"Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 501
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#136

Post autor: Frey »

dale pisze:
06 mar 2023, 20:38
Ale że ponad 7 stów i parametry przeciętnego telefonu? I to z tych starszych? Obawiam się że to popularna maszynka mardziej dla popularnego użytkownika niż dla nas.
Płacisz za to, że masz ładną, działająca skrzynkę z kompletem wyjść, którą wyciągasz i gra. Specyfikacja jest wystarczająca do płynnej pracy. W tym przypadku większość kosztów to oprogramowanie, jego aktualizacje i wsparcie dla szeregu platform streamingowych czego nie masz w świecie DIY. Policz sobie ile, np musisz płacić za Volumio żeby mieć Tidal Connect. Tutaj płacisz raz, do tego niewiele i to masz. Oczywiście tak długo jak producent będzie to wspierać. Akurat robię w tej branży to coś tam wiem. Sprzęt to ułamek kosztów, większość to software. ;)
Rozumiem, że ktoś woli gotowca od malinki. Ja nie wolę ale fajnie, że każdy ma wybór ;)
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#137

Post autor: rafikdm »

Ten Wiim to duży przeskok nad Chromecast?
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#138

Post autor: pablos »

odpowiedz oczywiście zależy od użycia
@rafikdm
jak widzę masz DAC'a by Martynka, więc ewentualnie Wiim będzie używany jako transport cyfrowy i tutaj ma znakomite możliwości/parametry. Ja do siebie kupuję Wiim Pro zamiast ChA,bo:
- obsługa DLNA
- LAN (mam NAS'a)
- coaxial (ChA ma optyk "tylko")
- natywne wsparcie dla Tidal/Spotify
- no i sam chromecast
- i mam fajny zewnętrzny DAC

https://www.audiosciencereview.com/foru ... mer.42300/
w tym przypadku można skupić się na pomiarach "cyfry"
...
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#139

Post autor: rafikdm »

Ok
Dzięki

Czy wyjście coaxial jest lepsze od optyka?
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
Tomasz.B
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2020, 13:16
Gramofon: Denon DP-67L
Lokalizacja: Tarnów

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#140

Post autor: Tomasz.B »

rafikdm pisze:
07 mar 2023, 08:47
Czy wyjście coaxial jest lepsze od optyka?
Parametry mają takie same, ale musisz sprawdzić czy Twój DAC nie ma niższych dla optyka, bo to nie jest odosobniony przypadek.
Denon DP-67L / AT150Ea (+ATN150SA) / DIY Ear834p / Denon 301 MKII / Iskra 1
Accuphase E-480 / Accuphase MD-450 / Monitor Audio PL300 II
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#141

Post autor: dale »

