Phono pre lampowe Martynki.

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Phono pre lampowe Martynki.

#1

Post autor: Martynka »

Hi,

Sam pomysł narodził się już dawno. W zasadzie przy pierwszym DAC ale, za słaby byłem, za mało wiedziałem, i za bardzo się bałem. Po nastu-dziesięciu lampizacjach i nauce dużego kawałka teorii popartej praktyką zebrałem wszystko do kupy i narodził się w głowie pierwszy projekt. Ja raczej ambitny a może dziwny jestem, ale nie chciałem robic kolejnego klona czegoś tam, czy kopii ala coś tam. Zebrałem wszystkodo kupy, zrobiłem "resercz" w koszyczku z lampami i wybór narodził się sam. Ponieważ takich setów w różnych kombinacjach wzajemnie do siebie pasujących było kilka postanowiłem pójść na całość i zrobić dzielonkę. Po pierwsze mocny zasilacz, mogący poradzić sobie z paroma odbiornikami i drugie pudełko z samym pre.

Jak po zasilacz to tylko do Muzg'a. Konrad po dyskusji zaproponował mi użycie swojego największego zasilacza do lamp. 100mA anodowego do 310V oraz 5A na grzałki okazao się wystarczające, do tego wydajne trafo i narodził się pomysł na pierwszą część zadania:

Budujemy PSU:
zas.jpg
ponieważ casłość u mnie miała tworzyć "całość" zależało mi na dobraniu takiej obudowy aby razem z pre nie przekraczało 43 cm szerokości. Znalazłem i ze względu na planowane obciążenia postanowłem chłodzić całość wiatrtakiem. Wiatrak 12V zasilany 5V okazał się całkowicie niesłyszalny a przepływ powietrza jest odczuwalny. Wprawdzie zasilany z 5V pobiera tylko 40mA
20230504_143019.jpg
ale mimo wszystko postanowiłem go zasilić z osobnego zasilacza który będzie zasilał również diody na panelu. Tutaj już nie trzeba było niczego specjalnego więc zasilacz z regulatorem ulepiłem sam
20230505_101317.jpg
i całość wrzucona do obudowy
20230506_214618.jpg
Było by wielką niespodzianką gdybym nie zrobił frontu z drewna :D

ale o tym poźniej....


Pora na pierwsze pre. Na ryneczku lidla wybrałem:
20230424_161954.jpg
6N9S oraz 6S2S, ponieważ lampy te mają skłonności do mikrofonowania a w pre trzeba wszystko wzmocnić ok 500 razy to zaczęło się studiowanie i pora na odrabiane prac domowych z teorii. Pierwszy układ już zapowiedział się nieźle.
20230425_231602.jpg
bo ładnie świecił :lol:

po podłączeniu nic nie wybuchło
20230426_231420.jpg
a odsunięcie od zasilania całkowicie usunęło brum... jest więc nadzieja. Przy okazji moje wyliczenia korekty RIAA okazały się właściwe i całość zrobiła wrażenie. Zostało jeszcze więc, zwiększyć wzmocnienie, zmniejszyć szumy. Tutaj z pomocą przyszła nowo nabyta wiedza i w układzie wykorzystałem równolegle triody. Sam ten zabieg spowodowal w teorii wzrost sygnału do szumu o około 6dB ( praktyka dała odczucie, że to prawda ) oraz spadek impedancji wyjściowej. Kolejną zmianą było... bezpośrednie uziemienie katod stopnia wejściowego co dało większe wzmocnienie i poprawę PSRR. Kolejne przeliczenie RIAA ponieważ wartość impedancji pierwszego stopnia była jego częścią i układ gotowy do testów.

Przy okazji pojawił się przedni panel...
20230507_174750.jpg
efekt mnie powalił. Zostało jeszcze tylko wrzucić pre w obudowę aby ekranować układ i dopasować wizualnie do całości.
20230528_172340.jpg
cdn...
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3292
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phono pre lampowe Martynki.

#2

Post autor: bms01pl »

chyba gdzieś toto widziałem...
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Phono pre lampowe Martynki.

#3

Post autor: Jaculek »

No i pięknie. :clap:
Zrobimy porównanie z Dyskretniokiem 8-)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Phono pre lampowe Martynki.

#4

Post autor: Martynka »

bms01pl pisze:
28 maja 2023, 19:58
chyba gdzieś toto widziałem...
i miałeś okazję posłuchać.
Jaculek pisze:
28 maja 2023, 20:07
Zrobimy porównanie z Dyskretniokiem
no ba.

a wracając do układu.

testowałem i na pierwszym i na drugim stpniu wiele lamp.

aby ułatwic sobie pracę zrobiłem przejściówki z octal na noval
20230429_160800.jpg
20230429_161326.jpg
20230429_165020.jpg
całość zasilania między modułami łaczona jest kablem z gniazdami, więc po złożeniu kolejnego układu ( jest już projekt na subminiaturach ) po prostu podłączamy drugi do zasilacza na klik, ten sam zasilacz również będzie zasilał końcówkę równocześnie ( dwa wyjścia zasilające ).

oj, wygadałem się. Też jest już projekt SE 3W i po zastosowaniu trybu równoległego ok 10W. ale to za jakiś czas.


jak opanuję składzik który czeka na wydanie zaczynam skłądać już zamówione dwa pre gramofonowe bo jakoś tak po odsłuchach podchodzi.

Beta testerem był Bartek:
bms01pl pisze:
26 maja 2023, 09:11
zapowiada się na forum nowa ciekawa konstrukcja DYI:Greenshot 2023-05-26 08.40.45.png
nie poszalałem za długo, dwa wieczory i max 10 płyt, dziś już zestaw wraca do domu, ale wstępne wrażenia bardzo zachęcające. wygląd klocków dość charakterystyczny, więc jeśli autor sam się nie ujawni zainteresowani zapewne wiedzą do kogo uderzać z pytaniami o szczegóły :-)
konstrukcja nowiutka, lampy jeszcze nie wygrzane a i ja zbyt wiele doświadczeń z lampowymi pre nie mam, ale na szybko mogę powiedzieć, że jest cieplej niż miałem do tej pory, bas sprężysty, lecz szczegółów też nie brak. test hi-hat'a z Money for Nothing wypadł doskonale, gitara Georga Bensona i trąbka Milesa miód na uszy, Eye in The Sky Alan Parsons Project wgniotło w fotel (córka zaskoczona - "tato, to nigdy tak nie brzmiało"). wkładki tylko trzy - philips gp 422mkII, shure v15 IV, sony xl-45, autorowi najbardziej podobał się shure. mi chyba też, chociaż waham się czy jednak nie sony. ciekaw jestem jak projekt będzie się rozwijał.

jeszcze z pre w wersji blacha gięta na kolanie.

Ogólnie powiem tak. Na wkładce Shure V15... przestrzeń, przestrzeń, przestrzeń. Głośniki zniknęły, nie wiem jak PinkFloyd grało na jego daily pre ale tu nawet ja popadłem w samozachwyt i zdziwienie.

Wersje zamówieniowe będą w wersji jeden klocek z zintegrowanym zasilaniem ze względu na koszty. Tutaj ze względów praktycznych dla mnie je podzieliłem. Oczywiście każde życzenie możliwe, jeżeli ktoś sobie dzielonkę życzy.... front drewno albo czarna / srebrna stal.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
ODPOWIEDZ