"Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#121

Post autor: Arkadyo »

Rekiniasty pisze:
23 lut 2023, 13:52
Jak dla mnie wnioski po tym porównaniu u mnie są takie że chyba lepiej zainwestować w dobry DAC z dobrym wyjściem analogowym i podpiąć pod niego nawet tani, relatywnie oczywiście, CD po wyjściu cyfrowym. Tak jest bardziej uniwersalnie, jak dla mnie. Mam DAC z wbudowanym streamerem, możliwością podpięcia USB itp i się okazuje że żeby CD dorównało mu swoim wyjściem analogowym musiałoby kosztować nie mniej niż 5 tysi.
Dla mnie podpięcie taniego CD jako transport w zupełności wystarcza bo nie słyszę różnicy lub jest ona na granicy percepcji, koledzy u mnie zresztą też maja takie wrażenie.
Także każdemu co innego wystarcza.
Tak DAC słychać wyraźnie. Po kolumnach i wzmacniaczu to kolejny gruby element. Zwłaszcza jak analog siądzie na lampach... Ja tam w innych wątkach trochę marudzę na lampy ale i tak najczęściej słucham na nich :D. Góra i średnica to poezja. Co prawda jak siada w napędzie Reign in Blood Slayera to prawdziwe zniszczenie, siara i piekło jest na pcm 1974 i krzemowym analogu z opoampami za dwa zyle ale...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Tomasz.B
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2020, 13:16
Gramofon: Denon DP-67L
Lokalizacja: Tarnów

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#122

Post autor: Tomasz.B »

pablos pisze:
08 lut 2023, 11:27
sprawdzałeś brzmienie DAC'a w Wiim Pro? Jakieś porównanie do aktualnego CD lub chromecast'a ?
Chwilę to trwało, ale mogę się już coś więcej powiedzieć. Bezpośrednie porównywanie jakości brzmienia wbudowanego w WiiM'a DAC'a do innego jest nieco upierdliwe, bo wypluwa on (WiiM) z siebie sygnał tylko jednym, celowo wybranym przez użytkownika wyjściem, więc przełączanie w locie nie jest za bardzo możliwe. Zmiana aktywnego wyjścia w aplikacji powoduje zatrzymanie odtwarzania i zanim się poklika mija trochę czasu. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że wiele to nie zmienia ponieważ jest spora różnica w jakości dźwięku. WiiM podłączony do DAC'a w CD przez Coax funkcjonuje tak jak powinien, dostarcza w najlepszy możliwy sposób dane cyfrowe a DAC produkuje dźwięk bardzo zbliżony do tego, który pochodzi z płyty CD. Porównanie Tidal z WiiM/CD - subiektywnie CD lepiej, nie dramatycznie, ale lepiej. Dużo gorzej wygląda kwestia jakości wbudowanego w Wiim'a DAC'a. Tu różnica w jakości dźwięku jest znacząca. Dźwięk traci na przestrzenności, mniej detali, jakoś tak.. nijako ;) Poniekąd potwierdzają to pomiary i test, o których można poczytać tu. Jeżeli ktoś szuka taniego cyfrowego streamera ze sporą ilością dodatkowych możliwości to jest to bardzo dobry wybór, ale jeśli ktoś potrzebuje korzystać z DAC'a to już niekoniecznie, tu bardziej bym polecał poszukać używanego Auralica Aries Mini.
Denon DP-67L / AT150Ea (+ATN150SA) / DIY Ear834p / Denon 301 MKII / Iskra 1
Accuphase E-480 / Accuphase MD-450 / Monitor Audio PL300 II
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#123

Post autor: Frey »

Tomasz.B pisze:
24 lut 2023, 08:35
tu.
Też czytałem wczoraj te pomiary. Fajnie pokryło się to z moimi przypuszczeniami, że jako transport będzie ok ale jako streamer zagra zgodnie z tym ile kosztuje ;) Martwi tylko to co wyszło po użyciu EQ, wygląda na to, że jest mocno skopany.
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Tomasz.B
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2020, 13:16
Gramofon: Denon DP-67L
Lokalizacja: Tarnów

