nowa wkładka w koszyku

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

nowa wkładka w koszyku

#1

Post autor: martinez73 »

dzień dobry,

Jestem nowym użytkownikiem forum i niniejszym witam wszystkich miłośników czarnej płyty.Kilka słów o sobie...mam na imię Marcin,z winylem ( generalnie z domowym sprzętem grającym) mam do czynienia od dzieciństwa,gdy na Komunię dostałem WG 417 Lux,na którym odsłuchiwałem pocztówki dźwiękowe mojej Mamy oraz sukcesywnie gromadziłem w miarę możliwości pierwsze płyty - głownie single Tonpresu z kiosków Ruchu tudzież 12-ki o ile udało się natrafić na coś ciekawego.Później,pod koniec lat 80-tych zakupiłem "profesjonalnego" Bernarda którego mam nota bene do dziś i nie zamierzam się go pozbywać.Był okres że odstawiłem na jakiś czas na bok winyl ( nie mylić ze sprzedażą lub rezygnacją - nic takiego-) płyty stały sobie w szafce wspólnie z gramofonem, jednak odsłuch był głównie z CD lub kaset ( to druga moja pasja,posiadam w kolekcji kilka decków).Kilka lat temu wziąłem byka za rogi, Bernard został reaktywowany ( paski,regulacje,zmiana RCA) i znów zacząłem delektować się "skwarkami".Jednak człowiek poszukuje i w końcu postanowiłem,że sprowadzę Bernardowi rodzeństwo, i pozostając w zgodzie z moimi preferencjami co do marki ,wybór padł na Pioneera PL 516X ( paskowy,półautomat, wkładka oryginalna).Jak,że do tej pory słuchałem tylko na MF 100, różnica w odsłuchu dała się usłyszeć pomimo,że to tylko zwyczajna firmowa wkładka producenta.W perspektywie nastawiam się na kupno innej,mam już swój typ jak dla mnie odpowiedni w relacji jakość-cena, jednak póki co osłuchuję się z tą która jest.Zakupiłem tylko nową igłę gdyż poprzednia mimo poprawnego brzmienia na pewno swój wiek i przebieg ma, więc wolałem ruszyć z wyzerowanym licznikiem. I tutaj pozwolę sobie zapytać, czy jest możliwe odpowiednie skalibrowanie wkładki w koszyczku ale nie na moim gramofonie tak,żebym później zakładając go na swój,jedyną rzeczą którą muszę zrobić,to ustawić zalecany nacisk.Mój zamysł jest taki,że nie chcę zdejmować wkładki Pioneera z oryginalnego koszyczka,tylko docelowo mieć dwa stosowane zamiennie.Sklep,gdzie mogę kupić wkładkę oferuje w cenie wliczonej już w produkt,właściwą kalibrację całości,więc pomyślałem,że dając koszyk, oni ustawią wszystko wedle sztuki,a ja w domu już tylko dokręcę na ramię + ustawię nacisk/AS.Jakie są plusy lub minusy? Dziękuję z góry za opinie i proszę o wyrozumiałość jeśli coś przekręcam lub najzwyczajniej nie wiem,a gdzie lepiej zasięgnąć wiedzy jak nie od miłośników czarnej płyty? z szacunkiem Marcin
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

nowa wkładka w koszyku

#2

Post autor: Wojtek »

Marcinie, wątpię by sklep w którym chcesz zlecić montaż wkładki na headshellu był na tyle kompetentny by zdalnie załatwić Tobie poprawne ustawienie przesięgu do gramofonu z którym raczej nie mieli styczności ani nie mają na stanie w sprzedaży.

Na innym gramofonie tego nie zrobią. Są różne ramiona i geometrie, stąd nie jest to takie proste.

Wożenie gramofonu wte i wewte również nie ma wielkiego sensu (wbrew temu co mówią sprzedawcy), choć akurat ustawienie przesięgu w transporcie raczej się nie zmieni.

Tak więc raczej nastaw się na samodzielną naukę i ustawienie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

Re: nowa wkładka w koszyku

#3

Post autor: martinez73 »

dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź,

jak najbardziej wożenie gramofonu mi się nie uśmiecha chociaż to niecały kilometr od domu ( salon hifi ,bardzo dużo audiofilskich sprzętów,ale mojego Pioneera z 79 roku bankowo nie znają :) ) Skłaniam się ku temu,by jednak spróbować samemu przy zachowaniu ostrożności.

