[Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#91

Post autor: chudy_b »

Zestaw nr 3 gotowy.
Za wiele do napisania nie mam. Większych niespodzianek w montażu nie było. Nie zaobserwowałem brumienia sieciowego od trafa mimo umieszczenia wszystkiego w jednej obudowie. Koszt zestawu podobnie jak poprzednio - około 1100zł

Pierwotnie do pre MC wybraliśmy op-ampy OPA604AP. Niestety okazało się, ze te egzemplarze które mieliśmy, wykazywały bardzo duży offset rzędu 110-170mV. Zrobiłem próby z OPA627 i przy nich tego problemu nie ma. Część osób prawdopodobnie zdecyduje się na ich zastosowanie, choć tanie nie są.
Załączniki
20170614_222657.jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#92

Post autor: chudy_b »

Zestaw nr 4
Zestaw zmontowany będzie w pojedynczej obudowie SlimLine 1U 430mm. Przedni panel to gruby 10mm element. Wiercenie w nim wymaga raczej statywu. Nie wyobrażam sobie prostego otworu wykonanego z ręki. Tylny panel można sobie bezpłatnie wybrać w wersji z otworem na gniazdo sieciowe, albo bez. W tym zestawie właściciel zlecił także wykonanie w modushopie napisów na przednim panelu. Nie jest to specjalnie drogie. Niestety nie wiem jaką metodą są te napisy wykonywane.

Wewnętrzne połączenia bardzo proste. Brak przełącznika źródeł. Z tyłu dwa wejścia, dwa wyjścia.
Załączniki
20170614_223005.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#93

Post autor: darkman »

Piękna robota Chudy :clap:

#4 to z tego co widzę sam Ahaja zamawiał, a nie posądzałem go o tak wybujałe ego :D .. no dobra wiem, wiem, te moje żarty.. cza sie przyzwyczaić 8-)
Poczekam, aż się właściciel sam ujawni.. koszulkę jeszcze proponuję :D 'bez' ostrzegam: nie ciągnę łacha.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#94

Post autor: Myszor »

Super wygląda w jednej paczce. No i gratki że nie ma brumu:)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#95

Post autor: olsza84 »

Chudy kawał dobrej roboty :clap: Jeszcze tylko wymiana OPA i jazda :happy-partydance:
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#96

Post autor: Pawelec »

No teraz to z zamkniętymi oczami wszystko idzie gładko :D . Piękna robota :clap:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#97

Post autor: chudy_b »

Zestaw nr 4 gotowy.

Żadnych niespodzianek nie było. Brak brumu od trafa.

Całkowity koszt z opa627 w MM i nieobsadzonym MC wyniósł około 1400zł.
Załączniki
20170615_222020.jpg
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#98

Post autor: restimek »

Super wyglada ten moj zestaw :D Juz się nie mogę doczekać aż go usłyszę :D Dzięki Chudy :D

A teraz pytanie do pozostałych - czy ktoś mógłby mi pomóc w ustawieniu suwaków pod wkładkę AT440Mlb ? Niestety ale dokumentacja którą wysyłał ahaja w postaci tabelek niewiele mi mówi. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi coś podpowiedział.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#99

Post autor: Myszor »

Śmiesznie wygląda napis "mini" na takim klocku wielkim i solidnym :)
Restimek na pisz na priv do ahaji to ci poda jak nie dajesz rady.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#100

Post autor: chudy_b »

No to czas na lekką niespodziankę.

Zestaw nr 5

Od razu piszę że to mój :D

Ahaja dał nam dużo czasu na wymyślanie różnych opcji zabudowy zestawów. A ja jak się nudze to wpadam na różne przeważnie głupie pomysły.
No i tak powstał pomysł na przedwzmacniacz z wycieraczkami :D

Ja wiem że zalatuje lekko agrotuningiem. Ale z tym pomysłem to było tak, że ja po prostu lubię sprawdzać różne wynalazki. No i tu była okazja żeby zmierzyć się z układem sterowania wskaźnikami. Był też pomysł, żeby zrobić wskaźniki na lampkach Nixie N-13, ale nie miałem pomysłu jak je ładnie wsadzić do obudowy. Ale Nixie są fajne. Mają swoją magię. Nie walą po oczach jak LEDy, a wyraźnie świecą. No cóż. Na razie musiałem poprzestać na zegarku ;)

Ta piąta mała płytka to układ soft startu. Jak go kupowałem, to nie wiedziałem, że ahaja wsadzi softstart w swój zasilacz. Teraz ten układ nie jest potrzebny. Ale ma jedną fajną funkcję. Czerwona dioda LED świeci przez kilka sekund (można regulować) po włączeniu zasilania. Zasilacz ahaji tez potrzebuje kilku sekund, żeby wystartować. No i to byłaby taka sygnalizacja, że układ pre jeszcze nie jest gotowy. Tak, wiem - agrotuning :D Jeszcze nie zdecydowałem, czy go wykorzystam. Był też pomysł na opóźnione załączanie wyjścia, ale ostatecznie odpuściłem. A może nie ;)

Konstrukcyjnie jak widać obudowa SlimLine 1U 430mm jak w poprzednim zestawie. W środku jednak bardzo ciasno. Będzie przełącznik źródeł. Jedno wyjście. Do standardowej płyty montażowej musiałem domówić drugą wąską. Różnego podcinania, wiercenia będzie cała masa. Otwory pod wskaźniki i przełączniki wykonali mi w na CNC w modushopie. Otwory pod wskaźniki są dość skomplikowane, bo od przodu okrągłe, ale z tyłu są wyfrezowane do pewnej głębokości na kwadrat. Sam tego bym nie zrobił.

