[Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#61

Post autor: azael »

ahaja pisze:Do połączeń między zasilaczem a preampami np: http://allegro.pl/przewod-kabel-sterown ... 11399.html
Ekran we wtyku xlr odizolowany od niego. Podpięty tylko w zasilaczu do obudowy.
A czy przypadkiem wiązka do zasilania z przewodów 0,25 nie będzie za cienka. Wystarczy czy lepiej dać wiązkę z przewodów 0,5?
Np taką: https://www.speckable.pl/produkt/1115/P ... ml?ref=g27

No i czy podłączenie ekranu tylko z jednej strony (zasilacz) wystarczy do ochrony wiązki?
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#62

Post autor: ahaja »

0,25-0,34 w zupełności wystarczy.
Grubsze to już problem z giętkością i grubością podczas osadzania we wtyku.

Ja łączę ekran takiego kabla tylko od strony zasilacza do obudowy. Obudowa podpięta do masy zasilania przez zworkę albo rezystor 10-22ohm.
Nie ma potrzeby łączenia ekranu z masa wtyku. Wtedy ten ekran musi być we wtyczce odizolowany od niej i od pinów do których są podpięte kabelki z zasilacza.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#63

Post autor: chudy_b »

Ja w ogóle nie podpinam ekranu przewodu XLR. Myslę, że nie ma takiej potrzeby. Z masą można przesadzić. Ryzyko utworzenia pętli.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#64

Post autor: azael »

chudy_b pisze:Ja w ogóle nie podpinam ekranu przewodu XLR. Myslę, że nie ma takiej potrzeby. Z masą można przesadzić. Ryzyko utworzenia pętli.
Jednostronnie podpinając pętli nie zrobisz. A ze szkoły pamiętam, że niepodpięty ekran ma bardzo małą sprawność.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#65

Post autor: chudy_b »

To tylko zasilanie, w dodatku DC. Myślę, że ekranowanie nie jest krytyczne.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#66

Post autor: chudy_b »

Drugi zestaw ukończony.

Co do samej konstrukcji to za wiele nie mam do napisania. Wszystko widać na zdjęciach. Sama zabudowa pre w obudowie Galaxy 248 była szybka łatwa i przyjemna. Montaż zasilacza w obudowie ECONOMICA z trafem audio (ekranowanym) jest możliwy, ale wszystko wchodzi dosłownie na styk. Zostaje 1mm luzu.

Parę spostrzeżeń z dotychczasowych prac:

1. Jeśli montujecie zestaw w dwóch obudowach z zasilaniem spinanym przewodem XLR, zwróćcie uwagę na prawidłowe podłączenie biegunów zasilania. Jeśli weźmiemy dwa gniazda XLR i popatrzymy na nie od tyłu (może być od przodu, wszystko jedno), to po połączeniu standardowym przewodem, pin lewy jednego gniazda łączy się z pinem prawym drugiego, a prawy z lewym. To po zastanowieniu logiczne, ale tu można popełnić błąd. Ja popełniłem. Na szczęście wykryłem to na etapie kontroli połączeń. Pomyłka tu może być efektowna :D

2. Zmieniłem wszystkie gniazda CRIMP (wsuwane) na gniazda w których przewód mocuje się śrubą. O takie:

http://www.tme.eu/pl/details/mpt0.5_4-2 ... 4-1725672/

Mają ten sam raster więc wchodzą bez żadnych kombinacji. Dostępne są 2,3,4 pinowe. Niestety są dość drogie. Z wad - kłopotliwe jest wsunięcie przewodów w zasilaczu ze względu na otaczające gniazdo wysokie elementy. No i niestety trzeba pilnować biegunów, bo można się pomylić. Przy prawidłowo polutowanych gniazdach CRIMP takiego ryzyka nie ma.

Dlaczego zmieniłem? W trakcie pomiarów połączeń zasilania okazało się że gdzieś gubią mi się losowo połączenia. Raz nie ma masy, raz plusa. Wyszło, że winne są gniazda CRIMP. Być może nie umiem ich montować, być może wystarczyłyby lekkie poprawki. Ja straciłem do nich zaufanie. Oprócz zasilania do wymiany poszły też gniazda sygnałowe. Teraz są śruby i jest git ;)

3. Pre MC nie lubi się z gramofonami wyposażonymi w wyciszanie wkładki przez jej zwarcie do masy. Pre zamienia się wtedy odbiornik wszystkich śmieci radiowych z okolicy. Czyli jest tak, że dopóki ramię jest w powietrzu, kładziemy płytę, ramię idzie na talerz, mamy w głośnikach piekną kakofonię. Jak wkładka siądzie na płycie i układ wyciszania wkładki się wyłączy, robi się cisza i wszytko jest idealnie. Wg ahaji wystarczy niewielka modyfikacja gramofonu przez dołożenie rezystora. Ja tego na razie nie robiłem. Zwracam na to uwagę, bo w pierwszej chwili osoba nieświadoma tej cechy może zacząć szukać uszkodzenia którego nie ma. Oczywiście problem nie dotyczy gramofonów bez wyciszania, czyli bardzo tanich i bardzo drogich ;)
Załączniki
20170608_141652.jpg
20170609_023737.jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#67

Post autor: chudy_b »

Myślę że interesująca dla wielu dopiero przymierzających się do budowy nudy informacją, jest podanie całkowitych kosztów budowy tego przedwzmacniacza. Właściciele nie mają nic przeciwko, więc podaję. Są to wyłącznie koszty materiałów i przesyłek rozłożonych na 5 osób.

Całkowity koszt budowy dwóch pierwszych zestawów wyniósł po około 1100 zł

Oczywiście koszty różnie się rozłożyły, ale na koniec tak to wyszło.