Do tej pory samemu tylko ustawiałem siłę nacisku postępując wg wskazówek załączonych w instrukcji z Wamatu, otrzymanej wraz z zakupioną igłą,choć zdaję sobie sprawę z niedoskonałości pomiaru.
Zauważyłem,że są dostępne wagi, tylko teraz kwestia,czy zaopatrzyć się w wyrób Ortofona -koszt ok 40 zł- czy może jubilerska, choć spotkałem opinię,ze w związku z tym,że szalka jest z metalu,mogą być tego konsekwencje dla igły/wkładki.Jak jest w rzeczywistości?
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

nowa wkładka w koszyku

#4

Post autor: MISSE »

Waga z Ortofona wystarczy w zupełności. Jak już będziesz ją kupował kup sobie od razu szablon (głupi - tzn. uniwersalny) też z tej firmy.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na nową wkładkę to na początek bez szaleństw, coś pokroju AT 95, Ortofon OM 5-10
to i tak będzie wielki skok jakościowy.

Jedyne co musisz sobie sprawdzić to waga ramienia w Twoim gramofonie i porównać ją z podatnością wkładki. Wszystkie nie zrozumiałe słowa w poprzednim zdaniu znajdziesz na forum, w dokumentacji wkładek i Twojego gramofonu.

Warto mieć każda wkładkę w osobnym koszyczku :drool:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

nowa wkładka w koszyku

#5

Post autor: Wojtek »

Ramię w PL-516X jak i w Bernardzie ma średnią masę efektywną więc AT-95 czy Ortofon OM 10 podejdzie bez problemu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

Re: nowa wkładka w koszyku

#6

Post autor: martinez73 »

dobry wieczór,

dziękuję za Wasze opinie i podpowiedzi, moim typem wkładki jest Rega Carbon, koszt 160 zł, uzasadnieniem mojego wyboru była rozmowa z człowiekiem w rzeczonym salonie, wg jego słów Rega jest w stanie dostarczyć ciepłe, dolne pasmo z wyraźnym analogowym basem czego ( podobno) brakuje wkładkom AT. Opieram się tylko na zasłyszanym.Znany Ortofon 2 M Red sprawdziłby się jak najbardziej w kierunku mojego oczekiwania,tyle,ze idziemy już w drugie tyle jeśli chodzi o koszt - 400 zł.

Jak wspomniałem, poruszam się w zakresie założonego budżetu, i mój typ na Regę wziął się z kompromisu cena-efekt, jeśli ktoś z Kolegów zna tę wkładkę będę wdzięczny za komentarz.

odnośnie szablonu Ortofona, czy jest on zbliżony do tego jaki daje Wamat?

z szacunkiem
Marcin :)


MISSE pisze:Waga z Ortofona wystarczy w zupełności. Jak już będziesz ją kupował kup sobie od razu szablon (głupi - tzn. uniwersalny) też z tej firmy.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na nową wkładkę to na początek bez szaleństw, coś pokroju AT 95, Ortofon OM 5-10
to i tak będzie wielki skok jakościowy.

Jedyne co musisz sobie sprawdzić to waga ramienia w Twoim gramofonie i porównać ją z podatnością wkładki. Wszystkie nie zrozumiałe słowa w poprzednim zdaniu znajdziesz na forum, w dokumentacji wkładek i Twojego gramofonu.

Warto mieć każda wkładkę w osobnym koszyczku :drool:
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

nowa wkładka w koszyku

#7

Post autor: ISOPHON »

Hehehh..nie ma jak "rozmowa"w salonie audio..Kupiłeś wkładkę AUDIO TECHNIKA AT-91...akurat ta produkowana jest w Chinach...oj..ludzie myślcie.
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

nowa wkładka w koszyku

#8

Post autor: ISOPHON »

Nie wspomnę że kosztuje coś ok.70-80zł.To jest DOKŁADNIE ta sama wkładka zresztą najniższa w typoszeregu.Typowa masówka bardzo niestarannie nawijana/znaczne rozrzuty cewek/.
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

nowa wkładka w koszyku

#9

Post autor: ISOPHON »

Dobra/wśród TANICH wkładek/ nowa wkładka z igłą eliptyczną to na allegro-MM cartridge Music Hall Tracker.Występuje też za znacznie większe pieniażki jako GOLDRING ELEKTRA.Cena wraz z przesyłką 115zł...
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

nowa wkładka w koszyku

#10

Post autor: ISOPHON »

Jak komuś zależy na napisie GOLDRING to od 369 do 549zł..
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

Re: nowa wkładka w koszyku

#11

Post autor: martinez73 »

ISOPHON pisze:Hehehh..nie ma jak "rozmowa"w salonie audio..Kupiłeś wkładkę AUDIO TECHNIKA AT-91...akurat ta produkowana jest w Chinach...oj..ludzie myślcie.

