BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1126

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
26 paź 2021, 13:09
SAS/ML są jasne, Shibata ciemniejsze, choć siłą rzeczy przez to że wyciąga więcej z wysokich rejestrów pasma to słychać więcej góry.
Dziękuję za wyjaśnienie! :) Miałem na myśli to, że z wysokich tonów tej wkładki byłem raczej zadowolony i nie uważam, że potrzeba ich więcej. Natomiast jeśli 100pF zredukuje mi ten ekspansywny bas, będę Wydrze jeszcze bardziej wdzięczny za skonstruowanie BuPhono. :) Moje wątpliwości dotyczą przede wszystkim owych 70kOhm. Chyba że chodzi o to, że:
wydra pisze:
12 paź 2018, 22:57
kondensator (rezystor? - wtręt mój) im większy tym bardziej podbija średnie i wysokie tony Ale tłumi bardzo wysokie (podkr. moje)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1127

Post autor: Wojtek »

Zamiast dywagować - po prostu pobaw się nastawami i sam odkryj co to daje w Twoim torze. Najlepiej na słuchawkach i dobrze znanych/sprawdzonych utworach/płytach - szybciej wychwycisz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1128

Post autor: wydra »

Dobrze zobacz wykresy szczególnie ten na którym badałem wpływ pojemności przy takiej samej rezystancji wejściowej. Widać że skrajna góra jest mocniej obcinana im większa pojemność ale delikatnie wzrasta wyższa średnica.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1129

Post autor: Tarkus »

wydra pisze:
26 paź 2021, 15:57
skrajna góra jest mocniej obcinana im większa pojemność ale delikatnie wzrasta wyższa średnica.
Dziękuję! Wszystko jasne. :D
Wraz ze wzrostem pojemności bas wzmacnia się znacząco, a wyższa średnica - delikatnie. Zdziwiłem się, bo myślałem, że mówisz o jej znaczącym wzroście. Ten zaś, jak rozumiem, jest wprost proporcjonalny do wzrostu rezystancji wejściowej i dotyczy całej średnicy oraz góry. Teraz prawidłowo?
Wojtek pisze:
26 paź 2021, 15:32
pobaw się nastawami i sam odkryj co to daje w Twoim torze
Taki mam zamiar, ale potrzebowałem drogowskazu. Na błądzenie po prostu nie mam czasu. :(
Wojtek pisze:
26 paź 2021, 15:32
dobrze znanych/sprawdzonych utworach/płytach - szybciej wychwycisz
To wiem. W takich przypadkach sięgam po płyty, które towarzyszą mi, powiedzmy, najlepiej od czasów nastoletnich, lub których dużo słuchałem i słucham. :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1130

Post autor: Tarkus »

Próbuję i próbuję - na razie z Shure M97xE, igła jak wyżej - i kręcę się w kółko. Problemem jest ten nadmiarowy, "łupiący" bas. Słychać go wyraźnie nawet po zredukowaniu pojemności do zera. Próbuję redukować nacisk (przy okazji pogarszając śledzenie), ale nie wygląda, żeby to rozwiązywało problem. Spróbuję jeszcze maksymalnej rezystencji. Może to coś da. Z Philipsem miałem to samo.
winylowy_luke pisze:
26 paź 2021, 09:40
jakbyś tego Philipsa nie ustawił to i tak będzie grał dźwiękową V-ką - ten typ tak ma.
Czy Shure ma również charakterystykę typu "V"? Albo raczej: czy ma na tyle dominujący bas, że podnoszenie wysokiego pasma robi z charakterystyki tej wkładki "V"? Podana tutaj charakterystyka (załączam!) nie wydaje mi się na to wskazywać:
https://hometheaterhifi.com/reviews/vin ... ge-review/
shure-m97xe-phono-cartridge-fig-13.jpg
Być może z ramieniem jest coś nie tak - za mało się znam, by wiedzieć, co. Nie wiem np. czy przeciwwaga jest oryginalna, a jeśli nie jest, to czy prawidłowo ją dobrano.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1131

Post autor: Wojtek »

M97xE ma dość bułowaty dźwięk sama w sobie, żadne V. Góra na oryginalnej igle jest mocno wycofana.
Tarkus pisze:
28 paź 2021, 22:18
Być może z ramieniem jest coś nie tak
A czego Ty właściwie oczekujesz? Neutralnej wkładki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1132

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
29 paź 2021, 00:18
M97xE ma dość bułowaty dźwięk sama w sobie, żadne V. Góra na oryginalnej igle jest mocno wycofana
Moja ma igłę Vivid Line od LP Gear.
Wojtek pisze:
29 paź 2021, 00:18
A czego Ty właściwie oczekujesz? Neutralnej wkładki?
Nie, ale powtórzenie się tego samego zjawiska przy dwóch różnych wkładkach wydało mi się podejrzane.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1133

Post autor: wydra »

Słuchaj a może masz jakieś interferencje od głośników? Jak stoi gramofon nie jest jakoś blisko głośników? może stoi na tej samej półce co głośniki/głośnik? i ten dziwny bas spowodowany jest tym że się sprzęga?
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1134

