[Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sponaa
Posty: 157
Rejestracja: 11 lis 2013, 00:40
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#31

Post autor: sponaa »

Cześć Gramofonomani i Gramofonomanki!

Prawdopodobnie się będę tutaj ośmieszał, ale co tam... Podobno nie ma głupich pytań...
Mam więc pytania co do projektu. Na niektóre "chyba prawie się mi zdaje, że może" znam odpowiedź, ale (numerki odpowiednio na schemacie załączonym):

1/ Co oznacza dana linia przerywana? Na płytce widzę, że jest miejsce na te rezystory 22R (opisane jako 1k, ale Krzysztof na którymś zdjęciu prostuje te 1k na 22R) - ale akademicko mnie męczy ta linia przerywana - że ew. można je zmostkować??

2/ Co oznacza ten wyrwany z kontekstu mały schemat wokół wzmacniacza operacyjnego? Do których WO to się odnosi? I w ogóle - co to jest?! :?

3/ Zmostkowanie WO w sekcji stabilizatory przez dwie diody - znowu widzę je na płytce, widzę na zdjęciach Krzysztofa, ale akademicko pytam - czemu nie można tych diod było namalować "normalnie" w schemacie, czemu zasłużyły na takie wyróżnienie i osobny malunek na schemacie?

I pytanie bonusowe - mam trafo 2x19 VAC (a nie 2x18 VAC jak zalecane) - coś zmieniać? Jakieś małe rezystorki na wejściu aby zgubić ten 1V ? Czy spoko - po prostu będzie tylko ciut cieplej wokół?

Nie sądzę, że wcześniej niż jesienią znajdę czas na rozpoczęcie procesu więc spokojnie sobie zapytuję. I kibicuję wszystkim PREKURSOROM :clap:

Paweł
Załączniki
NUDAmini schemat(pytania).jpg
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#32

Post autor: ahaja »

Doskonale.

1. Dokładnie tak. Jest to opcjonalne.
Można wlutować:
- zarówno 2 kondy 330u i na wyjściu 4u7
- albo same 330u bez tego 4u7 - zamiast niego zworka. Najlepiej wtedy wsadzić zworkę bez lutowania w miejsce 4u7 i lekko skręcić drucik by było przejście. Wówczas dla spokojności po wsadzeniu wzmacniaczy operacyjnych należy (sekcja MM - na zwartym wejściu!) sprawdzić poziom DC offsett w punkcie pomiarowym. Jak ma do 20...30mV to jest dopuszczalne. Jak ma znacznie więcej to niestety 4u7 należy wlutować.
- albo wlutować 4u7 bez tych 330u - wtedy w ich miejscu należy zrobić analogicznie zworkę do masy (połączyć punkty lutownicze tych kondensatorów czyli ich +). Wtedy nie jest ważny pomiar DC offsett bo i tak kond 4u7 całą składową stałą zatrzyma.

2. To się odnosi do wzmacniaczy operacyjnych części audio. Żeby nie zaciemniać schematu narysowałem to z boku. czyli każdy z nich ma blokowane linie zasilania kondami 100nF i 47uF.

3. Bo na schemacie byłoby ciasno. Dlatego jest z boczku i tyczy się właśnie sekcji stabilizacji.

Projekt jest policzony dla trafa 2x 18V.
Jak już masz te 2x 19V to możliwe, że musiałbyś wlutować w zasilaczu w jednym z miejsc tam gdzie są rezystory 2x 15R (>filtracja, te po prawej) wartości np 2x 22R...27R żeby zbić to napięcie. To zależy od trafa ile daje więcej.
Albo nie zmieniać rezystorów tylko zmienić 6 kondensatorów 2200uF/25 na takie 1000-2200uF ale na 35V - ważne, ich średnica do 13mm raster/rozstaw 5mm.
Awatar użytkownika
kulfon
Posty: 42
Rejestracja: 18 maja 2016, 16:41
Kontakt:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#33

Post autor: kulfon »

chudy_b pisze:W stabilizacji TL071IP

W pre różnie. Głównie OPA604AP, ale też OPA627AP
A konkretnie gdzie który ? :)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#34

Post autor: chudy_b »

W stabilizacji TL071.

W pre MM - w czterech OP604, w jednym OP627
W pre MC - w sekcji wejściowej w dwóch przypadkach LM49710 dalej OP604, w reszcie wszystkie OP604.

