Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

Klamoty domowej roboty
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#16

Post autor: szczepan_def »

Arkadyo pisze:
20 gru 2021, 11:47
Do testów rura od kanalizacji i jechane
a może całą obudowę testową zrobić z kanalizy pcv 180mm ?
trójnik
do góry rura 1/3 długości
do dołu 2/3 długości
od przodu głośnik
na dole kolano + przejścówki na 100mm i długością na dole 100ką próbować stroić
Too many tubes, too little time...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#17

Post autor: Arkadyo »

Ogólnie do testów raczej nie ma znaczenia z czego zrobisz obudowę tyle żeby jakaś sztywność miała i łatwo było ją wytłumić. Co do kanalizy to nie wiem jak wpłynie trójnik i wysuniecie przetwornika do przodu od obudowy. Raczej bym tego nie robił - prosta skrzynia z 18mm wióra powinna dać radę.
Co do linii to masz racje - im dłuższa tym lepiej bo wtedy niżej można stroić - z kazdym hertzem w dół ćwierc fala też sie wydłuża ale proponuję Ci rozwiazanie pośrednie czyli troche linia troche bassreflex czyli TLML. Jednak glośniki do zwykłej linii i do linii obciażonej mają swoje wymagania - niski qts (jezeli rzeczywiscie ma qts= 2,7 będzie lepiej sie sprawdzał w zwykłej cwierc fali tyle, ze w tym przypadku bedzie to około 100hz strojenie linii więc qpa zupełna... Jezeli ma taki qts jak napisałeś to wiele ponizej rezonansu sie z niego nie wyciśnie. Do rozwiazań TLML fajnie sie sprawdzają glosniki z qts powiedzmy 0,4 do 0,5 bo robisz litraż wiekszy ze 20 % niż wyliczone bassreflex, długośc obudowy kolo 120cm i można poszaleć w dół ze strojeniem - np w projekcie igieł cyburga 3 calowe głosniczki tb o fz koło 100hz grają strojone bodajze 60hz. Co prawda leci wytrzymalośc mocowa tak aplikowanego glosniczka ale... Może poszukaj 8" szerokopasmowca o qts około 0,45 wtedy w takiej budzie zrobisz pełnopasmową kolumne o znacznej skutecznosci. Co do przekroju portu to nie przesadzaj ze srednicą - 10cm to za duzo. Przy takiej srednicy do niskiego strojenia wyjdzie grubo ponad 0,5m długosc i bedziesz miał kłopot to upchnąc w kolumnie. Przyjmuje sie 1/3 wielkosci membrany ale jak dla 8" dasz przekrój 6 cm tez nie będzie źle a rurka wyjdzie 20-30cm długa przy strojeniu koło 40hz.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#18

Post autor: Arkadyo »

Tez mi chodzi po glowie takie projekt ale na troche mniejszym glosniku - mi nie zalezy na duzej skutecznosci a na mniej wycofanych wysokich tonach. Nawet dechy leża pocięte...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#19

Post autor: Arkadyo »

Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#20

Post autor: Arkadyo »

Boże qts 2,7... Cały czas myslałem ze to 0,27... Daj sobie spokój z tym monacorem
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#21

Post autor: szczepan_def »

Arkadyo pisze:
22 gru 2021, 11:21
Boże qts 2,7... Cały czas myslałem ze to 0,27... Daj sobie spokój z tym monacorem
Szampana z kawiorem za 60zeta się nie spodziewałem...
Pisałem do monacora innych danych nie mają niż to co na stronie

Ma ktoś informacje na temat pliki mathcada od tego inżyniera https://www.quarter-wave.com/
Too many tubes, too little time...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#22

Post autor: Arkadyo »

Projekt na visatonie bg ma swoje rozmiary... ale potega wyjdzie. Ciekawy byłby projekt tlml na monacor SPH-60X ale to tylko 89db spl bez filtra...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#23

Post autor: Arkadyo »

Szczepan jest sporo fajnych skutecznych szerokopasmowców 18-20cm które sprawdzą sie w tlml ale to spory wydatek. Tanio zawsze bedzie tanio choc jak ci rozmiar nie przeszkadza to na tym visatonie bg zbudujesz naprawdę kozaka. Pamietaj, że zamiast filtra równajacego zawsze mozesz do tego projektu dodac jakis supertweeter na nieduzym kondziołku i poprawisz wysokie zakresy.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#24

