Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#1

Post autor: matik7777 »

Witam!

Zmieniałem dziś igłę i podczas kalibracji zaniepokoiła mnie jedna rzecz. Anty-skating nie działa (albo działa ułomnie). Wykluczyłem kwestię balansu ramienia (na 0g ramię wisi w powietrzu mniej-więcej w połowie zakresu ruchu ramieniem) albo też poziomowania. Zakładam, że wymagana będzie jakaś regulacja, jednak serwisówka na ten temat nic nie mówi. Przeraża mnie jednak nieco wizja rozbiórki ramienia. Póki co wstrzymałem się z odtwarzaniem płyt.

Filmik:
about:blank
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#2

Post autor: chudy_b »

Ale co dokładnie Cię zaniepokoiło? Widać, że po zwiększeniu sily as ramię zdecydowanie wypychane jest na zewnątrz. Po zmniejszeniu sily, efekt jest dużo mniejszy. Czyli z grubsza OK. Sprawdź wypoziomowanie gramofonu
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#3

Post autor: matik7777 »

Tak jak już wspomniałem, poziomowanie jest ok, ale jeszcze jutro sprawdzę. Zgodnie z logiką AS należy ustawić taki sam jak nacisk. No i ustawiłem (strasznie mało precyzyjna ta regulacja, nawiasem mówiąc). Ręczna metoda czyli położenie igły na martwej strefie jakiegoś dużego singla ewidentnie pokazuje, że ramię lepiej się zachowuje na 0
about:blank
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#4

Post autor: grummer »

Mam bliźniaczy gramofon (Wega JPS-352). Spraw sobie jakąś czystą płytę z jednej strony i ustaw na niej antiskating. A jeżeli zobaczysz, że np. ustawiona wartość 1,5 na antiskatingu nie odpowiada naciskowi 1,5, to się nie przejmuj. U mnie też to nie działa idealnie. Np. nacisk mam na 1,8 a antiskating na prawie 2 ustawiony i wtedy jest wszystko idealnie :)
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#5

Post autor: matik7777 »

grummer pisze:Mam bliźniaczy gramofon (Wega JPS-352). Spraw sobie jakąś czystą płytę z jednej strony i ustaw na niej antiskating. A jeżeli zobaczysz, że np. ustawiona wartość 1,5 na antiskatingu nie odpowiada naciskowi 1,5, to się nie przejmuj. U mnie też to nie działa idealnie. Np. nacisk mam na 1,8 a antiskating na prawie 2 ustawiony i wtedy jest wszystko idealnie :)
Tak, tylko że u mnie to ja nawet nie wiem czy AS mam ustawiony na 1,7 czy 1,8 :lol:
Nie mniej jednak jest duża rozbieżność pomiędzy 1,7 a 0.

Może jak będę miał pieniądze to zakupie jakiś blackmetalowy bootleg albo całkowicie czystą płytę (to chyba nawet taniej wyjdzie). Póki co, musi mi wystarczyć maksi-singiel.
about:blank
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#6

Post autor: Wojtek »

Ustawianie AS na czystej płycie jest tak poprawne jak nazywanie gramofonu adapterem :)

Obejrzałem klip i szczerze mówiąc nie widzę problemu.

To prawda, że sprężynka AS po latach może się rozregulować, ale to nie problem skoro sobie z tym radzisz prostymi testami.
Przy prostych szlifach igieł tolerancja na ustawienie AS nie jest aż taka krytyczna.

Jakbyś miał potężne problemy z AS to byś cierpiał na przeskoki, problemy z balansem kanałów ,itp. objawy podczas przy odtwarzaniu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#7

Post autor: grummer »

Wojtku, mój patefon ma prawdopodobnie po tych 30 latach trochę wyrobioną sprężynkę i szczerze mówiąc w trakcie słuchania płyty nie ma właściwie różnicy w dźwięku, czy anti-skating jest na 0, 1,5, czy 3. A uwierz mi, ucho mam wyczulone na takie niuanse (11 lat w doświadczeniu strojenia instrumentu :)). Na czystej płycie przynajmniej widzę, jak się zachowuje ramię i u mnie aż tak nie ściąga przy maksymalnych ustawieniach, jak u kolegi.
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#8

Post autor: matik7777 »

Czyli po prostu ustawić na 0 i się nie bać?
about:blank
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#9

Post autor: grummer »

matik7777 pisze:Czyli po prostu ustawić na 0 i się nie bać?
Tak jest.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#10

Post autor: Wojtek »

OK, jeszcze raz obejrzałem klip i teraz już widzę problem :) Zostaw na 0.
grummer pisze:i szczerze mówiąc w trakcie słuchania płyty nie ma właściwie różnicy w dźwięku, czy anti-skating jest na 0, 1,5, czy 3. A uwierz mi, ucho mam wyczulone na takie niuanse
Wierzę, ale pamiętaj, że nie zależy to tylko od ramienia gramofonu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Problem z anty-skatingiem - Sony PS-X35

#11

Post autor: grummer »

Jasna sprawa. Pewnie też szlif igły i rodzaj wkładki ma na to wpływ, no i to czy gramofon jest odpowiednio wypoziomowany.
ODPOWIEDZ