Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

Klamoty domowej roboty
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#31

Post autor: dale »

Kolega Kumpla wodą wyciął. Ale myślę że w Modushopie też by zrobili, zapytaj tylko jak jest u nich z dokładnością procesu, bo ja zakładałem że będę musiał jakąś maskownicę robić albo krawędź malować, ale niespodziewanie wyszło dla mnie OK.

Jak zależy Ci na wyglądzie
, spróbuj dorwać jakiś uszkodzony odtwarzacz CD i w jego obudowę wsadzić elektronikę, front można też wyciąć pod ekran, zaś przyciski z panelu użyć do obsługi. Trochę więcej zabawy, ale Kumpel elektronik tak zrobił.
grzehu82 pisze:
06 mar 2023, 21:07
Spokojnie. A to czym Malina 3 ustępuje 4 wersji w obsłudze Volumio że niby taki "maluch"?
Źle to ująłem, może nie tyle odnosiłem się do malinki 3, co do składania zestawu po najmniejszych kosztach. Volumio będzie działało i poniżej 1 gb, bo są takie odtwarzacze, ale jednak komfort i dostępne możliwości rosną wraz z wydajnością. Np. jak tylko ogarnę obsługę dwóch wyświetlaczy, podepnę TV przez drugie HDMI, mam dostęp do licznych koncertów w dobrej jakości, więc mnie korci to rozwiązanie, owszem, można inaczej, ale ja sobie tak umyśliłem, szkoda też tracić sprzętową obsługę dsd, a na najtańszych modułach tego nie ma.
Ale spoko, da się. Zawsze można w przyszłości wymienić elektronikę, to są klocki - ja po prostu nie chciałem w przyszłości nic grzebać.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#32

Post autor: dale »

Przyszła ostatnia część, czyli płytka filtrująca zasilanie, pomiędzy malinką i DAC-em. Rozważam jeszcze filtr pomiędzy zasilaczem a malinką, ale na razie wygrywa lenistwo - malinka działa stabilnie na samym zasilaczu.
Dziury powiercone, płytki osadzone, kable jako-tako ułożone, można zająć się ustawianiem źródeł itp. Na razie korzysta z Tidala, penów poprzez USB i wstępnie podpiętego serwera NAS (Synology - ale tu będą zmiany w weekend, bo musiałem wymienić na większy).
W każdym razie, "jestem zadowolony" :)
20230310_072224.jpg
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#33

Post autor: kami3n147 »

Cześć,

Również planuję taką budowę, ale jeszcze zamierzam dołożyć napęd DVD z laptopa, aby móc słuchać płyt CD z opcją Upsampling.
Więcej info: https://nanomesher.com/nanosound-cd-support/

Czy możesz podpowiedzieć jak osadziłeś wyświetlacz? Czy dziura w panelu czołowym jest jednolita?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#34

Post autor: dale »

kami3n147 pisze:
11 lip 2023, 10:21
Czy możesz podpowiedzieć jak osadziłeś wyświetlacz? Czy dziura w panelu czołowym jest jednolita?
Tak, dziura jest jednolicie dziurawa na całej powierzchni :) (nie bardzo wiem o co chodzi:) )

Wyświetlacz przykręcony jest do malinki - ma kołki montażowe tego samego rozstawu co malinka i całość zamocowana jest na dwóch wydrukowanych "kątownikach" przykręconych do płyty montażowej. Kątowniki mają nieco większe otwory, by była możliwość dopasowania, założyłem talerzowe podkładki ściskające te kątowniki. Czyli osadzamy wyświetlacz na poluzowanych śrubach, następnie z wyczuciem dokręcamy całość.

Można, jak najbardziej zastosować napęd. Będzie grało. Mam możliwość podpiąć u siebie taki przez złącze USB. Ale mam też philipsa do lampizacji, więc w tą stronę nie szedłem.
Trzymam kciuki bo fun jest ze składania:)
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#35

Post autor: kami3n147 »

dale pisze:
11 lip 2023, 11:26
Tak, dziura jest jednolicie dziurawa na całej powierzchni :) (nie bardzo wiem o co chodzi:) )
Miałem na myśli, czy dziura jest jednolita czy też wycięta tak jak na zdjęciu(oczywiście w innej skali), aby wyświetlacz mógł się "oprzeć" i nie wypaść.
Załączniki
Bez nazwy.png
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#36

Post autor: dale »

Już łapię, jest wycięta na całym obszarze bo inaczej musiał bym stosować inne mocowanie malinki. Było by to możliwe - dłuższe kołki dystansowe, ale niepraktyczne, z uwagi na mocowanie na kątownikach.
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#37

Post autor: kami3n147 »

dale pisze:
11 lip 2023, 16:49
Już łapię, jest wycięta na całym obszarze bo inaczej musiał bym stosować inne mocowanie malinki. Było by to możliwe - dłuższe kołki dystansowe, ale niepraktyczne, z uwagi na mocowanie na kątownikach.
Zapytam jeszcze o wyświetlacz, bo też wymarzyłem sobie taki sami. Czy jakbyś teraz składał odtwarzacz to raz jeszcze byś go kupił, czy ma jakieś mankamenty? Jakim złączami jest zasilany oraz jak idzie sygnał video i dotyku?

