[KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

Klamoty domowej roboty
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#16

Post autor: Altec »

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#17

Post autor: klin »

Wielkie dzięki! A cykniesz jeszcze z drugiej strony?
Albo może jesteś w stanie nanieść je na ten schemat zwrotnicy?? :pray:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#18

Post autor: Myszor »

Altec wstaw też fotę całościową jak to u ciebie wygląda.
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#19

Post autor: Altec »

W tej chwili założone są paskudne maskownice ,ale to konieczna ochrona przed drapieżnikami mieszkającymi w domu. :) (Dwie Saby już wy
mieniane... (: )

Obrazek

edit: na fotce wygląda jakby kolumna była wstawiona mocno w róg pomieszczenia,ale od głośnika wysokotonowego do tylnej ściany jest ponad 70 cm do bocznej około 60 .. wysokość pomieszczenia -około 3m.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#20

Post autor: klin »

A masz średniotonowy wysunięty do przodu o te ~ 12mm względem wysokotonowego?
EDIT: Mam na myśli to coś tutaj:
deska12.jpg
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#21

Post autor: Altec »

Nie

Pamiętam ,że był taki projekt ale większość wersji które widziałem nie miało tego "ulepszenia"
Obrazek
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#22

Post autor: darkman »

No fajne projekty chłopaki. smak mi narobiliście. Na zimę przenoszę sprzęt do ponad 40m salonu i coś powietrznego bardziej by mi się prrzydało właśnie, bo moje Focale nie uciągną metrażu.

Altec fajnie te Twoje się prezentują. Czyli u Ciebie to jest Saba konkretnie jaki model Please dokładniei ? (Wpisz to pse w jednym poście, by nie trzeba było ganiać po stronach) dzienx. :)
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#23

Post autor: Altec »

Średnica:
Saba Permadyn 19-200
5298 U 8 5 Ohm

góra:

Saba 5 Ohm
5898,010, 003

jeśli dobrze odczytałem..

Ale wystarczy wpisać Saba greencone lub Saba alnico w wyszukiwarce i wyskoczą właściwe , 10 i 20 cm .
Wcześniej używałem średnich z ferrytowym rdzeniem..miały nieco inny chyba numer edit: ferrytowe średniawki -5898,470,003 ,ale znaczącej różnicy w brzmieniu nie zauważyłem ..papier ten sam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#24

Post autor: Myszor »

Klin, on ma dziury BR do przodu a Ty nie. Może dlatego marudzisz że mało basu ;)
Jak coś to mam te dynksy to robienia dziur w drewnie.
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#25

Post autor: Altec »

U mnie walka o bas miała taką kolejność:

1:Głośniki Alphard 15" ,bas w otwartej skrzyni ,zwrotnica bez rezystorów.

2:Zamknięcie basu w skrzyni..

3: wymiana głośników na Electrovoice,

4:wywiercenie otworów w frontowej płycie

5:przycięcie góry i środka rezystorami ...tadam ,wreszcie właściwy bas !!!

później robiłem jeszcze testy z zatkanymi otworami (idealna średnica piłeczki tenisowej) :)

Ostateczna refleksja : myślę,że na Alphardach w odgrodzie i bez otworów zagrałoby już bardzo dobrze po kerekcie zwrotnicy.. reszta już nie miała aż takiego znaczenia
Zresztą kiedyś mogę to sprawdzić bo moja konstrukcja jest "odwracalna" to znaczy skrzynia basowa jest wstawiona pomiędzy skrzydła odgrody.Zawsze mogą ją zdemontować .Tylko wtedy otwory we frontach będą już bez sensu raczej...

