Gramofon Daniel - pytania i porady

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Roni
Posty: 34
Rejestracja: 12 gru 2016, 22:12

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#61

Post autor: Roni »

witam, posiadam gramofon Daniel GS-1100 na pierwszy rzut oka wydaje się sprawny, silnik działa, obraca sie wszystko jak trzeba, paski do wymiany to wiem, ale nie działają sensory podnoszenia i opuszczania, diody się palą ale same sensory nie działają, czy ktoś mógłby dać mi jakieś rady jak poradzić sobie z tym problemem ? chciałbym sam się nim zająć i niejako pouczyć, ktoś może coś podpowiedzieć jak to naprawić ? dziękuje bardzo
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#62

Post autor: chudy_b »

Roni pisze: ktoś może coś podpowiedzieć jak to naprawić ?
Ale co to znaczy że diody sie palą? Dotykasz i się zapala? Jesli tak, to sensor działa. Uszkodzone jest coś dalej. Ciężko w takim przypadku doradzać na odległość, bo uszkodzonych rzeczy może być wiele.
Roni
Posty: 34
Rejestracja: 12 gru 2016, 22:12

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#63

Post autor: Roni »

po kliknieciu na sensor podswietla sie, ale ramie nie idzie do gory, gdy klikam na sensor opuiszczenia to rowniez dioda sie pali, ale funkcja nie działa, jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#64

Post autor: BRob »

A sprawdzałeś czy silnik od automatyki się kręci po wyborze którejś z funkcji powodującej ruch ramienia? Może pasek jest na tyle luźny, że nie napędza mechanizmu. Jeżeli silnik nie reaguje to trzeba szukać przyczyny we wnętrznościach Daniela.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#65

Post autor: Obywatel »

Roni, jeśli nie jesteś biegły w elektronice i mechanice precyzyjnej, to radzę nie grzebać w gramofonie, a już w Danielu szczególnie bo to skomplikowany i niewdzięczny w serwisowaniu sprzęt - oczywiście jeśli chcesz mieć z niego jeszcze pożytek. Lepiej powierzyć go komuś, kto szybko zdiagnozuje i usunie usterkę, a przy okazji ogarnie inne czynności serwisowe, których zapewne wymaga Twój egzemplarz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Roni
Posty: 34
Rejestracja: 12 gru 2016, 22:12

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#66

Post autor: Roni »

mam juz sztuke Daniela sprawnego, ale akurat wpadł w ręce drugi taki sam egzemplarz, ktory wydaje sie sprawny, dziala wzystko w nim po wlaczeniu sensora 33 obrotow automatyka dziala, ramie nastawia sie na brzeg plyty, na 45 to samo, po zakonczeniu wraca, jedyny problem to ten, ze sensory gora i dol nei dzialaja zupelnie, mimo ze lampki sie swieca po nacisnieciu :/
sneer
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2017, 09:40

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#67

Post autor: sneer »

Dzień dobry,

to mój pierwszy post. Postanowiłem przywrócić do świetności Daniela ze wzmacniaczem. Pochodzi z 1980 roku i jest w stanie dziewiczym - poza tym, że przeleżał w szafie ponad 20 lat, jest w 100% oryginalny. Nawet próbuje kręcić tym i owym :). Wkładka MF100, teoretycznie w dobrym stanie.
Poszedł już do serwisu, ma być zreanimowana mechanika i elektronika, zarówno gramofonu jak i wzmacniacza.
I teraz mam pytanie natury ogólnej: jak sensownie zrobić nagłośnienie. Pan w serwisie grubanuta.pl powiedział, że wzmacniacz w danielu jest całkiem dobry i wystarczy kupić dobre głośniki. Koncepcyjnie tak by mi bardziej pasowało, bo na dodatkowy wzmacniacz trochę nie mam miejsca.
Czy to dobry kierunek? Jeśli tak, to jakich kolumn szukać?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#68

Post autor: Wojtek »

Nie widzę tutaj pytania o poradę co do Daniela, ale widzę zapytanie o kolumny.
Dział nagłośnienia się kłania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sneer
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2017, 09:40

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#69

Post autor: sneer »

Ok, poczytam. Natomiast nie wiem wciąż, czy warto w ogóle opierać dźwięk o wzmacniacz Daniela.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#70

Post autor: Wojtek »

Ja bym nie opierał.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sneer
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2017, 09:40

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#71

Post autor: sneer »

O, to już jest jakaś informacja. A czy sygnał z tego przedwzmacniacza będzie dobry/wystarczający żeby napędzić standardowe AUX we wzmacniaczu?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#72

Post autor: Obywatel »

Na początek nie zaszkodzi przetestować wbudowany wzmacniacz. Jeśli będziesz chciał dalej rozwijać tor, to nic nie stoi na przeszkodzie: dokupujesz wzmacniacz i podłączasz do niego Daniela. Oczywiście wówczas mija się z celem przepuszczanie sygnału przez Danielowy przedwzmacniacz; nawet nie wiem czy jest taka możliwość bez ingerencji w bebechy.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
sneer
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2017, 09:40

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#73

Post autor: sneer »

Pan serwisant powiedzial, ze doprowadzenie tego wzmacniacza do stanu zgodnego z fabryką to moze byc nawet 500 zlotych. I powiedzial tez, ze normalnie z gniazda wyjsciowego tego wzmacniacza napedze kazdy AUX.

Za tydzien daniel wraca z naprawy; odslucham go na glosnikach od pianocrafta, potem sprobuje podlaczyc do pianocrafta przez aux. Jesli bedzie lipa, to trzeba bedzie pojsc w osobny wzmacniacz i glosniki.
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#74

Post autor: arturromarr »

Ja bym pominął cały tor audio Daniela. Wyprowadzić kabelki z ramienia i do czegoś współcześniejszego z wejściem phono podłączyć.
Awatar użytkownika
Mechanior
Posty: 87
Rejestracja: 12 paź 2017, 16:48
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#75

Post autor: Mechanior »

Całkiem przypadkiem wraz z kilkudziesięcioma płytami dostałem w prezencie gramofon Daniel. Paski rozwleczone i jak przyjdą nowe to zobaczymy co i jak. Jakiś mistrz Danielonaprawiacz w Łodzi bo konserwacja i tak potrzebna?
ODPOWIEDZ