PS: Pierwsze zakupy poczynione:
Screenshot_20230712_145925_AliExpress.jpg
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#38

Post autor: dale »

Kupił bym go jeszcze raz, wszystkie złącza ma w zestawie. Sygnał idzie przez przejściówkę mikrohdmi, dotyk przez przejściówkę usb, zasilanie przez kabel usb. Przejściówki są tak skonstruowane że malinkę przykręca się do wyświetlacza i spina przejściówkami.
Kartę DAC podłączasz taśmą, wtedy masz możliwość wyprowadzenia wygodnego wyjść na zewnątrz, sieciówkę i usb też możesz wyprowadzić gniazdami i krótkimi przewodami.
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#39

Post autor: Jacek 1972t »

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad budową odtwarzacza sieciowego na bazie Malinki ;).

Posłużyć ma do odtwarzania muzyki oraz radia internetowego.

Dość słabo zorientowany jestem w temacie, więc o poradę zgłaszam się w tym wątku :doh:.

Generalnie chodzi mi o coś takiego jak ma zbudowane kolega dale.

Tu mam kilka pytań zakupowych,
czy to co na foto będzie ok.
Malinka, dac audio, wyświetlacz.

Oczywiście wiem, że niezbędna będzie karta pamięci, kabelki, trochę śrubek, zaprogramowanie, uruchomienie i takie tam różne.

Mam jeszcze pewne wątpliwości jeśli chodzi o wyświetlacz, a dokładnie o jego wielkość.

Czy da się uruchomić taki zestaw bez wyświetlacza?

Obudowę wykonam we własnym zakresie.

Do zasilania chwilowo wykorzystam gniazdo USB z mojego wzmacniacza Yamaha
A-S701.

Jak wszystko uda się ogarnąć, to może pomyślę nad jakimś innym dobrym zasilaczem ( tu pewnie o pomoc poproszę kolegę Jaculka)
Załączniki
IMG_4694.jpeg
IMG_4693.png
IMG_4692.jpeg
Ostatnio zmieniony 11 gru 2023, 14:04 przez Jacek 1972t, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#40

Post autor: dale »

Da się bez wyświetlacza, Volumio można sterować z telefonu. Chociaż wyświetlacz daje większą niezależność.
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#41

Post autor: Jacek 1972t »

dale pisze:
09 gru 2023, 21:57
Chociaż wyświetlacz daje większą niezależność.
Tak domyślam się, natomiast najpierw chciałbym ogarnąć Raspberry Pi 4 Model B 4GB bo jest w dość fajnej cenie na allegro lokalnie, u chińczyków zamówić dac-a jak na powyższej fotce bo cena w stosunku do aukcji na allegro jest dużo niższa.

Jak to ogarnę podejmę próbę uruchamiania malinki (zobaczę jak mi to pójdzie ;) ).

Następnie jak wszystko będzie okej zabiorę się za obudowę i wtedy chciałbym podjąć decyzję dotyczącą wyświetlacza.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2386
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#42

Post autor: dale »

Dobry plan, jak byś ogarniał wyświetlacz, zwróć uwagę, bo niektóre na swoich stronach mają gotowe linijki kodu do wstawienia w konfigach, żeby nie kombinować przy volumio czy malince. Właściwie to da się znaleźć do każdego, ale jak można łatwiej... :) Zamów sobie też taśmę, wtedy nie będziesz ograniczony przy obudowie, bo możesz zamocować malinkę na plecach wyświetlacza, a daca przy ściance obudowy. Polecam obudowy z modushop, tam można zamówić wycięcie otworu pod ekran. Gniazda z malinki można również wyprowadzić na obudowę - są gotowe złącza panelowe oraz przewody sieciowe czy usb o dł. np 20 cm.
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#43

Post autor: Jacek 1972t »

Dale - dzięki za zainteresowanie tematem oraz dobre rady.

Więc stało się i dzisiaj kupiłem, to co potrzebne jak się domyślam do złożenia odtwarzacza sieciowego.

Raspberry Pi 4 model B 4GB,
reszta jak w poniższych linkach.

Troszkę zmieniłem plany dotyczące DAC-a i zamówiłem inny niż pierwotnie miałem w planie.

Czy zrobiłem dobrze nie wiem,
natomiast stwierdziłem, że nie jest potrzebna mi taka ilość wyjść, których pewnie nie wykorzystam.

Zamówiłem również wyświetlacz, a miałem zrobić to troszkę później.

Całkowity kosz jaki poniosłem do tej pory, to troszkę ponad 700 zł.

Jak otrzymam podzespoły, zabiorę się za projekt obudowy.

Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy nie polegnę na programowaniu.

Dac
https://allegro.pl/oferta/hifiberry-dac ... 1819779402
Karta microSD
https://allegro.pl/oferta/karta-microsd ... 7269681019
Wyświetlacz
https://allegro.pl/oferta/ekran-dotykow ... 1995723181
Przewód
https://allegro.pl/oferta/przewod-idc-4 ... 4376494607
Radiatory
https://allegro.pl/oferta/zestaw-radiat ... 2096653703
Ostatnio zmieniony 11 gru 2023, 14:07 przez Jacek 1972t, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#44

Post autor: Frey »

Nie przyklejaj tych radiatorów. Mają sens przy chłodzeniu aktywnym. Przy pasywnym tylko podnoszą temperaturę.
Do pracy malinki jako streamer żadne radiatory czy chłodzenie nie jest potrzebne.
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Jacek 1972t
Posty: 401
Rejestracja: 20 kwie 2017, 09:44

Re: Odtwarzacz sieciowy na bazie malinki

#45

Post autor: Jacek 1972t »

Frey pisze:
10 gru 2023, 22:57
Nie przyklejaj tych radiatorów.
Na taśmie dwustronnej nie, ale na kleju termo przewodzącym ? Już stosowałem go w innych projektach ;)
Ale oczywiście gdyby okazało się, że nie będą potrzebne to ich nie użyję.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2023, 23:16 przez Jacek 1972t, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