[KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

[KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#1

Post autor: klin »

Od dawna już chodziły za mną odgrody na starych głośnikach szerokopasmowych Saba. Pisał o tym sporo Lampizator i jest ogromny wątek na ten temat na audiostereo.
http://lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/ ... tchen.html
http://www.audiostereo.pl/odgrody-na-st ... 33727.html

Podstawą tego projektu są głośniki Saba greencone na magnesach AlNiCo, najczęście wyciągane z zepsutych (taką mam też nadzieję, że nikt nie rozpruwał jeszcze działających) lampowych radioodbiorników firmy Saba z lat pięćdziesiątych. Do tego dochodzi głośnik basowy o odpowiednich parametrach i mamy wszystkie elementy. Gotowa rozpiska zwrotnicy jest podana na stronie lampizatora.

Do tego trzeba mieć jeszcze spore dechy, a tak się złożyło, że właśnie mieliśmy mały remont i taka decha się właśnie znalazła po częściowym demontażu kuchni :D Jak już zobaczyłem tą dechę to doszło do mnie, że to jest ta chwila i nie ma już odwrotu. Dechę przeciąłem na dwie części. Po krótkiej kalkulacji kosztów obróbki stolarskiej u fachowca, zamówiłem sobie wyrzynarkę i zabrałem się za przygotowywanie odgród.
wyrzynarka.jpg
odgrody1.jpg
odgrody2.jpg
odgrody3.jpg
dechy.jpg
Dechy zamontowałem na podstawach (też z resztek mebli kuchennych) i tak to mniej więcej wygląda:
dechy3.jpg
dechy2.jpg
EDIT: Zaznaczę tylko, że estetyka wykonania na chwilę obecną nie ma żadnego znaczenia :D Jeśli zagrają to zamówię u stolarza porządną obudowę.

CDN...
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#2

Post autor: klin »

Do projektu potrzebowałem głośniki basowe. Wybór padł na Fonics HW 1800:
basowce.jpg
Ponoć Lampizator też ich używa obecnie. Z tego co widać na zdjęciach, to tak może być:
fe.jpg
http://www.6moons.com/audioreviews2/fe/1.html

A tak wyglądają oba :D Nie wiem jak Was ale mnie już sam widok tych kloców uspokaja :D
dechy4.jpg
Z tyłu odgrody dla głośnika basowego trzeba dobudować budę odpowiednich rozmiarów. Krótka wizyta w castoramie, 150 zł i mam pocięte dechy osb, które zamontowałem na podstawie i do odgrody. Wzmocniło to znacznie konstrukcję i przestały się gibać...
dechy5.jpg
Na tym stanąłem tydzień temu. Zmontowałem też zwrotnicę dla niskotonowców i przez tydzień męczyłem rodzinę ciężkim niskim basem ;) Trochę się rozruszały i jest już całkiem nieźle. A wręcz sejsmicznie :lol:

Teraz czekam na saby. Kurier już blisko i pewnie w weekend odpalę całość...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#3

Post autor: darkman »

No to czekamy w napięciu :D Jaka średnica tych Fonics?
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#4

Post autor: Zeroqll »

Też myślałem nad tym projektem, więc z niecierpliwością czekam na recenzję.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#5

Post autor: klin »

darkman pisze:
26 wrz 2018, 10:01
No to czekamy w napięciu Jaka średnica tych Fonics?
18 cali.

Wymiary głośnika:
średnica zewnętrzna: 459mm
średnica otworu montażowego: 420mm
wysokość całkowita: 190mm
głębokość montażowa: 184mm
rozstaw śrub po przekątnej 445mm
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#6

Post autor: decu »

To jest wątek- przestroga. Tak się kończy strojenie kolumn "pod żonę". :lol:
Nic dziwnego że bas jest niski skoro głośnik wisi 5cm nad podłogą! ;) Uważaj żeby drgania nie wywróciły Ci Herców!

Bardzo fajnie to wygląda! Również wyczekuję recenzji.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#7

Post autor: klin »

decu pisze:
26 wrz 2018, 10:47
To jest wątek- przestroga. Tak się kończy strojenie kolumn "pod żonę".
Hahaha ale Herce grają bardzo fajnie!! Chociaż już widzę, że bas to zupełnie inna bajka...

Robię te odgrody bo, po pierwsze, trafiła się duuuuża decha, po drugie, zawsze chciałem posłuchać sporych odgród u siebie w domu ze swoim sprzętem. Wątpię żeby wyparły Herce...no ale trza spróbować.

Średniotonówki już dotarły:
saby.jpg
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#8

Post autor: Pawelec »

Do odważnych świat należy :) . Brawo Klin :clap:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#9

Post autor: Myszor »

Widziałem to bliska. Trudno o coś brzydszego :lol:
Ale poczekam z werdyktem na wrażenia dzwiękowe.
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#10

Post autor: Altec »

bardzo nisko zamontowałeś te 18' .Z jakiego powodu?

