Adam GS 424

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Adam GS 424

#16

Post autor: Wojtek »

Zależy co dla kogo jest ważniejsze, estetyka sprzętu czy dźwięk płyt? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#17

Post autor: paulus60 »

Obywatel pisze:Jeśli mogę coś napisać.....(...) zwłaszcza do Adama i jego dość tandetnego plastikowego headshella....
Któż Ci takich głupot naplótł, że headshell Adama jest plastikowy. Fakt, kształt ma dosyć prosty, jest cięty w poprzek z kształtownika, ale jest wykonany z szorstkowanego aluminium! Podobnie zresztą jak w G8010 i całej generacji Bernardów (GS431, 438 itd.). Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Adam GS 424

#18

Post autor: Obywatel »

paulus60 pisze:
Obywatel pisze:Jeśli mogę coś napisać.....(...) zwłaszcza do Adama i jego dość tandetnego plastikowego headshella....
Któż Ci takich głupot naplótł, że headshell Adama jest plastikowy. Fakt, kształt ma dosyć prosty, jest cięty w poprzek z kształtownika, ale jest wykonany z szorstkowanego aluminium! Podobnie zresztą jak w G8010 i całej generacji Bernardów (GS431, 438 itd.). Pozdrawiam :)
Jeśli tak jest, to przepraszam :?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#19

Post autor: paulus60 »

Obywatel pisze: Jeśli tak jest, to przepraszam :?
Ależ nie ma za co. Chodzi jedynie o to, by zamieszczać informacje rzetelne, nie wprowadzające w błąd. :)
Mniej więcej widać to na poniższej fotografii:
Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Adam GS 424

#20

Post autor: Robert007Lenert »

Obywatel pisze: Jeśli będziesz miał okazję, to podmień headshell na ten z Daniela / Fonomastera / Fryderyka.
Tego sie nie da zrobic. Maja bolec mocujacy /ten ktory jest trzymany przez gwint nakretki ramienia/ po przeciwnych stronach.
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

Adam GS 424

#21

Post autor: piotr6 »

krótkie pytanie,czy ADAM na czinczach miał zawsze kabelek uziemienia?
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#22

Post autor: paulus60 »

piotr6 pisze:krótkie pytanie,czy ADAM na czinczach miał zawsze kabelek uziemienia?
Zawsze? Zawsze to Adam miał wtyk DIN-5. Czincze były już tylko przeróbką oryginalnego rozwiązania.
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#23

Post autor: paulus60 »

Robert007Lenert pisze:....Tego sie nie da zrobic. Maja bolec mocujacy /ten ktory jest trzymany przez gwint nakretki ramienia/ po przeciwnych stronach.
Mam wrażenie, że mimo odwrotnie położonego bolca, można jednak headshell z Fonomastera, Daniela czy Fryderyka zamontować w ramieniu Adama, ponieważ ma ono dwa nacięcia na bolec, jedno u góry, drugie u dołu. O ile dobrze pamiętam, ramiona Fonomasterów, Danieli itd. miały tylko jedno nacięcie u dołu, więc operacja odwrotna, czyli montaż headshella z Adama (Bernardów GS43... ), który ma bolec u góry, nie jest możliwa. Można to sprawdzić.
Zdjęcie słabe, ale coś tam widać:
Obrazek

EDIT!
Zupełnie przez przypadek zauważyłem na serwisie aukcyjnym gotowe do sprzedaży headshelle do Fonomastera i Daniela posiadające bolec u góry, tak jak Adam i Bernardy, czyli można taki do Adama zamontować. Czy jednak będzie on wizualnie "współgrał" z wzornictwem Adama? Wątpię. Zdecydowanie lepiej wygląda w połączeniu z ramionami Fonomasterów, Danieli i Fryderyków:
Obrazek
Autor zdjęcia: użytkownik A...o o nicku openvox
Ostatnio zmieniony 10 gru 2011, 14:43 przez paulus60, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Adam GS 424

#24

Post autor: Robert007Lenert »

paulus60 pisze:
Robert007Lenert pisze:....Tego sie nie da zrobic. Maja bolec mocujacy /ten ktory jest trzymany przez gwint nakretki ramienia/ po przeciwnych stronach.
Mam wrażenie, że mimo odwrotnie położonego bolca, można jednak headshell z Fonomastera, Daniela czy Fryderyka zamontować w ramieniu Adama, ponieważ ma ono dwa nacięcia na bolec, jedno u góry, drugie u dołu. O ile dobrze pamiętam, ramiona Fonomasterów, Danieli itd. miały tylko jedno nacięcie u dołu, więc operacja odwrotna, czyli montaż headshella z Adama (Bernardów GS43... ), który ma bolec u góry, nie jest możliwa. Można to sprawdzić.
Zdjęcie słabe, ale coś tam widać:
Obrazek
Kurde, musze sprawdzic jak u mnie. Mam i Daniela i dwa Bernardy oba z srebrnym ramieniem L. Nie zwrocilem uwagi na to, ze sa dwa naciecia w tym ramieniu.
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