Jeszcze jedna informacja. Do tej pory nie pokazałem obudów Economica od przodu i od tyłu. Kolega właściciel tego zestawu wpadł na świetny pomysł taniej i bardzo efektownej waloryzacji tych obudów. Napiszę tylko tyle, że teraz fronty są czarne zamiast trochę kiepskiej srebrnej blachy. Kolega chce jeszcze już we własnym zakresie je dodatkowo modyfikować i mam nadzieję, że pochwali się efektem końcowym.

A teraz czas na prezentację zestawu nr 3.

Ten przedwzmacniacz będzie zabudowany w pojedynczej obudowie Galaxy 1U 348 ze srebrnym frontem i płytą montażową. Właściciel zamówił także tylny panel z wyciętym CNC otworem na gniazdo sieciowe i z napisami DANGER HIGH VOLTAGE ;) . Napisy napisami, ale zrobienie trudnego otworu pod gniazdo na CNC jest dużą pomocą w montażu. W cienkich blaszkach Economiki poradziłem sobie Dremelem, ale tu panel ma 3mm i pewnie byłoby bardzo ciężko zrobić to porządnie ręcznie.

Tu jeszcze wspomnę o bardzo fajnym narzędziu do wiercenia dużych otworów:

http://allegro.pl/wiertla-wiertlo-stozk ... 76581.html

Kosztuje to niewiele. Da się zamontować w standardowej wiertarce z wrzecionem 10mm, a pozwala wiercić do 32mm :!: Obawiałem się o trwałość tego czegoś. Myślałem że tania chińszczyzna wystarczy na góra dwa otwory, ale nie. Już kilka otworów w aluminium zrobiłem. Nie widać objawów tępienia, a pracuje się tym bardzo fajnie. Tylko raz mi prawie palec obcięło, ale to inna historia :oops:

[update] Ta choinka to jednak szajs. Po wywierceniu dwóch kolejnych otworów jest już prawie do wyrzucenia. Został mi jeszcze jeden otwór do zrobienia, ale w panelu 10mm. Mam nadzieję, ze jakoś wyrzeźbię. :roll:

Poniżej zdjęcie poglądowe. Dwa wejścia do przedwzmacniaczy, jedno wyjście przełączane przełącznikiem na frontowym panelu.
Załączniki
20170610_025241.jpg
Ostatnio zmieniony 10 cze 2017, 14:30 przez chudy_b, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10430
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#68

Post autor: Myszor »

1100 za sztukę razumiem.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#69

Post autor: olsza84 »

Myszor pisze:1100 za sztukę razumiem.
Tak, za sztukę oczywiście.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10430
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#70

Post autor: Myszor »

No to to jest darmo biorąc pod uwagę że ahaja sklasyfikowal mini wyżej niż 2.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3206
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#71

Post autor: Pawelec »

Myszor pisze: No to to jest darmo
Jak doliczymy robotę i nerwy Chudego_b to w 2 kZ powinno się chyba zamknąć ;) :think:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#72

Post autor: chudy_b »

Myszor pisze: No to to jest darmo
No to jest wyłącznie koszt. Jeśli ahaja chciałby sprzedawać gotowe urządzenia na zasadach komercyjnych z sensownym zyskiem, to cena 2 - 2,5kzł byłaby bardzo uczciwa.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#73

Post autor: olsza84 »

Trzeba też dodać, że to kwestia jeszcze doboru elementów. Spokojnie można by ten koszt wyciągnąć na 1500 zł i to raczej lekko. Można i jeszcze drożej, ale każdy robił sobie jakieś tam budżetowanie ;) Proces doboru elementów zaczęliśmy już po zamknięciu listy zamówień przez ahaję :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#74

Post autor: ahaja »

Tak gdzieś 'zapozycjonowałem' jak miałem do porównania obie. Tylko Mini była bez budy. Tak to u mnie zagrało.

Nie warto oszczędzać na pewnych rozwiązaniach czy elementach. Pomijąjac sam układ audio gdzie są uważam świetne elementy, to na jakości okablowania (solidna miedź rodzima), minimalizacja styków, solidne gniazda rca.
Obudowa to już kwestia gustu i chęci wydania takiej a nie innej monety. Sama z siebie nie gra, chyba, ze 'wisi' w powietrzu i nie jest nigdzie podpięta.

Wiertła choinkowe są bardzo fajne. Czasami sa pewne średnice wypadające pomiędzy tymi na wiertle - wtedy warto kupić bezstopniowe i wiercić z uwagą ... bo można przewiercić. ;-)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#75

Post autor: Regsoft »

ahaja pisze: Tak to u mnie zagrało
W związku z tym, że chyba jeszcze nie dorobiłeś się "profesjonalnej" instrukcji do NUDA mini próbuję właśnie rozkminić te obrazki z tabelami ustawień dla przełączników. Kwestie R i C wydają się banalne (typowe ustawienia "binarne" przeliczone na wartości łączonych elementów). Oddzielnie ustawiam dla obu kanałów. Jasne. Pomijając, że gdzieś pewnie wkradły się błędy i trzeba to sprawdzić (np. ustawienia R dla 35.5 i dla 37.2 są takie same). Ale nie rozumiem tych MC Gain. Ustawiasz tylko jednym przełącznikiem i odczytujesz w zależności od ustawionego R ? Tylko że zakres chyba za mały? A gdzie MM Gain? Sorry bo być może dawałeś informację na innym forum ale ja w sam raz czytam tylko to :mrgreen:

A jeśli nie Ahaja to może jakiś posiadacz NUDA, byłby tak miły i mnie oświecił? :D
ODPOWIEDZ