Używam podobnych paczek od ponad 12 lat.Z satysfakcją :)
tylko bas mam 15" Electrovoice. Z 18" powinno być tylko lepiej
Obrazek
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#11

Post autor: klin »

Altec pisze:
28 wrz 2018, 09:07
bardzo nisko zamontowałeś te 18' .Z jakiego powodu?
Ja nie mam o tym bladego pojęcia :D Przeglądam ten wątek na AS i artykuły Lampizatora i próbuję wyciągnąć co istotniejsze rzeczy...

Podpatrywałem jak Lampizator to robił w P21 (tutaj są dość nisko bo kolumny po prostu miały być jak najmniejsze):
http://lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/ ... 20P21.html

Ale też tutaj pisał:
"What is innovative in this design compared to the Endorphines - 17 and 18, is that the bass driver "sees" directly the floor. No wheels, no spikes - everything is coupled to the floor as tightly as possible.
Contrary to popular believe, aass should be resting against the floor, not be isolated with stands and spikes. Floor becomes the baffle extension. This way bass sounds very very deep and clean IMHO."

http://lampizator.eu/SPEAKERS/PROJECTS/ ... affle.html
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#12

Post autor: darkman »

Michale na tym zdjęciu z brązowymi nie są tak nisko jednak. wydaje mi się to korzystniejszą lokalizacją. Potem można chyba sprawdzić ów offset podkladając coś pod pod skrzynkę główną. Trochę nisko dales, ale zawsze można jakiś cokół jeszcze wykombinować. :?:

Swoją drogą jako, że paczki to określenie o etymologii scenicznej (od zestawow-klockow nagłośnienia budowanego jako multibloki) należy uznać, że odgrody to jednak nie paczki.
Standardowy zestaw sceniczny dla małego combo to piec i dwie paczki. Np. Marschall głowa i dwie paczki Leslie (Hendrix). Alleluja bracia! :)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#13

Post autor: klin »

darkman pisze:
28 wrz 2018, 09:53
Michale na tym zdjęciu z brązowymi nie są tak nisko jednak. wydaje mi się to korzystniejszą lokalizacją. Potem można chyba sprawdzić ów offset podkladając coś pod pod skrzynkę główną. Trochę nisko dales, ale zawsze można jakiś cokół jeszcze wykombinować.
Trza będzie popróbować ale cięzkie jak diabli są te cholery... Nie wiem czy się Myszor nie połamie jak mi będzie pomagał je podnieść :lol:
Tak czy sak to jednak głośnik basowy i powinien się rozlać po pokoju. Czy te pare centymetrów może coś zmienić? Zobaczymy :think:
Altec
Posty: 43
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:51

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#14

Post autor: Altec »

darkman .Masz oczywiście rację co do nomenklatury.Określenia "głowa" i "paczka" są mi oczywiście znane :)
To taki skrót myślowy..jakoś nie lubię nazwy "kolumny" ,sam nie wiem dlaczego :)

Chociaż w moim zestawie jest trochę z "paczki" :) Bas zamknąłem w pełnej skrzyni o wymiarach około 100x50x50 cm.
średni i wysoki Saby pozostały otwarte.
Bas wisi jakieś 25 cm nad podłogą . A skrzynia stoi bezpośrednio na podłodze bez żadnych kolców lub podstawek .
Front z 4cm ,fornirowanego MDFu . skrzynia MDF, polakierowana na czarno.
Skrzynia basowa "asymetrycznie' wygłuszona (podpatrzone w starych Altecach ) czyli ścianki przeciwległe-jedna wygłuszona ,druga surowy MDF.
U mnie ,eksperymentalnie " obudowa nie jest całkowicie zamknięta ,ma pod basem wywiercone dwa otwory na froncie, (Inspirowane paczką do gitary basowej,po konsultacji z muzykiem i odsłuchem jego własnej muzy na tym zestawie )

W zwrotnicy ,w porównaniu z tą ze strony Lampizatora dołożone dwa rezystory na średnicy i wysokim. Robił to osobiście Lukasz ,już u mnie w domu (drobna korekta ,ale z korzyścią dla basu)

Napędzane to wszystko lampą, gra tak że nie mam pomysłu na zmianę.. OK,może zdecydowałbym się na wymianę głośników na jakiegoś Alteca i wstęgę na górę(choć Saba jest naprawdę godna polecenia),ale na pewno w takiego rodzaju obudowie..

To ,oczywiście bardzo subiektywne ,ale mi taki dźwięk odpowiada i mogę wyłącznie zachęcić.. koszty są relatywnie niewielkie.
Obrazek
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: [KOLUMNY] Odgrody na Saba greencone

#15

Post autor: klin »

Altec pisze:
28 wrz 2018, 11:14
W zwrotnicy ,w porównaniu z tą ze strony Lampizatora dołożone dwa rezystory na średnicy i wysokim. Robił to osobiście Lukasz ,już u mnie w domu (drobna korekta ,ale z korzyścią dla basu)
No tak właśnie się szykuję na te rezystory jeśli góra i średnica będą zbyt głośne.

Mam tez w planach sprawdzenie modyfikacji za kolegami z AS. To jest:
- zwiększenie kondensatora na średnim do 200 uF
- mniejsza cewka na średnim ~ 0,2mH
- zmniejszenie kondensatora na wysokich do 3uF

Będę eksperymentował 8-)
ODPOWIEDZ