Reanimacja Fryderyka

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Reanimacja Fryderyka

#31

Post autor: ROCHO »

Witam
Znajomy chce mi sprzedać Gramofon UNITRA FRYDERYK G-620 za 130 - 150 zł. Brak igły,pęknięta pokrywa i kabel DIN. Tyle mi powiedział. Gramofon przeleżał w szafie, pewnie zakurzony. Kupić i dać do naprawy ? Warto. Ciekawe jaki koszt naprawy, chyba, że to nie jest skomplikowane i samemu.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Reanimacja Fryderyka

#32

Post autor: zbyszek1982 »

Daj sobie spokój. Szkoda pieniędzy i nerwów. Przecież do twojego Duala to się nawet nie zbliża. No chyba, że chcesz mieć kołowrotek do mycia płyt...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Reanimacja Fryderyka

#33

Post autor: chudy_b »

ROCHO pisze:Kupić i dać do naprawy ?
Nie warto. Za dużo by to kosztowało. Pobawić się samemu? Warto.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Reanimacja Fryderyka

#34

Post autor: ROCHO »

zbyszek1982 pisze:No chyba, że chcesz mieć kołowrotek do mycia płyt...
:lol:
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Reanimacja Fryderyka

#35

Post autor: ROCHO »

To odpuszczę.
Jarek456
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 15:18

Re: Reanimacja Fryderyka

#36

Post autor: Jarek456 »

Witam . Wytargalem że strychu Fryderyka G 620. Działał poprawnie, zdjalem talerz wyczyściłem obudowę i po złożeniu wszystkiego do kupy dolna krawędź talerza ociera o drewnianą obudowę. Nie wiem co złożyłem nie tak . Na stole ani pod stołem nic nie zostało. Pomocy!!!!
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Reanimacja Fryderyka

#37

Post autor: Obywatel »

Wrzuć zdjęcie ze zdjętym talerzem. Z jakiegoś powodu podtalerzyk zbyt głęboko się zapada. Czy po zdjęciu talerza podtalerzyk obraca się swobodnie?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Jarek456
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 15:18

Re: Reanimacja Fryderyka

#38

Post autor: Jarek456 »

Podtalerzyk obraca się swobodnie . Zdjęcie wstawię jutro. Moje pytanie brzmi czy pod podtalerzyk jest jakaś podkładka czy jakiś inny pośrednik? Ewidentnie talerz jest za nisko
Jarek456
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 15:18

Re: Reanimacja Fryderyka

#39

Post autor: Jarek456 »

Przeglądnąłem net i widzę, że w dolnej części osi podtalerzyka jest coś na kształt kulki (jak z łożyska. U mnie tego brakuje. Jutro przerobię zdjęcia na lżejsze i tu wstawię. Jeśli na dole ma być kulka to chciałbym wiedzieć jakiej średnicy?
Jarek456
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 15:18

Re: Reanimacja Fryderyka

#40

Post autor: Jarek456 »

czegoś tu brakuje
czegoś tu brakuje
Jarek456
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2018, 15:18

Re: Reanimacja Fryderyka

#41

Post autor: Jarek456 »

Zamykam temat. Wybrałem się dziś do sklepu z łożyskami i zakupiłem "kulkę. Działa.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Reanimacja Fryderyka

#42

Post autor: Obywatel »

No i słuszna decyzja. Gdzieś musiała Ci się ta kulka zapodziać podczas prac przy gramofonie.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#43

Post autor: Selborne »

Cześć, odkopię trochę temat. Dostałem Fryderyka w bardzo dobrym stanie i chcę samodzielnie przeprowadzić mały serwis i modyfikacje. Jestem początkujący w sprawach gramofonowych i mogę zadawać pytania być może w sprawach oczywistych, ale przez to, że niektóre tematy właśnie dla znawców mogą być oczywiste, to nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi :D. Ogólnie mój egzemplarz gra przyzwoicie, trzeba trochę przesmarować, myślę, że odświeżyć potencjometr, zmienić pasek - podstawowe sprawy. Fabrycznie ma zamontowaną wkładkę Mf-100 - chcę wymienić całość, razem z Headshellem na AT-VM95E (Headshell również Audio-Technica). Tutaj moje główne pytanie - czy jest to wymiana pług&play, czy wymaga jakiejś specjalnej kalibracji/przeróbki? Albo raczej, czy taka wymiana Headshella jest w ogóle możliwa w tym modelu?
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1616
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reanimacja Fryderyka

#44

Post autor: Szelak »

Zajrzyj lepiej na forum Unitra klub, tam więcej się dowiesz.
https://unitraklub.pl/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reanimacja Fryderyka

#45

Post autor: Wojtek »

Selborne pisze:
06 sie 2023, 23:50
Tutaj moje główne pytanie - czy jest to wymiana pług&play, czy wymaga jakiejś specjalnej kalibracji/przeróbki? Albo raczej, czy taka wymiana Headshella jest w ogóle możliwa w tym modelu?
Z tego co pamiętam to Fryderyk ma normalne gniazdo typu SME/Ortofon więc wejdzie każdy standardowy headshell.
Plug n' play niekoniecznie, bo będziesz musiał przystosować pozycję igły poprzez przesunięcie mocowania wkładki w odpowiednie miejsce na koszyku.
Możesz sobie odmierzyć linijką dystans między diamentem MF-100, a np. początkiem/gniazdem koszyka to będziesz wiedział jaki dystans powinien być (zakładając że poprzedni właściciel zrobił to dobrze).
A tak to standardowa procedura kalibracji ramienia Cię czeka i z głowy.

Unitra Klub to z pewnością lepsze miejsce na omawianie cudów techniki rodem z PRL, ale za to przeważa tam środowisko śpiące w różowych okularach, że tak powiem :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