Podstawki pod kolumny własnej produkcji

Klamoty domowej roboty
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1501
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#16

Post autor: domibobi »

Kurde ale funkcjonalność. Oprócz podstawek kolumnowych, mamy dodatkowo hokery barowe 😉 Fajny projekt :clap:
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#17

Post autor: BRob »

Bardzo fajny projekt, finalnie będzie wyglądał na pewno świetnie. :clap:
Do momentu w którym zobaczyłem zdjęcia z oparciem, cały czas za front podstawki uznawałem jej tył. :D

Jak zwykle w takich tematach muszę się przyznać, że zazdroszczę umiejętności i warsztatu.
kulek123
Posty: 463
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#18

Post autor: kulek123 »

Na hokery trochę niskie ale na krzesła by się nadały :)
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#19

Post autor: darkman »

Trochę wątpliwości. Po co są te oparcia hokerowate? Trochę to poszło w kierunku pulpitu nutowego jakby. Jaka zatem jest idea?
Stabilizacja kolumn w takich rozwiązaniach zwykle jest realizowana otworem na środku płyty górnej na której mają stać kolumny o ile kolumna posiada gwintowany otwór w podstawie.
Kolumny mają się na nich wspierać? Po co?
Jak mają spaść, to spadną do przodu :) Zasadniczo wystarczą niskie na 1-2 cm wypustki blokujące w górnej blasze.
Czy to może mieć wpływ na rezonans akustyczny? Przy zamkniętej obudowie zapewne mniejszy niż przy innej i bas refleksie tylnym. ADK są paczkami zamkniętymi w sumie.
Czy odnieść można do tego wzór na drganie struny instrumentu? Pewnie słabo raczej, a zamkniętej i otwartej rury wibrafonu? No to już nieco bardziej pobudza wyobraźnię.
Może to tylko niuans ale do tej pory nie spotkałem konstrukcji standów z elementem kratownicy z tyłu.
kulek123
Posty: 463
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#20

Post autor: kulek123 »

Darku, tak jak napisałem wygląda to średnio żeby nie powiedzieć słabo, po tym jak to skończyłem pooglądałem to narodziły mi się w głowie te same wątpliwości stylistyczne co tobie, tylko w mniej grzecznej formie :) dlatego rozglądam się za gniazdami z gwintem do kolumn i finalnie konstrukcja górnej płyty się zmieni. Na szczęście mam nieograniczone możliwości zmiany :) Już jedna moja kolumna lądowała na podłodze wybijając w niej dziurkę oczywiście przy pomocy najmłodszej pociechy, nie wiedząc czemu okolice mojego audio są dla nich najbardziej interesujące do zabawy :)
tak więc górna część się jeszcze zmieni jak to zobaczymy pewnie tak jak podpowiada Darek, zobaczymy...
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
kulek123
Posty: 463
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#21

Post autor: kulek123 »

Troszkę zeszło ale skończone. Jestem zadowolony z efektu końcowego, zniknęło oparcie a w zamian kolumna jest przykręcana do podstawy, pomalowane na czarno. Podstawka jest dość solidna bo waży 18kg wiec wszystko jest stabilne.
Załączniki
17.jpg
14.jpg
13.jpg
15.jpg
16.jpg
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#22

Post autor: Piterski »

Ciekawy efekt uzyskałeś. Co dałeś od spodu, jakiś filc?
Jeśli nie masz nić przeciwko temu to pokazał bym w twoim wątku również moje podstawki.
Sam ich nie wykonywałem, ale projekt był mój i tak zostały wykonane. Też stalowe z dociążeniem.
Jak nie chcesz by w tym wątku pokazywać inne konstrukcje to nie będę Ci śmiecił.

PS. Możesz pokazać w jaki sposób zespoliłeś podstawę z kolumną?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
kulek123
Posty: 463
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#23

Post autor: kulek123 »

Nie mam z tym problemu, możesz wrzucić fotki inspiracji nigdy za wiele. W kolumnie wywierciłem otwór, wkręciłem mufkę z gwintem na M6 i przykręcam ją od spodu podstawy. Od spodu dałem gumę 5mm plus filc.
Załączniki
19.jpg
18.jpg
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#24

Post autor: Piterski »

Dziękuje za zgodę.
Moje standy zastąpiły "tymczasowe" stołki z kantówki sosnowej.
Główne elementy to stalowy profil grubościenny 40x80mm, a elementy łączące to profil 40x40mm.
Opcja wypełnienia przewidywała tylko zasypanie i ewentualne zalanie profili głównych dlatego są szczelne.
Od spodu są wspawane, zalepione gniazda na kolce, a od gór nitonakrętki.
Taka konstrukcja dzwoni, dlatego zasypałem ją śrutem staliwnym o dwóch gradacjach. Dzięki temu są głuche jak pień, a otwory zatkałem plastikowymi zaślepkami.
Załączniki
świeżo po przywizieniu
świeżo po przywizieniu
Po wkręceniu kolcu bez zasypki, korki tylko wsunięte.
Po wkręceniu kolcu bez zasypki, korki tylko wsunięte.
Mieszanka śrutu
Mieszanka śrutu
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
kulek123
Posty: 463
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#25

Post autor: kulek123 »

Piterrski:
Fajnie wyszły, lakiernia robi robotę metodami domowymi nie uzyskasz takiego efektu ale i tak jestem u siebie nawet zadowolony :) moje tak jak już pisałem to projekt z tego co miałem jako resztki materiału kupiłem tylko farbę :). Oczywiście jest podstawa do doświadczeń ale to dopiero jak trochę się z nimi oswoję :)
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podstawki pod kolumny własnej produkcji

#26

Post autor: Piterski »

Mi się bardzo twoja koncepcja podoba. Ja siłą rzeczy sam ich zrobić nie mogłem. Wykazać się mogłem tylko na etapie projektu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
ODPOWIEDZ