[Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

[Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#1

Post autor: chudy_b »

Cześć

Sety od Ahaji w drodze, więc można już coś napisać.

Założyliśmy z paroma forumowymi kolegami małą spółdzielnię pod tytułem Nuda mini.

Ja podjąłem się dość karkołomnego zadania skompletowania i fizycznego wykonania, korzystając z setów ahaji, pięciu przedwzmacniaczy.

Tak sobie pomyślałem, że może relacja z budowy będzie ciekawa. Dawno nie robiłem żadnej relacji :D Może komuś pomoże. Może ktoś pokaże błędy. Dobre pomysły mile widziane.

Wszystkie urządzenia oczywiście elektronicznie będą identyczne. No prawie. Jeden zestaw będzie trochę rozbudowany. Ale to niespodzianka na koniec. Mechanicznie każda realizacja jest inna. Każdy przedwzmacniacz będzie zmontowany w inny sposób, w innej obudowie.

Na początek parę informacji związanych ze źródłami zakupów:

Wszystkie obudowy zamówiliśmy w firmie modushop.pl. Wykonywaliśmy u nich napisy, a także obróbkę CNC. Kontakt z firmą bardzo dobry. Chyba lekko się zaprzyjaźniliśmy, bo żeby zrealizować zamówienie potrzeba było paru telefonów i parunastu maili ;) Ale ostatecznie duży plus. Żadnych zgrzytów, lekki chaos. Trzeba brać pod uwagę, że nasze zamówienie proste nie było. Jeśli ktoś ma mocno customowe zamówienie, to polecam.
Czas realizacji z wykonaniem napisów i obróbką CNC to około 2 tygodnie od pierwszego kontaktu do odbioru przesyłki od kuriera.
Przetestowaliśmy także procedurę zwrotu. Zwrot był z mojej winy. Po prostu zamówiłem nie to co trzeba. Zero problemów, a nawet bardzo duży plus.


Trafa pochodzą z firmy toroidy.pl. Cztery są w wersji audio. Jedno zwykłe. Zobaczymy czy będzie różnica. Trafa w wersji audio mają dodatkowe wyprowadzenie masy ekranu do połączenia z masą urządzenia. Na trafa audio mieliśmy czekać dwa tygodnie, ale doszły w tydzień. Wykonanie bardzo dobre. Wyprowadzenia opisane. Po prostu wszystko OK.

Op-ampy zamówiliśmy w firmie tme.eu. Jestem wyczulony na punkcie oryginalności elementów elektronicznych, w szczególności półprzewodników,
Historia zna duże wtopy także na elementach biernych. Patrz - podrabiane kondensatory w DAT-ach SONY.
Bardzo niedawno temu trafiłem lewe op-ampy (kupione w zestawie z innymi elementami jako set) warte po 50gr które owszem działały,
ale parametry miały od sasa do lasa. Nijak nie dało się wyregulować urządzenia. A niby miały nadruki szanowanej firmy.Dlatego tranzystory, czy układy scalone zawsze zamawiam w zaufanych firmach.

Do tego pełno różnych śrubek, przewodów, gniazd, a także narzędzi. To już bardzo różnie jak się trafiło na Allegro.

CDN.....
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Fajno fajno, dużo zdjęć dawaj :-)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#3

Post autor: Myszor »

Dobry pomysł :clap:
Ja na pewno będę korzystać.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#4

Post autor: chudy_b »

Na pierwszy ogień idzie konstrukcja oparta o dwie obudowy Economica E. To kolejność alfabetyczna nicków właścicieli. Mój alfabet zaczyna się od R :D

Oczywiście jedna obudowa dla zasilacza, druga druga dla preampów. Pokrywy obudów wykonane są z dość grubej stalowej blachy pomalowanej na czarno. Panel przedni i tylny wykonane są z cieniutkiej blachy stalowej jak na konserwy ;) - poprawka - z blachy alumniowej
Panele nie są malowane i chyba mają wysoki połysk. Chyba, bo przychodzą zabezpieczone folią ochronną i na razie jej nie ściągałem. Do kompletu dochodzą dwa elementy wewnętrzne umożliwiające zmontowanie wszystkiego w jedną całość. Do przykręcenia pokryw dają ładne czarne śruby, ale do paneli zwykłe chamskie wkręty. Te ostatnie prawdopodobnie wymienię na czarne imbusy przynajmniej z przodu.

Zasilanie przenoszone ma być z jednej obudowy do drugiej przy pomocy przewodu XLR i oczywiście dwóch gniazd.
W częęci pre maja być dwa wejścia do dwóch sekcji przedwzmacniacza MM i MC. Wyjście będzie jedno. Na panelu czołowym znajdzie się przełącznik
przepinający wyjścia modułów MM i MC do wspólnego wyjścia w zależności od potrzeby.

