Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

Co sądzisz o forum?
ODPOWIEDZ
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#1

Post autor: bartek3033 »

Cześć, mam pytanie a zarazem sugestię odnośnie wszystkich wątków tego typu na forum, ponieważ z tego co zauważyłem, raczej nikt nie zakłada nowych tematów, tylko te wątki ciągną się po kilkadziesiąt stron. Jak zapewne każdy wie, treści tam nie zawsze jest zbyt wiele, nierzadko są to różne dywagacje, dygresje i zbaczanie na różne tory, a czasami pusta dyskusja. Do napisania tego posta zainspirował mnie wątek pod wdzięczną nazwą "kolumny do 500zł" Po czym wchodzę i widzę 70 stron wątku. Jak sądzicie który user (zwłaszcza nowy) to przeczyta? Już pomijając fakt, że taki temat nakręca jedynie dyskusję dla starych wyjadaczy (bo nowi zapewne sie zdublują pytaniami itd) to własciwie stanowi zerowe źródło informacji, bo przeczytanie w całości takiego molocha zajmuje co najmniej kilka dni i meritum się rozmywa.

Do czego zmierzam? Mianowicie czy nie szło by zrobić jakiś skompresowanych wersji tych tematów? Jakieś zbiorcze podsumowanie, kompendium zawierajace sprzety polecane przez forumowiczów (np w postaci jakiegoś rankingu cena/jakość itd) Przy każdym gracie podstawowe parametry i króciótki opis. Mogłoby to być w postaci np FAQ zrobione. Taki max kilku stronicowy temat byłby dużo bardziej zjadliwy do przeczytania i przyswojenia.

Jestem ciekaw co inni myślą na ten temat, oraz nasz admin :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#2

Post autor: Wojtek »

bartek3033 pisze: raczej nikt nie zakłada nowych tematów
Zakładają, choć jeśli są już istniejące które wpisują się w pytanie to warto skorzystać z istniejących.
bartek3033 pisze: tylko te wątki ciągną się po kilkadziesiąt stron
Zgodnie z założeniem, tak.
bartek3033 pisze: Jak zapewne każdy wie, treści tam nie zawsze jest zbyt wiele, nierzadko są to różne dywagacje, dygresje i zbaczanie na różne tory, a czasami pusta dyskusja.
Normalka. Nie zapanujesz nad tym w 100%. Czasami jak rodzą się ciekawe wątki poboczne to dyskusja jest wydzielana do nowego tematu.
bartek3033 pisze: Jak sądzicie który user (zwłaszcza nowy) to przeczyta?
Ten zainteresowany co było polecane kiedyś? Temu to przede wszystkim służy.
bartek3033 pisze: Już pomijając fakt, że taki temat nakręca jedynie dyskusję dla starych wyjadaczy (bo nowi zapewne sie zdublują pytaniami itd) to własciwie stanowi zerowe źródło informacji
Gruba przesada.
bartek3033 pisze: bo przeczytanie w całości takiego molocha zajmuje co najmniej kilka dni i meritum się rozmywa.
Chyba problem polega w określeniu "meritum".

Często w ramach wątków zakupowych ludzie nakreślają swoje dylematy i nie da się zawsze na zasadzie "białe/czarne/weź to i się ciesz" sprawy załatwić.
bartek3033 pisze: Do czego zmierzam? Mianowicie czy nie szło by zrobić jakiś skompresowanych wersji tych tematów? Jakieś zbiorcze podsumowanie, kompendium zawierajace sprzety polecane przez forumowiczów (np w postaci jakiegoś rankingu cena/jakość itd) Przy każdym gracie podstawowe parametry i króciótki opis. Mogłoby to być w postaci np FAQ zrobione. Taki max kilku stronicowy temat byłby dużo bardziej zjadliwy do przeczytania i przyswojenia.
Spoko pomysł, który w sumie już raz po raz się przewijał. Z mojej strony nie ma problemu.

To co, podejmiesz się zadania? :morda:

Dodam może jeszcze coś w obronie istnienia ww. opasłych wątków zakupowych (starych jak samo forum) - nikt nie zdaje sobie sprawy ilu ludzi czytających forum skompletowało sobie fajny sprzęt bez zadania w tej kwestii ani jednego pytania na forum.

Jakim cudem?