to nie tak,nie zrozumieliśmy się, nie kupiłem do tej pory żadnej wkładki, bo badam temat. Jak wspomniałem powyżej, AT-ki odpuściłem, gdyż wg opinii które spotkałem, nie graja tak jakbym oczekiwał.Osoba z którą rozmawiałem nie wciskała mi nic, zresztą to żadna tajemnica, firma istnieje od dawna i nie sprzedają chińszczyzny ( Q 21 ).
Na chwilę obecną wkładkę mam firmową Pioneera z którą się obsłuchuję, jednak perspektywicznie rozważam podniesienie poprzeczki,stąd niniejszy wątek :)
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

nowa wkładka w koszyku

#12

Post autor: ISOPHON »

W skrócie wkładka REGA CARBON to wkładka produkowana przez AUDIO TECHNIKĘ dla REGI.Jest to inaczej wkładka AUDIO TECHNIKA AT-91.Wkładka ta jest produkowana w chińskiej fabryce tegoż producenta.Jest tania i niespecjalnie dobra.Pracownik tegoż salonu widocznie się po prostu nie zna tematyce gramofonowej.Ot i tyle.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

nowa wkładka w koszyku

#13

Post autor: Wojtek »

martinez73:
Słuchasz ludzi, ale nie tych których powinieneś :)
martinez73 pisze:Znany Ortofon 2 M Red sprawdziłby się jak najbardziej w kierunku mojego oczekiwania,tyle,ze idziemy już w drugie tyle jeśli chodzi o koszt - 400 zł.
Ortofon OM 10 można dostać za mniej niż połowę tej kwoty, a to prawie to samo ;)
martinez73 pisze:Osoba z którą rozmawiałem nie wciskała mi nic, zresztą to żadna tajemnica, firma istnieje od dawna i nie sprzedają chińszczyzny ( Q 21 ).
Wolisz ufać handlarzowi którego praca polega na tym żeby sprzedać cokolwiek czy ludziom, którzy bezinteresownie chcą byś jak najlepiej wydał swoje pieniądze?

To co ISOPHON pisze to prawda. Rega Carbon to Audio Technica AT-91. Porównaj zdjęcia to może się przekonasz ;)

Wałków na rynku jest sporo. Klucz to wiedza co jest czym, co warto, a co nie. Prasa i salony audio nam tego nie powiedzą :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
martinez73
Posty: 8
Rejestracja: 23 lis 2015, 18:56
Gramofon: Pioneer PL 516X

Re: nowa wkładka w koszyku

#14

Post autor: martinez73 »

Wojtek pisze:martinez73:
Słuchasz ludzi, ale nie tych których powinieneś :)
martinez73 pisze:Znany Ortofon 2 M Red sprawdziłby się jak najbardziej w kierunku mojego oczekiwania,tyle,ze idziemy już w drugie tyle jeśli chodzi o koszt - 400 zł.
Ortofon OM 10 można dostać za mniej niż połowę tej kwoty, a to prawie to samo ;)
martinez73 pisze:Osoba z którą rozmawiałem nie wciskała mi nic, zresztą to żadna tajemnica, firma istnieje od dawna i nie sprzedają chińszczyzny ( Q 21 ).
Wolisz ufać handlarzowi którego praca polega na tym żeby sprzedać cokolwiek czy ludziom, którzy bezinteresownie chcą byś jak najlepiej wydał swoje pieniądze?

To co ISOPHON pisze to prawda. Rega Carbon to Audio Technica AT-91. Porównaj zdjęcia to może się przekonasz ;)

Wałków na rynku jest sporo. Klucz to wiedza co jest czym, co warto, a co nie. Prasa i salony audio nam tego nie powiedzą :)

dobry wieczór,

nie wiedziałem o tym "powiązaniu" AT i Regi i dziękuję za weryfikację mojej (nie)wiedzy. Jak wspominałem, zaczynam dopiero drążyć temat głębiej, stąd moja obecność wśród Was by dowiedzieć się u źródła istotnych rzeczy. Ze sprzedażą i salonami pełna zgoda, tam ważniejszy cel sprzedaży na dany miesiąc,a mniejsza o to czy klient będzie zadowolony. I w kwestii OM 10, jakie jest generalnie jego brzmienie, bo zdaje sobie sprawę,że ostatecznie wszystko i tak zależy od reszty toru w systemie. Decydując się na niego było by miło dla ucha żeby poprawa w odniesieniu do mojej obecnej PC 110/II była wymierna,oczywiście nie oczekując jakości wkładek z wyższych półek. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

nowa wkładka w koszyku

#15

Post autor: Wojtek »

martinez73 pisze:I w kwestii OM 10, jakie jest generalnie jego brzmienie
Bardzo neutralne, niefaworyzujące danego pasma, w odróżnieniu od 2M Red której krzywa pasma to taka swoista podkowa ;)
martinez73 pisze:bo zdaje sobie sprawę,że ostatecznie wszystko i tak zależy od reszty toru w systemie
Wszystko to może zbyt mocne słowo, ale generalnie tak.

Ortofon OM 10 powinna być lepsza od Pioneer PC-110.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