Pewnym wyzwaniem jest zapewnienie rozbieralności obudów bez potrzeby rozlutowywania wewnętrznych połączeń. Oczywiście wszystkie podłączenia do płytek będą na wtykach. Problemem są połączone ze sobą elementy na przedniej i tylnej ściance. W zasilaczu jest to dość proste. Przewody do włącznika sieciowego będą lutowane, ale do gniazda sieciowego będą użyte wysuwane konektory.
W obudowie pre patent też jest dość prosty, choć nie od razu na to wpadliśmy. Kłopotliwe jest połączenie przełącznika wyjść z przedniej ścianki z gniazdami RCA na tylnej. Rozwiązaniem są gniazda RCA montowane od wewnątrz, nie od zewnątrz obudowy. Nakrętki na zewnątrz. Po odkręceniu nakrętek gniazda zostaną w środku obudowy i tylną ściankę da się swobodnie zdjąć.

Jeśli chodzi o rozłożenie płytek, to w zasilaczu będzie baardzo ciasno. Mam nadzieję, że uda się upchnąć płytkę na dolnej pokrywie obok trafa.
W części pre moduły będą umieszczone na obydwu pokrywach, górnej i dolnej. Niestety te obudowy nie posiadają wewnętrznych płyt montażowych, więc trzeba wiercić pokrywy. Zestawy przełączników regulacyjnych mają być umieszczone od dołu płytek a nie od góry jak zaprojektował ahaja.
W pokrywach mają być wycięte okienka, tak by dało się zmieniać ustawienia bez rozbierania urządzenia. Coś czuję, że może być z tym pewien problem, ale to się okaże jak zabiorę się za lutowanie płytek.

No to na razie takie są założenia. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. W załączeniu trochę zdjęć.

CDN....
Załączniki
Dwie obudowy. Jedna złożona, druga nie.
Dwie obudowy. Jedna złożona, druga nie.
Obudowa z boku
Obudowa z boku
Próba rozłożenia elementów
Próba rozłożenia elementów
Galanteria
Galanteria
Wstępnie wyznaczone otwory. Jeden panel prosto z fabryki. Śrubki.
Wstępnie wyznaczone otwory. Jeden panel prosto z fabryki. Śrubki.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017, 00:51 przez chudy_b, łącznie zmieniany 1 raz.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#5

Post autor: ahaja »

Z tego co widzę to kupiłeś chyba takie o wysokości 80mm.
Panele front/tył zafoliowane to alu szczotkowane 1mm.

Po co chcesz ciągnąć 2 kable z zasilacza do preampa?

Po zamontowaniu gniazd rca na tylnym panelu można dać np przekaźniczek przełączający między wyjściami MM a MC. Krótka ścieżka sygnałowa, sterowanie jakims pstryczkiem z front panelu. Napięcie z dodatkowego uzwojenia 1x12V 5-10VA.
Wtedy potrzeba tylko 6 gniazd rca a nie 8.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#6

Post autor: chudy_b »

ahaja pisze: Po co chcesz ciągnąć 2 kable z zasilacza do preampa?
Nie rozumiem. Chcę ciągnąć jeden, a właściwie trzy w jednym. Plus,minus i masa zasilania upakowane w jednym trójżyłowym kablu XLR.
ahaja pisze:dać np przekaźniczek przełączający między wyjściami MM a MC. Krótka ścieżka sygnałowa, sterowanie jakims pstryczkiem z front panelu. Napięcie z dodatkowego uzwojenia 1x12V 5-10VA.
Wtedy potrzeba tylko 6 gniazd rca a nie 8.
Mamy trafa bez dodatkowego uzwojenia. Sygnał przełączamy bezpośrednio przełącznikiem ale już po wzmocnieniu w przedwzmacniaczu, więc nie powinno być problemu. I będzie właśnie 6 gniazd RCA. Do przedwzmacniacza z gniazd RCA połączenie bezpośrednie i jak najkrótsze.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#7

Post autor: ahaja »

Sugerowałem się tym, że napisałeś o 2 gniazdach do kabla zasilania.

Chcesz ciągnąć sygnał z wyjść na pcb pre do pstryczka na froncie i potem do gniazd rca?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#8

Post autor: chudy_b »

ahaja pisze: Chcesz ciągnąć sygnał z wyjść na pcb pre do pstryczka na froncie i potem do gniazd rca?
No tak. Może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale mam nadzieję, że jakiś dużych problemów nie będzie. Połączenia wykonam ekranowanym przewodem audio dobrej jakości.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#9

Post autor: chudy_b »

Pierwsze koty za płoty. Pierwsze ofiary :D

Zasilacz zmontowany. Oczywiście nie obyło się bez wpadki. Zasilacz mimo posiadania rezystorów rozładowujących kondensatory, bardzo długo trzyma napięcie po odłączeniu zasilania. Diody LED umieszczone przy diodach Zenera zapalają się z pewnym opóźnieniem ale szybko gasną. Progiem zadziałania tych diód jest jakieś 18-19V. Za to dioda sygnalizacyjna (środkowa) zapala się prawie od razu i gaśnie dopiero po niemal całkowitym rozładowaniu. Ja tej diody początkowo nie zainstalowałem, bo w planie jest podpięcie diody z podświetlania włącznika. No i jak chciałem podpiąć miernik bezpośrednio do pinów złącza wyjścia zasilania, oczywiście zrobiłem zwarcie. Nie poczekałem odpowiednio długo, tylko tyle żeby zgasły dwie boczne diody. Tranzystory do wymiany. Dlatego nie powtórzcie mojego błędu. Z wszelkimi operacjami poczekajcie do całkowitego rozładowania, a miernika nie podpinajcie do pinów, tylko zróbcie porządną wtyczkę. Po wymianie tranzystorów wszystko już poszło zgodnie z planem prawidłowo.

