Malinka + DAC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Malinka + DAC

#16

Post autor: blispx »

Yup, tak celem poprawy ewentualnych mankamentów z wtyczkowego zasilania , oczywiście jako kit

Charliez dzięki może kiedyś się zgłoszę na testy, posiadam także całkiem sporą bibliotekę DSD i się kurna zastanawiam po co mi to może jakiś dac co by hardwarowo wspierał to to, kiedyś miałem to na iDac od iFi ale wysoki bitrate powodował czasami zwisy xmosa
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Malinka + DAC

#17

Post autor: azael »

blispx pisze:
27 kwie 2018, 23:54
Yup, tak celem poprawy ewentualnych mankamentów z wtyczkowego zasilania , oczywiście jako kit
I tak "niewtyczkowe" zasilanie musisz podać na hata. :)
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#18

Post autor: luk8185 »

Nie będę bałaganił na forum nowym tematem więc odświeżę ten.

Otóż chodzi mi po głowie zakup niedrogiego odtwarzacza sieciowego. W pierwszej chwili najarałem się na Yamahę WXAD-10 ale powoli zgłębiając temat zauważyłem, że można z Raspberry Pi ogarnąć podobno całkiem przyjemny odtwarzacz. I tu potrzebowałbym pomocy, gdyż nie za bardzo orientuję się w temacie instalowania oprogramowania na czymś co nie ma nawet wyświetlacza. Nawet nie wiem czy ma system operacyjny:)
Grzebiąc po allegro znalazłem następujący zestaw:

https://allegro.pl/oferta/raspberry-pi4 ... 8337396691
https://allegro.pl/oferta/hifiberry-dac ... 8262326495
https://allegro.pl/oferta/obudowa-do-hi ... 8745240664

Do tego jeszcze jakiś zasilacz trzeba by dobrać.

I tu pojawia się moje pytanie: jak to skonfigurować, żeby działało Spotify i radio internetowe? Czy oprócz powyższych klocków potrzebowałbym coś jeszcze?
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#19

Post autor: tuczi77 »

Zamiast kupować na allegro wejdź na Botland i kup w jednym miejscu u sprawdzonego i wiodącego sprzedawcy Malin w PL. Są nawet gotowe zestawy ze wszystkim.
Wyświetlacza nie potrzebujesz, bo po odpaleniu Maliny cały interface będziesz miał na kompie i/lub telefonie. System operacyjny ma, np. Volumio, który jest jednocześnie odtwarzaczem. Polecam, bo jest prosty w instalacji i obsłudze. Nakładkę kup lepszą niż HiBerry - ja polecam Allo Boss (pod ten DAC potrzebna jest dedykowana pod niego obudowa).
Konfiguracja - na pewno potrzebna będzie karta microSD 8/16Gb. Zasilacz dedykowany znajdziesz w zestawie. Co zrobić żeby działało? Ze strony Volumio.org ściągasz obraz systemu (na kartę mSD) i aplikację na swój komputer (Win lub iOS). Dostępna jest również appka na Androida i iPhone ;) Long story short: składasz klocki, instalujesz na karcie mSD system w postaci Volumio, odpalasz poprzez koputer i wi-fi, konfigurujesz, cieszysz się świetnym dźwiękiem ;)
Filmy jak zainstalować bez problemu znajdziesz na YT. i nie potrzeba do tego być komputerowym geekiem. Sam nie jestem, a od 2 lat cieszę się z tego pudełka :D Jeśli coś jeszcze to pytaj, będę starał się pomóc.
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#20

Post autor: luk8185 »

tuczi77 pisze:
12 lut 2020, 18:28
Zamiast kupować na allegro wejdź na Botland i kup w jednym miejscu u sprawdzonego i wiodącego sprzedawcy Malin w PL. Są nawet gotowe zestawy ze wszystkim.
Wyświetlacza nie potrzebujesz, bo po odpaleniu Maliny cały interface będziesz miał na kompie i/lub telefonie. System operacyjny ma, np. Volumio, który jest jednocześnie odtwarzaczem. Polecam, bo jest prosty w instalacji i obsłudze. Nakładkę kup lepszą niż HiBerry - ja polecam Allo Boss (pod ten DAC potrzebna jest dedykowana pod niego obudowa).
Konfiguracja - na pewno potrzebna będzie karta microSD 8/16Gb. Zasilacz dedykowany znajdziesz w zestawie. Co zrobić żeby działało? Ze strony Volumio.org ściągasz obraz systemu (na kartę mSD) i aplikację na swój komputer (Win lub iOS). Dostępna jest również appka na Androida i iPhone ;) Long story short: składasz klocki, instalujesz na karcie mSD system w postaci Volumio, odpalasz poprzez koputer i wi-fi, konfigurujesz, cieszysz się świetnym dźwiękiem ;)
Filmy jak zainstalować bez problemu znajdziesz na YT. i nie potrzeba do tego być komputerowym geekiem. Sam nie jestem, a od 2 lat cieszę się z tego pudełka :D Jeśli coś jeszcze to pytaj, będę starał się pomóc.
Coś mi się rzuciło na oczy z tym Volumio. Obsługuje to Spotify albo innego Tidala? I jak z radiem internetowym? Czy wszystkim da się sterować smartfonem?
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#21

