Unitra GS 461 - ramię nie chce się skalibrować

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hubertrybka
Posty: 36
Rejestracja: 19 sie 2014, 22:19

Unitra GS 461 - ramię nie chce się skalibrować

#1

Post autor: hubertrybka »

Witam!
Postanowiłem, że założę nowy temat, bo pisanie w moim poprzednim temacie o regulowaniu obrotów GS'a było by już offtopem.

Jeżeli ktoś zaglądał do mojego poprzedniego tematu wie, że uporałem się już ze smarowaniem talerza i wymianą fotorezystora. Właśnie przyszła mi nowa wkładka i mam (pewnie banalny dla was, dla mnie zabójczy) problem.
Ramię nie opada na windę. Ile bym się nie nakręcił tym ciężarkiem, ramię zawsze jest lekko w powietrzu, a igła nie dotyka płyty. Na początku myślałem że problemem jest system opuszczania ramienia, ale winda się rusza, ale ramię się o nią nie opiera.
Może po prostu nie potrafię zamontować przeciwwagi w odpowiedni sposób, ale robi wrażenie wiecznie za ciężkiej, ciągnąc ramię w górę.
Proszę przy okazji o jak najprostsze wytłumaczenie mi w czym tkwi problem. Jeżeli będą potrzebne zdjęcia, to mogę parę zamieścić.
Z góry dzięki za pomoc, Pozdrawiam ;)
Please leave us here
close our eyes to the octopus ride!
Awatar użytkownika
hubertrybka
Posty: 36
Rejestracja: 19 sie 2014, 22:19

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#2

Post autor: hubertrybka »

Ok, jestem głupi...
Nic dziwnego że ramię uciekało mi w górę, jeżeli przeciwwaga była założona na odwrót :D

Nie usuwam jednak tematu, bo mam pytanie z ciekawości.
Jak działa ta przeciwwaga? Mam na myśli, jak przy obrocie zwiększa się nacisk ramienia na płytę? I jeżeli jest to na zasadzie nierównego rozłożenia masy w samej przeciwwadze, skąd mam wiedzieć, że 0 na pokrętle odpowiada zeru "tam w środku"? :)
Please leave us here
close our eyes to the octopus ride!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#3

Post autor: chudy_b »

Sorry ale będę trochę złośliwy.
Zasadę działania ramienia opisuje podręcznik do fizyki kl. I gimnazjum, rozdział - maszyny proste, temat - dzwignia

Ramię/dzwignię masz podpartą w łozysku ramienia. Z jednej strony masz ciężar w postaci wkładki z headshellem, z drugiej przeciwwagę. Cięzar wkładki x odległość od łozyska jest równy ciężarowi przeciwwagi x jej odległość od łozyska ramienia. Wtedy masz ramię w równowadze. To pewne uproszczenie, dokładnie trzeba by całkować.

Jeśli przeciwwagę ustawisz tak, że ramię jest w równowadze (nie opada nie podnosi się) to ustawiasz zero na przeciwwadze. Potem posługując się skalą ustawiasz właściwy nacisk zbliżająć przeciwwagę do łozyska ramienia. To znowu także nie jest dokładne ustawienie z różnych powodów. Dokładnie da się ustawić tylko dokładną wagą podłożona pod igłę.
Awatar użytkownika
hubertrybka
Posty: 36
Rejestracja: 19 sie 2014, 22:19

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#4

Post autor: hubertrybka »

Ok, może zadałem błędne pytanie :)
Jak działa przeciwwaga w moim modelu gramofonu? Z tego co się orientuję, nie chodzi tu o przesunięcie przeciwwagi od albo do łożyska, bo blokuje ją taki klips. Nacisk zmienia się, kiedy ją obracam, i stąd moje pytanie do użytkowników, którzy mieli do czynienia właśnie z tym modelem.
Please leave us here
close our eyes to the octopus ride!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#5

Post autor: chudy_b »

Z tym konkretnym modelem do czynienia nie miałem, ale aż poszukałem serwisówki, bo pomyslałem, że może faktycznie jakiś dziwny patent. Ale nie - tam wszystko działa w jak najbardziej normalny sposób. Kręcąc przeciwwagą powodujesz jej przesuwanie po ramieniu. Cała filozofia.

Tu masz link do elektrody, gdzie wszystko jest opisane, choć żadnej filozofi w tym nie ma.:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2503568.html
Awatar użytkownika
hubertrybka
Posty: 36
Rejestracja: 19 sie 2014, 22:19

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#6

Post autor: hubertrybka »

Już wiem zatem, dlaczego się nie zrozumieliśmy!
Błędnie założona przeciwwaga nie przesuwała się pod wpływem obrotu, dając mi wrażenie, że nacisk wywierany przez ramię zależy od pozycji obracanego obciążnika. Może wyszedłem na kretyna, ale przynajmniej udało mi się ustawić to ramię poprawnie :)
Please leave us here
close our eyes to the octopus ride!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Unitra GS 461 - Ramię nie chce się skalibrować

#7

Post autor: chudy_b »

Nie ma za co ;)
ODPOWIEDZ