Początek przygody z czarną płytą

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
AndrzejM123
Posty: 46
Rejestracja: 19 lis 2019, 09:03
Gramofon: Sanyo Plus Q40
Lokalizacja: Radom

Początek przygody z czarną płytą

#1

Post autor: AndrzejM123 »

Witam wszystkich!
Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować, za to, że dzięki Wam, w ostatniej chwili zrezygnowałem z zakupu nowej Regi Planar 1 i za chwilę stanę się (mam nadzieję szczęśliwym) posiadaczem Sanyo Plus Q40 z wkładką Shure M75B. Jako, że są to dopiero moje początki z winylem i pierwszy post na forum, proszę o wyrozumiałość :)
Według sprzedającego gramofon jest w pełni sprawny, a igła jest w dobrym stanie. Niestety, nic więcej nie wiadomo o przeszłości gramofonu jak i pochodzeniu igły. W związku z tym mam do Was kilka pytań. Jakie czynności warto wykonać po zakupie takiego sprzętu? Jedzie do mnie też kilka nowych płyt. Czy mogę bez obawy o uszkodzenie płyty przetestować gramofon, czy lepiej od razu wymienić igłę lub też całą wkładkę?
Na razie nie wiem jak się rozwinie mój związek z winylem, więc nie chciał bym na start zbyt dużo inwestować. Zależy mi na niezbędnym minimum tak, żeby poznać pełne możliwości tego sprzętu :)
Gramofon ma grać ze wzmacniaczem Arcam A29 na wejściu phono i kolumnami Tannoy Revolution XT 8F.
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Początek przygody z czarną płytą

#2

Post autor: Therion »

Wrzuć w google hasło: kalibracja gramofonu i popatrz, czy ramię i kładka są poprawnie poustawiane.
AndrzejM123
Posty: 46
Rejestracja: 19 lis 2019, 09:03
Gramofon: Sanyo Plus Q40
Lokalizacja: Radom

Re: Początek przygody z czarną płytą

#3

Post autor: AndrzejM123 »

Rozumiem, że będzie potrzebny szablon do ustawienia wkładki? Szablon jest uniwersalny, czy musi być dostosowany do danego ramienia? Możesz polecić coś sprawdzonego?
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Początek przygody z czarną płytą

#4

Post autor: SimonTemplar »

Cześć :)
Co do kalibracji to warto poczytać temat: viewtopic.php?f=12&t=1032
AndrzejM123 pisze:
19 lis 2019, 11:12
Tannoy Revolution XT 8F
Fajne paczki :clap:
Jak będziesz miał ochotę to napisz coś od siebie na ich temat.
AndrzejM123
Posty: 46
Rejestracja: 19 lis 2019, 09:03
Gramofon: Sanyo Plus Q40
Lokalizacja: Radom

Re: Początek przygody z czarną płytą

#5

Post autor: AndrzejM123 »

Dzięki. W miedzyczasie udało mi się znaleźć ten temat :) Z danych technicznych tego gramofonu wynika, że overhang wynosi 15 mm. Wystarczy tak ustawić wkładkę, czy warto jeszcze potwierdzać to za pomocą szablonu? Pytanie jeszcze, czy da się organoleptycznie ocenić stan igły?
SimonTemplar pisze:
19 lis 2019, 12:53
Fajne paczki
To fakt! Co prawda nie miałem okazji słuchać zbyt wiele konstrukcji wysokiej klasy, a te kolumny są naprawdę doskonałą propozycją w swojej klasie. Scena, holografia, kreślenie planów stoją na bardzo wysokim poziomie. Dźwięk bez problemu odrywa się od kolumn, a one same mimo dość sporych rozmiarów "znikają" z pokoju :) Przetworniki Dual Concentric robią naprawdę świetną robotę. Jedynie co, to dół mógł by być bardziej zróżnicowany i punktowy, ale poradziłem sobie z tym poprzez dobór odpowiedniego wzmaka :) Arcam ze swoim konturowym, dokładnym basem, doskonale sobie z tym radzi :)
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Początek przygody z czarną płytą

#6

Post autor: SimonTemplar »

AndrzejM123 pisze:
19 lis 2019, 13:19
Wystarczy tak ustawić wkładkę, czy warto jeszcze potwierdzać to za pomocą szablonu? Pytanie jeszcze, czy da się organoleptycznie ocenić stan igły?
Jak najbardziej użyj szablonu choćby typowego „głupka”. W temacie o kalibracjach były linki do takowych szablonów. Wydrukuj. Sprawdź i ew. popraw położenie wkładki w koszyku. Sprawdź Punkty A i B. Sprawdź nacisk igły. Namawiam przeczytać „od dechy do dechy„ wszystkie tematy forumowe dot. kalibracji. Inaczej będziesz błądził i powielał pytania już wielokrotnie zadawane ;) Co do igły... cieżko z określeniem stanu a raczej się nie da na 100%. Nie znając prawdziwego przebiegu raczej bym nie ryzykował. Szkoda płyt. Pytania dot kalibracji, ramienia, wkładki proszę wrzucaj w odpowiednie działy. Takie zasady forum ;)
Dzięki za info o XT8f :D
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1746
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Początek przygody z czarną płytą

#7

Post autor: jaca1970 »

AndrzejM123 pisze:
19 lis 2019, 11:12
Shure M75B
jak na początek to wkładkę masz dobrą ( chyba wielu zaczynało ze słabszymi modelami )
jeśli sprzedawca nie potrafi określić "wieku" igły to jej nie kupował i raczej będzie do wymiany....
rozglądaj się za nową - minimum eliptyczną - to będzie wtedy....
AndrzejM123 pisze:
19 lis 2019, 11:12
niezbędnym minimum tak, żeby poznać pełne możliwości tego sprzętu
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
ODPOWIEDZ