Post autor: tuczi77 »

Volumio w standardzie obsługuje Spotify pod warunkiem że masz Spotify Premium. Osobiście nie testowałem, bo nie mam Spotify. Wytczka Tidal jest możliwa, ale dodatkowo płatna. Trzeba wykupić abonament Volumio Virtuoso za 13 PLN/m-c lub 126 PLN/rok. Tutaj też wymagany jest Tidal Premium i jest 15 dni "free trial". Radia wiem na pewno że są. Na szybko wszedłem i znalazłem Trójkę i Zet, bo te przyszły mi do głowy. Wszystkim sterujesz z telefonu i już tłumaczę dlaczego tak jest. Volumio to jak już pisałem cały system operacyjny i wszystkie "rzeczy" dzieją się bezpośrednio na nim, czyli w "pudełku". Smartfon lub komputer to tak naprawdę tylko zdalny kontroler/pilot do tego co dzieje się w "pudełku".

Mała poprawka do wcześniejszej instrukcji:
Wcześniej w pośpiechu nakłamałem - nie musisz ściągać na swój komputer aplikacji (pomyliłem sobie z Tidalem). Najczęściej używam smartfona (rzadziej kompa) i z tego wzięła się pomyłka. Sterowanie z kompa odbywa się przez przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox, Opera, Egde, Safari) i przez adres IP Malinki. Możesz sobie ustawić zakładkę i klikać w nią jak w każdą inną. Oczywiście najpierw trzeba ręcznie odpalić "pudełko".
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#22

Post autor: luk8185 »

tuczi77 pisze:
12 lut 2020, 20:44
Volumio w standardzie obsługuje Spotify pod warunkiem że masz Spotify Premium. Osobiście nie testowałem, bo nie mam Spotify. Wytczka Tidal jest możliwa, ale dodatkowo płatna. Trzeba wykupić abonament Volumio Virtuoso za 13 PLN/m-c lub 126 PLN/rok. Tutaj też wymagany jest Tidal Premium i jest 15 dni "free trial". Radia wiem na pewno że są. Na szybko wszedłem i znalazłem Trójkę i Zet, bo te przyszły mi do głowy. Wszystkim sterujesz z telefonu i już tłumaczę dlaczego tak jest. Volumio to jak już pisałem cały system operacyjny i wszystkie "rzeczy" dzieją się bezpośrednio na nim, czyli w "pudełku". Smartfon lub komputer to tak naprawdę tylko zdalny kontroler/pilot do tego co dzieje się w "pudełku".

Mała poprawka do wcześniejszej instrukcji:
Wcześniej w pośpiechu nakłamałem - nie musisz ściągać na swój komputer aplikacji (pomyliłem sobie z Tidalem). Najczęściej używam smartfona (rzadziej kompa) i z tego wzięła się pomyłka. Sterowanie z kompa odbywa się przez przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox, Opera, Egde, Safari) i przez adres IP Malinki. Możesz sobie ustawić zakładkę i klikać w nią jak w każdą inną. Oczywiście najpierw trzeba ręcznie odpalić "pudełko".
To z Tidala chyba przesiądę się na stałe na spotify (dwa abonamenty to trochę mija się z celem). Patrzyłem na Botland i nie mają jeszcze obudów do RPi4 pod karty Alio Boss więc albo musiałbym kupić starsze Rpi 3 albo poskładać to bez obudowy.
Jeszcze pytanie dot spotify: odtwarzanie odbywa się bez przerw między utworami kiedy jest płynne przejscie między dwoma trackami? Wiem, że wspomniana wczesniej Yamaha WXAD-10 zawsze wstawia przerwę około 1sek a chciałbym tego uniknąć.
Czy maliny nie trzeba jakoś restartować? Po pierwszym uruchomieniu i konfiguracji działa póki ma zasilanie i zawsze jest responsywna czy zdaża się, że trzeba przy niej coś podłubać?
I ostatnie pytanie (swoją drogą najważniejsze:): jak to gra? Masz porówanie do innych odtwarzaczy sieciowych?
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#23

