Wega PSS 200P - problemy

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#16

Post autor: PeWu »

Nie udało mi się podejść do tematu czyszczenia potencjometrów w ubiegłą sobotę. Jedyne na co sobie pozwoliłem to zdjęcie talerza. Obyło się bez kłopotu. Na początku delikatny opór ale talerz zszedł osi bez pomocy osób trzecich i młotka. Zrobiłem to dość spontanicznie i teraz nie wiem jak się zabrać za założenie talerza. Przy jego podstawie jest koło zębate a przy osi kolejna zębatka ale z pewnym wyżłobieniem (patrz zdjęcie). Obawiam się, że nie spasuje obu trybów. Jest jakiś punkt odniesienia do poprawnego założenia talerza?
Regsoft pisze:
06 mar 2019, 23:14
przy okazji zakroplić olejem silnikowym oś silnika
Co to za olej silnikowy? Samochodowy? Gramofonowy? Może oliwka do mechanizmów kołowrotka się nada?
Co do instrukcji serwisowej to w necie znalazłem tylko jakieś płatne oferty. Jest w necie gdzieś wersja darmowa?
Swoja drogą jakby ktoś miał jakieś wątpliwości co do japońskiego pochodzenia gramofonu Wega to na każdym kroku widać "made in Japan" lub "Japan" :)
Załączniki
talerz.JPG
os.jpg
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wega PSS 200P - problemy

#17

Post autor: darkman »

Maszynowy. Olej silikonowy też spoko. Może być do łożysk.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wega PSS 200P - problemy

#18

Post autor: Regsoft »

PeWu pisze:
14 mar 2019, 23:54
Obawiam się, że nie spasuje obu trybów
Nie ma czego. Byle ta ruchoma blaszka nie wystawała poza obrys dużej białej zębatki z tworzywa.
Po prostu załóż i sprawdź jak działa ...
PeWu pisze:
14 mar 2019, 23:54
Samochodowy?
Może być ...
PeWu pisze:
14 mar 2019, 23:54
Jest w necie gdzieś wersja darmowa?
Dla forumowicza zawsze się znajdzie: https://mega.nz/#!2xwgASLC!zGIeqvdBgq4E ... g4XXmr54AU
PeWu pisze:
14 mar 2019, 23:54
jakby ktoś miał jakieś wątpliwości
Nie ma wątpliwości ...
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#19

Post autor: PeWu »

Dzięki za szybką odpowiedź i za serwisówkę. Może w ten weekend znajdę chwile to zrobię parę zdjęć z wnętrza. Pozdrawiam
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wega PSS 200P - problemy

#20

Post autor: darkman »

PeWu pisze:
14 mar 2019, 23:54
jakby ktoś miał jakieś wątpliwości co do japońskiego pochodzenia gramofonu Wega to na każdym kroku widać "made in Japan" lub "Japan" :)
Iiii, no pewnie. Wątpliwości nigdy nie było.

BTW różnych servisówek i papciochów, bardzo często poszukiwane, są na radiomuseum bez łaski i cudów na download.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wega PSS 200P - problemy

#21

Post autor: Regsoft »

darkman pisze:
15 mar 2019, 10:12
są na radiomuseum bez łaski
Dzięki Dark, że w tak sympatyczny sposób podsumowałeś moją akcję z odnalezieniem i udostępnieniem pliku :shock:
PS. A w ogóle sprawdziłeś czy on jest na RM? 8-)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wega PSS 200P - problemy

#22

Post autor: darkman »

To uwaga natury ogólnej
darkman pisze:
15 mar 2019, 10:12
BTW
Nie ma nic wspólnego z Twoim postem. Ja dość często tam znajduję różności jako gotowy download, bez konieczności logowania czy też itd..Ot i cała prawda o planecie Xi.
Domyślam się, że owo "łaska" mogło wzbudzić Twój niepokój co do nienależytego komentarza i odniesień personalnych - nie jest tak(!), ale dość często go używam bez podtekstów (taki mój idiom po polsku = znaczy bez kłopotu wyszukiwania, szcsególnego zabiegania itp).
Internet ze swoją wrażliwością staje się coraz bardziej miarą nieuporządkowania. Taki jego los.
Regsoft pisze:
15 mar 2019, 10:54
PS.
Nie i nie mam zamiaru.
Nie cytowałem Twojego postu i w żaden sposób w mojej opinii się do niego nie odniosłem. Jestem od tego na prawdę daleki.
Zaistniało nieporozumienie i gdybym choć w minimalnym zakresie czuł się winny, to na pewno bym przeprosił. Nie czuję się.
Empatia jednak każe mi odnotować fakt, że skoro to Ciebie dotknęło, to jest mi przykro.
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#23

Post autor: PeWu »

Panowie, wreszcie dopadłem się do gramofonu. Nie jestem elektronikiem - potencjometr zawsze kojarzyłem z czymś takim jak na końcu gałki pitch. Rozumiem, ze te male gadżety RV1 i RV2 ze zdjęcia to inna forma potencjometrów i to własnie je powinienem skropić pr kontaktem? Przy samej gałce od kontroli obrotów nie ma w sumie co psikać ale wole się upewnić.
Załączniki
IMG_20190324_180238.jpg
IMG_20190324_180220.jpg
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1733
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Wega PSS 200P - problemy

#24

Post autor: jaca1970 »

Od Kilku miesięcy mam ten model i jestem zadowolony.