Uwagi:

1. Niestety w moim secie brakowało dwóch z czterech rezystorów 10k. Jak ktoś ma własne zapasy, to żaden problem, ale jak ktoś nie ma to musi pobiec do sklepu.
2. W zasilaczu 12V na samym dole przy gnieździe trafa jest na płytce opisany rezystor 10R. Nie ma go w zestawie. On robi jako soft start zasilacza i nie jest wymagany. Zamiast niego należy wstawić zworkę. Bez niej zasilacz nie zadziała
3. Pomiędzy gniazdami trafa głównego zasilacza jest pad masy. Ale do masy zasilacza podłączany jest przez rezystor i kondensator, których nie ma. Nie są konieczne, ale jesli ktoś chce z tego pada korzystać, musi wlutować zworkę w miejsce rezystora lub kondensatora. Można ten pad wykorzystać do wyprowadzenia masy na obudowę.
Załączniki
Zasilacz.jpg
Ostatnio zmieniony 25 maja 2017, 03:37 przez chudy_b, łącznie zmieniany 1 raz.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#10

Post autor: ahaja »

Tak, ze swojej strony przepraszam, za te rezystory. Musiałem źle policzyć przed zamawianiem bo mi nie zostały, tak by mi podpadło.
Można tam wsadzić praktycznie od 4700 oma do 10k om.

Na dysku do którego podałem link są rysunki gdzie mierzyć napięcia na płytkach. Punkty są rozmieszczone bezpiecznie.
Czarna końcówka do punktu TEST 0V a czerwona do opdowiedniego napięcia V- lub V+.
Miernik ustawiony na zakres 200V DC.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#11

Post autor: azael »

Dla bezpieczeństwa dodam, bo na zdjęciu Chudego świecą gołe końcówki od gniazda sieciowego, że warto je zaizolować. A najlepiej kupić dwie wago:
Obrazek,
kabel sieciowy z uciętą ewentualną wtyczką wpinamy w wago, trafo wpinamy w wago i mamy bezpieczne i szybkie w demontażu podłączenie zasilania.

W moim przypadku ostrożność nie wystarczyła, poczułem pieszczotę... teraz jestem ostrożniejszy. :D
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#12

Post autor: chudy_b »

azael pisze:Dla bezpieczeństwa dodam, bo na zdjęciu Chudego świecą gołe końcówki od gniazda sieciowego
To tylko robocze połączenie. Na gotowo będzie zaizolowane.
Awatar użytkownika
azael
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:46
Gramofon: PS-X7, TS850
Lokalizacja: Tychy

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#13

Post autor: azael »

chudy_b pisze:
azael pisze:Dla bezpieczeństwa dodam, bo na zdjęciu Chudego świecą gołe końcówki od gniazda sieciowego
To tylko robocze połączenie. Na gotowo będzie zaizolowane.
Ja właśnie piszę o tym roboczym połączeniu, wtedy najłatwiej ulec pieszczotom jak się macha rękami w okolicy. Na gotowo w obudowie, to może sobie świecić. :)
Sony PS-X7 (Shure V15 III) -> NUDAmini -> W. Colburne Pass HA/mod.AVT2850 -> DT1990Pro

TS 850 (Shure M75+N91E, TM500) -> DSP-A5 -> Grundig Box 1600/Canton Quinto 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#14

Post autor: chudy_b »

Przedwzmacniacz MC polutowany, ale jeszcze nie uruchamiany.

Po za tym że z SMD jest trochę dłubaniny, to jakiś niespodzianek nie było. Jedyna uwaga dotyczy rezystorów 4k7. Nie ma ich w zestawie, a widać je wlutowane na zdjęciach ahaji. Ahaja powiedział, że ma ich nie być i u siebie po zrobieniu zdjęć je wylutował. Także nie ma co ich szukać.
Załączniki
20170525_150930.jpg
20170525_150907.jpg
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: [Przedwzmacniacz] Nuda mini - relacja z budowy

#15

Post autor: arturromarr »

Super inicjatywa.
Jakie stosujecie kości wzmacniaczy?
Sam układ jest jakiś Wasz autorski czy na podstawie jakiegoś projektu czy może dokumentacji?
Trochę nie rozumiem idei transformatora audio (wygląda mi to na marketing). Fajnie, że robicie dwa wykonania, sądzę, że nie będzie mierzalnej (nieobarczonej sugestią) różnicy.
Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy, trzymam kciuki za projekt.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