Ano właśnie... :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#3

Post autor: bartek3033 »

Wojtek pisze: Chyba problem polega w określeniu "meritum".

Często w ramach wątków zakupowych ludzie nakreślają swoje dylematy i nie da się zawsze na zasadzie "białe/czarne/weź to i się ciesz" sprawy załatwić.
Tu masz rację, aczkolwiek łatwiej jest nakreślić wstępne założenia, jeżeli wcześniej można posilić się odpowiednią dawką wiedzy. Sam jestem po lekturze kilku takich gigantów, odnośnie mycia płyt i knosti, więc wiem z czym to się je. Katorga by dotrwać do końca :D

Wojtek pisze: bartek3033 pisze:
Źródło posta Jak sądzicie który user (zwłaszcza nowy) to przeczyta?


Ten zainteresowany co było polecane kiedyś? Temu to przede wszystkim służy.
Po części racja, dlatego nie mówię że trzeba by je kasować. Po przestudiowaniu odpowiedniego vademecum, gdy poszukiwania zawężają się do kilku modeli, można wtedy odpalić szukajkę i zobaczyć co mądrego napisano na temat danego modelu w tych wielkich wątkach.
Wojtek pisze: To co, podejmiesz się zadania? :morda:
Myślę że jeśli pomysł miałby wypalić, to najłatwiej by było jakby każdym takim tematem zajął się 1 (lub np dwoje) użytkownik. Gdyby chodziło o kwestię edycyjne, to sam bym się podjął jednego z nich, ale myślę, że najlepiej gdyby zrobił to ktoś kto faktycznie przewalił przez swoje ręce dużą ilość klocków, a nie kopiuje jedynie na ślepo opinie ludzi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#4

Post autor: Wojtek »

bartek3033 pisze: Myślę że jeśli pomysł miałby wypalić, to najłatwiej by było jakby każdym takim tematem zajął się 1 (lub np dwoje) użytkownik. Gdyby chodziło o kwestię edycyjne, to sam bym się podjął jednego z nich, ale myślę, że najlepiej gdyby zrobił to ktoś kto faktycznie przewalił przez swoje ręce dużą ilość klocków, a nie kopiuje jedynie na ślepo opinie ludzi.
I tak oto zaczynają się schody typowe dla tego typu próśb na forum :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#5

Post autor: Myszor »

Ale to sie nie da. Polecane są w 99% przypadków rzeczy używane z olx czy allegro. Za kilka dni te linki są nieaktualne i ludzie lecą dalej. Przynajmniej kasa się zgadza. Nie da się tak wejść i już. To nie sklep.
No chyba że zrobić zestawienie typu rekomendacja do 500pln i amrowek wpisze wszystkie symbole kolumn.
No ale wtedy ktoś znajdze za 650 i powie no nieeeee...
Trudny temat.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#6

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze: I tak oto zaczynają się schody typowe dla tego typu próśb na forum
Użyteczność forum opiera się na chęci bezinteresownego dzielenia się wiedzą przez bardziej doświadczonych użytkowników. I to właśnie oni decydują o formie w jakiej zechcą poświęcić swój czas aby tego dokonać. Pewnie większość zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to najwygodniejsza dla nowych metoda ale w związku z tym, że to charytatywne poświęcanie własnego czasu i to nie Ci nowi powinni go tym starym wyjadaczom meblować. To nie płatny suport gdzie klient płaci i wymaga. Ja przeczytałem od dechy do dechy (i to czasem kilkukrotnie) wielostronicowe wątki na interesujące mnie tematy. Wymagało to cierpliwości i czasu ale umożliwiło ogarnięcie podstaw technicznych oraz zdobycie informacji na temat niektórych gramofonów. Fajnie jest czytać konspekt, tabelę porównawczą, ranking. Szybko, łatwo i przyjemnie. Dzisiejszy świat. Problem w tym, że konkretny model zawsze musi być rozważany subiektywnie. Wartość określa nie tylko zaawansowanie technologiczne ale i konkretny stan egzemplarza, kto i czy serwisował, jak w danym momencie sprzęt jest wyceniany no i nie ma co ukrywać, że ten sam model może być różnie oceniany przez różnych użytkowników. Ja nie miałem wątpliwości, że jeśli przyszedłem po wiedzę to nie mogę zacząć od ustawiania forum pod siebie. W miarę chęci i czasu sam postaram się dokumentować jakieś prace które mogą się innym przydać. Tak mogę się odwdzięczyć za udzieloną mi wcześniej pomoc. Oczywiście sam wybieram formę i temat. Nie miałbym oczywiście nic przeciwko temu jak ktoś z rozległą wiedzą chciałby zrobić jakąś użyteczną tabelkę ale jeśli nie ma na to czasu lub ochoty to spoko. Fajnie, aby po prostu czasem wtrącił trzy grosze w jakimś wątku ... 8-)

