Radość trwała krótko X55

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#16

Post autor: Ka3 »

Myszor pisze:
16 sty 2019, 21:30
U dentysty w poczekalni zawsze ząb przestaje boleć :lol:
O to o to :think:
Awatar użytkownika
Hiper86
Posty: 1274
Rejestracja: 13 maja 2017, 22:32
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Wrocław

Re: Radość trwała krótko X55

#17

Post autor: Hiper86 »

Ka3 pisze:
16 sty 2019, 21:04
Narazie skubaniec gra
zobczył że z kolegą 'Dragantem" to nie przelewki i wolał sam się naprawić :lol:
Kenwood KP-990+Denon 103r +NUDAmini+Snell E III+ LAR IA 30mK2 +Rotel RCD 955
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#18

Post autor: Ka3 »

Offtopic: podobno zawiasy od Linn LP12 pasują do kilku modeli Sony, w tym X55. Za kilka dni się przekonamy :auto-ambulance:
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#19

Post autor: Ka3 »

Moje uszanowanie!

Ciąg dalszy przygody z X55...
Po powrocie od Draganta do domu, w tę sobotę zaczął znowu wariować.. Dragant postanowił przyjechać na wizytę domową :geek:
Do czasu jego przyjazdu (3h) znowu zaczął grać normalnie... Z soboty na niedzielę wziął go do siebie i przeprowadzał egzorcyzmy (mam nadzieję, że napisze od siebie co i jak).

Odebrałem w niedzielę... Postanowiłem kręcić dużo żeby sprawdzić co i jak. Do dzisiaj było idealnie, a nawet lepiej, bo szanowny kolega ustawił wkładkę miód malina.

Poniżej wrzucam link do filmu jak to wygląda.

https://youtu.be/VRdh3OF7Vas

Dodam, że odłączenie od prądu na kilka minut eliminuje problem oraz /to może być ważne/ gramofon stoi w bliskim sąsiedztwie plazmy Panasonic. Rozmawialiśmy trochę o tym i mam pewne obawy czy to nie powoduje ogłupiania gramofonu..... :think:

Co radzicie? Wywalać przez okno? :cry:

EDIT: odpaliłem go z podniesionym ramieniem, po mniej więcej pół godzinie znowu mruga dioda od synchro.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Radość trwała krótko X55

#20

Post autor: Wojtek »

Ka3 pisze:
23 sty 2019, 10:23
a nawet lepiej, bo szanowny kolega ustawił wkładkę miód malina.
Powiedz nam tylko że nie skalibrowałeś ramienia po odbiorze i przewiezieniu gramofonu :)
Ka3 pisze:
23 sty 2019, 10:23
Dodam, że odłączenie od prądu na kilka minut eliminuje problem oraz /to może być ważne/ gramofon stoi w bliskim sąsiedztwie plazmy Panasonic.
Panasonic to tak jakby konkurencja Sony (Matsushita - Technics) więc można to przyjąć jako zwalczanie konkurencyjnego sprzętu :morda:

Przestaw go w inne miejsce albo odłącz plazmę i sprawdź teorię :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#21

Post autor: Ka3 »

Wojtek pisze:
23 sty 2019, 10:26
Ka3 pisze:
23 sty 2019, 10:23
a nawet lepiej, bo szanowny kolega ustawił wkładkę miód malina.
Powiedz nam tylko że nie skalibrowałeś ramienia po odbiorze i przewiezieniu gramofonu :)
Wszystko sprawdzone ;)
Ka3 pisze:
23 sty 2019, 10:23
Dodam, że odłączenie od prądu na kilka minut eliminuje problem oraz /to może być ważne/ gramofon stoi w bliskim sąsiedztwie plazmy Panasonic.
Panasonic to tak jakby konkurencja Sony (Matsushita - Technics) więc można to przyjąć jako zwalczanie konkurencyjnego sprzętu :morda:

Przestaw go w inne miejsce albo odłącz plazmę i sprawdź teorię :)
W 1980 to plazma była zapewne w planach, więc nikt nie mógł przewidzieć oddziaływania na inne graty.

Kręcę znowu aż zacznie tracić synchro, po czym przeniosę go z dala od niej i odpalę.

