Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 844
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#16

Post autor: BRob »

Wg mnie nie, gdzieś na forum jest link do aukcji z oryginałami Ortofona do OM 5 (chyba za 99 zł.), ale nie mogę go teraz znaleźć.
Być może była to już zakończona aukcja.

Kupiłem taki zamiennik, od Stylus Co Japan, do mojego Stantona. Po kilku dniach ją zdjąłem i wróciłem do starej oryginalnej igły.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#17

Post autor: Kichal »

Właśnie tak myślałem, w sumie to nie ma sensu w takim razie skoro 99zł kosztuje kompletna wkładka OM 5e. Tak czy siak zrobię raczej jak założyłem od początku - wrzucę do szuflady :D

http://wamataudio.pl/wkladka-gramofonow ... 5-e-1.html
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41658
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#18

Post autor: Wojtek »

Kichal pisze: Myślicie że jest sens kupować igłę zamiennik OM 10 do korpusu od OMB5E ?
Nie ma sensu.
Kichal pisze: Czy po prostu wrzucić go w szufladę i niech leży
Czemu ma się marnować? Jak Ci się nie przyda to puść dalej, niech kto inny korzysta.
Kichal pisze: i zastanawiam się czy nie kupić do niej jakiejś taniej igły skoro wkładka i tak nowa kosztuje 120.
Nie rozumiem logiki.
Kichal pisze: Chociaż porządna igła do 207C to też majątek na chwilę obecną, więc może chociaż 270C :morda: :lol:
Jak Cię nie stać na igły to po co w ogóle to rozważać?

Jaki jest cel?
Kichal pisze: w sumie to nie ma sensu w takim razie skoro 99zł kosztuje kompletna wkładka OM 5e
Ale co nie ma sensu? Że nowa wkładka z igłą tyle kosztuje?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#19

Post autor: Kichal »

Wojtek pisze: Ale co nie ma sensu? Że nowa wkładka z igłą tyle kosztuje?
Nie ma sensu kupować samą oryginalną igłę za 99zł skoro kompletna wkładka z oryginalną igłą kosztuje 99zł w wamacie :D To miałem na myśli. Na początku napisałem że 120zł kosztuje ale potem znalazłem lepszą ofertę.
Wojtek pisze: Czemu ma się marnować? Jak Ci się nie przyda to puść dalej, niech kto inny korzysta.
No i poniekąd tutaj to samo - nie wiem po co komuś taka wkładka bez igły, skoro nawet jakbym ją dał za darmo to list polecony z 10zł + najtańsza opcja naprawy 70zł z przesyłką ten beznadziejny zamiennik to mamy 80zł, a za 110 albo nawet 105 jest z przesyłką z Wamatu kompletna oryginalna :D Chyba że właśnie potrzebuje jej do wyższych celów typu wpakowanie 30E. Tak czy siak zostawię ją póki co, może sam kiedyś kupie jakąś igłę do tego bo widzę że to fajna baza do upgrejdu
Wojtek pisze: Jak Cię nie stać na igły to po co w ogóle to rozważać?

Jaki jest cel?
Właśnie to "nie stanie" to jest pojęcie względne, zaraz powinien wpaść zwrot PITu i rozsądek nakazuje mi go odłożyć, a z drugiej strony jak zawsze ten winylowy diabeł każe roztrwonić na płyty i sprzęt :morda:
Wojtek pisze: Nie rozumiem logiki.
Tutaj miałem na myśli to, że nie wiem czy jest jakaś faktycznie słyszalna różnica między zamiennikiem za 59zł a oryginalną igłą 5E montowaną seryjnie (pomijam tutaj wszelkie upgrejdy 20E, 30E itp). Skoro wkładka i tak jest z półki dla nowicjuszy. Przepinałem kiedyś w AT95E zamiennik z wamatu na przemian z nową igłą AT i gdyby ktoś robił mi test z zamkniętymi oczami to bym nie poznał która jest która
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41658
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#20

Post autor: Wojtek »

Kichal pisze: nie wiem po co komuś taka wkładka bez igły
Choćby po to by dołożyć do niej igłę. Nie wszyscy jadą na najtańszej igle 5 czy 10.
Kichal pisze: że nie wiem czy jest jakaś faktycznie słyszalna różnica między zamiennikiem za 59zł a oryginalną igłą 5E montowaną seryjnie
Jest. Z Twojej strony to nie jest tylko kwestia braku wiedzy, ale braku wiary że może tak być ;)

Oczywiście między zamiennikiem 5 czy 10, a ori 5 będzie mniejsza różnica niż pomiędzy zamiennikami, a ori 10, nie mówiąc już o wyższych modelach.
Kichal pisze: Przepinałem kiedyś w AT95E zamiennik z wamatu na przemian z nową igłą AT i gdyby ktoś robił mi test z zamkniętymi oczami to bym nie poznał która jest która
A to ciekawe. Na forum mamy generalnie odmienne opinie co do tego konkretnego przypadku (AT95 zamiennik kontra oryginał).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2407
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#21

Post autor: dale »

