[Kolumny] DIY SONIDO

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#211

Post autor: darkman »

bpiotrow13 pisze:
01 mar 2023, 14:48
były gotowe formatki do szerokoasmowców do nabycia na amerykańskich stronach, ale już nie ma...
Nadal są, ale to zwykle działa tak, że najpierw wybierasz głośnik do nich dedykowany (z danego brandu), a i tak jeśli zastosujesz kalkulator pojemności pod swoje głośniki to wyjdzie, że nie mają w ofercie takich jak potrzebujesz.
Ćwiczone :roll:
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#212

Post autor: bpiotrow13 »

mrcnoos pisze:
01 mar 2023, 15:02
Wrzuć może rysunek tych formatek, bo pisanie bez rysunku to ciężka sprawa w tym temacie
Projekt to nie wiem, czy mogę tak publicznie, ale zdjęcia zbudowanych przez kogoś innego są takie:
SWR 145A TQWT Japan.jpg
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#213

Post autor: mrcnoos »

Chodziło mi o te kątowe niuanse. Nie widać ich na tym zdjęciu. Jeśli bryła kolumny to prostopadłościan o podstawie kwadratu to są to najprostsze z możliwych cięć na pile i nie trzeba cnc. A już szczególnie szpachlowania. Czy ten co mówił o szpachlowaniu widział projekt?
Weź ten projekt do najbliższego stolarza i pokaż mu rysunki. Jeśli chłop będzie miał warsztat i pojęcie to zrobi to bez cnc. Jeśli w środku są jakieś przegrody bazie łuków to wtedy ok, cnc. Dokładnie i szybko.
Coś tam się na cięciu znam i wg mnie możesz to śmiało załatwić lokalnie, bez wysyłki.
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#214

Post autor: bpiotrow13 »

mrcnoos pisze:
01 mar 2023, 20:09
wysyłki
Podstawa to prostokat. W srodku jest przegroda, ale to prosta plyta, tyle ze idzie pod ostrym katem do frontu. Lukow nie ma.

Ten co mowil o szpachlowaniu jak najbardziej widzial projekt.

Dla mnie to wszyatko nowosc, bo sie zupelnie nie znam na tym i na stolarce. Mone dotychczasowe doswiadczenia ograniczaja sie do wbijania gwozdzi:) ale mam ochote zrobic cos nowego. Nauczylem sie ostatnio lutowac i zlozylem wzmacniacz sluchawkowy, to moze i kolumne dam rqde skleic:)
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#215

Post autor: mrcnoos »

Dawaj ten projekt. Jeśli dokuntacja jest bez nazwisk i zastrzeżeń to śmiało publikuj. Obejrzymy.
Bo z tego co piszeto po prostu szafka do kuchni z odfrezowaniem pod kołnierz głośnika.
Coś czuję, że dżentelmen od szpachlowania chciał ta gadką więcej od Ciebie wyciągnąć mamony :think:
A dodam od siebie, że jeśli zrobisz to samemu nawet z dziurami do szpachlowaniato i tak będą to najlepiej brzmiące kolumny 8-)
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#216

Post autor: bpiotrow13 »

mrcnoos pisze:
01 mar 2023, 22:08
głośnika
Bo tak jest. Tu jest jakas wersja projektu.
SWR 145 TQWT.pdf
(229 KiB) Pobrany 43 razy
Chcialbym to sobie zrobic sam, nawet jak wyjdzie nieidealnie. Glosniki juz wyslane przez Istvana, wiec chetnie bym zamowil i formatki.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#217

Post autor: mrcnoos »

Ta skrzynka jest prostą konstrukcją. I nie widzę tam żadnych kątów :think: ta jedna pochylona formatka w środku nie musi być zacinana pod kątem.
Ale jedna uwaga. Taka konstrkcja jest pod fornir. Dla zakrycia konstrukcji. Estetyka zdecydowanie zyska na łączeniu zaciętych formatek, a tu już trzeba się postarać, żeby wyszło.
Poszukaj informacji on tym jak się frezuje ręczną frezarką z pierścieniem kopiującym. Albo na prowadnicy do otworów i masz rozwiązanie na gniazdo pod głośnik.
https://youtu.be/X0AfhcMJ8pc
Kup, albo pożyczy taką frezarkę z odpowiednim frezem i gotowe... sama frezarka będzie kosztować mniej niż materiał na skrzynki kolumn.
Ja używam frezarki z Lidla za 160 zł. I daje radę.
A skąd jesteś, jeśli to tajemnica?
Jeszcze zapomniałem, będziesz potrzebował trochę ścisków stolarskich. Tanie nie są. Masz od kogo pożyczyć?
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#218

Post autor: Arkadyo »

Postaraj się zrobić wymiary jak najdokładniej bo inaczej przestawisz strojenie obudowy. Co prawda herc czy dwa w tą lub w tą wielkiego brzmieniowego znaczenia miał nie będzie ale zawsze jest dobrze trafić optymalnie. Największą uwagę zwróć na ten zakreskowany obszar bo to tłumienie, które jest kluczowe w tego typu konstrukcjach. Nim zamkniesz kolumny na stałe to wygrzej w nieskończonych głośniki i potestuj ilość wytłumienia. Pamiętaj żeby dawać coś takiego lekkiego jak owata a ilość dobierz eksperymentalnie. Więcej tłumienia będzie gasić sprawność obudowy tj będzie mniej basu z otworu kolumny. Natomiast jak tłumienia będzie za mało to będzie duża sprawność otworu lecz niestety pierwsza harmoniczna ćwierć fali będzie się bardzo odznaczać na charce wypadkowej, co bardzo będzie psuło brzmienie. Musisz znaleźć kompromis pomiędzy sprawnością tunelu a wytłumieniem harmonicznych. Jak nie masz systemu pomiarowego to trzeba zrobić to na słuch. Harmoniczna bardzo dudni więc dokładając i zmniejszając ilość tłumienia łatwo ją namierzysz bo na wyższy bas i dolną średnicę ma znaczny wpływ. Jak dobrze to zrobisz to będziesz miał wystarczającą sprawność tunelu do pomieszczeń i piękne pasmo wyżej bez podbarwiania rezonansami obudowy.
Zwłaszcza średnica z tego typu obudów urzeka. Nigdy z tego samego głosnika w basrefleks nie uzyskałem tak dobrej średnicy jak z tl czy tl obciążonej tunelem. Osobiście jestem zwolennikiem filtrów linearyzujących przy szerokopasmowcach. Tłamszą skuteczność kolumn ale... Dodają blasku na górze i częściowo kompensują baffle step, co się przekłada na dynamikę kolumny.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2023, 09:08 przez Arkadyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#219

