Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#631

Post autor: koscidogitary »

Wojtek pisze:
08 kwie 2019, 17:08
lampa
Słyszałem tranzystory do złudzenia przypominające brzmieniem lampy, jak też lampy, którym było blisko do tranzystorów (oparte np. o lampy KT88). W mojej ocenie da się i tak, i tak. Ja wolę tranzystory. Lampa sprawdza się jedynie w aplikacjach gitarowych. Ale stanowczo zaznaczam, że to moje zdanie i mój gust 😆
Wracając do preampu, to gravediggie którą ma wersję?
wydra pisze:
08 kwie 2019, 17:07
Nie ma najnowsza
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#632

Post autor: wydra »

Ma najnowsza wersje 6 bez tranzystorow na wejsciu byly tylko prototypy.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#633

Post autor: gravediggie »

koscidogitary pisze:
08 kwie 2019, 15:28
Ciekawe spostrzeżenia
wydra pisze:
08 kwie 2019, 15:55
Też jestem ciekawy
Bez przesady, Chłopaki, Ameryki na pewno nie odkryję. Dzisiaj wieczorem czeka mnie ostatnia już myślę zabawa i jutro lub pojutrze wyślę do następnego Forumowicza. Ogólnie podoba mi się, skrobnę dwa słowa w drugim wątku niebawem.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#634

Post autor: wydra »

No to super ;) dla sprostowania tranzystory polowe typu JFET maja charakterystyke przejsciowa jak lampa z tego co pamietam to pentody. Ciekawia mnie Mosfety bo rysowane sa troche podobnie do lampy ale tutaj to tylko moje domysly na ten temat nie mam informacji. Ogolnie jfetowe opampy maja brzmienie lampowe, np opa604 czy ad823, ale sa strasznie wolne za to opampy bipolarne sa szybkie precyzyjne ale z reguly suche i meczace do tego maja duzy prad wejsciowy, do tego jfety maja bardzo duza rezystancje wejsciowa postanowilem to polaczyc, ogolnie ameryki nie odkrylem bo robia podobnie w dobrych klockach nawet w koncowkach mocy gdzie na wejsciu sa hybrydowe pary roznicowe.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#635

Post autor: koscidogitary »

wydra pisze:
08 kwie 2019, 19:39
polaczyc
Fajne doświadczenia i podejście. Ja generalnie preferuję jednak bipolary. W mojej ocenie do tego typu zastosowań są idealne. Suche? - Tak, w większości. Ale jak się trafi na perełkę to rozwala system. Niestety takie cuda są bardzo drogie.
wydra pisze:
08 kwie 2019, 19:39
Mosfety
Ja ich nie lubię w audio. Ale możliwe, że po prostu nie trafiłem na dobrą ich aplikację albo to zwyczajnie nie mój gust 😉
Fajnie, jak by ktoś odpalił coś takiego i wrzucił do przetestowania, piszę się w kolejkę jako pierwszy 😆

Ja z kolei się ostatnio odgrażałem, że popełnię preamp jak lampowy tylko na opampach, czyli trzy stopnie wzmocnienia a pomiędzy tym korekcja - klasyczna, pasywna, zalety lampy bez wad lampy. Opki to bipolarne, niestety muszą być te droższe (OPA111 to minimum, OPA128 - dla mnie petarda i jeszcze bardzo fajne MUSES02, tylko niestety ceny zaporowe).
Może na jesień się za to wezmę, założę wątek, zobaczymy.
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#636

Post autor: wydra »

Sprobuj jeszcze opa627 i opa637 jeszcze byly fajne lme ale nie pamietam symbolu musialbym sprawdzic. Ja chcialem zrobic hybryde koncowke mocy z rowbolegle pracujacymi na wyjsciu mosfetami szybkie i szczegolowe i bipolarne z kopem i dobrym basem. Ale jakos pomysl umarl
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#637

Post autor: koscidogitary »

wydra pisze:
08 kwie 2019, 23:03
opa627
Te znam. Tych drugich nie miałem. Większość z rodziny LME przerobiłem, fajne są, ale to ogólnie jasne, przestrzenne brzmienie.
wydra pisze:
08 kwie 2019, 23:03
mosfetami
wydra pisze:
08 kwie 2019, 23:03
bipolarne
wydra pisze:
08 kwie 2019, 23:03
umarl
Powiem szczerze, że jakoś nigdy nie pomyślałem o takim miksie. Tym bardziej bym posłuchał. Ciekawe jak by to się uzupełniało wzajemnie...
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#638

Post autor: wydra »

Też byłem ciekaw :) wiadomo że dużo skompensowało by sprzężenie no ale nie wszystko
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#639

Post autor: wydra »

cobra pisze:
17 kwie 2019, 08:29
W sumie jestem bardzo poczatkujący i pewnikiem mam duże braki wiedzy :roll:
Naciskiem trochę można; jak jeszcze? (oczywiście dla konkretnej wkładki).
koscidogitary pisze:
17 kwie 2019, 10:15
cobra pisze:
17 kwie 2019, 08:29
jak jeszcze?
wydra pisze:
16 kwie 2019, 23:13
Gramofonem?
Z moich skormnych obserwacji wynika, że prócz nacisku igły/ustawień wkładki/ramienia to sama konstrukcja gramofonu ma wpływ na ilość i jakość niskich tonów. Tak, wiem, Ameryki nie odkryłem. Ale... Obecnie robię eksperymenty np. z dociążaniem tależa, plinty, wyklejaniem masą bitumiczną wnętrza gramofonu i takie zabiegi, bardzo nieznacznie, coś tam pomagają m.in. w kwestii basu. Można też samemu zrobić plintę i poeksperymentować z materiałami :geek: - I taki mam plan na przyszłość :idea:

