Reanimacja Fryderyka

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#46

Post autor: Selborne »

Dzięki piękne za szybkie odpowiedzi i to o takiej porze :D! Rozumiem - instrukcja samego fryderyka podaje, że oś igły powinna być 12mm od czoła headshella, więc będę musiał pomierzyć sobie wymiar headshella AT i zachować pewnie pozycje według tego wymiaru. Zamówiłem również "wzornik", czy jak to zwał, to kalibracji igły na talerzu. Co do ostatniego - rozumiem ;) już wyczytałem, że sprzęt unitry to świetny sprzęt, bez problemu konkurujący, a nawet przebijający zachodni sprzęt "z epoki", ale jednocześnie to szlifierki i badziew niczego nie warty :D Ilu użytkowników, tyle opinii.
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#47

Post autor: Selborne »

Poczyniłem pierwsze kroki.. pasek wymieniony, talerz naoliwiony, headshell zmieniony (czy dobrze skalibrowany, to nie wiem czy się kiedykolwiek dowiem ;D). Nasunęło mi się jedno pytanie i znalazłem jeden mankament, za który na ten moment nie wiem od której strony się zabrać.

Pytanie jest takie - podkładałem headshell według instrukcji jego i wkładki, dodatkowo wyszukałem zdjęć na internecie i myślę, ze zrobiłem to dobrze. Porównując z kabelkami z oryginalnej wkładki - wchodzą w ramię w innej kolejności. Czy to jest w porządku? (W oryginalnej jest skrzyżowanie tylko góra-dół, a w AT jest lewo-prawo) Być może nie ogarniam czegoś bardzo prostego o późnej godzinie.. Załączam zdjęcia.

Problem - dźwignia z ciężarkiem do anti-skatingu jest według mnie zupełnie źle.. w ogóle nie współgra ze skalą na gramofonie. Na zdjęciach Fryderyka z internetu i w instrukcji widzę ewidentnie, że pręcik jest pod innym kątem. Jak to można naprawić? Trzeba demontować całe ramie i szukać jakiegoś zamiennika? (Jak do tego doszło - nie wiem - cytując klasyka, taki po prostu już dostałem).
Załączniki
IMG_8549.jpeg
IMG_8548.jpeg
IMG_8547.jpeg
IMG_8544.jpeg
IMG_8543.jpeg
IMG_8542.jpeg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15192
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Reanimacja Fryderyka

#48

Post autor: darkman »

Z fotki wynika, że zmieniłeś kabelki konektorów na nowe i tu są inne kolory. Zatem wg starego zdjęcia zapisujesz co zamieniło i jak kolory, bo widzę żółty zamienił zielony zdaje się.
Każda wkładka miewa nieco inny układ pinów dla kanału R i L.
Zaczynasz od powielenia pinów konektora headshella i wymieniasz 1:1 zapisując kolory wg oryginału.
Potem to samo robisz z pinami wkładki (układ pinów z kolorem masz w necie dla swojej wkładki).
np: jeśli zielony zastąpił żółtego to wpinasz go do zastąpionego pinu wkładki. Brzmi skomplikowanie, ale to proste - śledzisz pin po pinie :)

Antyskating - choć brzmi dumnie, to w przypadku tego gramofonu nie ma aż takiego znaczenia. Ustawiasz doświadczalnie w okolicach wartości nacisku igły "na oko", to będzie gdzieś w połowie tego pręcika i sprawdzasz na płycie.
Coś tam wygląda na przygięte, a le może i nie :) Wg mnie masz ciężarek za bardzo wysunięty do przodu - ustaw w 1/3 "skali" :lol: , trochę mniej niż "2".
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#49

Post autor: Selborne »

Jedną rzecz źle zrozumiałeś, ale możliwe, że zdjęcia troszkę mylą, bo je obcinałem, żeby się mieściły na forum :D. Już prostuję - nie wymieniałem kabelków, wymieniałem iglę, wkładkę i również nowy headshell. Tam gdzie jest żółty kabelek, to jest oryginalny headshell, a z zielonym to Audio-Technica. Do wkładki kabelki podpiąłem według schematu, a do oryginału niestety nie posiadam takiego, więc po prostu założyć, że we wkładce AT biegnie to inaczej?

Ok, zredukuję Antyskating tak jak radzisz, ale zastanawiam się, czy on w ogóle jakkolwiek tu działa, skoro ten pręcik nie jest równolegle ze skalą :D Załączam zdjęcie znalezione w internecie - wygląda, jakby tam też coś kombinowane było, ale widać, że pręt jest równolegle ze skalą.
Zrzut ekranu 2023-08-10 094408.png
EDIT: Myślę nad tym antyskatingiem bez potrzeby aż tyle :D po prostu odgiąłem pręcik do pozycji w jakiej powinien być i już jest ładnie :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15192
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Reanimacja Fryderyka

#50

Post autor: darkman »

Selborne pisze:
10 sie 2023, 09:46
edną rzecz źle zrozumiałeś
No co Ty? :)
Skoro dałeś nowy headshell to i kabelki są inne, czyli wymienione bo były pewnie już na pinach konektora.
Jak zwał tak zwał:
https://www.google.com/search?client=fi ... =660&dpr=1
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#51

Post autor: Selborne »

Tak, były i połączyłem je zgodnie z instrukcją, co opisuję już po raz trzeci ;). Moje pytanie dotyczyło czegoś innego.