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#124

Post autor: Tomasz.B »

Frey pisze:
24 lut 2023, 08:48
Martwi tylko to co wyszło po użyciu EQ, wygląda na to, że jest mocno skopany.
Jeśli wierzyć pomiarom, głośność na 95% i jest dużo lepiej. Plusem jest to, że to produkt "żyjący" i starają się na bieżąco rozwiązywać zgłaszane problemy, byle tylko w kolejnych aktualizacjach oprogramowania nie popsuli czegoś co już dobrze działa ;)
Denon DP-67L / AT150Ea (+ATN150SA) / DIY Ear834p / Denon 301 MKII / Iskra 1
Accuphase E-480 / Accuphase MD-450 / Monitor Audio PL300 II
onlyoneme
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2023, 13:25

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#125

Post autor: onlyoneme »

Tomasz.B pisze:
24 lut 2023, 09:20
Jeśli wierzyć pomiarom, głośność na 95% i jest dużo lepiej. Plusem jest to, że to produkt "żyjący" i starają się na bieżąco rozwiązywać zgłaszane problemy, byle tylko w kolejnych aktualizacjach oprogramowania nie popsuli czegoś co już dobrze działa ;)
Okolo 95% przy flat EQ 0db. Jakiekolwiek podbicie wymagac bedzie dalszego obnizenia glosnosci zeby nie wejsc w strefe dzialania DRC.
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#126

Post autor: Frey »

Krótkie info na temat moich przygód z transportem cyfrowym z malinki. Zrobiłem w tamtym tygodniu dwie rzeczy.

1. Nakładkę HifiBerry Digi+ porównałem z Hifiberry Digi2 Pro. Porównanie mogłem zrobić o tyle wygodnie, że mam dwie malinki także zmieniałem źródło w locie.
Krótko. Zmian w dźwięku nie stwierdzono.

2. Oryginalny impulsowy zasilacz do malinki porównałem z zasilaczem od Tomanka (https://tomanek.net.pl/tomanek-zasilacz ... audio.html). Tutaj mała uwaga. Zasilacz ma 5V/2A. Malinka w specyfikacji podaje 5V/3,5A. Kierowałem się tym co napisał Muzg w swoim artykule, że jeżeli nie podpinamy niczego pod porty USB to takie 2A spokojnie wystarczą (https://muzgaudio.com/zasilacz-do-raspb ... ak-dobrac/).
Pięknie zakryło to moją wrodzoną cebulę, 180 zł za 2A mogłem dać ale 500 zł za 3A to już nie :lol:
Potwierdzam, taki zasilacz wystarczy. Z jednej strony nie grzeje się jakoś przesadnie, a z drugiej strony malinka jeżeli ma za mało amperów to potrafi to zgłosić - moja nie zgłasza. Zmierzony pobór zgadza się z tym co pisał Muzg.

Krótko. Zmian w dźwięku nie stwierdzono.

Wnioski mam takie, że widocznie tańsza wersja HiFiBerry jest wystarczająco dobra oraz, że w przypadku nakładki pracującej wyłącznie jako transport nie ma co dokładać do lepszego zasilacza. Czytałem wiele opinii, że zmiana zasilacza miała sens w przypadku DACów do malinki czy samej malinki pracującej jako transport po USB. Dla nakładek cyfrowych to się zwyczajnie nie potwierdza.

PS. Co nie zmienia faktu, że oba urządzenia ze mną zostają, bo przecież już kupiłem i audio-ego zostało zaspokojone :lol:
PS2. Pamiętajcie, że ja słyszę kable głośnikowe, więc jak mówię, że różnic w dźwięku nie ma to nie ma. Bez dyskusji :lol:
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 945
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#127

Post autor: pablos »

Frey pisze:
04 mar 2023, 10:50
Krótkie
@Frey, mam takie pytanie prośbę. Gdzieś kiedyś i nie pamiętam gdzie, sprawdzał podłączenie przez powerbank. Masz może taka możliwość?
Niby dawało pozytywny efekt.

