Koszt renowacji Daniela

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Koszt renowacji Daniela

#16

Post autor: darkman »

Bardzo stary wątek wyszukałes kolego. znajdź sobie nowszy(jest trochę konkretnych opisów - co i jak), a najlepiej od razu wyszukaj wśród użytkowników naszego kolegę Obywatel@ - doradzi Tobie co i jak i chyba nawet poleci stosowne servisy.
Natomiast koszty zrobienia Daniela porządnie, od razu dodam nie są małe.
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Koszt renowacji Daniela

#17

Post autor: kami3n147 »

Nie chce go robić ani tuningować. Zależy mi tylko na poprawnych obrotach i czystym dźwięku - tu może trzeba pominąć układ, który odpowiada za stopniowe wyciszanie i dźwięku podczas opuszczania ramienia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koszt renowacji Daniela

#18

Post autor: Wojtek »

To załóż nowy temat.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Koszt renowacji Daniela

#19

Post autor: arturromarr »

kami3n147 pisze:
27 wrz 2017, 14:49
ieużywania chciałem "odmłodzić" Daniela. Kupiłem wraz z igłą wkładkę AT95E, ale okazało się, że gramofon ma za wolne obroty
Regulacja obrotów jest też na płytce elektroniki. Są tam potencjometry montażowe którymi powinieneś podciągnąć obroty tak by w położeniu środkowym tych na obudowie było prawidłowo. Jeśli one nie pomogą to by znaczyło, że albo silnik ma za duże opory albo kondensatory się porozsychały i napięcie zasilania spadło. Mimo to jest spora szansa, że pomoże.
Buczenie może być kwestią złego umasowienia (połączenie gramofonu i przedwzmacniacza), słabego kabla sygnałowego (jego ekranu), lub co częste układu wyciszającego po podniesieniu igły (przyznam, że ja go usunąłem bo ciągle coś było słychać). Przekonaj się czy buczenie cichnie przy podniesieniu ramienia. Układ jest bezpośrednio przy przewodach wychodzących z ramienia, ja polutowałem te przewody bezpośrednio do złącz wyjściowych.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Koszt renowacji Daniela

#20

Post autor: dale »

kami3n147 pisze:
27 wrz 2017, 15:32
Nie chce go robić ani tuningować. Zależy mi tylko na poprawnych obrotach i czystym dźwięku - tu może trzeba pominąć układ, który odpowiada za stopniowe wyciszanie i dźwięku podczas opuszczania ramienia?
Nie chcę Ciebie straszyć ani zniechęcać, ale koszt porządnego (zgodnego ze sztuką) zrobienia Daniela - tak by grał - jak powinien, czyli poprawki wszelkich niedoróbek po fabryce, oraz usterek powstałych z wiekiem to koszt ok 800 zł (średnio). To u fachowca od gramofonów.
Natomiast koszt w dobrym zakładzie naprawczym, może z nieco mniejszym zakresem (mniejszy dostęp do części), to koszt rzędu 500 zł. Wiem bo temat analizowałem dosyć rzetelnie.
Natomiast sama wartość - no cóż, wartość sentymentalna jest często bezcenna, natomiast wartość handlowa - na olx są "funliel nówka nie śmigane (znaczy talerz się kręci w mniej więcej dobra stronę)" od 600 zł do ok 1400 zł i więcej za te naprawdę zrobione. Kupowane są głównie z sentymentu. Przez pasjonatów marki.
Jest to dosyć skomplikowana konstrukcja i relatywnie awaryjna. od niej bardziej skomplikowane już sa tylko gramofony B&O - to tak ogólnie rzecz biorąc, bo pewnie są jakieś pojedyncze modele równie skomplikowane :)
Ja polowałem na Daniela z sentymentu (dalej bym kupił - ale nie za tą cenę co na olx bywają), ale mój entuzjazm powoli opada.
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Koszt renowacji Daniela

#21

Post autor: arturromarr »

Nie przesadzajmy,  że one są w takim złym stanie. Ja kupiłem chyba ze trzy lata temu (stan określony przez sprzedawcę jako "dobry"), nie był jakoś specjalnie zadbany i po wymianie pasków, neonówki, przesmarowaniu i usunięciu tego wyciszania gra do dziś dość intensywnie bez usterek.
ODPOWIEDZ