Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#1

Post autor: Awena »

Uprzejme pytanie,ostały mi się obudowy po kolumnach Radmor Ls 40.Co prawda kryzys nadchodzi ale opalam mieszkanie gazem więc żal rąbać na opał i pomyślałem, że może wykorzystać tę skrzynki do szerokopamowca. Mam piłkę i dłuta więc mogę trochę poprawiać ale jakie głośniki?
Znacie może jakiś projekt?
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#2

Post autor: Arkadyo »

Ale czemu dla szerokopasmowca? Przecież to 2 way, co będziesz zaślepiał otwór po wysokotonowym?
Ja bym na tym jakieś pasujące 2 way wystrugał ale jak się uprzesz na szerokopasmowy to pewnie jakiś 6,5" się znajdzie żeby poplumkał w pierdzirurce choć problem będzie zapewne z zejściem i raczej port trzeba będzie skracać żeby podnieść strojenie. Zresztą bedzie to tak - im lepsze wyższe tony w szerokopasmowcu tym gorzej na dole a oryginalne LS strojone były raczej nisko. Tak czy siak podaj budżet i licz się z niedoborem na wysokich nawet jak zrobisz kompensację.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#3

Post autor: Awena »

Budżet na głośniki to ok 1000 zł. Szerokopasmowego dlatego, że bez zwrotnic, mam już dwudrozne.
Słuchałem szerokopasmowek i mają magię dlatego głośno sobie myślę, że jako drugie do plumkania się nadadzą jako drugie do systemu
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#4

Post autor: wydra »

Może dać szerokopasmowa i wstęgę wyżej strojona by skompensować braki na górze pasma.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#5

Post autor: Arkadyo »

Ale dziurę masz na 6 5" a w tym rozmiarze nie ma tanich dobrych fullrange. Chcąc taniej w zakładanym budzecie musiałbyś szukac po rozmiarach 4-5" i wiazałoby sie to z inną obudową - pierdzirurka to raczej zły pomysł dla małych jak i większych fullrange. Nic mi do głowy nie przychodzi. Jesli chcesz dobre fullrange około 17cm to trzeba słono zapłacić za przetwornik - jak Tang Band 1916 czy 2144, sonido 174 czy seas prestige. Do tego obudowa typu horn czy tabaq wycisnie z niego na dole więcej niż pierdzirurka jak w LS 40. Mniejsze rozmiary głosników szerokopasmowych lepiej sobie radzą z graniem górą na mniej hi endowych materiałach/rozwiązaniach i ceny są zdecydowanie przyjaźniejsze ale będzie to kosztem basu. Dobry 4 czy 5 calowiec w obudowie typu tabaq potrafi fajnie zamruczeć i zacykać po odpowiedniej kompensacji ale zduszenie 3-6db efektywnosci dla 5" głosniczka plus ograniczenie wytrzymałosci mocowej w obudowie typu tabaq... No nie ma w przyrodzie darmowych obiadków :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#6

Post autor: Arkadyo »

wydra pisze:
25 sie 2022, 08:41
Może dać szerokopasmowa i wstęgę wyżej strojona by skompensować braki na górze pasma.
Zrobić można wszystko ale - dalej potrzeba dużego fullrange żeby grał w miarę wysoko i wstęgi za nisko nie ciąć. Im wyzej tym głosniej jej bedzie mozna słuchać... Duzy tani fullrange jak zagra górą to będzie zero dołu bo mały xmaks i wysoki qts. A więc obudowa closed i pukanie w najlepszym razie 70hz. Pchać w takie pukajace pudło wstęgę... Lepiej chyba dolożyć do prawdziwego fulla ale znowu w tej obudowie i tak go nie wykorzysta na full... I tak w kółko.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1167
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#7

Post autor: Piterski »

Z tego co koledzy piszą to lepiej sprzedać te obudowy. Co gotowe projekty pod szerokopasmowce ale faktycznie koszt jest wyższy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#8

Post autor: Arkadyo »

Budowa kolumn to zawsze jakieś kompromisy - prawa fizyki są nieubłagane. Ale lepiej mniej kompromisów niż więcej. Tutaj był 2 drozny zestaw na 6,5" midbasie w pierdzirurce i najlepiej byłoby poszukać seta który bedzie zblizony do oryginału.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#9

Post autor: Awena »

Ta obudowa ma ponoć 35 litrów,można to zmienić,17 i 18 cali też się zmieści.
Są jakieś fostexy 16 cali
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#10

Post autor: Awena »

Ale też się nie upieram, obudowy stoją w piwnicy.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#11

Post autor: wydra »

17, 18 cali to będzie potwór :D
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#12

Post autor: Arkadyo »

