[Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

Klamoty domowej roboty
Awatar użytkownika
Grzesiek
Posty: 188
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#16

Post autor: Grzesiek »

Jest marzenie, projekt i realizacja. Czego więcej trzeba, trzymam kciuki sąsiad :clap:
Technics SL-Q2; Technics SL-1710MK2; Yamaha R-N803D; Heco Aurora700; BUphonoAMP
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#17

Post autor: wydra »

Myszor pisze:
18 kwie 2019, 19:37
Wydra a co zwrotka miałaby robić z jednym głośnikiem ?
Darkman szacun za przedsięwzięcie.
Mam monitory na Sonido od Pawelca. To moje ulubione głośniki do słuchania radia.
Szczególnie wieczorem jak żona już śpi i nie mogę basować za bardzo.
Konstrukcja skrzynki jest kluczowa zdaje się bo u mnie nie ma basu ani sopranu jaki znamy (czyli bumcyk) , za to jest nieinwazyjna i naturalna średnica.
Ten sam głośnik w Pawelca „trumnach” daje już basowo radę. Czyli litraż kluczowy się zdaje.
Trzymam kciuki za powodzenie :)
Jak to co? Do szerokopasmowcow daje sie cewke rezystor i kondensator rownolegle by przykryc braki basu i sopranu. Sprawdza sie to i dziala dobrze bo nie dosc ze mamy jedno punktowe zrodlo dzwieku to nie brakuje niczego. Inny sposob to dodanie woofera i wstegi ze zwrotka dobrana fazowo do "golego" glosnika
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#18

Post autor: Myszor »

Ciekawe. Wstaw jakąś.
Może se dodam ;)
Awatar użytkownika
ozii
Posty: 299
Rejestracja: 19 wrz 2017, 20:11
Gramofon: 1210 mk2
Lokalizacja: Białystok

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#19

Post autor: ozii »

Przyjadę do Wawy darkman z szalikiem jagielloni, posłucham tych głośników ;)

A tak poza tym to kibicuję :dance:
1210 mk2 - Nagoka MP200 - A-8450 - T-4250 - CA CP 1
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#20

Post autor: wydra »

To nie takie proste robi sie to raczej doswiadczalnie z pomiarami lub na ucho :). Ale glownie to chodzi o to ze cewke stroisz do jakiejs czestotliwosci basu np 500hz jak kto chce analogicznie robi sie z wysoka czestotliwoscia np na 5000khz i powstaje filtr srodkowo zaporowy daje sie wtedy rezystor 10R - 15R zeby tyllko przycidzyc srodek a nie go wyciac. Dodaje sie zobla zeby zmienna impedancja glosnika nie wplywala na zwrotnice. I tyle 5 elementow i nie ma efektu natarczywego srodka.

Tak na szybko dla 800hz i 6k z lekkim przyciszeniem srodka
20190418_210932.png
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#21

Post autor: Pawelec »

wydra pisze:
18 kwie 2019, 20:31
Inny sposob to dodanie woofera i wstegi ze zwrotka dobrana fazowo do "golego" glosnika
Ja bym dodał jeszcze trocę musztardy i majonezu, a może jeszcze zielony groszek :think:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10455
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#22

Post autor: Myszor »

Oj tam oj tam :)
Szerokopasmowce sonido grają specyficznie. Moźe faktycznie nie warto ulepszać tylko się przyzwyczaić (ja się przyzwyczaiłem) ale jak można coś popróbować innego to czemu nie :) jako zwolennik eksperymentowania jestem za :)
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#23

Post autor: wydra »

Pawelec pisze:
18 kwie 2019, 21:15
wydra pisze:
18 kwie 2019, 20:31
Inny sposob to dodanie woofera i wstegi ze zwrotka dobrana fazowo do "golego" glosnika
Ja bym dodał jeszcze trocę musztardy i majonezu, a może jeszcze zielony groszek :think:
Hehe...
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
BlackDevil
Posty: 658
Rejestracja: 12 gru 2017, 19:48
Gramofon: S600

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#24

Post autor: BlackDevil »

darkman pisze:
18 kwie 2019, 15:52

Chwila moment i nadejszły: :dance:
Brawo nareszcie coś ciekawego i innego :D :clap: :clap: :clap:
Jak ci nie wyjdzie to będziesz miał rury do zlewozmywaka :lol:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#25

Post autor: darkman »

