SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#31

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Eee tam, DL-160 to nic
Bez EW nie ustabilizujesz na tym headshell. A założyłem DL-160 bo w sam raz mam ją aktualnie osłuchaną :D
mcemsi pisze: Prośba bardziej o test DL-103R ,jak zagra , jak zniesie rezonanse itd.
Co ma nie znieść. Biotracer chwyci i DL-103. A że nie gra to tak fajnie jak na PUA to już zupełnie inna kwestia :mrgreen:
Nie mam takiego zacięcia aby dłużej grać na X555 ale pewnie i 103-kę wrzucę na chwilę jako ekstremalne obciążenie ...
mcemsi pisze: Na czuja czy czymś mierzone ?
Mierzone. Linijką :lol:
Na 49mm od gniazda. Jak wszystkie moje Soniacze.
Dlatego tak pięknie się miesza gotowymi zestawami wkładka + headshell :mrgreen:
mcemsi pisze: Co one więc zabezpieczają
Zawieszenie trafa. Aby nie "latał" w transporcie ...
mcemsi pisze: czy samopoczucie mam dobre. Hmm no cóż..odpowiadam , że bardzo dobre
I to jest najważniejsze 8-)
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#32

Post autor: mcemsi »

chudy_b - Nie rozumiemy się

O "overhangu na 0" juz wcześniej wspominalem.

Zerknij :

Obrazek

I chodzi o to aby igła szła po czarnej linii a nie zielonej lub czerwonej choć wszystkie są proste.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#33

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: Bez EW nie ustabilizujesz na tym headshell
A no tak , 165 swoje waży.
Regsoft pisze: 103-kę wrzucę na chwilę jako ekstremalne obciążenie
Czekam niecierpliwie i o porównanie z PUA-7 (ale obiektywne , bardzo obiektywne :naughty: ) :) proszę.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#34

Post autor: chudy_b »

mcemsi pisze: chodzi o to aby igła szła po czarnej linii
No dokładnie tak. W czym sie nie rozumiemy? Szablon na macie też jest tak narysowany.
Regsoft pisze: Na 49mm od gniazda. Jak wszystkie moje Soniacze.
Dlatego tak pięknie się miesza gotowymi zestawami
Być może przypadkiem się zgadza, ale jednak w liniowcu geometria jest inna i takie oczywiste to nie jest.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#35

Post autor: mcemsi »

chudy_b pisze: No dokładnie tak. W czym sie nie rozumiemy? Szablon na macie też jest tak narysowany.
A jak błędnie ustawisz i będzie szła po zielonej albo czerwonej ?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#36

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Czekam niecierpliwie i o porównanie z PUA-7 (ale obiektywne , bardzo obiektywne ) proszę.
Ja wolę grawitacyjne PUA. Pisałem już o tym wiele razy. Dlatego u mnie stoją X65 na regale a nie X75 (zdecydowanie najlepszy Biotracer jakiego znam). I jest to absolutnie subiektywne. Żadnego porównania nie będzie. Ten Biotracer moim zdaniem lepiej nadaje się do lekkich wkładek i takie będę sobie na nim ćwiczyć. Tym nie mniej ciekawi mnie kwestia możliwości skalibrowania ciężkich zestawów więc rzeźbię z tymi odważnikami :roll:
chudy_b pisze: Być może przypadkiem się zgadza,
Jasne. I być może przypadkiem w instrukcji X555 jest taki rysunek :D
EW X555 (4).jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#37

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze: I być może przypadkiem w instrukcji X555 jest taki rysunek
No patrz jacy przewidujący :D W sumie to miło z ich strony, że zadbali o kompatybilność.
mcemsi pisze: jak błędnie ustawisz i będzie szła po zielonej albo czerwonej ?
To będziesz miał źle ustawione. Nadal nie rozumiem gdzie Ty widzisz problem.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#38

Post autor: mcemsi »

chudy_b pisze: Nadal nie rozumiem gdzie Ty widzisz problem.
Cały czas w dokładnym ustawieniu igły na czarnej linii.

