Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#1

Post autor: kulek123 »

Kolejny „projekt” a raczej odświeżenie (na początku tak się wydawało) kolumn kupionych jakiś czas temu. Są to kolumny ERRES TA 5426/14Z (produkcja około 1975r) jest to bliźniacza konstrukcja z Philips 22RH426. Jest też ARISTONA SA 5426 (to jest bliźniak pełną gębą do ERRESÓW). ARISTONA i ERRES to takie „pod” marki Philipsa. Philipsy 426 są niższe a szersze (mniej urodziwe 😊) Byłem pełen nadziei jeżeli chodzi o dźwięk i muszę powiedzieć że się nie zawiodłem. Przed „operacją” grały jasno (górą i średnicą pasma), szczegółowo z bardzo przyjemnym i wciągającym dźwiękiem. Bas szybki i jak na moje warunki jest go odpowiednia ilość.

Głośniki w nienagannym stanie obudowy trochę gorzej. Lakier porysowany ale fornir pod nim w bardzo dobrym stanie. Front pod maskownicami w miarę OK ale zaczepy maskownic do wymiany. Maskownice (materiał) w dość dobrym stanie ale widać już ząb czasu ☹. Tył okleina w dobrym stanie, jest to element którego nie będę zmieniał.

Po zdemontowaniu głośników okazało się że wytłumienia jest bardzo skromne ilość (wełna mineralna) ale OK pewnie tak ma być 😊. Najsmutniejsze było to że płyta wiórowa z której zrobiona jest paczka ma delikatnie mówiąc skromną grubość (12mm). Jak się później zastanowiłem i sięgnąłem pamięcią do odsłuchów to w niektórych momentach bas okazywał się nieco dziwny (teraz wiadomo dlaczego).
Zwrotnice wyglądają OK więc stwierdziłem że na razie nic z nimi nie będę robił (koszty ☹)

Zastanawiałem się jak wzmocnić obudowę aby nie zmniejszać drastycznie objętości. Wewnątrz wykleiłem całość matą bitumiczną o grubości 2mm, wkleiłem „żebro” na dolną i górną ściankę. Wzmocnienia wykonałem ze sklejki 18mm. Przednią i tylną ściankę połączyłem dwoma wzmocnieniami a boczne jednym. Jako że zmniejszyła mi się objętość w finale prac dołożyłem wełny mineralnej podwajając jego ilość.

Front przeszlifowałem usuwając stare zaczepy a w zamian dałem magnesy neodymowe, na to szpachla i czarna farba mat (niestety nakładana pędzlem). Obudowa została zeszlifowana aż do czystego forniru. Długo się zastanawiałem jakiej bejcy użyć ale w końcu stwierdziłem że zostawię naturalny fornir a na to dam Lakier „parkietowy” nakładany pędzlem, wyszło 3 warstwy wiem że nie idealnie ale ja jestem zadowolony 😊
CDN
Załączniki
ERRES 9.png
ERRES 8.png
ERRES 7.png
ERRES 6.png
ERRES 5.png
ERRES 4.png
ERRES 3.png
ERRES 2.png
ERRES 1.png
Ostatnio zmieniony 23 paź 2019, 15:17 przez kulek123, łącznie zmieniany 1 raz.
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#2

Post autor: kulek123 »

Hmm kolejność zdjęć przypadkowa :(
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Elegancko :dance:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#4

Post autor: Myszor »

Fajnie wyszło ale tego fragmentu nie rozumiem.
kulek123 pisze:
23 paź 2019, 14:08
Jako że zmniejszyła mi się objętość w finale prac dołożyłem wełny mineralnej podwajając jego ilość.
Skoro zmniejszyłeś objętość to dlaczego podwoiłeś ilość wełny?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#5

Post autor: zbyszek1982 »

Bo w kolumnie zamkniętej gęste wypełnienie sprawia, że głośnik niskotonowy "widzi" większą objętość, niż ma w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#6

Post autor: Myszor »

Aaaa widzisz pan a to nie trza zamnkiętych na maksa watą wypchać jak miałem w grundigach i sabach ?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#7

Post autor: zbyszek1982 »

No właśnie trzeba.
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#8

Post autor: kulek123 »

Jutro postaram się dodać fotki kończące projekt (finalny efekt bo to co powyżej to stan nabyty :)) oraz opisać wrażenia z odsłuchów (słucham od wczoraj)
Dokładnie tak jak kolega Zbyszek napisał trochę z objętości zabrałem wzmocnieniami i matą dlatego postanowiłem że postaram się "oszukać" głośnik, opiszę efekt jutro :)
Jeżeli chodzi o ilość wypełnienia to powiem tak: bardziej kierowałem się tym co producent zaprojektował. Wielkiego doświadczenia z wieloma konstrukcjami nie mam ale w ostatnim półroczu miałem okazję zaglądać do trzech konstrukcji (erres, metz, tonsil perfect 150) we wszystkich przypadkach wytłumienie było co by nie mówić, skromne. Porównajmy erresy i metze (w obydwu przetworniki Philipsa). Metze po rozkręceniu zaskoczyły mnie skromnością wytłumienia postanowiłem zgłębić trochę temat i podczas liftingu wytłumiłem je po "brzegi" stosując dodatkowo gąbkę na ściankach (2cm) z zachowaniem niewielkiej odległości od ścianek (tak jak literatura wskazuje) resztę dopełniłem tą luźną, białą wełną. Efekt: niestety znacząco się pogorszyło, brak takiej kontroli basu jak była przed zabiegiem. Basu zawsze nie było zbyt wiele ale po tym zabiegu w cale go nie przybyło a jak już to gorszej jakości. Więc Metze lądują ponownie na warsztat (może jeszcze dodam terminale przy okazji). Dlatego w przypadku Erresów byłem ostrożny aby nie popsuć tego co już było bardzo dobre i nie zawiodłem się ale reszta jutro :)
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7656
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#9

Post autor: amrowek »

Czekamy a fornir też robiłeś czy to okleina
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#10

Post autor: kulek123 »

Poniżej wrzucam fotki jak to wygląda po całej operacji 😊 na tylnej ściance pojawiły się terminale.