Tak sobie pomyślałem, że w zasadzie nie raz chciałem to zrobić :

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA PRACĘ KTÓRĄ WIELU WŁOŻYŁO W TO ABY FORUM BYŁO UŻYTECZNE I CIEKAWE !!!

:clap: :clap: :clap:

PS. A Tobie Wojtku dziękuję nie tylko za dzielenie się wiedzą ale przede wszystkim za pilnowanie aby to wszystko wciąż trzymało odpowiedni poziom zarówno techniczny jak i kulturalny ! :dance:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#7

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze: Użyteczność forum opiera się na chęci bezinteresownego dzielenia się wiedzą przez bardziej doświadczonych użytkowników. I to właśnie oni decydują o formie w jakiej zechcą poświęcić swój czas aby tego dokonać.
Podpisuję się po tym stwierdzeniem obiema rękami i bardzo za to dziękuję... :clap:
bartek3033 pisze: Jakieś zbiorcze podsumowanie, kompendium zawierajace sprzety polecane przez forumowiczów (np w postaci jakiegoś rankingu cena/jakość itd)
Myślę, a nawet jestem pewien, że ranking obejmujący cenę jest niewykonalny. Przy sprzęcie używanym, a ten jest tutaj przede wszystkim omawiany, ceny tak szybko się zmieniają, że już pewnie w momencie jego tworzenia byłby nieaktualny.

Wykonalny natomiast, moim zdaniem, jest ranking w którym użytkownicy wskazywali by poszczególne modele gramofonów (nie egzemplarze) ich zdaniem bardzo dobre i dobre. Pozostałe chyba możnaby pominąć. ;)
Taki ranking mógłby się np. nazywać: Gramofony uznawane przez użytkowników winyl.net za bardzo dobre i dobre.

Dla przykładu (kolejność przypadkowa):

Sony, PS-X60
Technics, SL-1210MKII,
Telefunken, S-600
Thorens, TD160

Byłaby to rzecz jasna wersja dla leniwych... :D
Ja osobiście wolę jednak czytać te wielostronicowe posty - bo dają o wiele więcej frajdy.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Problem z rankingami jest taki, że nasze forum czytają też handlarze. Nie ma co im ułatwiać życia i dawać gotowej listy gramofonów, za które mogą zawołać więcej bo są "polecane".
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#9

Post autor: bartek3033 »

Myszor pisze: Ale to sie nie da. Polecane są w 99% przypadków rzeczy używane z olx czy allegro. Za kilka dni te linki są nieaktualne i ludzie lecą dalej. Przynajmniej kasa się zgadza. Nie da się tak wejść i już. To nie sklep.
No chyba że zrobić zestawienie typu rekomendacja do 500pln i amrowek wpisze wszystkie symbole kolumn.
No ale wtedy ktoś znajdze za 650 i powie no nieeeee...
Trudny temat.

No właśnie z punktu archiwizacji danych, linki do alledrogo są najgorsze, bo później wygasają. I wiemy tyle, że nic nie wiemy :D (Wiesz ze np na takiej elektrodzie np jest praktycznie zakaz linkowania czegokolwiek co zniknie za jakiś czas?)