Dzięki chłopaki, miło że kibicujecie, zobaczymy sam mam wiele wątpliwości, ale to fantastyczna sprawa, praktycznie ciągle się dowiaduję czegoś nowego i cały czas się uczę.
kriss pisze:
18 kwie 2019, 18:06
Miło, że żonę też w to wrobiłeś, zawszę będzie można zgonić trochę na kogoś
Krzychu, to jest Was dwoje, bo brałem pod uwagę Twoje rady i know how dotyczące fornirowania, hihi. Ktoś musi być winny, jakby co? ;-)
wydra pisze:
18 kwie 2019, 18:54
bedzie jakas zwrotka czy bez zbednych elementow?
Nie będzie zwrotnicy. Korzystam z doświadczeń Pawła (chyba już 6 albo więcej skończonych konstrukcji na głośnikach szerokopasmowych-liczba i wiedza nie do przecenienia) i idziemy w jak najszersze pasmo. O zwrotnicach myślałem biorąc pod uwagę skrzynki dwu i pół drożne o konstrukcji hybrydowej na norweskim Seas w mixcie z Sonido, ale ten projekt mam nie obgadany jak do tej pory. I to inna para kaloszy. Jeśli ten projekt się uda, to pomyślę też o czymś innym - małe podstawki w wersji gabinetowej, pod pracę itd.. coś jak ma Myszor.
Pawelec pisze:
18 kwie 2019, 16:40
Obrazek
Na górę
Ty się zając ciesz, będziesz stroił, .. kto się cieszy ostatni .. :-) Dziękuję za pomoc i cenne rady Paweł.. projekt w pampersach na razie, choć w toku ale bez Ciebie to tylko pył!
Myszor pisze:
18 kwie 2019, 19:37
Szczególnie wieczorem jak żona już śpi i nie mogę basować za bardzo.
No i o to chodzi. Konkretna dedykacja. Też myślę o podobnych, może ciut większych jednak z tą szczeliną reflexową - bo prozaicznie, bardzo mi się podoba, hehe. Open Banany u Pawła, to smoki wunder waffe, moje przy nich to maluchy, bo w szczycie mają 1100 mm. Dzięki za dobre słowo.
ozii pisze:
18 kwie 2019, 20:54
z szalikiem jagielloni
Yup! Ja Górnik Zabrze, a wnuczka Legia. Musimy chyba pogadać, poważniej :-)
BlackDevil pisze:
18 kwie 2019, 21:32
Jak ci nie wyjdzie to będziesz miał rury do zlewozmywaka
Zawsze to coś, akurat mi kapie hehe. Tubki pod kompresję mam zgodne z pomiarami default 7,1 cm, ale przygotowałem też długie pod strojenie testowe i specjalnie przyjąłem, że terminale będą dość wysoko bo na 36 cm od podłoża, jakoś intuicyjnie przyjąłem by nie mieć żadnej przeszkadzajki w obszarze tubek. Nota bene Paweł mi zalecił by na ten odbój przy zaciskach terminali dać kawałek filcu. W sumie najbardziej mnie w tej chwili interesuje czemu w moich małych Focalach z małego pomieszczenia, tubki mają aż 18 cm - tu mam niedostatki wiedzy więc jest nad czym się edukować.

No nic Panowie bede dar! Jak odpowiedział swego czasu znany mistrz slalomu Jan Ciaptak Gąsiennica Józkowy, zapytany przez dziennikarza: Panie Janku, jaka na dziś taktyka?
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#26

Post autor: wydra »

Niestety tanie szerokopasmowce wymagaja zwrotnicy bo dzwiek jest jak z boomboxa. Nie mowie oczywiscie ze ten glosnik takiej wymaga bo wyglada okazale. Odpowiadalem tylko na pytanie Myszora odnosnie zwrotnicy :) Nie ukrywam ze sam jestem ciekaw tej konstrukcji :) mnie zas basreflex sie znudzil chce TL plus tube
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#27

Post autor: blispx »

Podziwiam Darek :clap: mi by się nie chciało ale ja straszny leń jestem nawet jeśli chodzi o hobby :)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#28

Post autor: darkman »

No well, trochę czasu minęło. Kolumny już u mnie... upss.. zaraz .. no jakieś ponad 2,5 roku. Trochę pograły. Obecnie adaptuję je akurat w nowym pomieszczeniu. Do zrobienia pozostały podstawy, tymczasowo sprawdzam rozmiar planowanych i dobór materiału, ale zdecydowałem się na dębowe lite 40 mm i podpórki amortyzujące, ale jeszcze nie zdecydowałem - eksperymentuję.
Kolumny w ponad 40m2 i konkretnej kubaturze poczuły przestrzeń i dobrze im z tym z tego co słyszę. To właściwie tyle.
W międzyczasie wymieniałem jeszcze detale, lepsze konektory, bo na szybko polutowałem jakieś podręczne itd.. więcej uwagi przy ponownym strojeniu refleksów itp. Teraz ćwiczę pochylenie paczek lub nie. Na razie grają odchylone 15 mm do tyłu.

Wcześniej nie dawałem fotek już finalny, to nadrabiam tę zaległość. Całość toru to może w innym planie, bo na razie mam bałagan wynikający z adaptacji akustycznej pomieszczenia (zimnawo to nie działam w pracowni, jeno na dywanie, dywaguję.
Brakuje mi jeszcze maskownic na same Sonido. Jakoś wcześniej o tym nie myślałem, to może już pora :)

Co dalej? W planie mam małe monitory do mieszkania w mieście, jeszcze nie wiem na jakim głośniku ale prawdopodobnie również na szerokopasmowym, dla odmiany innego producenta zapewne, chociaż hmmm. Może się zastanowię. Gorzej bo na obudowy mam już pocięty mdf, policzona wstępnie kubatura/widełki pojemności. Coś się pewnie wyduma.
Załączniki
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_bc0.jpg
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_bb8.jpg
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_bba.jpg
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 795
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#29

Post autor: Cichy5000 »

Pikne :clap:
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: [Kolumny głośnikowe] Projekt DarqTone - ‘Eclipse 6X9’ na Sonido Ellipsis SWR 096/ALNICo

#30

Post autor: MMarek »

Brawo!!!

Wyglądają... mocarnie...


BTW: I Ty to sam własnymi "ręcami"?
ODPOWIEDZ