Sony PS-X600MC

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#31

Post autor: stopkamarek »

Znalazłem trochę czasu i w końcu rozpakowałem paczkę z tym gramofonem. Na szczęście dotarł nieuszkodzony - oryginalne opakowanie to jest to :)
Odpaliłem, na polecanym zasilaczu, wszystko działa jak powinno, poza tym że latarnia nie świeci.
Rasowy japoniec, włącznie z instrukcją obsługi z krzaczkami. Poza wkładką gramofonową którą jest duńska, w stanie sztuka nówka, tak jak i egzemplarz gramofonu, sprzed 35 lat - sprzedający dorzucił AT95, to miło.
Nie wiem jak gra, bo czasu nie było na posłuchanie, posłucham wkrótce...

ps: trochę brudny, ale wiadro wody i jakaś szmata i się umyje ;)
DSCF1058.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS-X600MC

#32

Post autor: darkman »

No to stopy wody przed kilem :P
Wiadro zbędne. Klient jak czyta potem te twoje opisy to i tak jest polany.
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#33

Post autor: stopkamarek »

Dwie panny na wydaniu ;)
W oryginalnej wersji, mniejsza od X600, większa od X50, X60, X70
DSCF1060.JPG
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS-X600MC

#34

Post autor: darkman »

Straszny badziew! Pilnikiem do paznokci jechane?
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4058
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sony PS-X600MC

#35

Post autor: trafalgar »

Znalezione na szrocie w Stargardzie szczecińskim.
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#36

Post autor: stopkamarek »

darkman pisze:Straszny badziew! Pilnikiem do paznokci jechane?

Można pilnkiem do poznokci :), ale do końcowej obróbki, nadania połysku, lepsza będzie pasta polerska lekkościerna.
Taka jak np ta, z tlenkiem aluminium, tylko trzeba uważać, robić to w rękawiczkach, gdyż środek jest bardzo agresywny.
Można kupić w sklepach CSV.
DSCF1060.JPG
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#37

Post autor: stopkamarek »

trafalgar pisze:Znalezione na szrocie w Stargardzie szczecińskim.
Jak przeglądasz Allegro, to pewnie zauważyłeś, kilku sprzedających gramofony i inny sprzęt, dosłownie ze śmietnika, taki pomysł na biznes
Tak się złożyło że jeden z sprzedających ma swój magazyn, jakieś 10 minut spacerkiem ode mnie.
Czasem wpadam, jak mi czegoś brakuje.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Sony PS-X600MC

#38

Post autor: mcemsi »

Szacun dla sprzedającego tego PS-X600 za zachowanie oryginalnego opakowania i wyposażenia. A przynajmniej tak to wygląda na focie. Wreszcie też w końcu widzę w całej okazałości przeciwwagę do X600.
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#39

Post autor: stopkamarek »

mcemsi pisze:Szacun dla sprzedającego tego PS-X600 za zachowanie oryginalnego opakowania i wyposażenia. A przynajmniej tak to wygląda na focie. Wreszcie też w końcu widzę w całej okazałości przeciwwagę do X600.
No właśnie nie :) wersja gramofonu jest MC, niestety, oryginalnej wkładki gramofonowej typu MC brak w zestawie. Jest Ortofon Super 20.
Fakt, jest oryginalna przeciwwaga i jakiś klucz.
Mistyczne doznanie, rozpakowanie takiego egzemplarza,który wygląda na nieużywany, w dodatku jeśli wierzyć temu co napisano w na pierwszej stronie
instrukcji obsługi - rok 1982, liczy sobie 35 lat.
Najbardziej, z rzeczy pierwszych, podobało mi się wyważenie ramienia. Nie wiem tylko czy dobrze to zrobiłem, i czy oto chodzi. Owszem mogłem poszperać w internecie i doczytać, ale to już nie byłoby to ;)
Założyłem headshell z wkładką, nacisnąłem przycisk ZERO Balance, ramię poruszyło sie w górą i w dół, i chyba się wyważyło.
Dalej było jeszcze fajniej bo siła nacisku jest regulowana elektronicznie, przez co można ją regulować w locie, słuchając jaki to ma wpływ, lub nie ma, na jakość dźwięku. Antiskating jest sprzężony z siłą nacisku i chyba się go nie reguluje osobno.
Druga zajefajna rzecz to przesuwanie ramienia w poprzek płyty, funkcja jest zrealizowana za pomocą silniczka, dodatkowo, przytrzymamy przycisk dłużej, ramię porusza się szybciej, zwolnimy na chwilę przycisk, ramię porusza się wolniej. A wszystko to przy opuszczonej pokrywie, bo cały panel sterowania jest poza pokrywą.
Martwi mnie, uszkodzona, chyba, żarówka w "latarni" sterującej automatyką w zależności od wielkości płyty. Chyba trzeba będzie rozkręcić egzemplarz?

