Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

Klamoty domowej roboty
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#16

Post autor: IVAN »

Podczas próby rozrysowania formatek pojawił się kolejny problem , ehhh
Wyłapałem że pomysłodawca projektu to :liar: bo podał sprzeczne informację które , są kluczowe podczas budowy kolumny.
Jako że na stolarce się znam bo kilka lat pomagałem bratu z meblami na wymiar i rozrysowywać formatki potrafię, podczas analizy rysunków technicznych podanych w projekcie i opisów wyszło mi że są przekłamania o jakieś 5 litrów objętości. Zacytuje projektanta zdania: " Po odjęciu mat bitumicznych oraz kratownicy było z tego co pamiętam około 41-42 litrów. Nie widzę problemu w przesunięciu przegrody o kilka centymetrów jeśli chcemy uzyskać inna objętość. " niestety ale obliczenia bez kratownic i mat pokazują że ta objętość jest 46,9 litrów.
bo wymiary zewnętrzne projektu to 240 x 960 x 360 gdzie ścianki są grube na 24 mm a przestrzeń wewnętrzna zamknięta z ukośną półką ma 192x784,3x312 co daje te nieszczęsne 46,9 litra.
wymiar 784,3 mm to wysokość kratownicy do półki ukośnej która zmniejsza objętość kolumny i przy podawaniu wymiarów tej kratownicy która docelowo miała być wpuszczana w frezowane boki też minął się z prawda bo w opisie podał że głębokość frezów miała być 10 mm a według rysunków wychodzi 12 mm :?
Teraz pytanko do znawców czy podnieść położenie ukośnej półki aby zmniejszyć litraż do tych 41 litrów w stanie surowym zamkniętym czy zostawić te 46,9 L bo docelowo strojenie kolumn jest na 40 litrów :?:

Dodam zdjęcie z projektu kogoś co też je robił sam ,co by było wiadomo z czym problem jest.
Obrazek
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#17

Post autor: Pawelec »

Możesz spokojnie zostawić. Od przybytku objętości głowa nie boli. Możesz tylko policzyć czy przy tej objętości nie zmieni Ci się długość rurki br. Zawsze też możesz wypełnić nadmiar objętości dodatkowym gęstym tłumieniem. Takie próby mozesz robić już na gotowej kolumnie.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#18

Post autor: Arkadyo »

Zostaw większą obudowę bo zmniejszyc zawsze możesz choć wydaje mi się, ze nie usłyszysz różnicy pomiędzy 42 i 46 litrów nawet gdybyś troszke obnizył strojenie przy 46 litrach ale popróbuj - jak sie głosniki wygrzeją to z tuneml br iprowizuj tak jak i z wytłumieniem. Wcale nie musisz trzymac sie sztywno projektu przy strojeniu niskotonowego bo na najniższy bas bardzo wpływa wytłumienie i ustawienie w pomieszczeniu i może sie okazać, że u ciebie można jeszcze kilka hz zyskać bez zauważalnego spadku odpowiedzi impulsowej i efektywności. Tylko testy moga dac odpowiedź.
Co do rezystancji cewki to trzymałbym się wartości ze schematu bo niewielka róznica bedzie miec niewielki wpływ na qts zestawu i jego strojenie bo to i tak polecam zrobić na ucho natomiast zmiana może wpłynąć na zgranie fazowe a jak to sie rozjedzie mocno to qpa.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#19

Post autor: IVAN »

Projekt z wymiarami poszedł do stolarni z CNC będzie zgodnie z oryginałem. Odnośnie cewek to ta odpowiedzialna za niskotonowca będzie identyczna z projektu natomiast od wysokotonowca zastosuje wstęgową o identycznych wskazaniach .
Dodatkowo zakupiłem już szlifierkę oscylacyjną bo z narzędzi tylko tego mi brakowało :D
Możliwe ze za 2 tyg pierwsze zdjęcia z modelarstwa się już pojawią.
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#20

Post autor: mrcnoos »

Trzymam kciuki i jestem ciekawy efektu :handgestures-thumbupleft:
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#21

Post autor: IVAN »

Pora pomyśleć o zakupie przetworników a że płyt mamy na 4 kolumny tp i bedzie dwa razy wiecej podzespołów to gdzie je kupić taniej ?
Czy w polinku będą chcieli ze mną rozmawiac czy jednak ilość na 4 kolumny to za mało.
A może znacie jakieś sklepy gdzie dostanę jakiś rabat bo wartość będzie powyżej 5 tysięcy.
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#22

Post autor: zbyszek1982 »

Ja zamawiałem z polinku jednostkowe rzeczy i nie było problemu. Pełna profeska.
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#23

Post autor: IVAN »

Pierwsze graty kupione w BlackDotAudio , jak dojdzie paczka to zapodam zdjęcia. Nadal nie potrafię zrozumieć dlaczego na allegro sklepy maja taniej niż w swoich sklepach internetowych :think: przecież allegro pobiera prowizje i to nawet do 10% a terminal głośnikowy podwójny (tak będę przerabiać zwrotnice na bi wiring - pomożecie ? )był na allegro tańszy o 30 zł niż w firmowym sklepie.

Wracając do zwrotnicy i bi wiringu czy dobrze kminie na zdjęciu poglądowym zrobionej zwrotnicy do tego projektu przez kogoś , odseparowanie wysokotonowego od niskotonowego przetwornika (niebieskie kreski i napisy naniosłem ja) ?
cc3f6ccc1c.jpg
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#24

Post autor: IVAN »

Dotarły pierwsze elementy do budowy, niestety po rozpakowaniu brakuje nóżek kolcowych z podkładkami pomimo zamówienia :evil:
Załączniki
20191214_145659.jpg
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#25

Post autor: IVAN »

Przyszła kolejna paczka od Świętego Mikołaja :D

A w środku czerwone cukiereczki :lol:

Mam pytanie odnośnie polaryzacji tych kondensatorów, czy ma znaczenie z której strony będzie przylutowane do plusa ?
Dać plus po stronie lewej czytając napis bez problemu czy po lewej jak napis jest do góry nogami ?
Załączniki
20191218_100307.jpg
20191218_100332.jpg
20191218_100320.jpg
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#26

Post autor: SimonTemplar »

Z PDF wynika że nie ma to znaczenia ;)
Załączniki
5A505598-0E8A-4187-A515-36992CE37DDD.jpeg
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#27

Post autor: IVAN »

Wielkie dzięki, bo na stronie sprzedawcy jest PDF z opisem ale brak tej informacji
https://www.poweraudio.pl/jantzen-audio ... f-145.html
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#28

Post autor: SimonTemplar »

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#29

Post autor: Piterski »

Daj je w obu kolumnach identycznie. Tak dla świętego spokoju.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
IVAN
Posty: 215
Rejestracja: 12 sty 2019, 17:54
Gramofon: SONY PS-X4
Lokalizacja: ŁÓDZ

Re: Moje pierwsze kolumny własnoręcznie budowane

#30

Post autor: IVAN »

Kolejne pytanie dylematyczne
Jakim kablem łączyć przetworniki z zwrotnicą ? przekrój 2,5 czy 4 gdyż docelowo od wzmacniacza będzie iść o przekroju 4
Piterski - dzięki za sugestie :)
Mój skromny zestaw początkującego to VINCENT SV-227MK / TEUFEL CONNECTOR / HK DVD 22 , SCHIIT MANI , SONY PS-X4 + XL25 / Ortofon 2M RED , ARCUS TL 160 + DiY 2 way w strzępach
ODPOWIEDZ