Jak widać budowa w proszku. Nawet płytki polutowane tylko SMD, bo robiły mi za szablony do wyznaczania otworów w poprzednich zestawach. Wykonanie tego zastawu na pewno zajmie mi trochę czasu, tym bardziej że chwilowo mam juz trochę dość lutowania, wiercenia itd.
Załączniki
20170616_024127.jpg
20170616_024137.jpg
ahaja
Posty: 1206
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#101

Post autor: ahaja »

Jako takiego typowego soft startu w preampie nie ma. W pre stabilizatorze w głównym zasilaczu są kaskadowo włączone 3 układy RC: 165R+2200uF co tworzy stałe czasowe i wolne włączanie. Eliminuje to walnięcie w kolumnach przy ładowaniu baterii głównych kondów.

Soft start można dołączyć. Raczej zrealizowany na przekaźniku, załączającym wyjścia sygnałowe po odpowiednim czasie.

Widzę, że trafo z Toroidów: warto przemyśleć sprawę wyprowadzeń i ich długości.
Lepiej kiedy wyprowadzenia 230V AC są po przeciwnej stronie w stosunku do tych z uzwojeń wtórnych. Ułatwia to montaż, prowadzenie kabli.

Chudy_b:
ten zasilacz nie wejdzie Tobie w poprzek? Skróci to okablowanie. Im dłuższe kable tym większa 'antena'. Nie ma takiego problemu kiedy w budzie idą tylko napięcia DC, ale kiedy lecą wszystkie to jest bardziej podatne na zakłócenia.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#102

Post autor: chudy_b »

ahaja pisze: Soft start można dołączyć. Raczej zrealizowany na przekaźniku, załączającym wyjścia sygnałowe po odpowiednim czasie.
Pisząc softstart miałem raczej na myśli załączenie po pierwotnej stronie trafa układu wpinającego na początkowe kilka sekund mocnych rezystorów kilkuomowych redukujących duży prąd pojawiający się w zasilaczach z taką baterią kondensatorów i zabezpieczający domowe bezpieczniki. Ponoć toroidy dodatkowo sprzyjają takim szokom prądowym.

Opóźnione załączanie wyjścia też mógłbym zrobić, ale jednak chyba bym musiał zmienić trafo na takie z dodatkowym uzwojeniem 12V i wykorzystać Twój dodatkowy zasilacz. Może tak zrobię.
ahaja pisze: Lepiej kiedy wyprowadzenia 230V AC są po przeciwnej stronie w stosunku do tych z uzwojeń wtórnych.
No jest jak jest. Nic nie zmienię. Przewody staram się skracać, ale pewnych spraw nie przeskoczę. Przewód od gniazda sieciowego do włącznika jest najdłuższy i krótszy nie będzie.
ahaja pisze: en zasilacz nie wejdzie Tobie w poprzek? Skróci to okablowanie.
Zobaczymy. Na razie tak tylko to poglądowo wrzuciłem. Przewody od przełącznika źródeł komplikują trochę rozkład, bo staram się je prowadzić jak najdalej od trafa
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#103

Post autor: arturromarr »

chudy_b pisze:Pisząc softstart miałem raczej na myśli załączenie po pierwotnej stronie trafa układu wpinającego na początkowe kilka sekund mocnych rezystorów kilkuomowych redukujących duży prąd pojawiający się w zasilaczach z taką baterią kondensatorów i zabezpieczający domowe bezpieczniki.
Takie soft-starty są potrzebne we wzmacniaczach mocy (te z dużą baterią kondensatorów), gdzie muszą one być ze względu na prądy na sztywno połączone z mostkiem. Transformator sporej mocy ma wtedy prawie zwarcie na obciążeniu. W tym projekcie jest komfortowa sytuacja, niewielki transformatorek, niski pobór pozwala zastosować filtry RC na stałe, nie ma potrzeby nic ładować przez dodatkowe opory.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#104

Post autor: chudy_b »

arturromarr pisze: Transformator sporej mocy ma wtedy prawie zwarcie na obciążeniu
No chyba moc trafa nie ma tu nic do rzeczy. Pojemność kondensatorów za to tak. To one zwierają, nie trafo.
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#105

Post autor: MISSE »

To tak nie do końca :drool:

Ponieważ transformator toroidalny ma rdzeń trochę inny niż EI i nawijamy mniej zwoi. W chwili włączenia od strony sieci jest widziana bardzo mała rezystancja(czasami kilka razy mniejsza niż w EI). Duża indukcyjność i mała rezystancja dla toroida jest w trakcie pracy równa większej rezystancji i mniejszej indukcyjności dla EI. Najprościej widać to po wymiarach obu transformatorów.

Mniej więcej za dwadzieścia złotych kupujemy mały układ do toroida i problem rozwiązany.
https://sklep.avt.pl/avt1226.html
http://allegro.pl/a-102-ukladu-miekkieg ... 45538.html

Oba układy są do dużych toroidów, ale zastosowanie większej rezystancji w głównym obwodzie, ograniczy nam prąd udarowy do minimum.
Jeśli układ pobiera 200mA po stronie pierwotnej możemy zastosować mały szklany bezpiecznik na 250mA-315mA i wszystko będzie działać czego na pewno nie uzyskacie bez układu z linków :drool:
ODPOWIEDZ