[Edit]
Ściągnąłem instrukcję obsługi i już widzę, że z wyważeniem ramienia i przyciskiem Zero Balance, to jest trochę inaczej :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Sony PS-X600MC

#40

Post autor: darkman »

stopkamarek pisze: Chyba trzeba będzie rozkręcić egzemplarz?
Koniecznie. Młotkiem chwasta, młotkiem i na allegro
stopkamarek pisze: ZERO
Zgoda w 100% :mrgreen:
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Sony PS-X600MC

#41

Post autor: mcemsi »

Tak właśnie , wyższe Biotracery mają Auto Zero Balance i tam jest automat, X600 i X555ES trzeba wcisnąć przycisk i wyważyć tradycyjnie ręcznie po wciśnięciu klawisza Zero Balance , po wszystkim wyłączamy przycisk oczywiście.

Przyciski sterowania działają tak jak piszesz , wkładka w oryginale to fakt MC - XL-333E : http://audio-heritage.jp/SONY-ESPRIT/pl ... 600mc.html

Co do zachowanej oryginalności to wkładka wkładką - do ewentualnego znalezienia jednakże box , narzędzia , przeciwwaga , papierowy manual - to ekstremalne rzadkości w sprzęcie o takim wieku.

Rok by się zgadzał bo mniej więcej wtedy były produkowane.

A w temacie , podrzuć zdjęcie tego klucza bardzo proszę (najlepiej też końcówki z wymiarami :) ) - to zapewne do regulacji drop-point czyli punktu początku płyty gdzie ma opaść ramię.

Z żarówką może być problem rezystora, poczytaj http://www.winyl.net/viewtopic.php?t=8165&start=15
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X600MC

#42

Post autor: Regsoft »

stopkamarek pisze: oryginalnej wkładki gramofonowej typu MC brak w zestawie
To chyba nie ma większego znaczenia. Oryginalna igła już i tak byłaby nie do użycia (przebieg łatwo osiągnąć w kilka lat a zawieszenie parcieje nawet bez użycia) a zamienniki (pomijając jakość) drogie. Z resztą to nie były topowe wkładki MC (ceny zbliżone do XL-35) ...
stopkamarek pisze: jest oryginalna przeciwwaga
Fajne! :mrgreen:
stopkamarek pisze: jakiś klucz
Do ustawienia punku opuszczania igły. Można użyć czegokolwiek ...
stopkamarek pisze: instrukcji obsługi - rok 1982
Zgadza się 8-)
stopkamarek pisze: Nie wiem tylko czy dobrze to zrobiłem
Już doczytałeś więc nie ma co pisać ...
stopkamarek pisze: Antiskating jest sprzężony z siłą nacisku i chyba się go nie reguluje osobno
Niestety nie. Szkoda też że nie ma regulacji VTA ...
stopkamarek pisze: można ją regulować w locie
Można :D
stopkamarek pisze: funkcja jest zrealizowana za pomocą silniczka
Też lubię dwu i trójsilnikowce (i nie tylko Sony). Szczególnie fajnie się ogląda jak talerz jest od razu wyhamowywany a ramię bezszelestnie wraca :mrgreen:
stopkamarek pisze: uszkodzona, chyba, żarówka w "latarni" sterującej automatyką
Na pewno da się ją zamienić na coś łatwo dostępnego. Musiałbyś tylko wymontować aby coś dobrać pasującego. Ale rozumiem, że automatyka działa tylko nie pali ta latarnia (przydaje się tylko jak jest zupełnie ciemno)?
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#43

Post autor: stopkamarek »

Tak sobie myślę, że jednak zrezygnuję z zakupu X555, raz ten X600 bardzo mi się podobna, dwa kupowanie X555 dla oryginalnej wkładki, jak mówisz dość wiekowej, w dodatku dość średnich lotów, za 2600 złotych, mimo że ma ramię tangencjonalne, mimo, że w stanie z pudłeka to jednak trochę za duża szarża jest :) Gdybym miał wolną gotówkę to bym może zdecydował się na zakup, ale nie mam i musiałbym spieniężyć tego X600, a kurczę podoba mi się bardzo :)
Gdyby ktoś był zainteresowany owym X555, z tej aukcji:
http://www.ebay.pl/itm/162494591892?_tr ... EBIDX%3AIT
Prosze do mo mnie napisać, odstąpię od zakupu i wskażę sprzedającemu osobę zainteresowaną zakupem.