Frey pisze:
06 mar 2023, 22:23
. Policz sobie ile, np musisz płacić za Volumio żeby mieć Tidal Connect. Tutaj płacisz raz, do tego niewiele i to masz
To fakt że ograniczyli możliwości, ale czytałem o sposobach bezpośredniego podpięcia Tidala, przez usługi, nie testowałem jeszcze, na razie jadę na wersji próbnej - jeszcze kilka dni. Ja już się przejechałem kilak razy w życiu na tym że producent przestał coś wspierać lub zaczął pobierać większe opłaty.
domibobi pisze:
06 mar 2023, 21:01
Mógłbyś przybliżyć o jakich parametrach przeciętnego, starszego telefonu mówisz? Myślałem, że ustaliliśmy w tym wątku, iż to całkiem fajne urządzenie w przypadku używania jako transport podłączony do zewnętrznego dać.
To jest tylko moja opinia i to wynikająca wyłącznie z analizy podanych parametrów bo urządzenia w rękach nie miałem, natomiast ja kierując się, zwracałem uwagę na kilka parametrów:
Stosunek sygnał/szum: 102dB - teraz większość urządzeń które przeglądałem ma 112 dB, a często trafiają się i 120 dB
Wspierane formaty MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA, OGG - brak dla mnie DSD, no i ciekawe czy poradzi sobie z MQA z Tidala, To jest dla mnie trochę dziwne, bo nie jestem pewien, ale chyba widziałem urządzenia oparte o PCM5121 które oba wyżej wymienione formaty odtwarzały, nie wiem tylko czy bezstratnie... Piszą że działa Tidal w wersji master, ale formatu nie podają jako obsługiwany, niedopatrzenie w opisie?
No i obsługiwane wyjściowe częstotliwości próbkowania PCM 24 bity 192 to w dzisiejszych realiach nie jest ostatni krzyk technologii. Dodatkowo podają że sam przetwornik ma 106 dB SNR, więc też "solidna średnia półka".
pablos pisze:
06 mar 2023, 21:05
@dale ,. każdy inaczej ma skonfigurowane środowisko. Tylko pan Ford uważał że jeden kolor jest właściwy;)
Stąd i wiele rozwiązań
Znowu niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, przepraszam jeśli kogoś uraziłem, chodziło mi tylko o to że za takie pieniądze, jeśli już kreują się na super uniwersalny sprzęt, mogli by dać lepsze parametry, no ale skoro są różne wersje, to pewnie świadoma polityka cenowa. Wierzę że są osoby dla których ten sprzęt jest strzałem w 10, mimo że ktoś mówi "że można lepiej" - sam tak mam np. z gramofonami :). Dlatego przepraszam jeśli ktoś poczuł że coś Mu narzucam :).
Przypuszczam że gdybym nie lubił dłubać, to pewnie też by się skończyło u mnie na takim odtwarzaczu, a z gramofonów na jakimś Sony, albo desce od Pawelca (bo są ładne i dobre).
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#142

Post autor: pablos »

Tomasz.B pisze:
07 mar 2023, 09:08
rafikdm pisze:
07 mar 2023, 08:47
Czy wyjście coaxial jest lepsze od optyka?
Parametry mają takie same, ale musisz sprawdzić czy Twój DAC nie ma niższych dla optyka, bo to nie jest odosobniony przypadek.
Jak dobrze pamiętam to optyk ma ograniczoną przepustowość do 96k, Coaxial do 192k.
Przy ChA widzę że hires 192 u mnie po optyku następuje obniżenie do 96k .
Czy jest różnica w odbiorze? Hmm, mi pomoże na lepszy sen ;)
edit: ale, chyba jest tak jak Tomasz.B napisał, że domyślnie maja takie same parametry, ale bywa że optyk ma obniżone...
@dale, spoko. Już księgowi sprawdzili czy jest się odpowiednia grupa odbiorców na ten produkt :D
...
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#143

Post autor: dale »

Księgowi to projektowali, a marketingowcy wytłumaczą Nam dlaczego tego potrzebujemy :)))
Awatar użytkownika
Cichy5000
Posty: 794
Rejestracja: 19 lis 2019, 13:55
Gramofon: Technics SL-1610MK2
Lokalizacja: Olsztyn

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#144

Post autor: Cichy5000 »

Frey pisze:
18 sty 2023, 09:59
Wczoraj uruchomiłem w końcu...swoją malinkę 😏 aż że były, małe problemy to powiem, tylko żeby nie Kamil to...  😏 dlatego Kamilu wielkie dzięki za pomoc i cierpliwość pełen szacun za bezinteresowną pomoc wrażenie muzyczne pozostawię sobie, bo to temat rzeka jeszcze raz dziękuję. 
Technics SL-1610MK2, 205C-II L/205ED B-SAS od Jico, .Qed 40i,PreamP Dyskretniok.
HiFiBerry Digi2 Pro +, ubp-x700, Dac MFD 6N3P; Yamaha M 4, C 4 ;Ayon Audio Scorpio,
Tellurium q ultra black ll, 2497 Mogami.
Tellurium Q Silver,Harbeth C7ES-3
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1569
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#145

Post autor: domibobi »

W nawiązaniu do wcześniejszych propozycji właśnie się pojawił WiiM Pro dostępny od ręki w polskiej dystrybucji, jakby ktoś by zaiteresowany:
https://konsbud-hifi.com.pl/pl/p/WiiM-PRO/1365
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#146

