Gramofon Daniel - pytania i porady

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#136

Post autor: bruno »

1. Sprawdź ramię dźwigni autostop czy nie przesunęła się tarcza z kreskami. 2. Sprawdź czy żarówka auto stopu świeci mocno i czy nie przesunęła się w gnieździe. 3. Sprawdź przewody do żarówki i czujnika. 4. Daj znać czy pomogło.
slawopr
Posty: 14
Rejestracja: 22 sty 2021, 08:25

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#137

Post autor: slawopr »

Koledzy, mam pytanie dot. Daniela ze wzmacniaczem czyli WG1100fs.
Czy da się go podłączyć do innego wzmacniacza, żeby muza szła przez lepsze kolumny?
Jakiego rodzaju przeróbki trzeba zrobić, żeby wyciągnąć z niego sygnał na kabele chinch do phono lub do zwykłego wejścia wzmacnicza?
Myślałem, że posiada z tyłu jakieś gniazdo z wyjściem - a tu niespodzianka.
Czy ktoś to praktykował; bo gramofon jest ładny, ale słuchać muzy przez wbudowany wzmacniacz i małe kolumny 4 ohmowe - to słabe.
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#138

Post autor: artpaw5 »

slawopr pisze:
18 lut 2021, 18:51

Myślałem, że posiada z tyłu jakieś gniazdo z wyjściem - a tu niespodzianka.
Jeśli mnie pamięć nie myli to ma wyjście na magnetofon, niestety din.
Tego możesz użyć, ale nie jest to już sygnał bezpośrednio z wkładki, tylko przez wbudowany pre Daniela
slawopr
Posty: 14
Rejestracja: 22 sty 2021, 08:25

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#139

Post autor: slawopr »

Znalazłem starą przejściówkę DIN na chinch. Po podłączeniu do We/Wy magnetofon - dźwięk na wzmacniaczu nie pojawił się. Być może stary kabel jest uszkodzony. Zamówię nowy adapter DIN na 4ry chinche - bo słyszałem, że te chinche chodzą w parach WE/WY.
Mam kolejne pytania. Będę wdzięczny za odpowiedź:
1.w gramofonie są 2 wyjścia słuchawkowe (starego typu) - jak na zdjęciu. Czy ktoś wie jak się nazywa taka wtyczka? spróbowałbym znaleźć przejściówkę na jacka. Wtedy na słuchawkach posłuchałbym jak ten gramofon odtwarza.
2. na pokrywie jest znaczek z napisem STEREO, zamiast UNITRA. Widziałem w necie zdjęcie Fonomastera z tym znaczkiem. Mój Daniel jest z 1978r. Czy to znaczy, że w pierwszych Danielach stosowano na pokrywach znaczek znany z Fonomastera, a dopiero późniejsze roczniki Daniela miały pokrywę ze znaczkiem UNITRA?
Załączniki
20210219_163228_słuch.jpg
20210218_202753_Znaczek.jpg
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#140

Post autor: artpaw5 »

BobKelso
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2024, 16:20

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#141

Post autor: BobKelso »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj więc proszę o wyrozumiałość.
Odziedziczyłem gramofon Daniel wraz z paroma płytami. Warstwę mechaniczną wydaje się ogarnąłem całkiem solidnie. Kręci, nawet nie wachluje obrotami. Mechanika ramienia ok. Pozostało mi jedynie przekminić co zrobić z guzikiem stop bo wygląda na to że sam się naciska. Jest bardzo czuły i zakładam że randomowe zatrzymywania się gramofonu są spowodowane właśnie tym. Więc to moje pierwsze pytanie co z tym zrobić.
Drugie dotyczy już samej jakości grania. Kupiłem na allegro nową igłę Stylus Co. MF100. Aby wpiąć sprzęt w mojego Cambridge CX100 zastosowałem adapter DIN->RCA (nie wiem czy to był dobry pomysł). Audiofilem nie jestem ale wydaje mi się że mógłby ten sprzęt zagrać lepiej. Mam wrażenie stłumionego dźwięku (szczególnie górnego zakresu) chociaż to zależy od płyty.
Czy z tych informacji możecie zaproponować co można przy nim jeszcze dłubnąć/sprawdzić aby poprawić jego parametry?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#142

Post autor: dale »

Zmień wkładkę. Zależnie od muzyki którą słuchasz. Czy headshell ma od góry otwory okrągłe czy owalne? tzn z regulacją położenia wkładki?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#143

Post autor: Obywatel »

Daniel występował zawsze z koszykiem z możliwością regulacji wkładki. Tak jak napisano powyżej, trzeba kupić porządną wkładkę, np. https://www.tophifi.pl/gramofony/akceso ... vm95c.html i przylutować wtyczki RCA. Przejściówki bardzo źle wpływają na sygnał z gramofonu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
BobKelso
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2024, 16:20