Ciekawość mnie zżera;)

Edit. Btw. Dzięki za ciekawe informacje
...
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#128

Post autor: Frey »

pablos pisze:
04 mar 2023, 11:03
podłączenie przez powerbank. Masz może taka możliwość?
Niestety nie mam ale jak mi jakiś wpadnie w ręce to sprawdzę.
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#129

Post autor: dale »

Jeśli chodzi o zasilanie, to powerbank jest zwyczajnym zasilaczem impulsowym, ze wszelkimi konsekwencjami. Dobrym rozwiązaniem jest zasilacz https://allegro.pl/oferta/rs-25-5-zasil ... 3229839742 Do tego filtr za kilkanaście pln na uniwersalnej płytce polutowany, albo i za "flaszkę" z allegro. Ja dołożyłem sobie (leci jeszcze z chin, dlatego zdjęć całości nie wstawiam), płytka filtrująca pomiędzy daca a malinkę. Myślałem o izolatorze sygnałów, ale ten ogranicza częstotliwość poniżej granicznej dla mojej karty.
Zasilacz Tomanka - można, jak ktoś ma ochotę i nie przeszkadzają mu koszty, ale nie jest w żadnym razie wymagany.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 945
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#130

Post autor: pablos »

dale pisze:
04 mar 2023, 16:08
płytce
Dzięki za info. Oczywiście stabilizowane DC ma sens. Ciekawe, że niektórzy podpinają PB i słyszą różnice. Może niektóre PB mają już na wyjściu filtr ?
...
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#131

Post autor: dale »

pablos pisze:
04 mar 2023, 18:07
Może niektóre PB mają już na wyjściu filtr ?
Filtry do napięcia w audi do miniaturowych nie należą - z racji kondensatorów itp, dlatego wątpię by takie rozwiązania stosowano w powerbankach. Ale spoko, są ludzie którzy widzieli latające spodki i słyszeli kable zasilające :)
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#132

Post autor: domibobi »

W końcu Wiim Pro pojawił się w polskiej dystrybucji. Tzn. można wrzucić do koszyka i dokonać zakupu. Sklep twierdzi, że dystrybutor zapowiedział dostawy na drugą połowę marca i moje zamówienie ma zostać wtedy zrealizowane. Oby się sprawdziło. Patrząc po dostępności w Europie od początku tego roku trochę trudno uwierzyć. Może się jednak uda i zasłużony Chromecast Audio trochę odpocznie 😀 Dla zainteresowanych zakupem:
https://m.sklep.rms.pl/wiim-pro-odtwarz ... aign-id=10
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#133

Post autor: dale »

Ale że ponad 7 stów i parametry przeciętnego telefonu? I to z tych starszych? Obawiam się że to popularna maszynka mardziej dla popularnego użytkownika niż dla nas.
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#134

Post autor: domibobi »

dale pisze:
06 mar 2023, 20:38
Ale że ponad 7 stów i parametry przeciętnego telefonu? I to z tych starszych? Obawiam się że to popularna maszynka mardziej dla popularnego użytkownika niż dla nas.
Mógłbyś przybliżyć o jakich parametrach przeciętnego, starszego telefonu mówisz? Myślałem, że ustaliliśmy w tym wątku, iż to całkiem fajne urządzenie w przypadku używania jako transport podłączony do zewnętrznego dać.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 945
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#135

Post autor: pablos »

dale pisze:
06 mar 2023, 20:38
parametry
Chromecast, streaming, obsługa popularnych serwisów muzycznych, wyjście Coaxial, port LAN - idealnie wpisuje się w moje wymagania. @dale ,. każdy inaczej ma skonfigurowane środowisko. Tylko pan Ford uważał że jeden kolor jest właściwy;)
Stąd i wiele rozwiązań
...
ODPOWIEDZ