No ale jeszcze nie wiemy jak to zagra.
Awatar użytkownika
kulfon
Posty: 42
Rejestracja: 18 maja 2016, 16:41
Kontakt:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#35

Post autor: kulfon »

Dzięki, dopiero się zbieram żeby zacząć budowę, pomyślałem przez chwilę że do jednego pre idzie mix różnych OP :D
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#36

Post autor: azael »

ahaja pisze: Projekt jest policzony dla trafa 2x 18V.
Jak już masz te 2x 19V to możliwe, że musiałbyś wlutować w zasilaczu w jednym z miejsc tam gdzie są rezystory 2x 15R (>filtracja, te po prawej) wartości np 2x 22R...27R żeby zbić to napięcie. To zależy od trafa ile daje więcej.
Albo nie zmieniać rezystorów tylko zmienić 6 kondensatorów 2200uF/25 na takie 1000-2200uF ale na 35V - ważne, ich średnica do 13mm raster/rozstaw 5mm.
Poskładałem zasilacz i mam taki problem, że diody LED przy zenerkach u mnie nie świecą. Zasilam go tymczasowo z trafo 2x12V, a w punktach testowych mam po (+/-)17,9V. Powodem nieświecenia jest za niskie napięcie z trafa? Dodam, że polaryzację diod sprawdzałem już ze dwa razy.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#37

Post autor: chudy_b »

azael pisze: Powodem nieświecenia jest za niskie napięcie z trafa?
Myślę, że tak. Odpalałem zasilacz z podpiętym na stałe miernikiem. Boczne diody włączają się przy około 18-19V. Z trafa 12V takiego napięcia nie uzyskasz.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#38

Post autor: azael »

chudy_b pisze:
azael pisze: Powodem nieświecenia jest za niskie napięcie z trafa?
Myślę, że tak. Odpalałem zasilacz z podpiętym na stałe miernikiem. Boczne diody włączają się przy około 18-19V. Z trafa 12V takiego napięcia nie uzyskasz.
A mógłbyś, jak masz oczywiście, podłączyć trafo 12V i sprawdzić?
Qrczaki, rozbieranie i sprawdzanie elementów zajmie trochę czasu. :/
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#39

Post autor: chudy_b »

To nie ma sensu. Nie szukaj dziury w całym. Tylko zmasakrujesz płytkę. Szukaj trafa 18V. I tak go potrzebujesz. Podłącz. Jak nie zadziała, dopiero wtedy szukaj uszkodzeń. Zmontowałem już trzy zasilacze i wszystkie ruszyły bez problemu. Po za tym ze pierwszy spaliłem na własne życzenie. Poszły tranzystory BD.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#40

Post autor: azael »

chudy_b pisze:To nie ma sensu. Nie szukaj dziury w całym. Tylko zmasakrujesz płytkę. Szukaj trafa 18V. I tak go potrzebujesz. Podłącz. Jak nie zadziała, dopiero wtedy szukaj uszkodzeń. Zmontowałem już trzy zasilacze i wszystkie ruszyły bez problemu. Po za tym ze pierwszy spaliłem na własne życzenie. Poszły tranzystory BD.
Ta, czytałem o Twojej przygodzie ;-)
Na trafo czekam jeszcze.
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#41

Post autor: ahaja »

Dokładnie tak -za małe napięcie i zasilacz nie wystartuje.
Ponizej na schemacie naniosłem pomiary , które przed chwilą zrobiłem. Są dla gałęzi dodatniej, dla ujemnej powinny być zbliżone.
Napięcie dla led 1,92V a dla diody zenera 18,33V.

Zasilacz naturalnie podpięty do preampów z obsadzonymi opampami. Na każdy 16,5 ustawione.
MM - 2x OP27
MC - LME49710x2 + OPA627x2
Załączniki
Napięcia w gałęzi dodatniej zasilacza głównego
Napięcia w gałęzi dodatniej zasilacza głównego
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#42

Post autor: MISSE »

Jak miałem nudę do w sekcji MC wejściowy zawsze LME49990 wyjściowy OPA637

MM NE5534 Signetics

Ale widzę że tendencje się zmieniają :lol:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#43

Post autor: chudy_b »

Dawno nie pokazywałem postępów prac, co już niektórych zaniepokoiło ;) Prace idą pełną parą, a problem goni problem. Wydawało mi się na początku, że zestaw w dwóch Economicach będzie najłatwiejszy w montażu i dlatego od niego zacząłem. Niestety chyba jest najtrudniejszy, a przynajmniej taką mam nadzieję. Nie wiem co jeszcze mogłoby mnie zaskoczyć przy innych obudowach. Jako, ze przydałyby się jakieś zdjęcia to pokazuję wstępne rozłożenie elementów w zasilaczu i w pre. Ostatnie nieostre, przepraszam. Widać, że w zasilaczu jest ciasno. Aby montaż był możliwy, trzeba podcinać wewnętrzne blachy. W pre płytki będą umieszczone na obydwu pokrywach - górnej i dolnej.
Załączniki
Flamastrem zaznaczone fragmenty do usunięcia.
Flamastrem zaznaczone fragmenty do usunięcia.
Zasilacz
Zasilacz
Pre
Pre
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#44

Post autor: Myszor »

A czy można zrobić wszystko w jedej puszce czy zasilacz raczej powinien być osobno?
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#45

Post autor: azael »

Krzysztof, mam jeszcze pytanie odnośnie trafa. Wystarczy 2x18 40VA + 12V 10VA, czy jednak zamawiać 2x18V 50VA plus dodatkowe 12V 10VA?
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
ODPOWIEDZ