Tylko ciekawy jest kolor ramienia - ja mam srebrny z czarna wkładką - tak jak jest na zdjęciach u kolegi Regsoft "Sony modele Wega"
Ty masz czarne ramie, takie jak w modelu ciemnym - ale to w sumie to samo jest tylko kolor.

Wkładkę mam taka samą, ale zamawiam dwie inne ( budżetowe) używane, dla porównania i wyrobienia jakiejś opinii

Powodzenia z regulacją

Pozdrawiam.
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wega PSS 200P - problemy

#25

Post autor: Regsoft »

PeWu pisze:
24 mar 2019, 18:26
skropić pr kontaktem
Tak jest. Psiknąć. Przekręcić w obie strony energicznie parokrotnie. Psiknąć ponownie. Znowu pokręcić. Psiknąć do środka potencjometru pitch. Pokręcić. Ustawić na 0. Wyregulować obroty na 33 i 45 tymi małymi. Skręcić. To podstawowa regulacja staroci 8-)
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#26

Post autor: PeWu »

Cześć Panowie.
Jeszcze w niedzielę spsikałem potencjometry ale niestety nie zauważyłem poprawy. W trakcie regulacji RV raz było lepiej a raz gorzej. Nie mogę niestety ująć na filmie widoku ze stroboskopu bo i tak nic nie widać. Niestety w domu bywam tylko w weekendy a wtedy muszę nadrabiać zaległości z całego tygodnia więc dopiero w sobotę poświęce więcej czasu na obserwacje. Swoją drogą PRkontakt psika dość obficie a potencjometry RV są dość małe i umieszczone na płytce. W obawie, że zachlapie resztę gadżetów psikałem dość skromnie - może zbyt skromnie. Kojarzy ktoś jakiegoś magika ze Szczecina, który zajmuje się naprawą i konserwacją gramofonów?
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#27

Post autor: PeWu »

Niestety czyszczeni potencjometrów nie przyniosło poprawy. Talerz przez chwilę obraca się ze stałą prędkością po czym zaczyna się rozjazd. Nie zauważyłem w tym żadnej prawidłowości czy też regularności. Najchętniej oddałbym go do jakiegoś serwisu, pytanie tylko gdzie? Nie znalazłem na forum działu z opiniami i namiarami na serwisy. Nie wiem, czy słabo szukałem czy takiego tematu nikt nie założył. A pewnie przydałaby się taka baza teleadresowa. Czy przeciętny serwis RTV powinien zdiagnozować problem?
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wega PSS 200P - problemy

#28

Post autor: Wojtek »

Przeciętny pewnie nie - bo tam często gęsto nie widzieli gramofonu na oczy, chyba że paskowa Fonica :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wega PSS 200P - problemy

#29

Post autor: PeWu »

Niestety nie znalazłem na miejscu serwisu, który zajmuje się typowo gramofonami. Przed wybraniem się do jednego ze skuteczniejszych (przynajmniej wg. opinii) serwisów RTV kiedy postanowiłem raz jeszcze sprawdzić działanie urządzenia. Teraz gramofon po ustawieniu obrotów trzyma je dopóki nie dotknie się pokrętła selekcji prędkości. Wystarczy, że lekko się je dotknie bez przekręcania i prędkość się gubi. Choć problem pojawił się zanim zacząłem zmieniać ustawienie prędkości.
Gałka obracając się wciska lub zwalnia przełączniki. Myślicie, że sam wyłącznik się wyrobił i nowy nie będzie podatny na taki delikatny ruch (w zasadzie po wybraniu odpowiedniej prędkości nie dotyka się bez potrzeby gałki)?
Tak czy siak gramofon trafił do serwisu - ja nie mam ani wiedzy ani stosownych mierników, żeby cokolwiek sprawdzić. Jedynie palec - palec grzebalec ;/. Sprzęt nie kosztował fortuny - może go nie zepsują do końca :)
Załączniki
IMG_20190406_125954.jpg
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Wega PSS 200P - problemy

#30

Post autor: kriss »

Bez miernika to byś za bardzo tego potencjometru nie sprawdził.
ODPOWIEDZ