Do latarni zajrzę wkrótce, jak znajdę trochę więcej wolnego czasu.

Pytanie brzmi, jaką by tu wkładkę typu MC powiesić na ramieniu X600? Nową w rozsądnej cenie, ja znalazłem tylko Audio Technica AT F7, kwota 924 zł, wydaje się być dobrą inwestycją jak na tego typu gramofon?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS-X600MC

#44

Post autor: Regsoft »

stopkamarek pisze: X600 bardzo mi się podobna
Bardzo ładny gramofon. Fakt, że to mocno subiektywna kwestia :?
stopkamarek pisze: to jednak trochę za duża szarża jest
Tak po prawdzie to jest cena kolekcjonerska (dyskutowaliśmy o tym). Jak dla mnie one nie powinny być tyle warte ale oczywiście głosujemy portfelami. Moim zdaniem X555ES nie zagra Ci lepiej od X600 na tej samej wkładce. Jak nie masz parcia na ten konkretny model to ja bym się w to nie ładował. Jak na razie nie udało mi się udowodnić praktycznie przewagi liniowców :? Ja kupiłem X555ES bo sprzedający przyjął ... moją cenę. I wcale nie dla jakości dźwięku tylko bajeru :mrgreen:

PS. Trochę szkoda, że nie bierzesz bo przydałyby się wymiary tego dodatkowego odważnika. Ale może ktoś się zdecyduje. Nie ma co ukrywać, że wiele osób ma chęć na ten model. Tylko cena odstrasza bo za tą kasę można mieć coś co, moim zdaniem da lepszy dźwięk ...
stopkamarek pisze: Do latarni zajrzę wkrótce
Samo działanie detekcji płyty i wielkości działa? Sprawdziłeś wszystko? Autostop? itd.
stopkamarek pisze: Pytanie brzmi, jaką by tu wkładkę typu MC powiesić na ramieniu X600?
Ha! Każdy może lubić coś innego :D
Do Biotracer'ów w rozsądnej cenie zaproponowałbym Ci Denon DL-301 II.
http://www.lpgear.com/product/DENONDL301II.html
A nawet może: http://www.ebay.pl/itm/Denon-DL-301II-0 ... 1751645797 :?
stopkamarek

Re: Sony PS-X600MC

#45

Post autor: stopkamarek »

Propozycja z tym Denonem bardzo interesująca, rozważę.

Sprawdziłem autostart , autostop, działają poprawnie, inne funkcje również. Ni działą pozycjonowanie ramienia na poczatku płyty, po za oczywiście 12 calowymi, bo jak podejrzewam w latarni spalona jest żarówka, zajmę się tym jak znajdę na to czas, póki co, może ktoś wie, jaką żarówkę kupić?

Wystąpiły jednak inne drobne problemy.
Talerz jest wypolerowany na wysoki połysk, niestety czas zrobił swoje, pojawiły się drobne szare wypryski, chyba w tych miejscach aluminium utleniło się. Próbowałem potraktować te miejsca pastą polerską drobnościerną, niestety wypryski są na tyle duże, ze trzeba by szlifować papierem ściernym na mokro, a to już dużo roboty, w dodatku ręcznej, a to mi nie uśmiecha się. Zastanawiam się jakim by tu środkiem chemicznym to potraktować. Chyba przetestuję ten kwasior:
http://tenzi.sklep.pl/tenzi-alux-1-l-p-77.html

Położyłem na talerz matę strobo i w przypadku obrotów 45, są minimalnie za szybkie, jednak kreski nie stoją w miejscu, jest to minimalne, ale jak raz się to zobaczy to od razu widać. W przypadku obrotów 33 jest ok. Chyba bez otwarcia gramofonu nie obejdzie się.
ODPOWIEDZ