Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
joy_s_pride
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2014, 10:31

Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#1

Post autor: joy_s_pride »

Witam, jestem posiadaczem Gramofonu Unitra GS 467 Bernard. Gramofon ten nie sprawiał mi żadnego kłopotu, ale niestety co dobre nie może wiecznie trwać. Ostatnio Gramofon zaczął szaleć a ja nie daję mu rady...

Mianowicie: Talerz obraca się zwyczajnie za szybko. Nigdy nie dzieję się to podczas odsłuchiwania płyty. Zawsze dzieje się to po pierwszym włączeniu obrotów zaraz po włączeniu zasilania. Nie mówię tutaj o tym, że nie mogę idealnie wyrównać obrotów... Talerz kręci się szybciej niż 45 obroty na minutę przy ustawieniu 33 obroty. Nie reaguje wtedy na przycisk zmiany obrót 33/35. Po prostu zapier... jak głupi, dzieje się tak już od dłuższego czasu. Czasem pomaga mu zdjęcie talerza, zdjęcie gumki i ponowne jej założenie, lecz nie zawsze. Gdy po parokrotnym zastosowaniu tego rytuału nic się nie zmienia (Talerz nie zwalnia), zwyczajnie odpuszczam słuchanie muzyki. Nie znam nikogo w Poznaniu kto zajmuje się gramofonami . Wkurzyłbym się gdyby to była kompletna pierdoła a ja z tego powodu pozbyłbym się gramofonu, któremu nie dolega nic poważnego, co mozna łatwo naprawić. Przeszukałem forum, ale na żadne przydatne informacje nie natrafiłem. Dlatego zdecydowałem się zarejestrować konto i wrzucić post.

Proszę was o cenne uwagi. A jeśli ktoś zna osobę która w Poznaniu/okolicach mogłaby rzucić na mój problem okiem. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

PS. Zmiana gumki nic nie zmieniła. To też nie kwestia napięcia prądu w gniazdku. Szaleje przy włączeniu do innych gniazd sieciowych.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#2

Post autor: chudy_b »

Jeśli problem pojawia sie i znika, to oznacza jakies niekontakty w elektronice. Dobrze byłoby oblecieć lutownicą wszystkie połaczenia na płytce, przeczyścić złączki jesli takie tam wystepują i psiknąć PR Kontaktem w potencjometry regulacji obrotów.
Awatar użytkownika
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2014, 08:52
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#3

Post autor: Dany »

Witam!

Najprawdopodobniej fotorezysytor jest do wymiany (czujnik natężenia światła pod tarczą stroboskopową silnika ) o ile żarówka nad nią ma 12v i świeci prawidłowo.

jeśli w tym modelu (dokładnie nie pamiętam) jest drugi fotorezystor odpowiedzialny za auto stop, można je przelutować i sprawdzić efekt....bądź poprostu wziąć pomiar multimetrem.

Potencjometr ma zbyt wąski zakres pracy by wypuścić obroty tak mocno do góry. w 90% przypadków to fotorezystor.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#4

Post autor: chudy_b »

Raz działa, raz nie działa?
joy_s_pride
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2014, 10:31

Re: Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#5

Post autor: joy_s_pride »

tak jest. Raz działa raz nie działa. Z tym, że jak przestanie działać to ma tak przez długi czas... Jak zadziała przesłucham może 2 płyty i problem powraca.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#6

Post autor: chudy_b »

Odnosiłem sie do rady Danyego

Jeśli gramofon raz działa raz nie działa, to wymiana fotorezystora nic nie da, bo on jest sprawny. No chyba że przypadkiem niekontakt jest na jego nogach, wtedy poprawa lutowania będzie skuteczna.

Poczytaj też ten watek:

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=5625
Awatar użytkownika
Dany
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2014, 08:52
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#7

Post autor: Dany »

Faktycznie, przegapiłem przypadek losowy ;)

Kiedyś przytrafił mi się taki przypadek, że sama żarówka w oprawce przerywała. Warto upewnić się, czy w tym przypadku wszystko jest z nią w porządku.
joy_s_pride
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2014, 10:31

Talerz obraca się za szybko Unitra GS 467 Bernard

#8

Post autor: joy_s_pride »

tak. żarówka przy silniku napędowym świeci jak należy. Wgłębię się w porady z linka który mi podesłaliście i zobaczymy co będzie.
ODPOWIEDZ