Wojtku, piszę, patrząc po swoich odczuciach - może to kwestia osłuchania. Ja nie potrafię jeszcze jasno i na pierwszy rzut oka wyłapać różnic pomiędzy niektórymi wkładkami. Nie mam po prostu słuchu czy pamięci muzycznej wyrobionej. Może to kwestia czasu i osłuchania się?
A ja chciałbym by różnice były tak wyraźne jak między, powiedzmy kolorem żółtym i czerwonym. Może faktycznie, na początek nawet wskazana była by zabawa zamiennikami z wamatu? Człowiek nauczy się wymieniać igły bez niszczenia ich :), poćwiczy montaż, kalibrację i ustawienia...
A potem, jak zacznie zauważać różnice, kupi jeden docelowy model... Może ta droga tak musi wyglądać :)?
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#22

Post autor: Kichal »

Wojtek pisze: A to ciekawe. Na forum mamy generalnie odmienne opinie co do tego konkretnego przypadku (AT95 zamiennik kontra oryginał).
Jeszcze tylko napiszę, że nie jestem pewien czy to był zamiennik z Wamatu, gramofon pewnie od zachodnich sąsiadów bo kupiony od handlarza RTV na allegro a igła sama w sobie była o niewiadomym przebiegu i pochodzeniu, więc kto wie co tam wpakowali :D Albo po prostu płyta na której słuchałem nie pozwalała aż tak ocenić różnicy :D

Tak czy siak, dzięki za wszystkie odpowiedzi! Temat wkładek muszę jeszcze pogłębić bo mam tylko kilku kandydatów na najbliższą przyszłość zasłyszanych na forum i na tym się kończy moje rozeznanie :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Arcadius
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2022, 17:40

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#23

Post autor: Arcadius »

Co sądzicie o pomyśle, by do wkładki super OM wrzucić igłę om20? Można kupić wkładkę super om5 a potem zmienić igłę. Czy ta wkładka faktycznie jest o wiele lepsza, niż standardowy om?
Yorgus
Posty: 12
Rejestracja: 07 paź 2021, 12:15
Gramofon: Dual CS-505-3
Lokalizacja: Płock

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#24

Post autor: Yorgus »

Pytanie wyżej też mnie interesuje w pewnym sensie, ale moja troska jest taka, mam wkładkę omb5 w DUAL-CS-505-3 jest to mój nowy nabytek w bardzo ładnym stanie i kolega z forum podpowiedział, aby pomyśleć o wymianie igły, bo nie wiadomo jaki ma obecna przebieg. Jaka igłę proponujecie....? Może jakiś link itd ;)
Z góry dziękuje :clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41658
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#25

Post autor: Wojtek »

Arcadius pisze:
17 lut 2022, 09:14
Co sądzicie o pomyśle, by do wkładki super OM wrzucić igłę om20? Można kupić wkładkę super om5 a potem zmienić igłę.
Śmiało.
Arcadius pisze:
17 lut 2022, 09:14
Czy ta wkładka faktycznie jest o wiele lepsza, niż standardowy om?
Trochę lepsza, dużo to zbyt "duże" słowo.
Yorgus pisze:
17 lut 2022, 11:31
Jaka igłę proponujecie....? Może jakiś link itd
Powyżej OM 30 bym na tym Dualu nie wchodził. Nie wiem czy w PL jeszcze ktoś prowadzi dystrybucję tych igieł, lepiej szukać w Niemczech albo bezpośrednio od Ortofona.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arcadius
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2022, 17:40

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#26

Post autor: Arcadius »

@Wojtek dziękuję 8-)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#27

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
04 kwie 2017, 09:05
dale pisze: Czym się różnią?
Szlifem igły. Korpusy są takie same.

eliptyk = OM 5
lepszy eliptyk = OM 10 = 2M Red = 510
nagi eliptyk = OM 20 = 2M Blue = 520
fine line = OM 30 = 2M Bronze = 530
Shibata = OM 40 = 2M Black = 540
Nie wiem czy to często się zmieniało ale aktualnie wg Ortofon, OM40 to Nude FG 70 a nie Shibata.
Znalazłem też jakieś info że wcześniej było VDH II
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41658
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#28

Post autor: Wojtek »

Ta, Shibata dotyczy 2M Black tylko.
OM 40 to kiedyś vdH (całkiem pierwsza wersja i krótko), potem FG.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rak39
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2023, 19:56

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#29

Post autor: rak39 »

Cześć!
Jestem tu nowy!
Używam wkładki OM10 w Bernardzie GS-438 i rozważam mały upgrade:
1. Igła OM20 - do posiadanej wkładki OM10
2. AT-VM95SH/H (ma igłę typu Shibata)
Cena obydwu wariantów jest podobna.

Pytania:
1. Czego mogę spodziewać się w kwestii zmiany sygnatury dźwięku w obydwu wariantach wkładki?

2. Czy w ogóle warto tyle zainwestować w Bernarda gs438 czy pomyśleć lepiej o zmianie gramofonu a potem o lepszych wkładkach?

P.S.
Moja konfiguracja sprzętu wygląda następująco:
Gs-438+OM10 - kabel Klotz MC5000 - Rotel A11 Tribute - KEF Q350 po kablu Chord Clearway
Marcinus
Posty: 366
Rejestracja: 05 sty 2021, 13:08
Lokalizacja: Jarocin

Re: Ortofon i różnice w igłach OM5, 10, 20 ...

#30

Post autor: Marcinus »

rak39 pisze:
30 gru 2023, 10:08
1. Igła OM20 - do posiadanej wkładki OM10
Obecnie na Amazon można kupić jeszcze w przyzwoitej cenie igły OM30 i OM40, które polecam.
ODPOWIEDZ