Re: Adam GS 424

#25

Post autor: piotr6 »

paulus60 pisze:
piotr6 pisze:krótkie pytanie,czy ADAM na czinczach miał zawsze kabelek uziemienia?
Zawsze? Zawsze to Adam miał wtyk DIN-5. Czincze były już tylko przeróbką oryginalnego rozwiązania.
czyli u mnie został przerobiony na czicze bez uziemienia, mam go od nowosci i nie pamiętam tej operacji
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Adam GS 424

#26

Post autor: ahaja »

Jakby nie miał uziemienia to by wył jak opętany.
Częstym (90%) przypadkiem jest dopinanie uziemienia do masy sygnałowej w gramofonie. Najgorsza opcja z możliwych.
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#27

Post autor: paulus60 »

Robert007Lenert pisze:Kurde, musze sprawdzic jak u mnie. Mam i Daniela i dwa Bernardy oba z srebrnym ramieniem L. Nie zwrocilem uwagi na to, ze sa dwa naciecia w tym ramieniu.
Sprawdź i podejrzewam, że Bernardy będą miały po dwa nacięcia, a Daniel jedno. Trzeba też pamiętać, że wbrew pozorom ramię Adama nie jest takie samo, jak w Bernardach serii GS43... i G8010. Jest ono dłuższe (dłuższy jest o ok. 1,5 cm prosty odcinek ramienia), inaczej wygląda jarzmo ułożyskowania ramienia (okrągłe w Adamie, okrągło - ścięte do linii prostej od górnej strony w Bernardach GS 43...), inna jest też przeciwwaga, ponadto ramię Adama zawiera w okolicy przeciwwagi, od spodu dodatkowy ciężarek przesuwany w dwóch blaszkach, którego przeznaczenia do końca nie znam. Pomijam całkowicie odmienne rozwiązanie mechanizmu antyskatingu.Wkrótce zdjęcia dla porównania.
Adam całe ramię:
Obrazek
Bernard całe ramię:
Obrazek
Adam ramię z boku (przepraszam za słabe zdjęcie, robione na szybko):
Obrazek
Bernard ramię z boku:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 gru 2011, 20:27 przez paulus60, łącznie zmieniany 3 razy.
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

Re: Adam GS 424

#28

Post autor: piotr6 »

ahaja pisze:Jakby nie miał uziemienia to by wył jak opętany.
Częstym (90%) przypadkiem jest dopinanie uziemienia do masy sygnałowej w gramofonie. Najgorsza opcja z możliwych.
no właśnie u mnie delikatnie brumi ,mimo ,że w serwisie na ich wzmacniaczu była cisza ,dlatego masy nie zakładali . W poniedziałek pójdę do nich ze wzmacniaczem
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Adam GS 424

#29

Post autor: paulus60 »

piotr6 pisze:
ahaja pisze:Jakby nie miał uziemienia to by wył jak opętany.
Częstym (90%) przypadkiem jest dopinanie uziemienia do masy sygnałowej w gramofonie. Najgorsza opcja z możliwych.
no właśnie u mnie delikatnie brumi ,mimo ,że w serwisie na ich wzmacniaczu była cisza ,dlatego masy nie zakładali . W poniedziałek pójdę do nich ze wzmacniaczem
Może brumić ze względu na bliską odległość od transformatora wzmacniacza. U mnie, pod Radmorem 5102 gdy stał z jego lewej strony (tam, gdzie jest transformator amplitunera) buczał jak roczne cielę, po przeniesieniu na prawą stronę amplitunera brumienie znacznie się zmniejszyło, choć będzie się ono w jakimś stopniu zawsze utrzymywać, do chwili, kiedy trafo gramofonu wywalimy poza jego obudowę. Ja tego nie robię, by zachować oryginalny wygląd tego wiekowego już gramofonu.
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

Adam GS 424

#30

Post autor: piotr6 »

No tak, ale ty końcówkę masz din gdzie jest uziemienie
ODPOWIEDZ