Post autor: szczepan_def »

Dzięki Arkadyo, Będę jeszcze kopał w temacie...
Too many tubes, too little time...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#25

Post autor: Arkadyo »

szczepan_def pisze:
22 gru 2021, 12:07
Dzięki Arkadyo, Będę jeszcze kopał w temacie...
Mam chwilę to skrobnę Ci kilka wskazówek bo szerokopasmowce mają swój charakter i dobrze byłoby co nieco wiedziec jak sam nie masz z nimi doświadczeń. Mi kilka przez ręce przeszło i troszke na nich podłubałem więc cos tam wiem i byc może moje doswiadzenia pomoga Ci podjąć decyzję. Już kiedyś gdzieś tu na forum pisałem, że nie uda się zbudować na jednym przetworniku kolumn, które samodzielnie pokryją w zadowalający sposób całe pasmo. Podtrzymuję tą tezę pomimo, iż już ktoś podczas tamtej dyskusji wstawiał przykład kolumn szerokopasmowych w cenie auta klasy premium z wnioskiem - że można ale to kwestia ceny. No niestety nie. Owszem zbudujesz na szerokopasmowcu kolumny zachwycające - i jak można poczytać recenzje - jakby muzyk stał koło Ciebie i grał na żywo. Akurat z tym sie zgadzam tyle, że bardzo zależy na czym ten muzyk gra. Jeżeli będzie to muzyka poważna i instrumenty takie jak skrzypce, saksofon, klarnet, fortepian itp. a przede wszystkim ich całe składy to dobre szerokopasmowce w linii, hornie czy labiryncie potrafią zniszczyć wszystko inne. Żadna kolumna wielodrożna nie zagra tak dobrze jak one. Problem zaczyna się jak na takie kolumny zapodasz rocka czy tam zwykły pop a o elektronice nawet nie wspomnę - usłyszysz coś, co przypomina... Megafon... Mniej lub bardziej w zależności od jakości i wyrafinowania kolumn ale przy dużych i sprawnych membranach zawsze z pewną megafonową manierą. I żadne pieniądze tego nie zmienią. Niestety ale do dużej sprawności potrzeba dużej membrany. Duża membrana to też niezłe zejście i stosunkowo łatwo uzyskać fajny basik ale im większa membrana tym góra zostaje bardziej w tyle i jest mocniej poszarpana, więc albo korekta filtrem (linearyzacja) albo dołożenie tweetera.
Jak rozwiązanie z tweeterem to rozjeżdża się współosiowość, no i tweeter musisz dać na jakiś filtrze, co zawsze wprowadzi przesuniecie fazy i masz element wpięty bezpośrednio w tor. Poza tym charki czestotliwosciowe przetworników szerokopasmowych nawet niezgorzej wyglądają na wykresach producentów i tylko tam. Jak zrobisz im pomiar to zobaczysz jak są mocno przez nich powygładzane - w rzeczywistości skraj pasma takiego duzego szerokopasmowca wygląda jakbyś naszego premiera podłączył pod wariograf... I teraz jak takie góry i doliny w zakresie wysokich częstotliwości zgrać z w miarę równym pasmem tweetera? Przecież to się zawsze odznaczy na charce wypadkowej i najlepiej byłoby to wytłumić filtrem... Ale wtedy po co szerokopasmowy? Może zwykły midbass i 2 way?
Jak tak źle, to może linearyzacja filtrem i wycofanie srednicy tak zeby góra z dołem wyszły do przodu i zniknął efekt megafonu? Rozwiązanie i owszem, niczego sobie ale zdusisz mocno sprawność dla której wkładałeś dużą membranę - a im większa membrana tym bardziej filtrem trzeba równać a wysokie tony w porównaniu z dobra kopułką i tak będą pozostawiały sporo do życzenia... Żeby je poprawić trzeba zejść z wielkością membrany w dół - im mniejszy będzie szerokopasmowiec tym bardziej będzie słodził na górze po delikatnej linearyzacji ale tym będzie mniej sprawny i znacznie trzeba się będzie przypałować przy obudowie żeby poplumkało to jakimś basem. Tak czy siak zawsze jakiś kompromis.
Podsumowując - duże i sprawne szerokopasmowce świetnie się sprawdzą w muzyce poważnej - praktycznie bez korekty i nic im nie podskoczy. Punktowe źródła dźwięku to niezrównana scena i praktycznie kolumny znikają w pomieszczeniu. W obudowach typu linia przetwornik pracuje praktycznie bez poduszki powietrznej od tyłu, co przekłada się in plus na brzmienie w porównaniu z bass refleks i klozetem. Pod warunkiem, że wytłumimy linię jak trzeba bo harmoniczne ćwierć fali tylko czyhają na błąd :).
Jak zestaw ma być uniwersalny do wszelakiej muzyki to szukałbym świetego graala szerokopasmowców pośród konstrukcji od 3 do 5". Wsadzić takiego w TLML żeby coś poplumkał na dole i korekcja pasma na przełączniku - tak żeby muzyki poważnej słuchac "sote" a do pozostałych gatunków klik i filterek załączony. Co prawda do nirwany brzmieniowej i tak przydałoby się wsparcie dobrym subem aktywnym. Co ciekawe linia i jej wariacje podobnie jak obudowa zamknieta duzo łatwiej daje sie brzmieniowo zestroić z subem niż obudowa bassreflex. Niestety bass refleks w kolumnach i subie w pomieszczeniach lubią sobie wzajemnie poprzeszkadzać.
I to chyba tyle :P
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#26