PS: Alphardy leżą i się kurzą .Jakby ktoś chciał poeksperymentować to mogę użyczyć..
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#26

Post autor: Pawelec »

Odgroda to taki trudny twór ;) , w którym nie ma żadnych skrzynek kompresyjnych tylko duża powierzchnia odgrody, specjalnie dobrana do odpowiednich przetworników. Trudno z takiej konstrukcji uzyskać niskie częstotliwości bez pewnych zabiegów a także trzeba pamiętać, że aby uzyskać efekt uporządkowany musimy dobrać dobrze głośniki i odpowiednio pociąć zwrotnicami. Bas, czyli częstotliwość poniżej 100 Hz w głośnikach nawet o dużej skuteczności ma skłonności spadkowe nawet o kilka dB co powoduje wycofane (wyciszenie) względem średnich i wysokich. Jednym ze sposobów na poprawę jest obudowanie niskotonowca. Musi to być zrobione jednak zgodnie z podstawowymi zasadami. Nie każdy niskotonowiec pracuje dobrze w obudowie BR bądź zamkniętej. Mówią o tym paramerty głośnika na podstawie których możemy o tym zdecydować jak i policzyć dla założonej częstotliwości (są w necie odpowiednie programy) objętość komory, przekrój i długość BR. Dopiero wtedy możemy wykonać sobie obudowę próbną i przeprowadzać strojenie pod własne ucho zwrotką (filtrami) i korygując tubę BR. To gdzie umieścimy otwory (otwór) BR nie ma większego znaczenia, tym mniej im niżej tniemy. To taki mały wstępik, o którym zapewne wszyscy wiemy.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#27

Post autor: Myszor »

Ach ten Pawelec :lol:
Słuchałem tego trochę wczoraj. Uwielbiam klinowy zapał dyi więc powiem tylko, że droga jeszcze daleka i wiedziedzie ciemną doliną. Ale ty klin zła się nie lękaj bo pan jest twoim pasterzem.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#28

Post autor: klin »

Złożone!!!! :D
ob1.jpg
ob2.jpg
Tak mi się spodobały że się z radości uchlałem wczoraj :lol:
Napiszę więcej wieczorem bo mie teraz gonią na spacery.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#29

Post autor: klin »

OK, to spróbuję coś napisać.
Pierwszy raz na spokojnie posłuchałem odgród. Bardzo mi się podobają!! To znowu zupełnie inne granie. Scena jest ogromna i super wyraźna. Bas jest zupełnie inny niż z bass reflexu - nie wiem jeszcze którego bardziej wolę. No i jest taki niesamowity efekt jak by się słyszało wszystko na żywo. Super!
Jeśli chodzi o same saby to wokale są rewelacyjnie wyraźne i takie rześkie. Nie słyszałem jeszcze czegoś takiego (jeszcze nie byłem u Myszora to pewnie usłyszę jeszcze więcej i lepiej :) ).
A teraz minusy. Ta zwrotnica Lampizatora chyba nie jest do końca dopracowana. Są wyrażne dziury w paśmie. W okolicach 6 - 7 KHz nie ma nic, pustynia. To słychać. Czytałem o tym już w kilku miejscach i niestety jest to prawda. Tak to wygląda:
lampi_zwrotnica.jpg
Poza tym przy cichym słuchaniu jest ciut za mało basu więc trzeba będzie przyciszyć górę i środek. Dopiero po odkręceniu gałki zaczyna śpiewać.

Problem ze zwrotnicą jest dość znany i są gotowe opracowania alternatywnych zwrotnic. Zamówiłem kolejne elementy i w tygodniu zmontuję nową i zdam relację.
Strona ze zwrotnicami i z wnikliwą analizą tych głośników:
http://www.troelsgravesen.dk/greencones.htm
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#30

Post autor: klin »

Myszor pisze:
30 wrz 2018, 00:08
Klin, on ma dziury BR do przodu a Ty nie. Może dlatego marudzisz że mało basu
No ale kolega Altec ma całą budę zamkniętą i z przodu te dziury tylko ma. U mnie tył jest otwarty. Raczej skończy się ściszeniem góry i środka i będzie OK. Albo w ogóle sobie dam spokój z tym ściszaniem...w sumie jest ten bas i to całkiem niezły i nie ma co narzekać. Może faktycznie jakiś detoks od bass reflexu trzeba sobie zrobić :D

Altec, Twoją zwrotnicę składał p. Łukasz czy sam lutowałeś? Jest szansa żebyś sprawdził dokładne wartości wszystkich elementów? Jestem ciekaw czy faktycznie wszystko masz jak na tej rozpisce ze stronki czy też czegoś nie poprawił w międzyczasie...
ODPOWIEDZ