Nie wiem, czy ostatecznie i tak nie skończy się na oddaniu gramofonu do serwisu - wczoraj skalibrowałem ramię i było wszystko ok, a dzisiaj w położeniu "podniesionym" jest opadnięte niżej niż powierzchnia płyty...
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Reanimacja Fryderyka

#52

Post autor: pawelgrab »

Selborne pisze:
10 sie 2023, 14:05
Tak, były i połączyłem je zgodnie z instrukcją, co opisuję już po raz trzeci .
do wkładki at 95 to tak jak trza, daję ściągę z opisem oznaczeń kanałów może komuś się kiedyś na coś tam przyda:

schemat.jpg


natomiast co do gniazda headshella i dalej złącza sme ramienia gramofonu to nie jest już takie pewne ponieważ twoja fotka niestety nie pokazuje połączenia kabelków , ale wrzucam dla przykładu taką uniwersalną fotkę i sprawdzić prawidłowość połączeń możesz headshell- ramię:

Kolory-ramienia.jpg


Selborne pisze:
10 sie 2023, 14:05
Nie wiem, czy ostatecznie i tak nie skończy się na oddaniu gramofonu do serwisu
:doh:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15192
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Reanimacja Fryderyka

#53

Post autor: darkman »

Selborne pisze:
10 sie 2023, 14:05
co opisuję już po raz trzeci
To w czym problem? Do trzech razy sztuka przecież.
Eh ten Klub Unitra :mrgreen:
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#54

Post autor: Selborne »

pawelgrab pisze:
10 sie 2023, 15:25

Kolory-ramienia.jpg
O to właśnie chodziło! Sprawdziłem, wszystko się zgadza jeśli chodzi o połączenie kabelków.

Co do tego co pisałem o opadającym ramieniu - śmieszna sytuacja.. nic się od wczoraj nie zmieniło, ale po prostu igła jest bardzo nisko nad płytą. Wczoraj testowałem na płycie, która okazuje się być dużo cieńsza niż tą którą nałożyłem dziś. Więc pytanie.. czy tą wysokość "spoczynkową" ramienia można tu jakoś wyregulować?
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Reanimacja Fryderyka

#55

Post autor: pawelgrab »

Selborne pisze:
10 sie 2023, 14:05
wczoraj skalibrowałem ramię i było wszystko ok, a dzisiaj w położeniu "podniesionym" jest opadnięte niżej niż powierzchnia płyty...
to przez pogodę bo ciśnienie skacze niekorzystnie :mrgreen:,

a na poważnie - poniżej płyty to ramię nie "padnie" 8-) , chyba, że gdzieś talerz zagubiłeś i pada na blat Fryderyka, wrzuć fotki albo jakis filmik tej usterki bo w opisie za dużo fantastyki dałeś - napisz tez co rozkręcałeś wczoraj w tym ramieniu :think: może się coś zaradzi aby kręciło igłę po płycie
Selborne pisze:
10 sie 2023, 16:12
igła jest bardzo nisko nad płytą
:?:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Reanimacja Fryderyka

#56

Post autor: pawelgrab »

za pamięci:
Selborne pisze:
10 sie 2023, 09:46
zdjęcia troszkę mylą, bo je obcinałem, żeby się mieściły na forum
zdjęć nie musisz ciąć - na razie cenzury brak, zmieniaj rozmiar foto na mniejszy za pomocą Office Picture Manager czy każdym innym podobnym programem z funkcją " zmień rozmiar zdjęcia", ewentualnie przez przeglądarkę darmowymi stronami typu ResizePixel, bądź też bezpośrednio aplikacją w telefonie do rozmiaru 1,4mb lub mniej czyli jakieś max 2200 x 2200 piks. 8-)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3864
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Reanimacja Fryderyka

#57

Post autor: kinky »

Windowsowa apka zdjęcia umożliwia zmianę rozmiaru, przynajmniej w Win 10 i 11.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Reanimacja Fryderyka

#58

Post autor: pawelgrab »

tyż racja :D zakładka "zmienianie rozmiaru obrazu", no to teraz czekamy na foty od @Selborne - co tam nie teges ;)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Selborne
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2023, 14:59
Gramofon: Fryderyk

Re: Reanimacja Fryderyka

#59

Post autor: Selborne »

Ok, przyglądnąłem się temu na spokojnie i igła jest ponad płytą, ale przy grubszej wydaje mi się być to minimalnie ponad. Tak jest według Was w porządku?

Co do redukcji zdjęć - robiłem to na tablecie i obcięcie było dla mnie najszybszą metodą ;)
Załączniki
IMG_8560.jpeg
IMG_8559.jpeg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reanimacja Fryderyka

#60

Post autor: Wojtek »

Winda mogłaby podnosić ciut wyżej, fakt.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