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#144

Post autor: BobKelso »

Dziękuję za odpowiedź.
@dale tak, mam regulację położenia ale pojęcia nie mam jak poprawnie ustawić.
@Obywatel Rozumiem że zastąpić obecny przewód DIN kablem RCA i jego wlutować w miejsce DIN. Tego też właśnie się spodziewałem. Szkoda że o tej wkładce nie wiedziałem wcześniej to bym nie kupował tej. Połowa ceny tej co podesłałeś.
Czy w domowych warunkach da się ustawić tą wkładkę poprawnie na headshellu ??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#145

Post autor: Wojtek »

BobKelso pisze:
05 sty 2024, 18:29
Czy w domowych warunkach da się ustawić tą wkładkę poprawnie na headshellu ??
Tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
BobKelso
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2024, 16:20

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#146

Post autor: BobKelso »

Przewód wymieniony. Wlutowałem przewód RCA i on bezpośrednio idzie do wzmacniacza. Niestety niewiele to pomogło. Nadal muszę podbijać wysokie tony na camridge aby to jakoś sensownie brzmiało. Czy ustawienie wkładki może mieć na to wpływ? Po za tym tłumieniem gramofon gra całkiem zgrabnie.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1294
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#147

Post autor: Jozi »

BobKelso pisze:
06 sty 2024, 10:57
Przewód wymieniony. Wlutowałem przewód RCA i on bezpośrednio idzie do wzmacniacza. Niestety niewiele to pomogło. Nadal muszę podbijać wysokie tony na camridge aby to jakoś sensownie brzmiało. Czy ustawienie wkładki może mieć na to wpływ? Po za tym tłumieniem gramofon gra całkiem zgrabnie.
Panie Kolego miłej lektury :) :) :) :) .
To takie ABC.
https://highfidelity.pl/@main-2611&lang=
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, pre Dyskretniok , Kenwood KR 820, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Indiana Line Nota 550X-C]
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#148

Post autor: dale »

Kolego jeśli używasz wkładki MF, to nic dziwnego że tak gra.
Poszukaj na giełdzie choćby
5. Audio Technica AT15Ea - oryginalna igła eliptyczna w bdb stanie - 400 zł
z tego wątku viewtopic.php?f=59&t=13432&hilit=wk%C5%82adki+wojtka
Zobaczysz różnicę.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#149

Post autor: darkman »

Kolego nie oczekuj, że Twój AX100 Cambridge ma jakąś wysokiej klasy sekcję phono, to ampli następca serii Topaz, a więc takiej dość przeglądowo podstawowej jeśli idzie o stajnię CA. TU by trzeba zastosować preamp stage lub konkretną wkładkę, a nie tam AT95, bo to podstawczak taki zwykły zalecany własnie do gramofnowej reaktywacji sprzętów postperelowskich. Jesteś na miejscu zatem i tyle.
BobKelso pisze:
04 sty 2024, 12:38
Audiofilem nie jestem
A co to ma do rzeczy Panie kolego? Z tym sprzętem nie masz na to szans, wybacz szczerość :)
BobKelso
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2024, 16:20

Re: Gramofon Daniel - pytania i porady

#150

Post autor: BobKelso »

Jasne, jestem w pełni świadomy sprzętu audio jakim dysponuję. Dla mnie jest to w zupełności wystarczający zestaw (wzmacniacz+głośniki) i nieustająco jestem pod wrażeniem jakości muzyki jaki on mi daje. Jak kupowałem AX100 nawet nie brałem pod uwagę sekcji phono bo nie specjalnie mnie to interesuje. Daniel wpadł mi w ręce przypadkowo i bezkosztowo, to sobie zacząłem przy nim dłubać żeby z niego coś wycisnąć. Może faktycznie skuszę się jeszcze na wymianę wkładki żeby coś tam więcej posłuchać ale też nie zamierzam przesadnie inwestować. Chociaż wymiana całej wkładki jak widzę prowadzi to jej ustawiania co już chyba przerasta moje skromne możliwości.
darkman pisze:
06 sty 2024, 13:08
Kolego nie oczekuj, że Twój AX100 Cambridge ma jakąś wysokiej klasy sekcję phono, to ampli następca serii Topaz, a więc takiej dość przeglądowo podstawowej jeśli idzie o stajnię CA. TU by trzeba zastosować preamp stage lub konkretną wkładkę, a nie tam AT95, bo to podstawczak taki zwykły zalecany własnie do gramofnowej reaktywacji sprzętów postperelowskich. Jesteś na miejscu zatem i tyle.
BobKelso pisze: ↑04 sty 2024, 12:38
Audiofilem nie jestem
A co to ma do rzeczy Panie kolego? Z tym sprzętem nie masz na to szans, wybacz szczerość
ODPOWIEDZ