Post autor: Mawis »

domibobi pisze:
28 mar 2023, 15:44
W nawiązaniu do wcześniejszych propozycji właśnie się pojawił WiiM Pro dostępny od ręki w polskiej dystrybucji, jakby ktoś by zaiteresowany:
https://konsbud-hifi.com.pl/pl/p/WiiM-PRO/1365
No to czekamy na pierwszych userow i ich relacje: jak to gra? ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1569
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#147

Post autor: domibobi »

Mawis pisze:
28 mar 2023, 20:15
No to czekamy na pierwszych userow i ich relacje: jak to gra? ;)
Kilkanaście postów wyżej wypowiadał się pierwszy użytkownik (zakup chyba na amazon.de). Nie pamiętam tylko czy wypowiedź obejmowała kwestię - jak gra. Ja na swój czekam od początku marca. Mam nadzieję, że jutro ruszy wysyłka i przed weekendem będzie u mnie. Dziś pojawiły się w kilku sklepach (w tym allegro) z dostępnością natychmiastową.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#148

Post autor: Mawis »

domibobi pisze:
28 mar 2023, 20:24
Mawis pisze:
28 mar 2023, 20:15
No to czekamy na pierwszych userow i ich relacje: jak to gra? ;)
Kilkanaście postów wyżej wypowiadał się pierwszy użytkownik (zakup chyba na amazon.de). Nie pamiętam tylko czy wypowiedź obejmowała kwestię - jak gra. Ja na swój czekam od początku marca. Mam nadzieję, że jutro ruszy wysyłka i przed weekendem będzie u mnie. Dziś pojawiły się w kilku sklepach (w tym allegro) z dostępnością natychmiastową.
Tak czytałem właśnie, Tomasz B. Jako streamer ok, Dac tak sobie. Ale to jedna opinia dopiero, czekamy na więcej ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#149

Post autor: pablos »

Transport na bazie Raspberry Pi 2B zrobiony. Malinka straciła swoje miejsce przy TV, więc można było ją użyć do czegoś innego. Dotychczas używałem CHA jako transport.

W założeniu było zbudowanie jak najlepiej i jak najtaniej :)
Do samej RPi dokupiłem Hifiberry Digi + od kolegi Freya, do tego z dalekiego wschodu płytka z filtrem zasialania (40 zł) . Osobny zasilacz 5V (15W) (50zł) , gniazdo zasilania i parę dodatkowych elementów (20 zl) oraz wyświetlacz OLED (20 zł) .
Obudowa wykonana w pleksi (ciete laserem) - 40 zł

Na RPi postawiłem Moode Audio oraz napisałem parę linijek kodu by obsłużyć wyświetlacz. Na ekraniku są podstawowe informacje wraz o samym formacie przesyłanym.
A że stoi pudełko w dobrze widocznym miejscu, to jak nic nie gra to pokazuje datę i godzinę (po 21 przyciemnia ekran)

No i najważniejsz - czy lepiej wypada w porównaniu z Chromecast Audio jako transport. W każdym aspekcie lepiej - w dolnych rejestrach znacznie więcej energi, separacja dzwięku. Gra lepiej. Porównywałem w locie przełączając na DACu źródło - różnica słyszalna po pierwszej nutce ;)

A jak wypada w codziennym użyciu - i tutaj również się nie zawiodłem. Wszystko zapiętę po LANie do NASa, więc rezponsywność znacznie lepsza. Podłączanie się do usług (Spotify connect, UPNP) bardzo szybkie

Jak ktoś ma w szufladzie RPi - bardzo polecam spróbowanie tego rozwiązania
Załączniki
IMG_20230509_205430.jpg
IMG_20230509_205520.jpg
IMG_20230509_205501.jpg
IMG_20230509_205425.jpg
...
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3794
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Audiofilski" transport cyfrowy na bazie Raspberry pi

#150

Post autor: mrcnoos »

pablos pisze:
09 maja 2023, 21:40
Transport na bazie Raspberry Pi 2B zrobiony.
No i gitarka :clap:
ODPOWIEDZ