Patrze na fostexa 166 i w sumie by podszedł (pod warunkiem że 160mm starczy pod otwór). Co prawda musiałbyś trochę ując litrażu bo 35 litrów to za duzo i zestroić na 50hz. Jak nie szkoda tobie ponad 5 stówek na przetwornik... W sumie jak sie spodoba głosnik to w przyszłosci mozesz mu wystrugac jakiegoś horna czy tl i jeszcze poprawić.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#13

Post autor: Awena »

Otwory można powiększyć do 18 cm, żeby to ze stroić muszę dawać zwrotnice? Słuchałem szeroko pas mówców u Marka Misse i trochę mnie uwiodly ale mam świadomość, że nie są uniwersalne. Muszę dodać, że nie znam się na elektronice :D
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#14

Post autor: Arkadyo »

Nie szerokopasmowy nie wymaga zwrotnicy jeżeli ma grac sam :) choć można mu wstawić filtr, który trochę poprawi jego charakterystykę - chodzi o to, że szerokopasmowe bez filtra grają głównie środkiem co może mieć swoje zalety np przy słuchaniu muzyki klasycznej. Jednak przy nowoczesnej muzyce będziesz miał niedobór góry i dołu. Filtr ma za zadanie wyrównać mu pasmo m. in. poprzez kompensację efektu zwanego baffle step, który występuje w każdej obudowie poza nieskończoną odgrodą. Chodzi o to, że fala emitowana przez głośnik w obudowie jest podbijana kilka decybeli dopóki starcza jej "podparcia" w tej obudowie. Jak fala jest dłuższa niż wymiar obudowy to następuje załamanie efektywności - A fala im bardziej "basowa" tym dłuższa i w standardowych obudowach w okolicy 400-800hz (w zależności od wielkości frontu kolumny) mamy nagły spadek efektywności. Co prawda pomieszczenie nam zrekompensuje najniższe częstotliwości bo te łatwo sie w nim wzmacniają ale wyższy bas i niska średnica już nie. Dotyczy to wszystkich głośników niskośredniotonowych :) Takie kolumny bez kompensacji BS coś tam mrukną basem jak je dobrze ustawisz w pomieszczeniu ale dominuje w nich wyższa średnica i góra - niektórym może się to podobać i są rodzaje muzyki czy nawet popowe utwory które będą to premiować ale przy "pełnopasmowym kawałku" takie kolumny "drą japę" i grają sucho bez dynamiki - ja np nie cierpię takich kolumn, są one zupełnie pozbawione kopa do którego ja osobiście przykładam ogromną wagę. Ale znajdziesz utwory w których "takie cóś" okaże się wybitne :) Zdecydowanie łatwiej toleruję brak najniższego basu niż dobrej klasy tego wyższego, który moim zdaniem "wybarwia" cały dół ale przede wszystkim nadaje mu punktualności i dynamiki.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Piotr__
Posty: 103
Rejestracja: 28 sty 2022, 18:42
Gramofon: własny sklejak
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Głośniki szerokopasmowe w skrzynkach po radmorow ls 40

#15

Post autor: Piotr__ »

To tylko pudła po badziewnych radmorach zrób z nich budkę dla ptaszków w parku, projekt kolumny zacznij od głośnika zamiast z d..strony, jeśli nie stać cię na flagowe szerokopasmowce z dzisiejszej produkcji, które swą wysoką cenę biorą głównie z tego że dla masowego odbiorcy nie są, a tego co myśli że jest jakże wyjątkowy można oskubać. Jedź na szrot i poszukaj uszkodzonych odbiorników radiowych. Najlepsze będą te z lat 1950-1960 czyli typowe radia babci, najlepsze głośniki będziesz miał od tych niemieckich babć. Mając dobre głośniki reszta przyjdzie sama bo nie wysiedzisz w spokoju nawet się zbytnio nie znając. A jeśli głośnik jest naprawdę dobry to w necie są całe tony materiału co z nim można zrobić. Pamiętaj tylko by nie tracić czasu (choć uprzeć zawsze się można ale mówimy o małej kasie) jeśli nie masz kilku- max kilkunasto watowego wzmacniacza lampowego/germanowego i gramofonu. T-ampy mimo częstwo swej niskiemj mocy niestety są zbyt prymitywne dla "ultralekkich" głośników. Na cd natomiast trudno o dobry i co ważniejsze tani a oryginalny materiał z epoki bo to w tej zabawie same winyle są najważniejsze. Muzyka klasyczna (może z wyjątkiem potężnej symfoniki), jazz z epoki szczególnie z wokalem, hinduska/etniczna, małe współczesne składy wokalne to w dużym uproszczeniu to co takie głośniki lubią. Powodzenia.
"Więc..... Niektórzy ludzie chcą zniekształceń, aby ich instrumenty brzmiały lepiej. Inni chcą minimalnych zniekształceń, aby wyraźniej słyszeć zniekształcenia z instrumentów. Muzyka jednego człowieka jest hałasem innego człowieka......."
ODPOWIEDZ