Klasyka klasycznie

Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#16

Post autor: darkman »

Tak na gorąco, to na pierwszy rzut ucha wydaje mi się, że Casals w Abbaye "Saint-Michel-de-Cuxa" gra jakby nieco szybciej. Może to tylko pierwsze wrażenie. muszę się skupić na spokojnie, ;- (Dzięki za link!)
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Klasyka klasycznie

#17

Post autor: Carpenter »

Z którego roku masz nagranie Torteliera? Próbuję wyszukać oba nagrania (1960 i 1982) i zdaje się, że to późniejsze jest grane szybciej, ale słuchałem tylko pierwszego preludium. Dziś już nie posłucham więcej, ale ciekawy jestem bardzo porównania obu jego interpretacji, w odstępie 20 lat. Od razu kojarzy mi się to z Wariacjami Goldberga w dwóch wykonaniach (genialnego IMHO) Glenna Goulda. Tylko Gould na wcześniejszym nagraniu grał szybciej, a na późniejszym duuużo wolniej, odwrotnie niż Tortelier :) Goulda wolę w późniejszej wersji, a jak jeszcze go oglądam na YT, to już odpływam! Ta jego sylwetka, te ręce w powietrzu. No i mruczał, jak Casals :lol:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#18

Post autor: darkman »

Czekaj, to Jarret mruczy jak Glenn. :) .. heh kiedyś kupiłem specjalnie Sokolova pod wpływem entuzjastycznych opinii, zaczytanych. I niestety nie podoba mi się. Nawet się zmuszałem do zmiany owego wrażenia słuchając wielokrotnie, ale nie(!). GG to klasa sama w sobie.(ocywiście wiesz, że miał specjalnie skonstruowany stołek do fortepianu pod swoją ergonomię i z nim jeździł na koncerty).
Uwielbiam też wykonania Angeli Hewitt (kanadyjka ze stajni Telarcu - polecam gorąco!.. i ładna :) )

Sprawdzę, ale kupowałem właśnie w 1982 to moje wydanie jest na EMI, to pewnie to późniejsze (nie jestem pewien, sprawdzić będę mógł dopiero w święta).
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#19

Post autor: misienka2008 »

Tylko taka moja luzna dywagacja. Jesli chodzi o suity i ich tempa to w zasadzie sa to, poza Uwertura, zbiory tancow ( suity angielskie, francuskie ) a wiec z zalozenia tempa sa wykonawcom znane. Wystarczy wyobrazic sobie tanczacych ludzi aby je uchwycic. Kto dzis wie jak tanczy sie Bourrèe, Gigue czy Gavotte ? Nawet dzis wykonywany Menuet zatraca czesto w wykonaniach swoj taneczny charakter. W tamtach czasach wszyscy te tance znali jak my dzisiaj " 100 lat, 100 lat ". Mysle, ze dlatego Bach i inni nie zawsze umieszczali tempa na swoich rekopisach. Poza tym jak zauwazyliscie rekopisy to jeszcze nie wydanie i chcial je umiescic na koncu ? To w zasadzie rozstrzygnac powinni muzykolodzy.
Do tego dochodzi jeszcze czynnik stopnia zaawansowania technicznego wykonawcy. Nie wszyscy wystepujacy w tamtych czasach byli wirtuozami wiec solowy utwor, nie skrepowany innymi glosami instrumentalnymi, dawal mozliwosci pokazania sie takze mniej lub bardziej zaawansowanym amatorom w takim tempie na jakie bylo go stac. Narzucenie dyscypliny zaweziloby krag odbiorcow a tego Bach z pewnoscia nie chcial. I ze wzgledu na chec rozpropagowania swojej muzyki jak i ze wzgledu, co tu kryc, kase ze sprzedazy nut. Byl bardzo plodny nie tylko muzycznie. Mial z pierwszego malzenstwa siedmioro a z drugiego trzynascioro potomkow do utrzymania. :pray:
Czy mruczal przy tworzeniu dzieci ? Hmmm... przypuszczam, ze tak. :think: :whistle: :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#20

Post autor: darkman »

misienka2008 pisze:
01 gru 2017, 11:44
Kto dziś wie jak tańczy się Bourrèe,
Ian Anderson. ;)

Misienka, bo już myślałem, że zapomniałeś o nas. A tu się dzieje, Panie!
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#21

Post autor: misienka2008 »

Nie, nie zapomnialem ale potrzebuje na wczoraj 2 doby po 48 godzin. Chyba zglosze do dzialu zakupow - moze ktos ma na zbyciu. :(
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#22

Post autor: darkman »

Doskonale rozumiem. Ja się właśnie wyciszam po robocie..i bieganinie.
Zakręciłem sobie:
Mahlera, Symhony no.1, Klaus Tennsted, London Philharmoc Orchestra, Tshiba EMI / JAP. EAC-80561.
Uchodzi za wybitne, sam nie wiem do końca,podoba mi się ale czy wybitne (?) dopiero drugi raz słucham z braku czasu odsłuchowego właśnie.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#23

Post autor: misienka2008 »

To nie po linii Forum ale gdyby wpadla Tobie w rece na CD I Symfonia Mahlera, Ricardo Muti, Philadelphia Orchestra, EMI CDC 7 47032 2 to polecam. :shhh:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#24

Post autor: darkman »

A tak, znakomite też wydanie. Fajnie, że przypomniałeś. Wpaść mi może za chwilę, bo nomen omen posiadam, hihi.
Mam jeszcze Abbado i właśnie zmieniam na kręciołku, również bardzo interesujace, Sibelius jest mi bliższy nieco, ale to przy kolejnej okazji, bo jestem ciekaw Waszych typów, tymczasem wracajmy do Mahlera:
Załączniki
IMG_2258.JPG
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#25

Post autor: misienka2008 »

Dodalem trzy plyty.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#26

Post autor: misienka2008 »

I jeszcze trzy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Klasyka klasycznie

#27

Post autor: Wojtek »

Dzięki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Klasyka klasycznie

#28

Post autor: Therion »

Nabyłem ostatnio cavalleria rusticana Muti i von Karajana. U Muttiego pięknie tak, jak tę arię znam, zas Karajan, jakby mi obroty siadły w patefonie. I dlatego nie lubię Karajana, choc przyznaję, że akurat cavalleria rusticana słucha sie ciekawie na tych zwolnionych obrotach, bo brzmi jak zupelnie inna aria z motywami cavalleria rusticana.

Kupilem też Requiem Verdiego dyr. Muti. I tu sie chłopaki zamienili. Tym razem to Muti rozciagnął dzieło. Chyba nie wiedział co zrobic z 4tą stroną na winylu.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#29

Post autor: misienka2008 »

Jedna plyta. Na dobry początek Nowego Roku - Wszystkiego Najlepszego !
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka klasycznie

#30

Post autor: misienka2008 »

Dodalem jedna plyte.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