jak najdokładniej opisać jak sprawa wygląda.
1) Słucham w małym pokoiku 10m2; wzmacniacz CA A5 - w mojej ocenie oferuje wyrównane neutralne brzmienie z dobrą separacją - wartość sprzętu ok. 500zł. Preamp - od niedawna moduł dedykowany do A5 Cree, który był oferowany jako akcesorium do wzmacniacza - wartość ok. 300zł. Głośniki - malutkie Heco Visonic David - wartość 300zł, bas słabiutki ale jest, w mojej ocenie bardzo grają podobnie do wzmacniacza. W kwestii dźwięku cyfrowego - do tego mam chromecast audio ze spotify puszczony przez DAC magic Azur z CA (600zł); jest też CD CA. I tu jestem naprawdę bardzo zadowolony, brzmienie mi się podoba i mi w zupełności wystarczy.
2) Gramofon to sony ps-22 - kupiony za 250zł (wiem że ogólnie to za ile się kupuje leciwy sprzęt, a to jaka jest jego wartość to kwestie względne); wkładka shure M97xE - i ta część nie sprawia mi radości. Zupełnie.
3) Byłbym w stanie wydać na wkładkę 2000zł jakby mnie miała naprawdę uszczęśliwić, ale patrząc na resztę sprzętu jestem niemal przekonany że byłby to przerost formy nad treścią.
4) Słucham obecnie głównie starego heavy metalu, progresywnego rocka, starego rocka, trochę popu. I przede wszystkim liczę na to, że sprzęt pozwoli mi usłyszeć wszystko co jest zapisane na płycie żeby móc się cieszyć małymi smaczkami. W kwestii ciepłoty - chodzi mi głównie o to żeby dźwięk nie był nachalnie podkoloryzowany. I tyle. Może być dowolna marka, może być za 500zł, mniej albo trochę więcej. Wolałbym jednak nie kupować nówki za 1200zł, bo obawiam się że nie mam wystarczająco wysublimowanego ucha żeby docenić taki sprzęt (szczególnie przy pozostałych elementach zestawu).
Mogę od ręki kupić np. nowy niebieski ortofon 2m, mogę coś innego tylko skoro ma być nówka to poradźcie coś co mogę kupić do tych 800zł najlepiej w krajowej dystrybucji.
PS co znaczy
Wojtek pisze:
02 gru 2019, 14:16
SAS do jego M97xE
?
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#13

Post autor: MaciejT »

A może Nagaoka mp110? kupisz za ok 550 PLN. I będzie nowa.
Zmieniłbym głośniki, moim zdaniem np na takie:
https://allegro.pl/oferta/kolumny-b-w-dm-2-8738116108

Zyskasz bardzo dużo na takiej zmianie, a bas Cię zaskoczy. Wentylowane z przodu, radzą sobie nawet w trudnych warunkach (ustawione na pólkach, przy ścianie itp). No i budżet wytrzyma :)
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#14

Post autor: PLMaciej »

O kolumnach pomyślę tak dla zabawy do odsłuchu. Ale naprawdę lubię moje davidy i nie widzę sensu w ich zmianie.
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Re: Wkładka oferująca analityczne brzmienie w granicach 800zł

#15

Post autor: PLMaciej »

Trafiłem na świeży i w miarę podobny wątek: viewtopic.php?f=12&t=14438
Czy taki https://allegro.pl/oferta/ortofon-om10- ... 8591806504 ma sens? Tzn. czy musiałbym ją traktować jako etap przejściowy do sprawdzenia czy w ogóle brzmienie ortofon mi pasuje czy gra na tyle dobrze, że jest potencjał na zostanie przy niej dłużej?
Poczytałem o Nagaoka mp110 i też wygląda to z opisów całkiem obiecująco.
ODPOWIEDZ