SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#16

Post autor: mcemsi »

Dotarł też mój zakup X555ES, to ta opcja z której zrezygnował nasz banowany kolega stopkamarek.

Zakup troche z przygodami , Paypal nie wiedziec czemu odrzucił pierwszą płatność, potem kilka dni czekania na zwrot i ponowna próba - tym razem udana a nawet lepiej bo z racji chwilowego spadku kursu wyszło jakies paredziesiąt PLN mniej.

Jako że wg opisu aukcji sprzęt był Untested (niby z powodu braku wtyku AC - dołożyłem taki fikuśny z oczkiem do łatwego wyjmowania z Leroya za 5.60) miałem pewne obawy czy nie depne na minę. Aukcja teoretycznie bezpieczna (zwrot w razie czego itd) no ale zawsze to jakiś zgryz.

No ale w końcu po niecałych 10 dniach dotarło - co ciekawe Inpost paczkę dostarczyl.
Z zewnątrz tak sobie , troche pomięta ale to był tylko dodatkowy okalający karton . Pod nim właściwie pudło.
Z racji wieku już nieco zmęczone ale całe. Pakujący za bardzo sie nie spisał , przeciwwaga zasadnicza i dodatkowa latały sobie luźno w paczce lecz sam gramek by owinięty w 2 folie więc strat żadnych nie narobiły.

Po rozpakowaniu generalnie widok ucieszył , sprzet rzeczywiście właściwie jak nowy , folia na pokrywie (az szkoda ściągac) , taśma klejąca na trzepieniu przeciwagi tak jakby nigdy nie była zakładana - troche trzeba było domyć ten trzpień bo taśma była niemal rozpuszczona , gumka spinająca kabel AC właściwie rozpadła mi się w rękach.

No ale najwazniejsze było czy to wszystko po prostu działa.....

Działa :)

Na poczatku troche szok bo nie założyłem przeciwwagi i żadne sterowanie nie funkcjonuje wtedy. Po założeniu wreszcie wszystko OK.

Trzymałem już biurze singla Republiki (Sam na linie z Tonpressu) , ot tak własnie na pierwszy ogień sprawdzenia jeszcze w robocie. Kręci sie tu na fotach :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do takiego roboczego na szybko słuchania na kolanie mam Mikroforum608 z dołożonym pre na AVT2680 , SUT AT630 i AKG K550.

Wkładka - XL-333E gra normalnie, kanały równo, bez zapiaszczeń i czyściutko , chyba jest OK. Jakby ktoś chciał mogę wrzucić jakiś sample.

Regsoft - dodatkowy counterweight waży 7.9 - 8.0g , zresztą kolega chudy_b juz mniej wiecej to poważył ,potwierdze więc tylko.

A tak jeszcze co:

- kabel sygnałowy mógłby być dłuższy (jakieś 1.20m), no ale Sony w reklamie zapewnia ze to taki uh-ah super trooper kabel o niskiej pojemności.
- gumowa mata identyczna jak w w PS-X600
- plastik przy przyciskach mógłby być lepszy - bardzo odciski palców widać
- ramie mogło by nieco szybciej wracać ale u ludzi na Youtubie "pędzi" tak samo
- chudy_b : planujesz jakąś konserwacje u siebie - podobno pasek napędu mechanizmu warto wymienić

Czyli puentując - so far so good...
Ostatnio zmieniony 18 lis 2017, 18:32 przez mcemsi, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#17

Post autor: chudy_b »

No proszę. Niedługo klub x555 założymy :)

Też kontaktowałem się ze stopkamarkiem w sprawie tego gramofonu, nawet mi odpisał, ale nie wiem co, bo zaraz go zbanowali :D No ale fajnie że wszystko się udało.

Twój widzę że jest w super stanie. Tez miałbym duży dylemat czy sciągać tę folię z pokrywy. Niezły smaczek. Jak folia na siedzeniach w Polonezie.

Wrzuć zdjęcia kabla sygnałowego. Nie jestem pewien, czy u mnie jest oryginalny. Jest owinięty jakąś taką plastikową sprężynką. Jakby nie był oryginalny, to zaraz by poszedł do śmietnika, bo wtyki to takie sobie tam są.

Konserwacji jakiś większych nie planuję. Owszem, zajrzałem do niego. Smary są płynne, wszystko chodzi gładko. Pasek wymieniłem. Dość prosta sprawa. Nic oprócz dolnej pokrywy nie trzeba demontować. Stary był już wyciągnięty i sztywny. Myślę jeszcze nad podczyszczeniem talerza, bo małe ciemne plamki jednak są.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#18

Post autor: mcemsi »

Coś mniej więcej :

Obrazek

Pozawijałem w kilku miejscach tasiemką izolacyjną bo na odcinku jakichś 25-30cm był rozdwojony. Dołożyłem też widełki na GND. Wtyki RCA takie same są w PS-X600.