Jenak najprostszym :?: /przynajmniej w mojej ocenie/ sposobem jest odpowiednia zmiana parametrów w preampie - w watościach elementów - w korekcji RIAA.
Przykładowo: zwiększenie pojemności kondensatora zwierającego niskie częstotliwości do masy, tak aby w pętlę ujemnego sprzężenia "szło mniej basu", który jest potem jest "odejmowany" z sygnału wyjściowego. To tylko przykład dla zobrazowania idei. Tak, wiem, dla więszości znawców tematu i elektroników/konstuktorów Ameryki nie odkryłem - darujcie - jestem prostym mechanikiem.
- Tak, zmieniam parametry korekcji, psuję preamp, jestem amatorem, łamię normy i wytyczne międzynarodowych organizacji, niszczę gramofon, to zbrodnia, nie każdy potrafi, nie znam się na tym, itd., itd. - Nie linczujcie mnie proszę za to, co tu jest napisane.
Natomiast konstruktywna krytyka i wszelkie pomysły są bardzo mile widziane gdyż, jak napisałem wyżej, sam teraz bawię się w "modelowanie/moderację" brzmienia - zostało mi to z gitar. Wybaczcie jeśli przez to kaleczę rzemiosło fonograficzne :think: .
Zabawa korekcja to nic złego tylko bo dostosowujesz odtwarzanie do swojego systemu ogólnie korekcja jest tak zrobiona że powinno grać to liniowo jak brakuje czegoś to już jest doszlifowanie pod siebie, wystarczy przecież również kolumny zmienić na bardziej basowe z większym wooferem i juz jest więcej basu. To wszystko są zabiegi pod siebie :)
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#640

Post autor: Wojtek »

Brawo. Jak poddałem w wątpliwość tekst że "nie można" korygować sobie dołu to tylko koscidogitary prawie trafił w sedno.

Jak wyciągacie impedancję w górę to zacznijcie dodawać również pojemności jeśli chcecie sobie nieco poprawić dół.
Nie ma to nic wspólnego z gramofonem czy ustawieniami wkładki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#641

Post autor: zbyszek1982 »

RIAA to RIAA. Preamp phono ma jak najwierniej korygować tę krzywą. Jak ktoś chce sobie zmieniać barwę dźwięku pod siebie to już lepiej użyć dedykowanych pokręteł do basu i sopranów.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#642

Post autor: Wojtek »

To swoją drogą :morda: Ale niektórzy nie mają korekty tonalnej i wtedy mają kłopot.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#643

Post autor: koscidogitary »

zbyszek1982 pisze:
17 kwie 2019, 10:42
RIAA to RIAA. Preamp phono ma jak najwierniej korygować tę krzywą.
Wiedziałem, że dostanę z liścia :lol:
zbyszek1982 pisze:
17 kwie 2019, 10:42
Jak ktoś chce sobie zmieniać barwę dźwięku pod siebie to już lepiej użyć dedykowanych pokręteł do basu i sopranów.
Racja. Gałki od tonu bardzo zmieniają charakterystykę... dlatego ich nie używam, a w obecnym wzmacniaczu ich nie mam.
Generalnie, jak pisałem, jestem za jak nawiększą linearyzacją, z tym, że zostało mi zboczenie z gitar i zawsze coś tam podstrajam pod siebie.
Chodzi o subiektywne odczucia i podkreślam: zmiana barwy dźwięku jest naprawdę minimalna. Jest to odstępstwo od względnie przyjętej liniowości, ale też względnie nieznaczne :think:
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2019, 11:20 przez koscidogitary, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#644

Post autor: koscidogitary »

Aha, fajnie powiedział kiedyś Tadeusz Nalepa, zapytany w jakimś wywiadzie jaki efekt do gitary jest najlepszy: "najlepszy efekt do gitary to gitara, kabel i wzmacniacz".
Ja się tego trzymam.
Dlatego dopuszczam zmiany/modyfikacje samego sprzętu, w tym jak powiedziałem, również nieznaczne modyfikacje charakterystyki RIAA. Nie potrzebuję po drodze wodotrysków, paramteryzatorów, itp. Oczywiście RIAA to RIAA i ma być zgodna z... RIAA - jest na to norma. A skoro jest norma, to są i odstępstwa od normy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Przedwzmacniacz gramofonowy BUphonoAMP MC/MM - Technicznie

#645

Post autor: Regsoft »

zbyszek1982 pisze:
17 kwie 2019, 10:42
Preamp phono ma jak najwierniej korygować tę krzywą. Jak ktoś chce sobie zmieniać barwę dźwięku pod siebie to już lepiej użyć dedykowanych pokręteł do basu i sopranów.
Dzięki Zbyszku :clap: Dobrze, że czasem ktoś się odważy to napisać :roll:
Wojtek pisze:
17 kwie 2019, 10:44
Ale niektórzy nie mają korekty tonalnej
No bo korekcja nie jest audiofilska i ogólnie nie passe :morda: Lepiej inwestować w kable i PRE z przełącznikami :mrgreen:
ODPOWIEDZ