SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#46

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Dźwiękowo za to bardzo dobrze
I to jest najważniejsze :D
mcemsi pisze: DL-110 w trybie MC
Jak porównanie tych dwóch wkładek (pomijając poziom sygnału) na X555? W końcu może coś ciekawego z tego wątku wyniknie :mrgreen:
mcemsi pisze: Dlaczego ? Poziomu za wysokiego to ona nie ma
Sam sobie odpowiedziałeś. Większość MC ma 2x wyższe napięcie. Oszczędność na wadze MC kosztuje ... :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#47

Post autor: Wojtek »

Zamiast kombinować i testować z innymi - przyjmij do wiadomości że wkładka Sony gra ciszej od Danona i tyle.

Jaki masz wzmacniacz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#48

Post autor: mcemsi »

Wojtek pisze: przyjmij do wiadomości że wkładka Sony gra ciszej od Danona i tyle

Eee no , tyle to już wiem z własnych doświadczeń. Chciałbym jednak wiedzieć czy aż taka różnica wynika tylko i wyłącznie z poziomu wyjściowego wkładki czy także pozostałe jej parametry z racji np. niedopasowania wzmaka ją jeszcze bardziej ściszają.

Wzmacniacz Pioneer A-70 (ten nowy z 2014r.)
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#49

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: Jak porównanie tych dwóch wkładek (pomijając poziom sygnału) na X555?
A co do tego .... jak pisałem dźwięk wydaje się ostrzejszy (głownie za sprawą dobitniejszych wysokich) na Sony, nie jakoś zabójczo więcej ale jednak .
Za to ciemna strona mocy jest bardziej po stronie Denona i chyba lepiej to odbieram. Nie oznacza to oczywiście że Denon wysokich nie ma. Ma ale nieco subtelniejsze.Scena podobna.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#50

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: A co do tego ....
No to może inaczej. Którą byś wolał dla Siebie i dlaczego? A może zależy to od rodzaju muzyki?

A tak na marginesie lekkich wkładek Sony. Przy moim X555 była jeszcze lżejsza XL-MM3 na eliptyku JICO. Detali od groma (może ciut za jasno dla mojego zestawu ale tragedii nie ma). Bas wyraźnie zarysowany (no może w fotel nie wbija ale jest). Za to średnica nędzna. Wokale płytkie. Suche to jakieś. Bez przestrzeni. Bez kultury. Męczące jak niektóre AT :lol: Za to na starszej XL-45 i to z tanią igłą eliptyczną jak dla mnie zdecydowanie przyjemniejszy dźwięk. Oczywiście też musiałem wyrównywać poziom bo lekka wkładka Sony dawała z siebie nędzne 2mV (niczym MCHO jak np. DL-110) a 45-tka bardziej typowe dla MM 4mV 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#51

Post autor: Wojtek »

mcemsi pisze: Chciałbym jednak wiedzieć czy aż taka różnica wynika tylko i wyłącznie z poziomu wyjściowego wkładki czy także pozostałe jej parametry z racji np. niedopasowania wzmaka ją jeszcze bardziej ściszają.
Oczywiście że parametry preampa MC również mają tutaj znaczenie, ale skoro nie masz regulacji w swojej integrze to i tak nic tutaj nie zdziałasz.

Innymi słowy:
Tak, ta wkładka wpięta w ten sam preamp u kogoś innego zagra tak samo cicho.
Nie, na innym preampie nie będzie tak samo.

Mam nadzieję że to rozwiewa wątpliwości.
mcemsi pisze: Wzmacniacz Pioneer A-70
Ooo, fajne pudło!...
mcemsi pisze: (ten nowy z 2014r.)
... aj, jednak nie :(

Co my tam mamy w papierach... czułość wejścia MC na poziomie 0.24 mV i impedancja 100 ohm.
Nieco za wysoko, bardziej pod kątem współcześnie popularnych niedrogich MC LO.

Wewnętrzna impedancja XL-333E pewnie będzie wynosiła 40 ohm, jako pochodna innych generatorów MC od Sony.

Generalnie jak duża firma robiła wkładki to pod nie były dostosowywane parametry komplementarnych preampów dostarczanych przez firmę w tym samym czasie.

Zerknij sobie na specyfikację wzmacniacza Sony TA-F555ES:
http://www.thevintageknob.org/sony-TA-F555ES.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#52

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: No to może inaczej. Którą byś wolał dla Siebie i dlaczego?
No raczej Denona i on jak był tak nadal będzie podstawowy, podoba mi sie to granie po prostu dużo bardziej.
Wojtek pisze: Tak, ta wkładka wpięta w ten sam preamp u kogoś innego zagra tak samo cicho.
No i właśnie pod tym samym preampem chciałbym porównać ją z 103R i tylko poziom głośności jest tu dla mnie istotny. Nie pytajcie dlaczego , ot taka moja ciekawość w tym względzie.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#53

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: podoba mi sie to granie po prostu dużo bardziej
I słusznie :) Też lubię brzmienie Denonów. W sam raz do tego Biotracera bym DL-103R nie wciskał ale znajdzie się kilka innych, też fajnych Denonów, które się świetnie u Ciebie sprawdzą jak zajeździsz tą 110-tkę 8-)
mcemsi pisze: chciałbym porównać ją z 103R i tylko poziom głośności jest tu dla mnie istotny
Do końca nie mogę pojąć o co Ci chodzi. DL-103R ma wyjście 0.25mV. Jeśli ten XL-333E ma 0.165mV to zagra ciszej na tym samym, nieregulowanym PRE. A jeszcze głośniej zagra np. taka DL-301 II z wyjściem na poziomie 0.4mV itd.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#54

