Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

Klamoty domowej roboty
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#31

Post autor: szczepan_def »

Pod tego visatona bg 20
Fs=38zHz
Qts=0.44
Wstępnie liczę tak.
Długość Lini
332/38hz/4=2.2m
Poczatek 200cm2, ok 1xsd
koniec 800cm2, ok. 4xsd
+port
Polozenie gł. 80/140cm
Teraz pojemnosc wychodzi ok. 150litrow i schodzi ok 38Hz... Jest sens dusić niżej...
Załączniki
VS-BG20-8_DTE.pdf
(149.38 KiB) Pobrany 37 razy
BG 20 (1).pdf
(466.21 KiB) Pobrany 36 razy
Too many tubes, too little time...
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#32

Post autor: Latro »

szczepan_def pisze:
28 gru 2021, 22:03
150litrow
Wielkie! Fajny bas ma ten głośnik (kick), ale to dosyć tani przetwornik. Gdzie mu tam do max 3k :think:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#33

Post autor: szczepan_def »

Latro pisze:
29 gru 2021, 07:48
Gdzie mu tam do max 3k :think:
O dolnej granicy nic nie mówiłem... ;) zresztą jadą już te visatony, więc dechy trzeba ciąć
Too many tubes, too little time...
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#34

Post autor: Latro »

szczepan_def pisze:
29 gru 2021, 08:33
ciąć
Liczę na wyczerpującą, szczegółową relację bo mam parkę właśnie tych visatonów😁
kota-2-shrek-oczy.jpeg
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#35

Post autor: Arkadyo »

szczepan_def pisze:
28 gru 2021, 22:03
Pod tego visatona bg 20...
...Teraz pojemnosc wychodzi ok. 150litrow i schodzi ok 38Hz... Jest sens dusić niżej...
Kawał linii wyjszło :P No ale na tym przetworniku jakikolwiek efekt ćwierć falowy to trzeba zbudowac szafę :)
Szczepan czy 38hz starczy? Wiesz pytanie jest z gatunku - czy laska z miseczką C to to czego szukam czy moze jednak poszukać z D. A może E?
Now wiesz... Jak dobrze gotuje to może starczy C... :D
Ja mam kolumny strojone na 38hz i wspieram je subem strojonym na 34hz. Napisze tak - do czarnej płyty suba nie włączam bo nie ma po co - taki charakter winyla, ze niewiele tam jest poniżej 40hz. Przynajmniej na oryginalnych analogowych tłoczeniach z zeszłego wieku. Ale do cyfry sub chodzi cały czas - pomimo, iż z moich kolumienek na 13cm gdnach jest wiecej basu niz np. z new mildtonów na 25cm gdnach.
Poradziłbym Ci tak - zaprojektowałes klasyczną linię, którą jeżeli wykonasz, to nic ze strojeniem nie zrobisz jak nie przebudujesz całej budy.
Może jednak zrób linię obciążoną masowo portem - efekt linii taki sam a jak zdecydujesz sie na otwór i rurę to sobie poszukasz swojego strojenia.
Zobacz ten wątek:
https://www.diyaudio.com/community/thre ... 866/page-3
User GM wstawił projekt prostej skrzyni TLML a potem symulację zejścia visatona w niej - 35hz osiagniete ładnie prawie bez spadku spl. Jest tam tez oprócz BIB projekt który w końcu przesymulował i policzył user Scottmoose (do szkicu z postu 12) ale to jest TLML ze stozkiem coś a'la igły cyburga i tez jest port na gotowo - poza tym na zestawieniu symulacji jakie wrzucił GM bas w niej szybciej opada niz w prostej skrzynce.
Zrób sobie projekt prostej TLML a'la TABAQ proponowanej przez usera GM i sobie poszukasz strojenia bo w jego symulacji/projekcie praktycznie liniowo jest do 35hz a jak ustawisz kolumny w pomieszczeniu to byc moze strojenie na 30hz osiągniesz z zadowalającym skutkiem.
Wtedy rozmiar miseczki sobie dobierzesz sam :P
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#36

Post autor: Latro »

Przypomniałem sobie, że dla tego głośnika był/jest też projekt z br, a że miałem szafkę o zbliżonych wymiarach to zrobiłem tylko front z głośnikiem i otworem br i na próbę zmontowałem jedną prowizoryczną kolumnę i miało to kopa. Ten projekt był na jakiejś str. gdzie oferowano te głośniki razem z jakimś wysokotonowym visatona + zwrotka. Będę miał czas to poszukam :think:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#37

Post autor: caveas »

