Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#16

Post autor: vinylpiotrek »

alchemiq pisze:mofonem za tak zwane minimum 1-2 K,
NOWE gramofony za 1-2 tysie to podobne badziewie co Bernard

Zreszta w tego Bernarda chyba nie warto pakować forsy.
Obrazek
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#17

Post autor: alchemiq »

vinylpiotrek - chodzi mi o to tzw minimum (1-2K - sprzęt nowy na gwarancji), który zaleca się nowicjuszom do rozpoczęcia przygody z winylami.

Szukałem ostatnio wzmacniacza, więc wiem, że budżet nie ma limitu, ale są pewne granice coś w stylu "cena/jakość".
Więc chyba odrestaurowany/skalibrowany Bernard nie jest kupą... trzeba coś dostroić, wymienić i ma grać!
Ma grać w domu, nie na audio show. Ma odtworzyć winyla z Empiku, baz różnicy winyl vs CD (albo wręcz na korzyść smolucha).

Dlaczego więc słucham takiej kupy?
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#18

Post autor: vinylpiotrek »

alchemiq pisze:który zaleca się nowicjuszom do rozpoczęcia przygody z winylami.
kto tak zaleca?
alchemiq pisze:ale są pewne granice coś w stylu "cena/jakość".
No oczywiście, dobrych gramofonów za parę stówek na rynku wtórnym nie brakuje.
Obrazek
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#19

Post autor: tollo »

Poczytaj:
http://winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=35
http://winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=3421
http://winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=539

My nie zwykliśmy polecać nowych gramofonów w budżecie 1-2k zł.
alchemiq pisze:Więc chyba odrestaurowany/skalibrowany Bernard nie jest kupą... trzeba coś dostroić, wymienić i ma grać!
Wymień wkładkę na lepszą, później kup lepszy gramofon i porównaj.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#20

Post autor: vinylpiotrek »

I poszukaj opinii na temat preampa gramofonowego w twojej Jamasze, czy przypadkiem to nie jest jakas lipa.
Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#21

Post autor: zbyszek1982 »

alchemiq pisze:Chcę osiągnąć dynamikę, ekspresję, poziom głośności, minimum jak na CD...
Z tym gramofonem to się nie uda. Co do głośności, to wejście phono jest zawsze cichsze. Możesz zainwestować w zewnętrzny preamp z regulowanym wzmocnieniem, ale dobry (np. nasz polski LAR) będzie kosztował ok 2k PLN.

W każdym razie, na początek zmień igłę we wkładce.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#22

Post autor: chudy_b »

Zdecydowanie największe zmiany zauważysz zmieniając wkładkę. I niestety poziom AT95E to trochę mało. Zmiana wkładki na taką z igłą o bardziej zaawansowanym szlifie pociąga za sobą konieczność jej precyzyjniejszego ustawienia. Ramie Bernarda może nie mieć takich możliwości. Napęd, zawieszenie to już detale. Istotne, ale nie na poziomie wkładki MF.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#23

Post autor: eenneell »

Przy lepszej wkładce i NOWEJ igle już słychać różnicę!
Prawdopodobnie nowej igle do MF-ki też ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#24

Post autor: Wojtek »

alchemiq pisze:Chcę osiągnąć dynamikę, ekspresję, poziom głośności, minimum jak na CD...
Wszystko na raz? Nie do zrobienia, mimo najszczerszych chęci. Sory.
alchemiq pisze:Więc chyba odrestaurowany/skalibrowany Bernard nie jest kupą... trzeba coś dostroić, wymienić i ma grać!
Odrestaurowany Fiat 126P też jedzie, ale czy jedzie tak jak np. VW (stary lub nowy)? :)
Nawet jak powymieniasz silnik, skrzynię czy koła (np. wyjęte z tego VW) to i tak coś nadal będzie Ciebie ograniczało.
I w tym momencie wolisz nadal drapać się po głowie dlaczego Maluch nie jest Golfem czy jednak doznać olśnienia i coś zrozumieć?

Główny problem chyba polega na tym, że po przyzwyczajeniu się do dźwięku cyfrowego, teraz wracasz z potężnymi oczekiwaniami od taniego Bernarda i MFki.
alchemiq pisze:Ma odtworzyć winyla z Empiku, baz różnicy winyl vs CD (albo wręcz na korzyść smolucha).
To jakiś koncert życzeń ma być? Nie wiem jak koledzy, ale przykładowo ja nie jestem w stanie Tobie z zupełną pewnością zagwarantować, że polubisz winyl i wyrzucisz CD do kosza. Tak więc nie nastawiaj się na zapas. Potraktuj to bardziej jako eksperyment porównawczo-poznawczy, z którego może wyjść taki lub inny rezultat.

Różnice będą zawsze. To wynika z natury rzeczy.