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: DL-103R ma wyjście 0.25mV. Jeśli ten XL-333E ma 0.165mV to zagra ciszej na tym samym, nieregulowanym PRE
Oczywiście że tak jest ale impedancja 103R to 14ohm a tej Sony (jak pisze wyżej admin Wojtek) 40ohm.
Ma to znaczenie co do poziomu sygnału z wkładki czy znaczenia nie ma ?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#55

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Ma to znaczenie co do poziomu sygnału z wkładki czy znaczenia nie ma ?
14 ohm to elektryczna impedancja wewnętrzna DL-103. 0.25mV to jej znamionowe napięcie. To są stałe parametry generatora. Oba związane z jego konstrukcją. Nie wiem o co chodziło Wojtkowi z tą impedancją. Być może zastanawiał się, czy Twój PRE jest zgodny z wkładką (jest oczywiście). Ale jaką Ty próbujesz teorię wyhodować to nie wiem ... :think:
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#56

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: Ale jaką Ty próbujesz teorię wyhodować to nie wiem ...
Od kilku postów próbuję sie dowiedziec czy np. impedancja wewnętrzna ma wpływ na poziom sygnału wyjściowego z wkładki MC .

Nie jest tak , że czym wyższa impedancja wewnętrzna tym niższy poziom wzmocnienia na wyjściu , niezależnie od nieznamionowanego napięcia?

O żeby daleko nie szukać - DL-103 a DL-103R (i znowu ten Denon z uporem maniaka :mrgreen: ale tym razem to przypadek) , w jednej impedancja 40ohm w drugiej impedancja 14ohm , poziom wyjściowy podobny - zagrają podobnie głośno ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#57

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: 0.25mV to jej znamionowe napięcie. To są stałe parametry generatora.
No nie, nie do końca. Formalnie rzecz biorąc, napięcie wyjściowe jest również zależne od igły.
Jednak w praktyce przy wkładkach z niewymienialnymi lub stale zespolonymi igłami (jak MC LO) można przyjąć że jest to wszystko jedno i to samo ;)
Regsoft pisze: Nie wiem o co chodziło Wojtkowi z tą impedancją.
A co tu wiedzieć? Kolega nie wiedział jaka jest impedancja wewnętrzna wkładki Sony to mu odpisałem. Na te słowa konkretnie:
mcemsi pisze: Dlaczego ?
Poziomu za wysokiego to ona nie ma , fakt tylko 0.165mV , impedancji wewnętrznej podanej nigdzie nie widzę , być może jest wysoka.
W kwestii "głośności" jednak nie ma to większego znaczenia (bo i tak nie mamy przecież wpływu na impedancję wewnętrzną generatora).

Kluczowe kwestie determinujące głośność wkładki: napięcie wyjściowe (jako wynik ustandaryzowanej metody pomiarowej), czułość wejścia preampa i gain preampa.

Powyżej pokazałem, że czułość na wejściu Phono MC Pioneera A-70 (nowego) ma wyższą wartość niż zmierzone napięcie wkładki Sony.
Napięcie Denona mieści się akurat na tym samym poziomie co czułość wejścia (odpowiednio 0.25mV i 0.24mV).

Wierzcie lub nie, to serio nie jest przypadek ;)
mcemsi pisze: Od kilku postów próbuję sie dowiedziec czy np. impedancja wewnętrzna ma wpływ na poziom sygnału wyjściowego z wkładki MC .

Nie jest tak , że czym wyższa impedancja wewnętrzna tym niższy poziom wzmocnienia na wyjściu , niezależnie od nieznamionowanego napięcia?
Od kilku postów Regsoft próbuje Tobie wyłożyć, że nie ma to znaczenia :)
mcemsi pisze: O żeby daleko nie szukać - DL-103 a DL-103R (i znowu ten Denon z uporem maniaka :mrgreen: ale tym razem to przypadek) , w jednej impedancja 40ohm w drugiej impedancja 14ohm , poziom wyjściowy podobny - zagrają podobnie głośno ?
Tak jest. Bo poziom wyjściowy mają podobny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#58

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: niższy poziom wzmocnienia na wyjściu , niezależnie od nieznamionowanego napięcia
:shock:

Dobra. Przekonałeś mnie. Już nie chcę wyjaśnień :mrgreen:
mcemsi pisze: zagrają podobnie głośno ?
No pewnie :D
Wojtek pisze: przy wkładkach z niewymienialnymi lub stale zespolonymi igłami (jak MC LO)
No właśnie. Jak to jest z tymi wymiennymi wkładami w niektórych MC. Nie jest tak, że wraz z igłą wymienia się generator? Czyli, że generator zawsze jest zespolony z igłą? A cała idea wymiany wkładu ma w zasadzie walor głównie marketingowy? :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#59

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze: Nie jest tak, że wraz z igłą wymienia się generator? Czyli, że generator zawsze jest zespolony z igłą? A cała idea wymiany wkładu ma w zasadzie walor głównie marketingowy? :think:
Tak jest :) Walor jest/był większy niż czysto marketingowy bo "wkład" był jednak tańszy niż całość + dało się kupić lepsze "wkłady" przy niektórych seriach wkładek.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