Nikt nie wspomniał o W8-1808 Tang Band, znany jako TB Speaker.
Głośniki to w miarę nowe rozwiązania na pewno inspirowane Fostexami i może Seasami. Magnesy budzą podziw.
Względem starych Fostexów (modelu nie pamiętam) mają wyraźnie mniejsze podbarwienia dźwięku. Próbowane były w za małej obudowie z otworem stratnym z potężnym aktywnym subbasem na wooferze 25W... Scan speaka z podziałem 80Hz 24db/oct. Nie brakowało najwyższych tonów a i odpowiedź kątowa do ok 20 stopni też nie była dużym problemem. Led zeppelinów też można było posłuchać bez problemów ( na Fostexach tylko jazz i klasyka. Próby prasowania charakterystyki korektorem tercjowym prowadziły raczej do zabicia tego "oh!".
http://www.tb-speaker.com/products/w8-1808
Na próby z tubą albo linią transmisyjną czasu zabrakło.
Jest jeszcze nasze polskie Cube audio z Poznania ale tu już budżet przekraczamy. :naughty:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#38

Post autor: Arkadyo »

caveas pisze:
29 gru 2021, 12:31
Nikt nie wspomniał o W8-1808 Tang Band, znany jako TB Speaker.
No wiesz... Nie każdy chce zacząć zabawę z linią od kwoty 1,5 koła od przetwornika... A jak nie podejdzie? To odsprzedaż za pół ceny?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#39

Post autor: szczepan_def »

Arkadyo pisze:
29 gru 2021, 09:13
User GM wstawił projekt prostej skrzyni TLML a potem symulację zejścia visatona w niej - 35hz osiagniete ładnie prawie bez spadku spl
MLTL by GM.png

ZALETA = prosta konstrukcja ,
WADA = litraż prawie wielkości NIEWIADOWA :lol:

spróbuję trochę to zmniejszyć, wiadomo kosztem dołu... ale 175litrów w salonie raczej nie przejdzie :think:
Too many tubes, too little time...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#40

Post autor: szczepan_def »

rozkrój na paczki MLTL 175 litrów - będą Wielkie :shock: ale koledzy z forum mają większe w mieszkaniu, w razie czego wyniosę na łąkę :lol:

idealnie wchodzi na płytę MDF-22
Załączniki
rozkrój.png
rozkrój.png (48.9 KiB) Przejrzano 600 razy
Too many tubes, too little time...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#41

Post autor: Arkadyo »

szczepan_def pisze:
30 gru 2021, 19:54
rozkrój na paczki MLTL 175 litrów - będą Wielkie :shock: ale koledzy z forum mają większe w mieszkaniu, w razie czego wyniosę na łąkę :lol:

idealnie wchodzi na płytę MDF-22
Jest parę litrów w tlml ale wg symulacji usera GM liniowo do 35hz także strojenie na -3db to masz 32hz a jak to bywa w pomieszczeniach czasem - 6db wcale nie jest źle. Tylko pamiętaj, żeby głośniki wygrzać kilkanaście godzin nim zaczniesz stroić bo "surowe" napewno będą odbiegały od docelowych - niestety w wielu przypadkach nawet po wygrzaniu głosniki odbiegaja od tego co producent deklaruje no ale to wiadomo dopiero po testach i pomiarach. I tak jak wczesniej mówiłem - tłumienie na 1/3 długości z watoliny bo bez tego będzie brzmieniowa masakra.
Port dałbym jak najblizej dołu kolumny i taki sklepowy okragły bassrefleks około 6-7cm średnicy - jego długość celem strojenia łatwo można regulować - u mnie od 4 lat gra stockowy port przedłuzony grubą tekturą na srebrna tasme :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#42

Post autor: koscidogitary »

Arkadyo pisze:
01 sty 2022, 15:56
35hz
Mam pytanie: z czego wynika tak niskie strojenie?
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#43

Post autor: Arkadyo »

koscidogitary pisze:
01 sty 2022, 20:28
Arkadyo pisze:
01 sty 2022, 15:56
35hz
Mam pytanie: z czego wynika tak niskie strojenie?
Z połączenia efektu ćwierć falowego obudowy wraz z obciążeniem jej rezonatorem helmholtza wespół z odpowiednimi parametrami t-s stosowanego przetwornika. Musisz bardziej sprecyzować pytanie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#44

Post autor: koscidogitary »

Arkadyo pisze:
02 sty 2022, 01:40
sprecyzować
Dlaczego tak nisko? -Wychodzą bardzo duże gabaryty.
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#45

Post autor: szczepan_def »

Najniższy dźwięk pianina ma 27.5Hz... A dla klawiatury rozszerzonej dół sięga 16.3Hz... Więc te 35Hz dla tych głośnikow to taki kompromis Hz vs. Litraż...
Too many tubes, too little time...
ODPOWIEDZ