Nawiązałem do TV ponieważ mój tata oraz starszy brat siedzą w krótkofalarstwie od lat 70, i kilka lat temu właśnie nie mogli zlokalizować źródła zakłóceń w domku. Okazało się, że winna była plazma, a raczej jej zasilanie. Po odłączeniu jak ręką odjął.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radość trwała krótko X55

#22

Post autor: Dragant »

To co zrobiłem z mojej strony:
- sprawdzenie uziemienia wszystkiego co w środku
- pomiar napięcia na czujniku Halla (wg serwisówki min. 25mV AC, zmierzone około 40mV)
- regulacja gain i offset (5V p-p i 0V dla A i B)
- smarowanie osi/łożyska-kulki silnika
- losowe sprawdzenie napięć w rożnych punktach na PCB
- sporo innych rzeczy, które nie mają żadnego wpływu na opisywany problem

Raz jeszcze podkreślę - u mnie ten gramofon grał prawidłowo od samego początku, mimo kombinowania na przeróżne sposoby - przechylanie całości, przystawianie magnesów neodymowych w różnych punktach, kręcenie talerzem w drugą stronę, a później wciskanie START. Odpalany kilkaset razy, kręcił godzinami... wszystko było wzorowo.

Żeby zminimalizować wpływ transportu na ewentualne poruszenie się głowicy, łby śrub zostały zabezpieczone klejem, ale poproszę jeszcze Ka3 o sprawdzenie napięcia na głowicy.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Radość trwała krótko X55

#23

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:
23 sty 2019, 10:26
można to przyjąć jako zwalczanie konkurencyjnego sprzętu
Dobre :lol:
Dragant pisze:
23 sty 2019, 10:51
około 40mV
Sygnał od głowicy jak dzwon. Może faktycznie ma w domu jakieś zakłócenia ale żeby to miało taki wpływ? Raczej coś tam mu źle styka a może w sam raz dochodzi kwestia wilgotności/temperatury? Z tego co pisał pomagało potrząsanie sprzętem :think:
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#24

Post autor: Ka3 »

Nowe fakty ;)

Gramofon kręci się bez płyty, do tej pory bez zmian, ale przez ostatnią godzinę plazma była włączona. Położyłem telefon na talerzu żeby sprawdzić obroty i mamy jakiś trop :geek:

Prawy wykres przy włączonym tv, po wyłączeniu średnia jest taka sama, ale wykres i min/max całkiem różny. Poza tym podczas pomiaru z tv prędkość skakała od 33.0 do 33.4, gdzie przy wyłączonym stabilne 33.2.

Wskazania podobne na 45rpm, z większą róźnicą (-0.09 vs -0.52).

Po ponownym włączeniu tv, od razu nie ma tych zmian, ale po około 20 minutach min/max już zaczyna dryfować (-0.25 +0.23)
Załączniki
obroty.JPG
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#25

Post autor: Ka3 »

No i zaczął znowu pływać, cały czas włączony tv. Po wyjęciu z gniazdka na 10 sekund wrócił do żywych. Przeniosłem do innego pokoju, z dala od tv, czekamy :think:
Wojo

Re: Radość trwała krótko X55

#26

Post autor: Wojo »

Jeśli pomiar jest wiarygodny to obroty są za wolne, a nierównomierność obrotów ponad trzykrotnie większą niż podaje producent, coś jak współczesny gramofon made in china.
Ot przypadek
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radość trwała krótko X55

#27

Post autor: Dragant »

Wojo, to jest pomiar telefonem i nie traktowałbym go jako wyznacznik lub dokładne wskazanie. 33,22 RPM to raptem 0,2% wolniej niż 33,30RPM. Gwarantuję, że nie usłyszysz różnicy. Daje nam tylko obraz różnic między włączonym, a wyłączonym TV.
Robiłeś pomiary sprzętów Sony po tym jak wyjechały z fabryki oraz sprzętów Made in China, żeby wysuwać tak odważne wnioski? I nie - nie telefonem. Czymś co przynajmniej ma certyfikat kalibracji zarówno sprzętu jak i samego procesu pomiaru.

Nic nie wnoszący komentarz.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Radość trwała krótko X55

#28

Post autor: kaf »

A co z zimnymi lutami? PCB nie wykazuje oddziaływania na gwałtowne zmiany temperatury? /suszarka, zamrażacz/.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Ka3
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:23
Gramofon: SONY PS X55
Lokalizacja: WGM

Re: Radość trwała krótko X55

#29

Post autor: Ka3 »

Tak wygląda wykres kiedy traci synchro... Będzie się kręcił całą noc przy wyłączonej wtyczce od TV. Zaczynam się zastanawiać nad wypożyczeniem na testy filtru do prądu. :think:
Załączniki
fail.JPG
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Radość trwała krótko X55

#30

Post autor: kaf »

Bez pomiarów i ingerencji w elektronikę nic nie zrobisz. Usterka jest ewidentnie losowa, to znaczy jej objawy. Należy przyjrzeć się wnętrznościom.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
ODPOWIEDZ