A powiedz ten paseczek to ma przekrój kwadratowy ? http://allegro.pl/show_item.php?item=6341302217 ?

Wymieniać zapobiegawczo czy czekać na jego pierwsze oznaki padania -co się będzie działo wtedy?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#19

Post autor: chudy_b »

Mój przewód jest chyba taki sam. Tylko ta owijka to twórczość poprzedniego właściciela. Widełki też muszę dołozyć, ale nie mam na stanie. Zamówię sobie przy okazji jakis innych zakupów.

Co do paska, to zabij mnie, nie pamiętam. Wydaje mi się że kwadratowy. Starość nie radość, trzy dni temu go wymieniałem. Pasek kupiłem na ebay-u w Niemczech. Kilka razy drożej niż na Allegro, ale to i tak groszowa sprawa. Zamówiłem zapobiegawczo, bo we wszystkich poprzednich gramofonach, szczególnie w Technicsach paski były w stanie agonalnym, bliskim kisielu. Tu nie było tak źle, ale jak już kupiłem to zmieniłem. Jakby się urwał, to nic strasznego się nie stanie. Po prostu przestanie działać ramię.
Załączniki
20170515_230041.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#20

Post autor: darkman »

Grafomanik, ale ty nie należysz do klubu, chyba że byłych resortowców, ale nie mamy tu takiego.

aha.. dziurkę sobie już wywierciłeś w przeciwadze.. bo rezonans .. :lol:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#21

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Dotarł też mój zakup X555ES
No i pięknie :clap:
mcemsi pisze: SUT AT630
Chyba nie jest to optymalne trafo do tej wkładki :think:
mcemsi pisze: XL-333E
Testuję podobną wagę piórkową (u mnie 2.7g) w postaci XL-MM3 z igłą JICO ...
mcemsi pisze: dodatkowy counterweight waży 7.9 - 8.0g
OK. Dzięki.
Bez tego odważnika nie mogę bezpośrednio wieszać moje wkładki w SH-165.
chudy_b pisze: Pasek wymieniłem.
OK.
chudy_b pisze: Niedługo klub x555 założymy
Wystarczy zmienić tytuł tego tematu :D

Pograłem trochę. Nie jest to mój ideał gramofonu ale sympatyczna konstrukcja. Trafo cichutko brzęczy. Mimo, że trochę powalczyłem ze śrubami mocującymi to z bliskiej odległości w ciszy jestem go w stanie usłyszeć. Ramię też mogłoby nieco ciszej się poruszać. Muszę mu tylko zmienić wkładkę na coś konkretniejszego ...
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#22

Post autor: mcemsi »

Regsoft pisze: Chyba nie jest to optymalne trafo do tej wkładki :think:
Co fakt to fakt , obciążenie wkładki wg manuala od 40ohm w góre a SUT od 20ohm w dół. Gra nieco ciszej niż moje pozostałe.

Zobaczę dla sportu i ciekawości na preampie MC w A-70 jak juz zamontuje wszystko. Jest u mnie trochę odsuwania mebli aby gramofon postawić i podłączać w docelowym miejscu. A może na szybko na PS-X600 spróbuje.... zobaczymy.

A Twój ES też na miejscu również ? I jak organoleptycznotechniczna sprawność ? Fotule jakieś?

Co do buczenia transformatora to u siebie nie słyszę ale za to napęd jak szybko jedzie (wraca na końcu) to takie cichutkie ale słyszalne terkotanie jest , przy powolnym przesuwaniu przyciskami jest bezgłośnie. Tak ma być czy jakieś zębatki były by do smarowania lub pasek do wymiany ?

A i Panowie sprawa headshelli dodatkowych. SH-156 znaleźć to tragedia. Przypasuje chyba większość ? Ale najlepsze to te smukłe cieniutkie i najlepiej bez rączki , niepotrzebna zupełnie- Wega (pojawia sie raz na czas na OLX czy Allegro)? Nagaoka HS-180?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#23

Post autor: Regsoft »

mcemsi pisze: Gra nieco ciszej niż moje pozostałe.
Tak sobie testuję teraz równie lekką XL-MM3 ... :think:
mcemsi pisze: A Twój ES też na miejscu również ?
viewtopic.php?p=169320#p169320
Jest OK. Nie jest to mój ideał gramofonu ale nie takie ma być jego zadanie :mrgreen:
mcemsi pisze: Przypasuje chyba większość ?
Tak. Aczkolwiek sugerowałbym szukać lekkich headshell. Klon SH-300 od Wega czy Nagaoka HS-180 są bardzo ciężkie. Szybciej SH-135 ale jak rozumiem raczej szukasz pod kątem optycznego podobieństwa do SH-156. To pewien problem ... :?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#24