Post autor: winylowy_luke »

Tarkus pisze:
29 paź 2021, 00:35
Nie, ale powtórzenie się tego samego zjawiska przy dwóch różnych wkładkach wydało mi się podejrzane.
Widocznie są do siebie podobne:)

Z moich doświadczeń z ustawień pojemności i obciążenia - zmienia się tylko góra pasma. Reszta pasma jest taka sama, czyli jak masz nadmiar basu to jakbyś nie ustawił tak już będzie.
Często spotykam się z opiniami, że jak się pojemności dołoży to się bas poprawia. Nadmiar pojemności ucina wysokie tony - więc może się wydawać faktycznie że basu jest więcej - kosztem braku góry:)

Imo pozostaje Ci tak ustawić górę aby całe pasmo jakoś ze sobą współgrało - najlepiej jak najrówniejsze (+/- 3db) w zakresie 20Hz-20kHz.
Ale to płyta testowa jest potrzebna i komputer z odpowiednim softem.

Z wykresu, który pokazałeś, ten Shure ma przy 20k spadek -10db!!! Nie dziwne więc, że brzmi bułowato.
Ale obstawiam, że jakby założyć mu igłę SAS od Jico to pasmo by się wyrównało i przestało grać bułą ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1135

Post autor: Jaculek »

Tarkus pisze:
28 paź 2021, 22:18
Problemem jest ten nadmiarowy, "łupiący" bas.
Nie wiem czy BuPhono ma filtr subsonic ale jeżeli nie to być może masz sprzężenie na niskich częstotliwościach :think: . Czy na słuchawkach także jest nadmiar basu?
Tarkus pisze:
28 paź 2021, 22:18
Słychać go wyraźnie nawet po zredukowaniu pojemności do zera.
Nastawy obciążenia w żaden sposób nie wpływają na najniższe częstotliwości. Tutaj zmieniają się proporcje poszczególnych części pasma akustycznego poprzez wpływ na zakres częstotliwości wyższych. Pojemnością obciążenia w zakresie 100-500pF można przesuwać maksimum rezonansu elektrycznego pomiędzy 10kHz a 30 kHz (dla wkładki o indukcyjności 500mH), natomiast wielkość tego podbicia ustala rezystancja obciążenia: im większa tym pik jest bardziej ostry czyli bardziej stromo wznosi się i opada. Rzuć okiem na przykładowe wykresy z linku, który podałem wcześniej.
I najważniejsze, co powinno być na samym początku wyjaśnione: po co w ogóle są jakieś pojemności w obciążeniu? Wkładka typu MM ma zwykle dużą indukcyjność, czyli jej opór wewnętrzny (a właściwie impedancja, bo zjawisko to dotyczy prądu zmiennego) rośnie z częstotliwością istotnie już w paśmie akustycznym (wkładki MC o znikomej indukcyjności mają to zjawisko przesunięte poza ten zakres). Dodanie w obciążeniu kondensatora pozwala skompensować ten spadek dodając do obwodu dodatkowy rezonans elektryczny (kabel to też kondensator ale jego pojemność jest zwykle za mała)
No i żeby nie było zbyt łatwo, to często (zwykle?) mamy jeszcze nakładający się na wszystko rezonans mechaniczny igły leżący w paśmie akustycznym :roll:
Wracając do Shura 97xE to ma ona induktancję 650mH, z zalecanym przez Shure'a obciążeniem 250pF (suma pojemności kabla i dołączonego w przedwzmacniaczu kondensatora) wg kalkulatora z linku ma ona rezonans elektryczny przy 16kHz i powinna być obciążona rezystancją 66k. Ale producent podaje 47k czyli zwiększenie tłumienia. Większe zalecane tłumienie może wynikać ze wspomnianego czynnika dodatkowego: rezonansu mechanicznego igły.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1136

Post autor: Tarkus »

wydra pisze:
29 paź 2021, 08:05
Słuchaj a może masz jakieś interferencje od głośników? Jak stoi gramofon nie jest jakoś blisko głośników? może stoi na tej samej półce co głośniki/głośnik? i ten dziwny bas spowodowany jest tym że się sprzęga?
Zastanawiałem się nad tym już dawno, ale na razie nie mam możliwości innego ustawienia. Aktualnie stoi to wszystko rzeczywiście na jednym segmencie. Odseparowałem kolumny od półek na tyle, na ile mogłem.
Musiałbym spróbować z jakimiś referencyjnymi słuchawkami. Sennheisery, które mam, też są akurat nieco ciemne. Ale w weekend spróbuję przeprowadzić jeden eksperyment. Nagram coś na komputer najpierw z wyciszonym wzmacniaczem, a później z typową głośnością, z jaką słucham.
Jaculek pisze:
29 paź 2021, 08:45
Nie wiem czy BuPhono ma filtr subsonic ale jeżeli nie to być może masz sprzężenie na niskich częstotliwościach
Wg słów samego Autora, ten preamp ma wbudowany filtr subsoniczny, włączony na stałe. Przynajmniej tak było we wszystkich wcześniejszych modelach i nie mam powodu przypuszczać, że w tym jest inaczej.
winylowy_luke pisze:
29 paź 2021, 08:12
Widocznie są do siebie podobne:)
Tego też nie wykluczam.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1445
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1137