Fakt w obecnej formie wielu traktuje te tematy na zasadzie pytanie-odpowiedź. Stąd też wątki tak dokładnie podzielone cenowo. Natomiast w szerszym ujęciu można by to ująć większymi przedziałami. Masz rację że cena pływa, ale z 500zł raczej nie zrobi się nagle 1200 itd.
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#10

Post autor: trafalgar »

zbyszek1982 pisze:Problem z rankingami jest taki, że nasze forum czytają też handlarze. Nie ma co im ułatwiać życia i dawać gotowej listy gramofonów, za które mogą zawołać więcej bo są "polecane".
Złota myśl panie Zbyszku.Jeden z nich to tak się wyrobił że gramofony sprzedaje bez wkładek,a wkładki z tych gramofonów na osobnej aukcji.Pomysłowy Dobromir taki. :D
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#11

Post autor: zbyszek1982 »

bartek3033 pisze: Wiesz ze np na takiej elektrodzie np jest praktycznie zakaz linkowania czegokolwiek co zniknie za jakiś czas?
Na elektrodzie to by najchętniej dali całkowity zakaz wypowiadania się. :morda:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#12

Post autor: bartek3033 »

zbyszek1982 pisze: Na elektrodzie to by najchętniej dali całkowity zakaz wypowiadania się. :morda:
Nie siedzę na domowym audio, ale na PRO, odkąd odszedł pewien dość "znany" moderator, to coś się tam poprawiło :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#13

Post autor: MMarek »

zbyszek1982 pisze:Problem z rankingami jest taki, że nasze forum czytają też handlarze. Nie ma co im ułatwiać życia i dawać gotowej listy gramofonów, za które mogą zawołać więcej bo są "polecane".
Co prawda, to prawda.....
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#14

Post autor: kielek »

Temat wraca jak bumerang. Sam kiedyś byłem zwolennikiem proponowanego rozwiązania,ale teraz już nie jestem o tym przekonany tak do końca. Po pierwsze ktoś by musiał dokonać takiego spisu,segregacji a to kosztuje dużo czasu i trzeba mieć przede wszystkim chęci oraz rzetelną wiedzę a nie tylko zasięgniętą z netu.Argument,że korzystali by z tego handlarze akurat tutaj do mnie nie przemawia,gdyż oni znają się już wystarczająco i to nie te czasy,że nie wiedzieli do końca co sprzedają.Inna sprawa,że czasem non stop powtarzające się te same zapytania " spadochroniarzy" są już irytujące i przypominają "Dzień świstaka" i w takim przypadku taki skompresowany wątek może by nieco uwolnił nas od ciągłego deja vu . Wielu nowicjuszy twierdzi oczywiście,że przeczytała sporo wątków na forum,ale czym więcej czyta tym ma większy mętlik itp.,oczywiście zazwyczaj jest to nieprawda a jedynie szukanie usprawiedliwienia dla własnego lenistwa i wygodnictwa,które w obecnych czasach jest pospolite i najlepiej podać każdemu wszystko na tacy.Jednym słowem jak ktoś ma tyle zapału,wiedzy i chęci to czemu nie? Myślę,że niejeden z nas wspomógł by go też swoimi doświadczeniami,ale osobiście nie mam tzw. ciśnienia aby takie coś koniecznie powstało i było przypięte np. do FAQ.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakupy, wątki polecające kolumny za XX zł, gramofony za YY itd

#15

Post autor: MMarek »

kielek pisze: Wielu nowicjuszy twierdzi oczywiście,że przeczytała sporo wątków na forum,ale czym więcej czyta tym ma większy mętlik itp.,oczywiście zazwyczaj jest to nieprawda a jedynie szukanie usprawiedliwienia dla własnego lenistwa i wygodnictwa
Cześć kielek@,
ja się na winyl.net zarejestrowałem w sierpniu zeszłego roku po naprawdę dość szczegółowym przeczytaniu interesujących mnie wątków i wierz mi miałem mętlik w głowie i to nie mały. Może za dużo informacji na raz, może niezbyt szczegółowo czytałem... Potem zrobiłem sobie notatki - poważnie - wypisałem sobie informacje, które mnie interesowały. Tyle, że ja człowiek starej daty, urodzony w erze, gdy gramofon przeżywał swoją złotą erę. ;) więc notować lubię.
Dziś młodzi to chcą w wyszukiwarkę wpisać "dobry gramofon" i w ułamku sekundy mieć odpowiedź.
Sam zauważyłem wielokrotnie powtarzające się te same pytania i może dla pozabawienia się irytacji warto jednak byłoby taki ranking stworzyć. Ja zaproponowałem wyłącznie markę i model i nic więcej - wydaje mi się, że to w zupełności wystarczy. A jak ktoś będzie chciał się więcej nt. danego modelu dowiedzieć, to wówczas w wyszukiwarkę i gotowe.
ODPOWIEDZ