OK może przejaskrawiam problem. Będę się tym martwić przy zmianach wkładek. Wtedy się okaże czy był powód do zmartwień...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#39

Post autor: Wojtek »

Przypominam, że nie ma czegoś takiego jak jedno jedyne prawidłowe ustawienie overhang :)
49mm to fabryczne zalecenie, a szablon to szablon. Może się zgrywać z "fabryką", ale nie musi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#40

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze: Przypominam, że nie ma czegoś takiego
Przypominam, że już pisałem o tym jak spędziłem radośnie czas robiąc śliczne, zalaminowane szablony do PUA-7, za pomocą których z zaangażowaniem ustawiałem overhang na paru Soniaczach po to aby na końcu uzyskać te cholerne 49mm. Dzięki. Wystarczy. Inni niech robią jak chcą. To moje własne doświadczenie z którego może ktoś skorzystać lub nie :mrgreen:
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#41

Post autor: mcemsi »

Wojtek pisze: nie ma czegoś takiego jak jedno jedyne prawidłowe ustawienie overhang
No tak ale w tangencjalu jest w pewnym sensie jedno słuszne ustawienie. Igła wiadomo ma iść równiutko po równoległym do przesuwu wózka promieniu talerza.

No i teraz manual w przypadku omawianego Sony mówi o 49mm , OK . A co jak ustawimy niedokładnie 48 albo 50 ? Styczna nie będzie wtedy idealna i igła będzie tarła rowek w poziomie nie pod prostym kątem jak powinna.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#42

Post autor: Wojtek »

W tangencjalu owszem. Napisałem ogólnikowo :)
mcemsi pisze: A co jak ustawimy niedokładnie 48 albo 50 ? Styczna nie będzie wtedy idealna i igła będzie tarła rowek w poziomie nie pod prostym kątem jak powinna.
Tak jest.

Tolerancja na dewiację w overhang jest też zależna od klasy szlifu igły.

Na szczęście ustawienie pozycji igły z dokładnością co do 1mm chyba nie jest jakąś wyższą filozofią? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#43

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: A co jak ustawimy niedokładnie 48 albo 50 ? Styczna nie będzie wtedy idealna
Ideały ja bym pozostawił matematykom. Robiłem oscyloskopem pomiary różnic ciut większych niż 0.5 w każdą stronę od 49mm i wciąż jeszcze nie miało to wpływu na sygnał. Dużo więcej działo się przy zmianach azymutu. Przynajmniej na ATOC9 na której się w to bawiłem ... :?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#44

Post autor: chudy_b »

mcemsi pisze: A co jak ustawimy niedokładnie 48 albo 50 ? Styczna nie będzie wtedy idealna i igła będzie tarła rowek w poziomie nie pod prostym kątem jak powinna.
W liniowcu i tak jest dobrze, bo da sie to bez wiekszych problemów ustawić idealnie na całej długości promienia. W tradycyjnym ramieniu, gdzie igła chodzi po łuku, idealne ustawienie jest możliwe tylko w dwóch punktach płyty. Reszta to mniejsze lub większe przybliżenie
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#45

Post autor: mcemsi »

OK będę próbował najlepiej jak się będzie dało.

Uruchomiłem 555 w końcu w docelowym miejscu na półce i z docelowymi gratami. Dam trochę czasu do pogrania wkładce XL-333E.
Na preampie MC też jest dość cicha. Może jak dla mnie to nawet zbyt cicho. Dźwiękowo za to bardzo dobrze. Basik nie za głęboki ale spoko, wysokie wręcz krystaliczne się wydają.

Dla porównania : DL-110 w trybie MC daje już niezły wystarczający czad na godzinie 9.00 pokrętła Volume , w trybie MM trzeba go podkręcić do ok. 11.30 a ta Sony żeby tak zagrała to godzina minimum ok. 13.30. 4 pozostałe Wkładki MM jakie mam srednio wypadają z głosnością na godzinie 10.30
Spora to różnica. Wzmak nie ma żadnych regulacji MC oczywiście.

Dlaczego ?
Poziomu za wysokiego to ona nie ma , fakt tylko 0.165mV , impedancji wewnętrznej podanej nigdzie nie widzę , być może jest wysoka. Impedancja wejściowa od 40ohm do 100kohm - ale nie bardzo rozumiem znaczenie tego parametru.

Pytanie z propozycją do posiadaczy Denona DL-103R. Może ktoś miałby ochotę na mały test - podesłał bym tą XL-333E z prośbą o zgranie próbek dźwiękowych przy tym samym ustawieniu MC z tej mojej wkładki oraz z 103R. Chciało by się komuś z kolegów ?
ODPOWIEDZ