Post autor: tuczi77 »

Szczerze mówiąc nie wiem czy obudowa z 3 dedykowana do Allo Boss będzie pasowała do 4, ale z tego co widać to nie. Widocznie pozmieniali umiejscowienie portów i otwory w obudowie nie będą pasowały. Możesz zadzwonić do Botlandu i zapytać, powinni rozwiać wątpliwości. Z drugiej strony, od 2 lat używam 3B+ i do Volumio to w zupełności wystarczy. Ulepszenia wersji 4 nie mają wpływu na funkcjonalność i osiągi Volumio, więc śmiało możesz brać zestaw 3B+ z Allo Boss i dedykowaną obudową. Nowszy, dzięki lepszemu procesorowi i większemu RAMowi pewnie szybciej się uruchomi.
Odnośnie Spotify - jak już wspominałem nie wiem jak działa Spotify, bo nie mam i nie korzystam.
Uruchamianie Volumio: ja mam zasilacz z Aliexpress z zamontowanym przełącznikiem ON/OFF na przewodzie. Jeśli chcę włączyć Volumio to wciskam przełącznik i system startuje. Jeśli jest gotowy (po ok. 40 sek.) to słychać w kolumnach przyjemny sygnał/powiadomienie. Kiedy chcesz wyłączyć to trochę tak jak w starym Windowsie 98 - wybierasz w menu aplikacji WYŁĄCZ i po ok. 30 sekundach system jest gotowy do fizycznego odcięcia prądu (wtedy klikam znowu przełącznik na przewodzie). Diody w pudełku gasną i tyle.
Nie porównywałem osobiście, ale wybór Maliny oparłem o opinie użytkowników i każdy mówił, że Malina nie ma sobie równych i to nie tylko w tej cenie, ale i powyżej 2k. Na moje ucho gra naprawdę świetnie. Jeśli jesteś z Wrocka lub okolic to zapraszam do siebie na jakieś testy ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#24

Post autor: luk8185 »

tuczi77 pisze:
12 lut 2020, 22:13
Szczerze mówiąc nie wiem czy obudowa z 3 dedykowana do Allo Boss będzie pasowała do 4, ale z tego co widać to nie. Widocznie pozmieniali umiejscowienie portów i otwory w obudowie nie będą pasowały. Możesz zadzwonić do Botlandu i zapytać, powinni rozwiać wątpliwości. Z drugiej strony, od 2 lat używam 3B+ i do Volumio to w zupełności wystarczy. Ulepszenia wersji 4 nie mają wpływu na funkcjonalność i osiągi Volumio, więc śmiało możesz brać zestaw 3B+ z Allo Boss i dedykowaną obudową. Nowszy, dzięki lepszemu procesorowi i większemu RAMowi pewnie szybciej się uruchomi.
Odnośnie Spotify - jak już wspominałem nie wiem jak działa Spotify, bo nie mam i nie korzystam.
Uruchamianie Volumio: ja mam zasilacz z Aliexpress z zamontowanym przełącznikiem ON/OFF na przewodzie. Jeśli chcę włączyć Volumio to wciskam przełącznik i system startuje. Jeśli jest gotowy (po ok. 40 sek.) to słychać w kolumnach przyjemny sygnał/powiadomienie. Kiedy chcesz wyłączyć to trochę tak jak w starym Windowsie 98 - wybierasz w menu aplikacji WYŁĄCZ i po ok. 30 sekundach system jest gotowy do fizycznego odcięcia prądu (wtedy klikam znowu przełącznik na przewodzie). Diody w pudełku gasną i tyle.
Nie porównywałem osobiście, ale wybór Maliny oparłem o opinie użytkowników i każdy mówił, że Malina nie ma sobie równych i to nie tylko w tej cenie, ale i powyżej 2k. Na moje ucho gra naprawdę świetnie. Jeśli jesteś z Wrocka lub okolic to zapraszam do siebie na jakieś testy ;)
Z Łodzi jestem i na tą chwilę nie będę chyba w okolicach Wrocka ale dziękuję za zaproszenie. Przekręce jakoś do Botlandu i zobaczymy co poradzą. Ostatecznie wyrzeźbię jakaś obudowę DIY😎 Skoro gra to tak dobrze to już nawet nie rozważam tej Yamahy. Co najlepsze malina wyjdzie taniej. Dziękuję Ci bardzo za wszelkie info. W ciągu miesiąca zakupie klocki i będę informował o postępie prac lub pytał o radę jak coś nie będzie prażyć.
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#25

