PS-X65 problem z automatyką

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
d@rek
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:42

PS-X65 problem z automatyką

#1

Post autor: d@rek »

Witam,
Od około pół roku jestem posiadaczem w/w gramofonu i w tym czasie testowałem go dość intensywnie. Niestety posiada on mankamenty, które chciałbym wyeliminować i trochę liczę na to, że może ktoś spotkał się z podobnymi problemami i jest w stanie mnie ukierunkować w kwestii ich przyczyny. Pierwszy problem dobrze obrazuje filmik znaleziony w sieci, ramię co jakiś czas zachowuje się w sposób niekontrolowany, no może nie tak drastyczny. Dziwne jest to, że pojawia się to raz na jakiś czas, później na około 2-3 tygodnie jest spokój. Drugi problem to antyskating, który zaczyna działać pod koniec skali pokrętła wtedy zaczyna się delikatny ruch ramienia, sprawdzone przy ramieniu swobodnie lewitującym w powietrzu, dodam, że wszystko jest idealnie wypoziomowane, niestety siła antyskatingu jest zdecydowanie za mała nawet przy pokrętle na max. Poza tymi okresami dziwnego zachowania ramienia, dźwięk jest wyśmienity.
Pozdrawiam Darek

filmik: https://www.youtube.com/watch?v=aVzF2FMMbTE
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: PS-X65 problem z automatyką

#2

Post autor: Regsoft »

d@rek pisze: może ktoś spotkał się z podobnymi problemami
Ja się spotkałem 8-)
d@rek pisze: raz na jakiś czas
Co robisz aby przestał tak działać i był spokój na te parę tygodni?
d@rek pisze: siła antyskatingu jest zdecydowanie za mała
Mierzyłeś oscyloskopem i płytą testową?

Pytam bo ramię jest dosyć ciężkie i nie występują to spektakularne efekty jak w niektórych innych gramofonach (sprawdzałem na wielu PUA-7). Do tego X65 ma AS realizowany elektromagnetycznie na cewkach przesuwu ramienia przy pracy w rowku ...
d@rek pisze: dźwięk jest wyśmienity
Mimo źle działającego antyskatingu? :think:

Jeden z moich X65 miał podobny problem z ramieniem. Permanentnie. Zaczął współpracować dopiero po czyszczeniu potencjometrów regulacji impulsów sterujących przesuwem ramienia i poprawnej kalibracji (serwisówka str. 14, potrzebny oscyloskop dwukanałowy). Jest jednak parę "ale". Jednocześnie robiłem parę rzeczy i nie mam pewności, że tylko to było przyczyną. Po regulacji, gdzieś miesiąc później ramię znowu mi poleciało. Zaczęło działać po wyłączeniu i włączeniu zasilania z ramieniem na spoczniku. Więcej nie rozrabiał choć minął już rok. Uznałem, że jest OK choć pewności nie mam :?
d@rek
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:42

Re: PS-X65 problem z automatyką

#3

Post autor: d@rek »

Co robisz aby przestał tak działać i był spokój na te parę tygodni?
Po kilku niekontrolowanych ruchach ramię samo się uspokaja i wszystko wraca na jakiś czas do normy. Czasami takie dziwne ruchy ramienia trwają dłużej czasami krócej.
Mierzyłeś oscyloskopem i płytą testową?

Pytam bo ramię jest dosyć ciężkie i nie występują to spektakularne efekty jak w niektórych innych gramofonach (sprawdzałem na wielu PUA-7). Do tego X65 ma AS realizowany elektromagnetycznie na cewkach przesuwu ramienia przy pracy w rowku ...
Nie mierzyłem oscyloskopem i płytą testową, próbowałem ustawić w sposób tradycyjny, w końcu ustawiłem stosownie do wkładki odpowiednią wartość na pokrętle skali antyskatingu i dałem sobie spokój, może antyskating też działa tak jak chce.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: PS-X65 problem z automatyką

#4

Post autor: Regsoft »

d@rek pisze: samo się uspokaja
OK
d@rek pisze: próbowałem ustawić w sposób tradycyjny
Tzw. ustawianie "tradycyjne" AS niekoniecznie jest prawidłowe.
Setki postów na ten temat znajdziesz na forum.
Stąd pytanie o pomiar płytą testową.
Najważniejsze jednak, aby dźwięk był dobry a igła nie skakała pomiędzy rowkami ...

Co do ramienia to zacząłbym od tego co napisałem wcześniej ...
d@rek
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:42

Re: PS-X65 problem z automatyką

#5

Post autor: d@rek »

Dzięki za pomoc, spróbuję pójść tym tropem :D
ODPOWIEDZ