Jest to fornir, był w bardzo dobrym stanie więc pracy przy obudowie było mniej 😊 Nie wiem co to za fornir ale po pomalowaniu lakierem (bez bejcowania) niesamowicie pokazuje swoją głębię, tak jakby był trójwymiarowy. Niestety próbowałem ale na fotkach nie udało mi się tego uchwycić.

Po przesłuchaniu kilku płyt (Dire Straits, Chuck Mangione, Marillion, trochę polskiego roka i coś ostrzejszego Judas Priest) muszę powiedzieć że zabieg wzmocnienia i wytłumienia kolumn spełnił swoje założenie. Niskie tony są na takim poziomie jakiego oczekiwałem nie stwierdziłem żadnych niepowołanych dźwięków pochodzących od obudowy. Stopa schodzi pięknie jest szybka i nie ma mowy o jakimś rozwlekaniu. Nie gubi się przy ostrzejszym graniu i za wszystkim nadąża (painkiller potrafi wycisnąć siódme poty, tak na marginesie świetna płyta😊) Reszta Pasma jak dla mojego „wprawionego” ucha świetna.
Załączniki
ERRES 15.png
ERRES 15.png (170.58 KiB) Przejrzano 3001 razy
ERRES 14.png
ERRES 14.png (224.34 KiB) Przejrzano 3001 razy
ERRES 13.png
ERRES 12.png
ERRES 11.png
ERRES 10.png
ERRES 10.png (194.81 KiB) Przejrzano 3001 razy
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#11

Post autor: BRob »

:clap: :clap: :clap:

Całkiem fajnie to wygląda.

Jeszcze raz :clap:
samuraj
Posty: 745
Rejestracja: 10 cze 2011, 12:34
Gramofon: Kenwood KD 990
Lokalizacja: Nuneaton UK

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#12

Post autor: samuraj »

Super
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#13

Post autor: Arkadyo »

Wywal tą gabkę co dałeś na ściany bo pewnie przez nią masz największy ubytek na basie. Gąbka musi byc specjalna do tłumienia bo zwykła odbiera tylko z pojemności a tłumi niewiele. Zresztą i ta specjalna gąbka to najczęściej qpa. W obudowie zamkniętej chodzi o całkowite wygaszenie "powrotu membrany" i klozety powinno sie tlumić calkowicie. To, że co poniektórzy producenci tego nie robia swiadczy tylko o nich - zobacz jak tłumione sa obudowy z wyzszej połki a nie masowe wydmuszki. To tak jakbys sie dziwił, że wnetrze opola corsy jest z tworzywa a nie wykładane drzewem egzotycznym.
Wracając do tłumienia - to nie tak, że napchasz byle czego i będzie lepiej byleby było dużo. Materiały różnej gęstości tlumią rożne częstotliwości i trzeba je dobierać eksperymentalnie ale gabke wywal napewno. Nie wiem po co dałeś matę i usztywnienia bo zabrałeś tylko litraż a ta popierdułka gdyby była dobrze tłumiona to wg mnie i w 10 mm grałaby bez różnicy z Twoimi modyfikacjami. Zamiast tej maty wystarczył zwykły filc, na niego po płacie 5-8cm wełny isower i troche watoliny do środka tak zeby nie właziła do glosnika niskotonowego.
Nie wiem bo tego nie widać na fotach ale czy sredniak jest zabudowany? Bo znając zycie nawet na tym potrafili oszczędzać. Jeżeli nie ma wlasnego domku to mu go zafunduj np z doniczki i ją też odpowiednio wytłum.
Wielkość i tłumienie komory sredniaka ma wpływ na jego granie. Jak zrobi to sie dobrze to średnica zyskuje na przejrzystości.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny ERRES TA 5426/14Z (Philips 22RH426) renowacja - odświeżenie

#14

Post autor: kulek123 »

Myślę że wzmocnienia i mata nie zaszkodziły tak bardzo aby nie opłacało się tego robić. Objętość paczek to 25 litrów (to już nie taka znowu popierdułka :) ) zabrałem może około litr z objętości. Wofer dwudziestka naprawdę fajnie się sprawuje w metrażu do 20m, jest już fajnie (nie używam kolumn do masażu :)) W tym momencie nie będę do nich dokładał wytłumienia (gra to super). Głośnik średniotonowy ma swoją osobną obudowę.
Tak jak pisałem powyżej Kolumny Metz ponownie lądują na warsztacie i z pewnością wykorzystam uwagi kolegi Arkadyo w eksperymentach z wytłumieniem.
Dzięki za uwagi :)
Załączniki
ERRES średni.png
ERRES średni.png (235.11 KiB) Przejrzano 2810 razy
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
ODPOWIEDZ