Post autor: koscidogitary »

Ja mam Pi4 + HiFi Berry Digi+ PRO (tylko wyjście cyfrowe bo mam DAC zewnętrzny). Oprogramowanie darmowe moode audio.
Aplikacja na Androida - BubbleUPNP. Ze Spotify zrezygnowałem - aplikacja Spotify jest super ale przeszkadza mi jakość brzmienia, zostałem z Tidal.
W powyższym zestawieniu Tidal działa na 16bit/44.1k i jestem zadowolony, nie ma się czego doczepić odnośnie brzmienia. Więcej nie potrafię z maliny wycisnąć bo nie znam się na Linux a podobno da się 24bit Tidal MQA...
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Malinka + DAC

#26

Post autor: koscidogitary »

tuczi77 pisze:
12 lut 2020, 20:44
Volumio
Tuczi, czy pod Viruoso masz Tidal 24bit i MQA?
Jakiej apki na tel. używasz?
Awatar użytkownika
luk8185
Posty: 61
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:15

Re: Malinka + DAC

#27

Post autor: luk8185 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 03:05
Ja mam Pi4 + HiFi Berry Digi+ PRO (tylko wyjście cyfrowe bo mam DAC zewnętrzny). Oprogramowanie darmowe moode audio.
Aplikacja na Androida - BubbleUPNP. Ze Spotify zrezygnowałem - aplikacja Spotify jest super ale przeszkadza mi jakość brzmienia, zostałem z Tidal.
W powyższym zestawieniu Tidal działa na 16bit/44.1k i jestem zadowolony, nie ma się czego doczepić odnośnie brzmienia. Więcej nie potrafię z maliny wycisnąć bo nie znam się na Linux a podobno da się 24bit Tidal MQA...
Widzę, że pole manewru robi się coraz szersze. Będzie można się pobawić zarówno z moodo jak i volumio. Jak będę miał już klocki to wrócę do tematu.
Technics SL-D303 + AT95EX | ifi Zen Air Phono | Cambridge Audio CXA60 | HECO Aurora 700 | WiiM PRO | CD NAD 521
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#28

Post autor: tuczi77 »

koscidogitary pisze:
13 lut 2020, 03:05
Oprogramowanie darmowe moode audio
Volumio w podstawowym zakresie też jest darmowe ;) 2 lata temu wybrałem Volumio, bo Moode Audio trzeba było grzebać w plikach i edytować linijki, a jak już wspomniałem geekiem nie jestem. Jeśli coś się w tej kwestii w MA zmieniło to daj znać, może skuszę się na ten system na drugiej karcie i sobie potestuję. Allo Boss wybrałem, bo to 2w1, a specyfikacja kości jest bardzo dobra (PCM5122), więc nie muszę bawić się w zewnętrznego DAC'a. Tym bardziej, że nie znajdę takiego w cenie 60 PLN, czyli różnicy pomiędzy Digi+ a Allo Boss. Nie testowałem Tidala, ale na moje oko Malina powinna oddawać to co otrzymuje, bo przecież po to jest DAC. Notabene, Allo Boss pracuje w zakresie 32bit/384Khz, więc nie widzę powodu dla którego miałby nie próbkować 24bit i MQA.
Apka Volumio, dedykowana. Ja po prostu mam do Maliny podpięty dysk z "flakami" i tego słucham ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: Malinka + DAC

#29

Post autor: azael »

Dodam, że w ostatniej wersji Volumio, Spotify działa wyśmienicie, jako samodzielny plugin (z nieopłaconym Premium) i jako Spotify Connect.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malinka + DAC

#30

Post autor: tuczi77 »

azael pisze:
13 lut 2020, 09:41
Dodam, że w ostatniej wersji Volumio, Spotify działa wyśmienicie, jako samodzielny plugin (z nieopłaconym Premium) i jako Spotify Connect
No tak, tylko gorzej, że samo Spotify nie oferuje nic więcej ponad 320kbps ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
ODPOWIEDZ