Sony PS-X70 - kłopot z autostop

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#1

Post autor: MaciejT »

Panowie.
Wczoraj zaczął szwankować autostop w moim PS -X70.
Zerknąłem w szukajke i znalazłem ten temat, tyle że po zdjęciu talerza i odkręceniu śrub ukazał się taki widok jak na fotce. Wygląda to inaczej niż w X60 bo tam chyba nie ma już co odkręcać?
Poradzicie co powinienem sprawdzić w pierwszej kolejności?
Autostop raz działa a raz nie, dokładnie jak u kolegi sponaa. Jeśli wystarczy coś rozruszać mechanicznie to bym spróbował.
Załączniki
P1100126.JPG
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X60 - kłopot z autostop

#2

Post autor: Regsoft »

Jeśli wystarczy coś rozruszać mechanicznie to bym spróbował
To są zupełnie inne konstrukcje więc nie masz co się sugerować X60. Pod talerzem nie masz czego szukać. Wszystkie mikroprzełączniki są na osi ramienia. Musiałbyś zdjąć płytę na której się znajdują. Ja bym jednak zaczął od zerknięcia na żarówkę od blendy autostopu. Jak masz oryginalną to może już być czarna i ledwo świecąca. Bez jej wymiany wtedy się nie obejdzie ...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X60 - kłopot z autostop

#3

Post autor: MaciejT »

Dziękuję Regsoft za odzew.
Znalazłem taki temat: viewtopic.php?t=11765
Czy aby dostać się do tej żarówki muszę też odlutować wszystkie kabelki od wkładki? Bo wydaje mi się że niekoniecznie, a temat dotyczył ramienia tak że miałeś wtedy inną robotę a ten dostęp do żarówki wyniknął niejako "przy okazji".
Ta żarówka znajduje się pod blendą oznaczoną przez Ciebie nr 6 na tej fotce tak?
Czy masz może w instrukcji symbol tej żarówki? To bym sobie kupił przed operacją.
Załączniki
PUA-7 Off (02).jpg
PUA-7 Off (02).jpg (25.34 KiB) Przejrzano 573 razy
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X60 - kłopot z autostop

#4

Post autor: Regsoft »

MaciejT pisze:
15 lut 2023, 09:46
Czy aby dostać się do tej żarówki muszę też odlutować wszystkie kabelki od wkładki?
Nie musisz nic odlutowywać. To jest instrukcja zdejmowania całego ramienia w X60 ...
Blenda jest mocowana do ramienia a żarówka i fotoodbiornik do plinty ...
Ta żarówka znajduje się pod blendą oznaczoną przez Ciebie nr 6 na tej fotce tak?
Blenda to ta metalowa "płetwa" która wchodzi pomiędzy żarówkę a odbiornik znajdujący się na elemencie 4.
Tam jest żarówka.
Zdemontuj ten moduł i włącz aby zobaczyć jak to się świeci ...
Czy masz może w instrukcji symbol tej żarówki? To bym sobie kupił przed operacją.
To żadna operacja. Odkręcasz parę śrub ...
Natomiast to tylko jeden z elementów który mi przychodzi do głowy. Miałem sporo przypadków że po 40 latach żarówka jest tak osmalona że autostop przestaje działać ...
Warto się przyjrzeć ...

Żarówka Sony PL 1-518-234-0. Dokładnie takiej nie kupisz ale zastępcze już dosyć łatwo.
Moje już się chyba skończyły więc Ci nie podeślę.
To jest obudowa rurkowa (zwana również "bezpiecznikową") 31mm długości. 6V. 100mA.
Dokładnie coś takiego: https://www.ebay.pl/itm/114803055277
No forum ktoś się chwalił skutecznym użyciem też tej 250mA: https://nowyelektronik.pl/index.php?id_ ... er=product

Ale nie wiem czy jest sens kupowania przez stwierdzeniem, że jest potrzebna. No chyba, że chcesz wymienić niezależnie czy aktualna jeszcze pożyje czy właśnie odchodzi ...

PS. Nie napisałeś na czym "szwankowanie" polega. Ramię się nie podnosi? Nie wraca? Silnik się nie wyłącza? Nic nawet nie "kliknie" cicho?
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X60 - kłopot z autostop

#5

Post autor: MaciejT »

Ramię się nie podnosi, talerz sie kręci, nic nie kliknie. Co ciekawe, raz tak się dzieje a raz wszystko działa prawidłowo. Wczoraj na Sade musiałem ręcznie podnosić ramię, dzisiaj gra ta sama płyta i ramię wraca elegancko.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41651
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#6

Post autor: Wojtek »

Wydzieliłem temat żeby nie było wątpliwości że rozmawiamy o problemach przy X70.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#7

Post autor: Regsoft »

MaciejT pisze:
15 lut 2023, 10:22
raz tak się dzieje a raz wszystko działa prawidłowo
Typowe objawy starcze :lol:
Wojtek pisze:
15 lut 2023, 10:31
Wydzieliłem temat żeby nie było wątpliwości że rozmawiamy o problemach przy X70
Słusznie! Dzięki :clap:
Tu jest inna konstrukcja automatyki. Ramię ma oddzielny silnik. Nie ma napędu talerzem i mikroprzełącznika od autostartu pod nim ...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#8

Post autor: MaciejT »

Dzięki Wojtek.
Pacjent przeżył przed chwilą mały zabieg, to faktycznie nic trudnego. Żarówka nie wydawała się osmolona, wygląda tak jak na pierwszej fotce. Potem włączyłem sprzęt i świeci, nie wiem jak powinna świecić ale wydaje mi się że jest raczej OK. Co ciekawe, raz po włączeniu gramofonu żarówka zaświeciła się po kilkunastu sekundach, może coś na styku nie działało? Poruszałem trochę, świeciła. Skręciłem i tera leci Latarnik Klincza, tak że będę obserwował. Oby przeszło ale coś mi mówi że objawy mogą powracać. Dam znać. Dziękuję Regsoft, jesteś pomocny jak zawsze :clap:
Załączniki
P1100127.JPG
P1100128.JPG
P1100129.JPG
P1100130.JPG
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#9

Post autor: MaciejT »

No i tera mi wyłącza za wcześnie. Ramię się podnosi i cofa przed końcem płyty. Jak to wyregulować?