Post autor: Arkadyo »

mrcnoos pisze: A dodam od siebie, że jeśli zrobisz to samemu nawet z dziurami do szpachlowaniato i tak będą to najlepiej brzmiące kolumny 8-)
Bez przesady. Sonido to fajne szerokopasmowce i dobre kolumny na nich mają swoje ogromne zalety zwłaszcza w muzyce klasycznej. Średnica i góra grająca z jednego punktu a to piękna scena i lokalizacja instrumentów. Mało co tak znika w pomieszczeniu jak szerokopasmowce. Najlepiej sprawdzi się przy odtwarzaniu instrumentów, które grają tak jak on czyli głównie środkiem - tu jest nie do pobicia. Jednak szerokopasmowiec ma również swoje wady i jako kolumny uniwersalne sprawdzi się tak sobie. Im lepiej będzie sobie radził na dole tym gorzej na górze. Takie 5-7" na nim to kompromis pomiędzy jednym i drugim. W przemyślanej obudowie zejdzie naprawdę nisko i nawet znośnie zagra górą - zwłaszcza na filtrach równających pasmo. Jednak zapomnij o stopie perkusji którą czuć na wątrobie czy szczegółach góry dorównujących najlepszym kopułką.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#220

Post autor: bpiotrow13 »

mrcnoos pisze:
01 mar 2023, 22:58
Kup, albo pożyczy taką frezarkę z odpowiednim frezem i gotowe... sama frezarka będzie kosztować mniej niż materiał na skrzynki kolumn.
Ja używam frezarki z Lidla za 160 zł. I daje radę.
A skąd jesteś, jeśli to tajemnica?
Jeszcze zapomniałem, będziesz potrzebował trochę ścisków stolarskich. Tanie nie są. Masz od kogo pożyczyć?
Jestem z Warszawy. Zaciski stolarskie musze chyba kupic ze 4, albo tasmy sciagajace. Frezowanie raczej nie dla mnie... chciałem formatki kompletne kupic.
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#221

Post autor: bpiotrow13 »

Arkadyo pisze:
02 mar 2023, 08:12
Postaraj się zrobić wymiary jak najdokładniej bo inaczej przestawisz strojenie obudowy.
Ja raczej nie podejmuję się ciąć:) tylko chce skleić, a formatki zamówić.
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#222

Post autor: bpiotrow13 »

Arkadyo pisze:
02 mar 2023, 08:12
im zamkniesz kolumny na stałe to wygrzej w nieskończonych głośniki i potestuj ilość wytłumienia. Pamiętaj żeby dawać coś takiego lekkiego jak owata a ilość dobierz eksperymentalnie.
Tutaj planowałem po prostu wrzucić to co mi prześle Istvan, zrozumiałem, że to wyliczone. Raczej eksperymentów na tym etapie chciałbym uniknąć.
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#223

Post autor: bpiotrow13 »

Arkadyo pisze:
02 mar 2023, 08:46
W przemyślanej obudowie zejdzie naprawdę nisko i nawet znośnie zagra górą - zwłaszcza na filtrach równających pasmo. Jednak zapomnij o stopie perkusji którą czuć na wątrobie czy szczegółach góry dorównujących najlepszym kopułką
To ma być zestaw do sypialni/gabinetu do spokojnego jazzu i kameralistyki, do szybkiego grania mam co innego. Ogólnie to taki eksperyment:)
bpiotrow13
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2022, 16:11

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#224

Post autor: bpiotrow13 »

mrcnoos pisze:
01 mar 2023, 22:58
Taka konstrkcja jest pod fornir. Dla zakrycia konstrukcji. Estetyka zdecydowanie zyska na łączeniu zaciętych formatek, a tu już trzeba się postarać, żeby wyszło.
Dla mnie te połączenia są ok, taki surowy wygląd ma swój urok. Dla mnie to trochę zabawa, nie mam ani zdolności ani aspiracji, żeby to fornirować.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: [Kolumny] DIY SONIDO

#225

Post autor: Arkadyo »

bpiotrow13 pisze:
02 mar 2023, 09:13
Arkadyo pisze:
02 mar 2023, 08:12
im zamkniesz kolumny na stałe to wygrzej w nieskończonych głośniki i potestuj ilość wytłumienia. Pamiętaj żeby dawać coś takiego lekkiego jak owata a ilość dobierz eksperymentalnie.
Tutaj planowałem wrzucić to co mi prześle Istvan, zrozumiałem, że to wyliczone.
A jeżeli tak to spoko. Myslałem, że sam będziesz dobierał tłumienie. Choć ja i tak bym podłubał - wiesz ludzie potrafią inaczej odbierać granie. Kilka razy bawiłem się różnymi projektami z sieci i zawsze wprowadzałem własne mody. Wiesz pomieszczenie gra, wzmacniacz...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