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze: Zamieszczam informacyjnie wymiary dodatkowej przeciwwagi. Może ktoś wygoogla, może komuś się przyda.
Mam i ja ekstra odważnik dzięki czemu mogę w końcu walnąć "normalnie" grające wkładki na odpowiednim headshell. Nie jest to oryginał ale przemyślana konstrukcja opracowana i wdrożona przy konsultacji Kolegi Draganta 8-)

W zasadzie kupiłem cały zestaw odważnikowy bo głupio wydać w sklepie poniżej 50gr :lol:
EW X555 (1).jpg
EW X555 (2).jpg
EW X555 (3).jpg
Dla zainteresowanych napiszę, że w przypadku DL-160 na SH-165 zastosowałem szeroką nakrętkę M6 oraz śrubę M4x10. Waga całości to ok. 6g.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#25

Post autor: Dragant »

No i świetnie :mrgreen: W przyszłości może się pokusimy o produkcję "dedykowanych" EW do X555 ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#26

Post autor: mcemsi »

Eee tam, DL-160 to nic

Prośba bardziej o test DL-103R ,jak zagra , jak zniesie rezonanse itd.

A EW bardzo ładny. Jak widać kilka kompletów posiadasz , my tylko po jednym :D
I tak zresztą jest schowany za klapką więc już w ogóle problemu nie ma.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#27

Post autor: mcemsi »

A jeszcze jedno - jak w SH-165 ustawiałeś "overhang na 0" żeby igła była w osi talerza ? Na czuja czy czymś mierzone ?


Zapytam o kolejną rzecz .... jaki jest cel zastosowania tych różowych śrub zabezpieczających podczas transportu ? Po zdjęciu spodu widac że są wkręcane do blachy obudowy transformatora. Co one więc zabezpieczają ?

Zerknąłem też na pasek. Wydawało mi się wcześniej ze zdjęć że on nieco większy jest a to takie maleństwo :)
Wyglądana na nie sparciały i giętki więc daruję sobie narazie wymianę. Biały smar na zębatce chyba też jest prawidłowy.

Przyznam , że nie moge się odgonić od zabaw z tym Soniaczem, żona juz na mnie patrzy jak na kretyna pytając czy samopoczucie mam dobre. Hmm no cóż..odpowiadam , że bardzo dobre ;)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#28

Post autor: chudy_b »

mcemsi pisze: Na czuja czy czymś mierzone ?
Na odwrocie maty jest szablon ;) Pytanie tylko jak go użyć? Pewnie trzeba by wystartować gramofon z odwrócona matą. Zapolować na opadające ramię, zeby nie spadło na pusta matę, przesunąć ramię nad szablon i wyłączyć zasilanie.
mcemsi pisze: Co one więc zabezpieczają ?
Trafo wisi na gumkach. Śruby zabezipieczają, żeby nie latało za bardzo i nie zniszczyło tych gumek podczas transportu.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#29

Post autor: mcemsi »

Ten bardzo prosty szablon to raczej do standardowych ramion. Mata jest w sumie uniwersalna a że przy okazji występuje w tym modelu .....

Tak na szybko zostaje chyba mierzyć te 49mm wg opisu w manualu od kołnierza headshella do tipa igły. Ale to troche niewygodne.

Ewentualnie na dokładniejszych protractorach narysowana leci linia przez oś talerza , wiadomo igła musiała by iść równo po tej linii ale jak zapewnić sobie dokładną równoległość ? Względem czego ? Krawędzi obudowy gramofonu ?
chudy_b pisze: Trafo wisi na gumkach. Śruby zabezipieczają, żeby nie latało za bardzo i nie zniszczyło tych gumek podczas transportu.
No i jasne , dzięki!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: SONY PS X555ES dodatkowa przeciwwaga - wymiary

#30

Post autor: chudy_b »

mcemsi pisze: Ten bardzo prosty szablon to raczej do standardowych ramion.
Nie. Z tego co mu się przyjrzałem, ten szablon w zupełności wystarcza. Gramofon linearny akurat w kwestii ustawienia geometrii jest dużo prostszy niż zwykły. Igła musi chodzić po promieniu płyty. Tam w ogóle nie ma mowy o overhang, bo wynosi on zero. Chyba nic nie pokręciłem.
ODPOWIEDZ