Nawiasem mówiąc, gdybyś nie był swego rodzaju audiofilem (od czego się trochę odgrażasz) to nie szukałbyś tak usilnie sposobów na "przegonienie CD" ;)

Zrób jak koledzy radzą, zmień chociaż igłę na start.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#25

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:drestaurowany Fiat 126P też jedzie, ale czy jedzie tak jak np. VW (stary lub nowy)? :)
Nawet jak powymieniasz silnik, skrzynię czy koła (np. wyjęte z tego VW) to i tak coś nadal będzie Ciebie ograniczało.
I w tym momencie wolisz nadal drapać się po głowie dlaczego Maluch nie jest Golfem czy jednak doznać olśnienia i coś zrozumieć?
A nie mówiłem/pisałem:
eenneell pisze:Nawiązując do samochodowych porównań Admina:
To jest troszkę tak jakby rozczarowanie z zachwalanej przyjemności jazdy samochodem wynikało z doświadczeń przemieszczania sięF126p (albo Syrenką z wgniecionym pedałem na maxa) na jakiieś szwabskiej autobanie ; wszyscy są szybsi ;) A wyprzedzając pukają się w czoło :D
I jeszcze z podziwem patrzą na "rozradowaną" gębę kierowcy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#26

Post autor: Wojtek »

Tak Łukasz, tutaj mamy jednomyślność :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#27

Post autor: vinylpiotrek »

zbyszek1982 pisze:Co do głośności, to wejście phono jest zawsze cichsze.
Chyba,że użyjemy wkładek o poziomie wyjściowym rzędu 10mV, to wtedy różnica powinna być minimalna.
chudy_b pisze:Zmiana wkładki na taką z igłą o bardziej zaawansowanym szlifie pociąga za sobą konieczność jej precyzyjniejszego ustawienia.
"Zaawansowany szlif" nie jest warunkiem osiągniecia dźwięku nie gorszego niż CD, Sferyk lub Eliptyk wystarczą spokojnie, ale wkładka niech będzie jakaś przyzwoita.
Niestety ramię w bernardzie bardzo ogranicza wybór wkładek, chociażby ze względu na to że nie powinny być wyższe od MF-ek.
Bo o ile w starszych Bernardach, Fryderykach itp ramię miało trochę tyłek w górze w połączeniu z MF-ką i dawało to jakieś pole do popisu, to tutaj nie bardzo.
Obrazek
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Re: Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#28

Post autor: alchemiq »

vinylpiotrek pisze:
alchemiq pisze:który zaleca się nowicjuszom do rozpoczęcia przygody z winylami.
kto tak zaleca?
alchemiq pisze:ale są pewne granice coś w stylu "cena/jakość".
No oczywiście, dobrych gramofonów za parę stówek na rynku wtórnym nie brakuje.
no tu na forum w podstawach piszę się iż:
"Jeżeli chcąca rozpocząć przygodę z płytami analogowymi osoba nie dysponuje żadnym z wymienionych wyżej urządzeń to powinna przygotować się na wydatek minimum 700 PLN. Mowa tutaj oczywiście o sprzęcie używanym. Taka kwota powinna wystarczyć na zakup przyzwoitego gramofonu, wzmacniacza oraz zestawu głośnikowego za pośrednictwem allegro. Odpowiednio wybrane urządzenia, pozbawione wad i uszkodzeń, pozwolą cieszyć się dosyć wysoką jakością dźwięku z płyt, znacznie przekraczającą tą oferowaną przez nowy sprzęt za nawet dwukrotność wydanych pieniędzy."

Pomyślałem więc, że kilka K mam już w sprzęcie i najsłabszym ogniwem jest Bernard .. a pocisnęliście po mnie i teraz wynika, że jeszcze kilka K powinien być wart sam gramofon. Czy wszyscy macie gramofon za kilka tysi?
Macie zdecydowanie większą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, z uwagą czytam Wasze zdanie i zdaję sobie sprawę, że może faktycznie oczekuję zbyt wiele.. a możecie polecić konkretną wkładkę i igłę? Pewnie nie jeden z Was zaczynał od takiej amatorki jak ja.

dzięki
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#29

Post autor: kaf »

alchemiq pisze:Pomyślałem więc, że kilka K mam już w sprzęcie i najsłabszym ogniwem jest Bernard .. a pocisnęliście po mnie i teraz wynika, że jeszcze kilka K powinien być wart sam gramofon. Czy wszyscy macie gramofon za kilka tysi?
Macie zdecydowanie większą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, z uwagą czytam Wasze zdanie i zdaję sobie sprawę, że może faktycznie oczekuję zbyt wiele.. a możecie polecić konkretną wkładkę i igłę? Pewnie nie jeden z Was zaczynał od takiej amatorki jak ja.

dzięki
Nie, co najwyżej na tym forum panuje pogląd, że od polskich sprzętów, w szczególności gramofonów należy trzymać się z daleka. Bo tak i koniec. Bo "made in japan" czy coś z zachodu zawsze jest lepsze, musi tak być, nie możne być inaczej. W swoim segmencie cenowym niektóre polskie konstrukcje są realną konkurencją dla zagraniczniaków, a nie tylko zdechłym reliktem epoki z zawyżoną ceną. Jak ktoś wyciąga ze strychu 25 letni polski gramofon i "chce mieć efekt już" to nie dziwię się, że pójście w dobry zagraniczny model jest dobrym posunięciem /bo o mechaniczne sprzęty trzeba dbać, nieużywane też się zużywają/. Lecz mając w domu Fryderyka czy Daniela, ma się naprawdę dobry gramofon do grania, wystarczy dbać o jego stan techniczny, a parametry nie odbiegają od tych podanych w instrukcji.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
alchemiq
Posty: 12
Rejestracja: 24 maja 2014, 15:12

Bernard GS-467 - czy tak brzmi winyl?

#30

Post autor: alchemiq »

dzięki kaf :D
znaczy, jest nadzieja ;)

muszę tylko doczytać, gdzie i jaką wkładkę kupić
ODPOWIEDZ