Post autor: Latro »

Arkadyo pisze:
27 gru 2021, 09:59
. Podsumowując - duże i sprawne szerokopasmowce świetnie się sprawdzą w muzyce poważnej - praktycznie bez korekty i nic im nie podskoczy. Punktowe źródła dźwięku to niezrównana scena i praktycznie kolumny znikają w pomieszczeniu
Nie tylko poważnej bo i do klasycznego jazzu, bluza, muzyki instrumentalnej a nawet starego hard rocka, pamiętam słuchałem jakieś stare kawałki Judasz Priest. Muza zawsze bardzo namacalna, ma się wrażenie bliskiego obcowania z muzykami i pewnie z powodu tej bliskości np. trąbka może zabić 😁 I tak, to nie są kolumny uniwersalne.
IMG_20211227_212331_HDR~2.jpg
DIY na Rft 3401 do tego prosta zwrotka pierwszego rzędu to kiedyś będzie w budzie br. Już kiedyś takie miałem, spore skrzynie do tego głośnika muszą być.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#27

Post autor: Latro »

[youtube]https://youtu.be/w2lvBtIIn_w[/youtube]
Jak znasz wietnamski to on ma duży wybór :D
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#28

Post autor: Arkadyo »

Latro pisze:
27 gru 2021, 21:54
[youtube]https://youtu.be/w2lvBtIIn_w[/youtube]
Jak znasz wietnamski to on ma duży wybór :D
Wietnamskiego akurat nie znam :P. Zajawkę lingwistyczną mam na inny kontynent :)
Ale jakbyś tak znalazł jakąs ciekawą tubę w Egipcie starego państwa to chętnie przetłumaczę hieroglify :P
A poza tym 12" to nie żarty i raczej w obudowie typu popierdółka to nie zagada na miarę możliwości. 99db sprawności robi wrażenie. A jaki to ma qts, że chcesz w br pchać? Masz do tego parametry? Choćby vas?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#29

Post autor: szczepan_def »

taki jakiś soft znalazłem - HORNRESP - pod obudowy, linie, klozety itp.

narazie rozkminiam co i jak, bo lekko upirdliwy
Załączniki
bg20-v1 SCH.png
bg20-v1 par.png
bg20-v1.png
Too many tubes, too little time...
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolumny do lampy - na jakich głośnikach max. 3k pln

#30

Post autor: Latro »

Arkadyo pisze:
28 gru 2021, 12:35
parametry
No gdzieś tam mam. Już kiedyś miałem kolumny na tych głośnikach, gdzieś tu na forum są fotki tych prowizorycznych, paskudnych brzydactw. Wymiary takie same jak w oryginale więc parametrami głośnika się nie przejmowałem, ani programami do budowy kolumn🤔
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
ODPOWIEDZ