Sony PS-22 - winda nie obniża ramienia kiedy talerz stoi

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Sony PS-22 - winda nie obniża ramienia kiedy talerz stoi

#1

Post autor: PLMaciej »

Cześć
W ciągu pierwszej doby posiadania Sony PS-22 chyba udało mi się coś zepsuć.
Na starcie wszystko działało jak należy, zgodnie z instrukcjami Wojtka wyważyłem ramię i było ok.
Drugiego dnia postanowiłem ładnie wyczyścić nowy nabytek (a było co czyścić - ramię było niewiarygodnie brudne i oblepione jakąś rozpuszczoną/przypaloną gumą z tej 'stopki spoczynkowej', która też się całą lepiła. Oprócz tego sporo kurzu). Starałem się obchodzić z ramieniem w miarę możliwości delikatnie.
Po czyszczeniu postanowiłem wyważyć ramię jeszcze raz, bo gdzieś mi się ruszył ciężarek. Niestety tu spotkała mnie przykra niespodzianka - winda przestała 'zwalniać' ramię przy wyłączonej elektronice.
Jak talerz się kręci - nie ma problemu. Ramię zjeżdża, gramofon działa jak należy. Jak dam stop - ramię samo wraca na stopkę - i to jest jeszcze ok. Miałem nadzieję, że chociaż jak zdejmę talerz to mi się uda wyważyć ramię w miarę bezpiecznie i wygodnie - i d. w krzakach. Bez talerza mechanizm się owszem kręci, ale winda nie pozwala na opuszczenie ramienia. Abstrakcja.

Ostatecznie założyłem starą igłę, zdjąłem płytę (nie mam żadnej zniszczonej którą mógłbym poświęcić) i starałem się ustawić "0" przy kręcącej się macie. Jakoś to wyszło, ale na wadze już nie mam jak sprawdzić czy jest dobrze, a cała metoda jest umówmy się"szemrana".

Czy komuś się coś takiego zdarzyło? Może zrobiłem coś prostego - coś zablokowałem / nacisnąłem / dokręciłem i rozwiązanie jest oczywiste jak się je zna? Niby ściągnąłem manual, ale i tak boję się rozkręcać sprzęt - poza tym i tak bym pewnie nie wiedział co zrobić żeby naprawić (o ile to rzeczywiście awaria).

Edit: Poranna kreatywność jest wielka - uruchomiłem talerz (start) i wyłączyłem gramofon z prądu - winda działa w dwie strony i da się porządnie wyważyć ramię. To jednak nada nie jest raczej normalna metoda?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-22 - winda nie obniża ramienia kiedy talerz stoi

#2

Post autor: Wojtek »

Ten gramofon chyba już tak ma, w sensie że winda musi być podniesiona by ramię mogło spoczywać na stopce. Automatyka bierze to pod uwagę.
Takie zabezpieczenie by użytkownik czasem nie próbował przesunąć ramienia zapominając po drodze o podniesieniu windy ;)
Przejrzałem serwisówkę i parę elementów na to właśnie wskazuje.

Nie jest to jedyny model Sony, który miałby takie rozwiązanie.

Jak ręcznie przeniesiesz ramię z podniesioną windą nad talerz (bez wciskania start czy stop) i użyjesz lewarka to winda nie opada?

EDIT:
Dotarłem do relacji użytkownika tego modelu na jednym z niemieckich for, z której wynika, że ewidentnie ten gramofon tak ma i windę nie da się ręcznie opuścić gdy gramofon jest wyłączony.
Tak więc na potrzeby wyważenia ramienia, trzeba zadziałać tak jak zrobiłeś to o poranku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PLMaciej
Posty: 92
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:29
Gramofon: Sony PS-22
Lokalizacja: Opole

Sony PS-22 - winda nie obniża ramienia kiedy talerz stoi

#3

Post autor: PLMaciej »

Zatem gramofon musial byc wyslany w trybie takim jaki uzyskalem dzis rano, a że przed pierwszym uruchomieniem wyważałem to nie miałem szans się zoriengować że ten typ tak ma. Wojtku - badzo dziękuję za wyjaśnienie tdj zagadki:)
ODPOWIEDZ