Post autor: wydra »

Tarkus pisze:
29 paź 2021, 08:46
Jaculek pisze: ↑
5 min temu
Nie wiem czy BuPhono ma filtr subsonic ale jeżeli nie to być może masz sprzężenie na niskich częstotliwościach

Wg słów samego Autora, ten preamp ma wbudowany filtr subsoniczny, włączony na stałe. Przynajmniej tak było we wszystkich wcześniejszych modelach i nie mam powodu przypuszczać, że w tym jest inaczej.
Jest ale tylko taki który zapobiega falowaniu głośników czy uszkodzeniu ich, ale na bas nie wpływa jest ustawiony zbyt nisko.

Dj biorą płytę chodnikową lub coś podobnego i stawiają to na piłeczkach tenisowych, głupie ale działa :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1138

Post autor: Tarkus »

Jaculek pisze:
29 paź 2021, 08:45
Wracając do Shura 97xE to ma ona induktancję 650mH, z zalecanym przez Shure'a obciążeniem 250pF (suma pojemności kabla i dołączonego w przedwzmacniaczu kondensatora) wg kalkulatora z linku ma ona rezonans elektryczny przy 16kHz i powinna być obciążona rezystancją 66k.
Istotnie, najlepiej brzmi przy 57 i 70k. Przy tym pierwszym ustawieniu wychodzi minimalnie za mało góry; przy tym drugim jest jej minimalny nadmiar. Być może uda się to skorygować większą pojemnością. Ale ciekawe, że jak dotąd optymalnym ustawieniem pojemności wydawało się 100pF. Czy kabel może mieć pojemność 150pF?! :shock:
wydra pisze:
29 paź 2021, 08:52
Dj biorą płytę chodnikową lub coś podobnego i stawiają to na piłeczkach tenisowych, głupie ale działa
Na piłeczkach? Zastanawia mnie, jak to wszystko zabezpieczają, żeby cała konstrukcja się nie potoczyła. :?:
Tymczasowo mógłbym pomyśleć o czymś podobnym. Jakaś płytka z kamienia, jakieś grube podkładki piankowe pod nią.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2021, 10:37 przez Tarkus, łącznie zmieniany 2 razy.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1139

Post autor: Jaculek »

Tarkus pisze:
29 paź 2021, 09:08
Czy kabel może mieć pojemność 150pF?!
Musiałby być dość długi. Doliczyć trzeba jeszcze kable w ramieniu, gniazda i wtyczki.
Pamiętaj o jeszcze jednym: ani Ty ani ja nie słyszymy za wiele powyżej 15kHz :lol:
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BUphonoAMP MC/MM opinie i testy (aktualna lista w 1 poście, recenzje na dole)

#1140

Post autor: Wojtek »

winylowy_luke pisze:
29 paź 2021, 08:12
Ale obstawiam, że jakby założyć mu igłę SAS od Jico to pasmo by się wyrównało i przestało grać bułą
Tak jest.
Jaculek pisze:
29 paź 2021, 08:45
Ale producent podaje 47k czyli zwiększenie tłumienia.
Tym się nie sugeruj - 47k jest standardem więc od momentu wprowadzenia standardu RIAA praktycznie wszyscy producenci MM tak podają.
Zabawa loadingiem w 70's czy 80's była mało popularna.
Oczywiście nie znaczy to że każda wkładka gra najlepiej czy też "tak jak powinna" przy 47k ohm.

Standard kwadrofoniczny CD4 narzucał impedancję 100k ohm (taki parametr miały na wejściu wszystkie dekodery/demodulatory CD4), więc siłą rzeczy wszystkie wkładki dedykowane pod kwadro były pod tym kątem projektowane (a granie w stereo przy 47k ohm upatrywane jako kwestia poboczna choć też nie do pominięcia).

Napisałem powyżej "praktycznie wszystkie", gdyż były firmy które zamiast jednej wartości impedancji podawały zalecany zakres, poniekąd odczarowując zjawisko że impedancja w preampach MM powinna zawsze wynosić 47k.
Firma Grace od modelu F-8L w górę podawała w specyfikacjach swoich wkładek MM zakres 30k-100k ohm :) W późniejszych latach przy kolejnych generacjach dolna wartość zalecanego zakresu zmieniała się, padały wartości od 47k albo od 20k nawet (Grace Level II).
Jaculek pisze:
29 paź 2021, 08:45
Większe zalecane tłumienie może wynikać ze wspomnianego czynnika dodatkowego: rezonansu mechanicznego igły.
Może. To idzie w parze. Niemniej - tu mamy połączenie generatora z zamiennikiem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