Tera wraca normalnie. Kota dostanę z tym drapakiem.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#10

Post autor: Bacek »

Uroki staroci, niestety w pewnym wieku wymagają zatroszczenia się o wszystkie styki "mechaniczne" a często i przelutowania wszystkiego.

Po próbuj może z lusterkiem położonym pod spód obserwować czy jest jakaś korelacja żarówki z Twoimi problemami.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#11

Post autor: Bacek »

MaciejT pisze:
15 lut 2023, 11:34
No i tera mi wyłącza za wcześnie. Ramię się podnosi i cofa przed końcem płyty. Jak to wyregulować?
Ogólnie to w service manual x70 jest opis regulacji autoreturn co prawda z płytą tetową ale pewnie wzrokowo tez jakoś idzie to dostosować.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#12

Post autor: Regsoft »

MaciejT pisze:
15 lut 2023, 11:23
wydaje mi się że jest raczej OK
Jak dla mnie wygląda OK.
MaciejT pisze:
15 lut 2023, 11:23
może coś na styku nie działało?
No pewnie. To miał być drugi punkt programu. Przeczyść styk, przygnij blaszkę, załóż żarówkę ...
MaciejT pisze:
15 lut 2023, 11:34
Jak to wyregulować?
To jest stosunkowo proste, ale zastanawia mnie dlaczego coś się zmieniło od samego odsłonięcia żarówki ...
Tam są takie otwory i bolce na płytkach aby osiadły po wkręceniu na tych samych pozycjach.

Co do regulacji to masz śrubę obok sprężynki do ustawienia blendy oraz potencjometr RV501. Procedura jest opisana w instrukcji serwisowej. Mój pomysł był aby sprawdzić najpierw żarówkę. Jeśli świeci to przeczyścić jej gniazdo. Kolejny to już rzeczony potek. Jeśli problemy Ci wrócą to wtedy go rozruszasz, psikniesz Kontaktem PR lub po prostu wymienisz na nowy. No i kalibrujesz. To jest ten czas, w którym potencjometry potrafią zacząć wariować (np. te od kształtu impulsów sterujących obrotami). Pamiętaj, że sprzęt może być nawet z maja 1978 roku ...

PS. Typowy serwis "przeglądowy" tych gramiaków to (oprócz smarowania) wymiana elektrolitów, potencjometrów i przycisków membranowych oraz oczywiście kalibracja (sam nie wymieniam okablowania sygnałowego jeśli nie muszę) ...
MaciejT pisze:
15 lut 2023, 11:34
Kota dostanę z tym drapakiem
Jak to zwykł mówić forumowy klasyk: "no to wymień na Technics'a" :lol:
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#13

Post autor: MaciejT »

Kurde naprawiło się. Jak dotąd kilka płyt i autostop działa prawidłowo. Nie kumam o co tutaj może chodzić. Zobaczymy co dalej, dam znać. W każdym razie dziękuję za wskazówki, oby mu przeszło na dłużej.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#14

Post autor: MaciejT »

Bacek pisze:
15 lut 2023, 12:05
czy jest jakaś korelacja żarówki z Twoimi problemami.
Raczej jest. Wieczorem znowu autostop nie zadziałał. Przewróciłem gada na plecy, rozebrałem. Ta żarówka nie zawsze się zapala. Czasem zapali się po kilku kilkunastu sekundach od włączenia gramofonu.
Regsoft pisze:
15 lut 2023, 12:24
To miał być drugi punkt programu. Przeczyść styk, przygnij blaszkę, załóż żarówkę .
Wyjąłem żarówkę, styki czyste, blaszka podgięta. To nie to. Odkręciłem gniazdo w którym siedzi żaróweczka, jest przylutowane dwoma kabelkami. Wygląda dobrze (jak na foto), ale może jutro przelutować? :think:
No bo to chyba raczej nie żaróweczka, skoro raz świeci a raz nie. A może jednak?
Jakieś inne pomysły?
Załączniki
P1100131.JPG
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X70 - kłopot z autostop

#15

Post autor: Regsoft »

MaciejT pisze:
15 lut 2023, 19:55
Ta żarówka nie zawsze się zapala
No to przynajmniej wiadomo, że to faktycznie ona jest źródłem problemu. I na szczęście stosunkowo prostym do wyeliminowania ...
MaciejT pisze:
15 lut 2023, 19:55
może jutro przelutować?
Nie sądzę aby tu leżał problem. Albo sama żarówka albo ten potencjometr w układzie zasilania. Z resztą to jest prosty układ. Można całość sprawdzić. Zanim wyciągniesz lutownicę to pokręć potencjometrem w jedną i drugą stronę energicznie (zrób kreskę gdzie to było pierwotnie). Wymień żarówkę jak nic to nie da. Dalszą zabawę zostaw elektronikowi. To raptem 3 tranzystory i kilka elementów do sprawdzenia ...
ODPOWIEDZ